Jump to content



βοήθεια chipset driver


Recommended Posts

Πρόκειται για το TOSHIBA SATELLITE C850D , PSCC2E, και για drivers για W7 x86. Δεν μπορώ να βρώ τον driver για το mobo chipset. Μήπως είναι αυτός στη στη δεύτερη σελίδα εδώ, που περιγράφεται ως "Hardware Setup"; Γιατί, καί στις 3 σελίδες, δεν βρίσκω κάτι άλλο περί chipset.

 

Επίσης, βγαίνει μία άγνωστη συσκευή, η οποία πρέπει να συνδυάζεται με το bluetooth που έχουν εγκαταστήσει από μόνα τους τα Windows, μετά το format που έκανα.

Η άγνωστη συσκευή, στις λεπτομέρεις, λέει:

ACPI\TOS6205

 

Δύο συσκευές bluetooth που έχουν εγκατασταθεί από τα Windows, στις λεπτομέρεις λένε:

 

-BTH\MS_RFCOMM και

 

-BTH\MS_BTHPAN

 

Δε θέλω να αφήσω τον driver των Windows, και πιστεύω, αν εγκαταστήσω τον bluetooth απ' τη λίστα με τους drivers απ' τη σελίδα της TOSHIBA, θα εγκατασταθεί καί η άγνωστη συσκευή, αλλά καί οι drivers απ' την TOSHIBA περί bluetooth, και θα φύγει ο driver των Windows. Το πρόβλημα είναι ότι στη λίστα υπάρχουν δύο drivers-πακέτα περί bluetooth, και στις λεπτομέρεις καί των τριών συσκευών (άγνωστη καί άλλες δύο bluetooth), δεν έχει λεπτομέρεις που να βοηθάνε για κατασκευαστή καί μοντέλο. Έψαξα με Google, αλλά δεν κατάφερα να βρω κάτι πάνω στο συγκεκριμένο μοντέλο. Κάποια βοήθεια τί να κατεβάσω;


Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Thanks. Σχετικά με chipset + bluetooth; Δεν έχει πουθενά chipset driver η λίστα, και από την άλλη δύο bluetooth drivers. Οι δύο bluetooth συσκευές που φαίνονται καί στην εικόνα, στο αναγνωριστικό υλικού, καμία από τις δύο δεν έχει VEN ούτε DEV.

 

vdkcxc.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω σχεδόν τελειώσει με το laptop. Μου λείπει μόνο ένας driver. Αυτός που φαίνεται καί στην εικόνα περί ενιαίου σειριακού διαύλου USB.

Στις λεπτομέρεις, στο αναγνωριστικό, έχει αυτά:

PCI\VEN_1022&DEV_7812&SUBSYS_78121179&REV_03
PCI\VEN_1022&DEV_7812&SUBSYS_78121179
PCI\VEN_1022&DEV_7812&CC_0C0330
PCI\VEN_1022&DEV_7812&CC_0C03

Βρήκα εδώ κάποιους driver, αλλά, παρ' ό,τι έχει επιλογή download, δεν αφήνει να το κάνεις. Έχω ψάξει πολύ!!. Κάποια βοήθεια;

thanks

Link to comment
Share on other sites

Για δες στο παρακάτω σαιτ αν σε βοηθήσει και σένα η λύση με drivers από τη lenovo (2η σελίδα).

 

https://forum.toshiba.eu/showthread.php?73744-Satellite-C850D-115-Problem-with-USB-3-0-port/page2

 

ΥΓ: επειδή έχω και εγώ Toshiba νομίζω ότι η εταιρία δεν αναβαθμίζει συχνά τους drivers.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Για δες στο παρακάτω σαιτ αν σε βοηθήσει και σένα η λύση με drivers από τη lenovo (2η σελίδα).

 

https://forum.toshiba.eu/showthread.php?73744-Satellite-C850D-115-Problem-with-USB-3-0-port/page2

 

ΥΓ: επειδή έχω και εγώ Toshiba νομίζω ότι η εταιρία δεν αναβαθμίζει συχνά τους drivers.

 

Τη στιγμή που ανέβηκε το link, δεν είχα δυστυχώς το laptop στα χέρια μου. Δεν πειράζει και τόσο. Μιά χαρά παίζει καί με ένα θαυμαστικό σε USB στο dm.

Από τις 3 USB που έχει το laptop, δεν παίζει η μία. Μάλλον είναι χαλασμένη. Δεν πιστεύω να φταίει ο driver. Δεν μου έχει ξανατύχει κάτι ανάλογο.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

είναι αυτό που σου είπα στο τελευταίο μήνυμα. όταν ανέβασες το link για lenovo, δεν είχα πιά το laptop. το είχα επιστρέψει στο φίλο μου. οπότε δοκιμή με τους lenovo, δεν πρόλαβε να γίνει. :(

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.