Jump to content



αγορα κινητου με απαιτησεις!


Recommended Posts

+1 πάντως για το Redmi Note 2 (ή και το απλό Redmi 2 στις 4,7")

 

 

Και ένα σχόλιο γιατί πληγώνομαι.. Νέος άνθρωπος (φαντάρος γαρ) και βλέπεις το Paypal σαν "μπλέξιμο" και "μπαμπούλα"; Μακάρι όλα να τα αγοράζαμε μέσω paypal..

που να μπλεξω τωρα με τραπεζες εδω στη κυπρο.....    :(

 

κατι σε Ελλαδα και μια μαρκα οπως lumia ας πουμε ποιο θα προτεινες; 

Η αληθεια να λεγεται ζαχαρωνω κατι σε lumia αν και φιλοι μου προτειναν samsung A3 ή J5. 

Νομιζω οτι στα 200€ που ψαχνω καποιο μπορει να με καλυψει με αυτα που θελω οπως ειπε και ο φιλος απο πανω το 735. καποιο αλλο που εχετε σε εκτιμηση;  :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανάλογα τι θέλεις; Εγώ δεν πήγα σε Windows Phone γιατί ήθελα εφαρμογές που δε παίζουν σε Windows. Για τα λεφτά του πχ το 640 το θεωρώ VFM για αγορά από Ελλάδα. Αλλά δεν είμαι ειδικός σε κινητά άρα καλύτερα άκου καμιά γνώμη κανενός άλλου καλύτερα.

Για το Note 2 θα βγάλω πόρισμα σε 3 με 4 μήνες χρήσης που συνήθως εκεί χολένουν όλα τα android απόσα περάσαν από τα χέρια μου.

Link to comment
Share on other sites

Και πιθανοτατα ασυμβατότητα εφαρμογων λογω atom

 

σαν κατοχος εδω κι 1+ χρονο, του ZENFONE 5, θα σου πως οτι ακομα δεν εχω βρει ασυμβατοτητα σε εφαρμογες...!  σαφως και δεν εχω δοκιμασει τις χιλιαδες εφαρμογες που υπαρχουν στο PLAY STORE, αλλα ουτε και στο myphone forum εχουν αναφερει κατι οι κατοχοι..!!!  

επισης να πω, οτι με εντυπωσιαζει ακομα η αποκρισιμοτητα του...!!! δεν κολλαει και εχει σχεδον ακαριαια αποκριση σε οτι κανεις..! 

Η 800άρα 4g είναι overrated.

 

Αφενός την δουλεύει μόνο η wind σε σημεία μετρημένα. Μέχρι πλήρη υλοποίηση σε όλη την Ελλάδα ποιος ξέρει πόσα χρόνια θα πάρει. Αφετέρου προσφέρει μόνο καλύτερο σήμα μέσα από τοίχους αλλά μέχρι 50mbps. Σιγά τα ωά. Στο ίδιο σημείο θα παίζεις με 3g+ με 42mbps. Τέλος, παράλληλα θα παίζουν οι υφιστάμενες συχνότητες 4g για πολλά χρόνια ακόμα... Οπότε μην τρελένεστε, εκτός και αν είστε αποκλειστικά σε δίκτυο wind/Q

 

 

@swatoner, έχω να σου στείλω πολλά pm μόλις παραλάβω.... :D

 

συμφωνω απολυτα. εχει παραγινει το κακο με την 800αρα 4G...!!! 

Οσον αφορα το δικτυο δουλευω whats up και mtn μιας και τυγχανω φανταρος στη Κυπρο!  :)

 

Η αγορα θα ηθελα να γινει απο ελλαδα και οχι εξωτερικο γιατι δε διαθετω paypal και δε θελω να μπλεχτω με τετοια!  ;)

 

Η εταιρια που αναφερεται πιο πανω xiaomi  πρωτη φορα την ακουω!  :p  ΝΑΙ πρωτη φορα! Δεν ειμαι και πολυ σχετικος με τις νεες μαρκες γενικα απο κινα και για αυτο τη φοβαμαι οσο να ναι! Μη παει τζαμπα το 200€!  :( 

 

Για αυτο λοιπον ψαχνω κατι απο ελλαδα ή τουλαχιστον Κυπρο! 

edit: κατα προτιμηση η οθονη να ειναι στα 5 ιντσων γιατι θεωρω το 5΄5 μεγαλο για μενα!

 

η XIAOMI ειναι πλεον απο τις κορυφαιες εταιριες παγκοσμιως. με εκπληκτικες συσκευες και επισης καλες τιμες... ψαξτο...!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σαν κατοχος εδω κι 1+ χρονο, του ZENFONE 5, θα σου πως οτι ακομα δεν εχω βρει ασυμβατοτητα σε εφαρμογες...!  σαφως και δεν εχω δοκιμασει τις χιλιαδες εφαρμογες που υπαρχουν στο PLAY STORE, αλλα ουτε και στο myphone forum εχουν αναφερει κατι οι κατοχοι..!!!  

