Jump to content



Σχετικα με το Dell Precision M6800


Recommended Posts

Ψαχνω για ένα φιλο, και κοιταω αυτό το μοντελο

Θελει μεγαλη οθονη για CAD 17"+ (όχι 3D & rendering)

 

Υπαρχουν διαφορετικες εκδοσεις με άλλες GPU? ή HDDs?

Το εχει παρει κανενας? Εντυπώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν υπάρχει θέμα με το budget ας δεί αυτά:

 

https://www.skroutz.gr/s/6918813/Lenovo-Z70-80-i7-5500U-8GB-1008GB-GeForce-GT-840M-FHD-W8.html, ή αν θέλει dell λόγω support κ.λπ. ας δεί αυτό 

https://www.skroutz.gr/s/6396863/Dell-Inspiron-5749-Touch-i7-5500U-8GB-1TB-GeForce-840M-FHD-W8.html

 

Βάλε και έναν ssd 250άρη με 100€ στην θέση του dvd και θα πετάει για χρόνια το μηχάνημα για την συγκεκριμένη χρήση. 

Link to comment
Share on other sites

Μη τρελαθούμε τωρα, στις 17" μονο 1080p αναλυση, και τα cpu τους είναι της πλακας

 

Το δικο μου laptop του 2010 τα παταει χαμω

Έγινε επεξεργασία από slalom
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να πάρει Μ6800, ας περιμένει λίγο καιρό τις νέες σειρές Precision της Dell.

Καλύτεροι επεξεργαστές, καλύτερες GPU, M.2 υποστήριξη.

 

Το έχω εγώ το Μ6800, με τον 3740QM επεξεργαστή, 32GB RAM και την FirePro 6000 της AMD.

To laptop είναι ακόμα πολύ γρήγορο αλλα θα το δώσω για να πάω στη νέα σειρά Precision.

Δεν το δούλεψα με CAD αλλά κυριώς για Desktop replacement για τις δουλειές στο γραφείο.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Τα CAD 2d (είπε όχι 3d και rendering) δεν είναι απαιτητικά σαν εφαρμογές. Ακόμα και με i3 και ενσωματωμένη δουλεύουν (έχω εμπειρία και το λέω) και ούτε χρειάζονται και πολλή μνήμη. 8gb συνήθως αρκούν και άντε να βάλει κανείς 16gb αν κάνει κάτι πολύ απαιτητικό και έχει παράλληλα και βαρύ multi-tasking. Όλες, μα όλες οι διεργασίες τους είναι single threaded. Ειδικά το AutoCAD κάνει χρήση Direct3D και είναι και ελαφρύ στις gpu. Για 2d αρκούν οι ενσωματωμένες τις Intel (δούλευα με ενσωματωμένη 2d στο AutoCAD και άλλα προγράμματα για καιρό).

 

Το να δώσει κανείς 2-2.5Κ για μια δουλειά που και με 700-800€ κάνει την δουλειά του, απλά για να λέει ότι έχει "εργαλείο" που πατάει χάμω τα άλλα, το θεωρώ πεταμένα λεφτά, εξ ου και οι προτάσεις που έκανα παραπάνω. Είναι και λανθασμένη καταναλωτική νοοτροπία, κατά την γνώμη μου.

 

Τώρα, για αναλύσεις 4Κ για οθόνες laptop 17,3" και χρήση CAD, δεν νομίζω ότι μιλάμε σοβαρά. Εδώ σε 24άρες 1080p δουλεύουμε οι περισσότεροι και μάλιστα κυρίως 3d, και κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει, πόσο μάλλον σε τόσο μικρή οθόνη laptop που το pixel density είναι και πολύ πυκνότερο.  