επισης να πω, οτι με εντυπωσιαζει ακομα η αποκρισιμοτητα του...!!! δεν κολλαει και εχει σχεδον ακαριαια αποκριση σε οτι κανεις..! 

 

συμφωνω απολυτα. εχει παραγινει το κακο με την 800αρα 4G...!!! 

 

η XIAOMI ειναι πλεον απο τις κορυφαιες εταιριες παγκοσμιως. με εκπληκτικες συσκευες και επισης καλες τιμες... ψαξτο...!!

δε διαφωνω οτι ειναι κορυφαια απλα η <πρωτη ματια> που λενε δε με συγκινησε ιδιαιτερα.  :)

Τωρα οσον αφορα την assus και τους επεξεργαστες atom δε ξερω κατα ποσο δε θα με ικανοποιουσε ή θα κολλαγε λογω ασυμβατοτητας. Συμφωνα με τα σχολια αλλων παντα! Το zenfone5 παντως απο τα χαρακτηριστηκα του και μονο δε πιστευω πως θα με απογοητευε. 

Αλλα το τελευταιο καιρο εχω δει τοσες συσκευες και τοσα σχολια για τη καθε μια που το μυαλο μου εχει γινει καζανι!  :p   :p

Γενικα δεν ειμαι απαιτητηκος χρηστης αλλα θελω τα βασικα που ανεφερα στην αρχη του θεματος. Αλλα με αυτες τις μαρκες, τα μοντελα και τα λεφτα που διαθετω η αναζητηση παιρνει αλλες διαστασεις!!!!!!   :p  :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κατι ακομα!  :D  επειδη θα αργησω να αλλαξω συσκευη μετα απο αυτη που θα παρω τωρα (αν αποφασισω!  :p  ) πιστευω πως τα wp θα ανταποκρινονται καλυτερα με το περασμα των χρονων απο τα android. Αυτο το λεω απλα απο σχολια απογοητευμενων χρηστων απο λογισμικο android! 

Τωρα ας  μην αναλυσουμε το ενα και το αλλο!!!!!   :tomato:  :bleh:

Link to comment
Share on other sites

δε διαφωνω οτι ειναι κορυφαια απλα η <πρωτη ματια> που λενε δε με συγκινησε ιδιαιτερα.  :)

Τωρα οσον αφορα την assus και τους επεξεργαστες atom δε ξερω κατα ποσο δε θα με ικανοποιουσε ή θα κολλαγε λογω ασυμβατοτητας. Συμφωνα με τα σχολια αλλων παντα! Το zenfone5 παντως απο τα χαρακτηριστηκα του και μονο δε πιστευω πως θα με απογοητευε. 

Αλλα το τελευταιο καιρο εχω δει τοσες συσκευες και τοσα σχολια για τη καθε μια που το μυαλο μου εχει γινει καζανι!  :p   :p

Γενικα δεν ειμαι απαιτητηκος χρηστης αλλα θελω τα βασικα που ανεφερα στην αρχη του θεματος. Αλλα με αυτες τις μαρκες, τα μοντελα και τα λεφτα που διαθετω η αναζητηση παιρνει αλλες διαστασεις!!!!!!   :p  :D

δεν σε συγκινησε, μαλλον εμφανισιακα.......?  γιατι αν δεν εχεις δουλεψει ενα κινητο, δεν ξερεις αν κανει τη δουλεια σου η οχι..!

 

η Asus οταν εβγαλε τα Zenfone, με τους ΑΤΟΜ, πιστευω οτι κανεις δεν το περιμενε οτι θα εβγαιναν ΤΟΣΟ VFM κινητα..!  ειναι απο τα πιο "σπιρτοζικα" κινητα που εχω πιασει στα χερια μου, και εχω πιασει και μερικα κορυφαια κινητα (Galaxy S5, OnePlusOne, iPhone5s). και βαζω τα περσινα μοντελα, γιατι και το Zenfone, το 2014 εμφανιστηκε.

το Zenfone2 με της νεοτερης γενιας ΑΤΟΜ, που ειναι 2 φορες πιο γρηγορο, φανταζομαι (γιατι δεν το εχω πιασει στα χερια μου) οτι κοντραρει ανετα σε αποδοση, ολα τα κορυφαια κινητα της αγορας. εκει που χανει, ειναι μονο στο State of the art κομματι. δλδ δεν εχει ΤΟΡ χαρακτηριστικα σε, οθονη, σε καμερες, σε πρωτοποριακες τεχνολογιες, (οπως π.χ το 3D touch του iPhone 6..).  αλλα σε αποκριση ειναι ΤΟ κορυφαιο..! και αυτο δεν μετριεται  με antutu scores...!!! 

 

οι συσκευες που εχουν βγει, και βγαινουν, τα τελευταια 2 χρονια ειδικα, ειναι πραγματικα παααρα πολλες.  κι αυτο ζαλιζει καποιον που θελει ενα κινητο να κανει τη δουλεια του.  θελει πολυ ψαξιμο, ειναι αληθεια. και παλι δυσκολευεσαι να καταληξεις καπου.