 

Τέλος πάντων. Την τσέπη του καθενός δεν θα την ορίσουμε εμείς. Πάντως, αν ήθελα να σκάσω χρήματα για laptop με super-duper χαρακτηριστικά, για να λέω ότι έχω και μηχανηματάρα (να 'ούμε), θα πήγαινα σε ένα gaming, π.χ. Asus ROG (υπάρχουν 2-3 μοντέλα και με UHD), που έχουν και καλή θερμική συμπεριφορά. Στο εξωτερικό ειδικά τα χρησιμοποιούν αρκετοί designers για αυτόν τον λόγο. Είναι όμως βαριά (ειδικά αν ο χρήστης είναι γυναίκα), αλλά αυτό ισχύει για τα περισσότερα 17άρια ( και πάνω). 

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

Για να θέλει να αλλάξει το παλιό Dell με το c2d και τις 15", θέλει κάτι καλύτερο πως να το κάνουμε.

Τώρα τα αρχεία που δουλεύει είναι αρκετά φορτωμένα και η οθόνη πρέπει να δείχνει σωστά τα χρώματα.

Δηλαδή μια καφέ γραμμή πρέπει να φαίνεται στο μαύρο χωρίς να στραβωνει η φωτεινότητα

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι και να πάρει τώρα σε σχέση με το παλιό θα είναι μέρα με την νύχτα και ειδικά από πλευράς οθόνης. Ακόμα και οι απλές LED έχουν βελτιωθεί πολύ σε σχέση με την γενιά laptop που έχει και είναι αρκετά παλιό. Αλλά και η διαφορά από πλευράς επεξεργαστή θα είναι χαώδης. Σε σχέση με έναν c2d, ένας broadwell i7 ή i5 θα είναι αστραπή από άποψη ταχύτητας. 

 

Αν τα χρώματα έχουν πολύ μεγάλη σημασία ας δεί κάτι σε ips panel, π.χ.:

 

https://www.skroutz.gr/s/6953906/Lenovo-Z70-80-i7-5500U-16GB-1TB-GeForce-GT-840M-FHD-No-OS.html

https://www.skroutz.gr/s/7416925/HP-Pavilion-17-G000nv-i7-5500U-12GB-2TB-GeForce-940%CE%9C-FHD-W8.html

https://www.skroutz.gr/s/6559939/Lenovo-Y70-70-Touch-i7-4720HQ-16GB-1008GB-GeForce-GTX960-FHD-W8.html(το συγκεκριμένο έχει και 4c/8t επεξεργαστή, προηγούμενης γενιάς). 

 

Ό,τι και να πάρει, κάνε τρόπο να βάλει ssd. Αυτό θα έχει πολύ μεγαλύτερη αξία σε ό,τι κάνει από τα υπόλοιπα specs. 

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να πάρει Μ6800, ας περιμένει λίγο καιρό τις νέες σειρές Precision της Dell.

Καλύτεροι επεξεργαστές, καλύτερες GPU, M.2 υποστήριξη.

 

Το έχω εγώ το Μ6800, με τον 3740QM επεξεργαστή, 32GB RAM και την FirePro 6000 της AMD.

To laptop είναι ακόμα πολύ γρήγορο αλλα θα το δώσω για να πάω στη νέα σειρά Precision.

Δεν το δούλεψα με CAD αλλά κυριώς για Desktop replacement για τις δουλειές στο γραφείο.

M-2 παιρνει και ο 6800

 

Ποτε περιμενουμε τις νεες σειρες?

γιατι μου το εχει πει απο τον Αυγουστο και το τραιναραμε για τα Win 10

Link to comment
Share on other sites

Μ.2 δεν παίρνει απ'όσο ξέρω ο 6800 εκτός αν άλλαξαν κάτι. mSATA όμως παίρνει.

Απ'ότι μου είπε ο δικός μου Dell reseller, αρχές Δεκέμβρη οι νέες σειρές.

Προσωπικά θα περίμενα γιατί να πάρεις ένα λάπτοπ που είναι 3 χρόνια στην αγορά και το οποίο θα αντικατασταθεί εντός 2μήνου είναι λίγο πίκρα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.