 

η δικη μου αποψη, ειναι να βαλεις κατω ΟΛΕΣ τις απαιτησεις σου, με τροπο..... οπως βαζουμε κριτηρια σε μια μηχανη αναζητησης.  ετσι πιστευω θα καταληξεις σε καποια μοντελα..!

 

εγω παντως προτεινω ξεκαθαρα

ASUS  ZENFONE 2, με 4GB RAM +32GB ROM

XIAOMI Redmi Note 2,

Lenovo K3 Note.

κατι ακομα!  :D  επειδη θα αργησω να αλλαξω συσκευη μετα απο αυτη που θα παρω τωρα (αν αποφασισω!  :p  ) πιστευω πως τα wp θα ανταποκρινονται καλυτερα με το περασμα των χρονων απο τα android. Αυτο το λεω απλα απο σχολια απογοητευμενων χρηστων απο λογισμικο android! 

Τωρα ας  μην αναλυσουμε το ενα και το αλλο!!!!!   :tomato:  :bleh:

αυτο παλι ειναι μια αλλη τεραστια συζητηση...!!!!!   WP vs Android.......!!!  αστο καλυτερα...!

 

 Αν θες μεγαλη ποικιλια σε εφαρμογες, πας σε android.  αν θες τα βασικα, τα κανεις και με τα Win Phones..! 

Έγινε επεξεργασία από cabdik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παρηγγειλα το mi4c σημερα απο vickmall επισης...Ειδωμεν...

vickmail! Δεν την ηξερα την εταιρια! πριν λιγο τη τσεκαρα! αξιζει; η πληρωμη πως; η αποστολη σε ποσες μερες;

Link to comment
Share on other sites

δεν σε συγκινησε, μαλλον εμφανισιακα.......?  γιατι αν δεν εχεις δουλεψει ενα κινητο, δεν ξερεις αν κανει τη δουλεια σου η οχι..!

 

η Asus οταν εβγαλε τα Zenfone, με τους ΑΤΟΜ, πιστευω οτι κανεις δεν το περιμενε οτι θα εβγαιναν ΤΟΣΟ VFM κινητα..!  ειναι απο τα πιο "σπιρτοζικα" κινητα που εχω πιασει στα χερια μου, και εχω πιασει και μερικα κορυφαια κινητα (Galaxy S5, OnePlusOne, iPhone5s). και βαζω τα περσινα μοντελα, γιατι και το Zenfone, το 2014 εμφανιστηκε.

το Zenfone2 με της νεοτερης γενιας ΑΤΟΜ, που ειναι 2 φορες πιο γρηγορο, φανταζομαι (γιατι δεν το εχω πιασει στα χερια μου) οτι κοντραρει ανετα σε αποδοση, ολα τα κορυφαια κινητα της αγορας. εκει που χανει, ειναι μονο στο State of the art κομματι. δλδ δεν εχει ΤΟΡ χαρακτηριστικα σε, οθονη, σε καμερες, σε πρωτοποριακες τεχνολογιες, (οπως π.χ το 3D touch του iPhone 6..).  αλλα σε αποκριση ειναι ΤΟ κορυφαιο..! και αυτο δεν μετριεται  με antutu scores...!!! 

 

οι συσκευες που εχουν βγει, και βγαινουν, τα τελευταια 2 χρονια ειδικα, ειναι πραγματικα παααρα πολλες.  κι αυτο ζαλιζει καποιον που θελει ενα κινητο να κανει τη δουλεια του.  θελει πολυ ψαξιμο, ειναι αληθεια. και παλι δυσκολευεσαι να καταληξεις καπου.

 

η δικη μου αποψη, ειναι να βαλεις κατω ΟΛΕΣ τις απαιτησεις σου, με τροπο..... οπως βαζουμε κριτηρια σε μια μηχανη αναζητησης.  ετσι πιστευω θα καταληξεις σε καποια μοντελα..!

 

εγω παντως προτεινω ξεκαθαρα

ASUS  ZENFONE 2, με 4GB RAM +32GB ROM

XIAOMI Redmi Note 2,

Lenovo K3 Note.

αυτο παλι ειναι μια αλλη τεραστια συζητηση...!!!!!   WP vs Android.......!!!  αστο καλυτερα...!

 

 Αν θες μεγαλη ποικιλια σε εφαρμογες, πας σε android.  αν θες τα βασικα, τα κανεις και με τα Win Phones..! 

 @cabdik  για το asus προτεινεις zenfone 2 και οχι 5 σωστα; και για lenovo προτεινεις K3 note και οχι Α7000;

Link to comment
Share on other sites

οι προτασεις μου (για κινητα ΕΩΣ €200) παραπανω, ειναι ξεκαθαρες ..... νομιζω...!!!   γιατι με ρωτας...?

 

το Α7000 δεν εχει τα χαρακτηριστικα του Κ3 note...!  τι να συζητησουμε?  

720Ρ  εναντι 1080Ρ?  

8ΜΡ εναντι 13ΜΡ?

8GB ROM εναντι 16GB ROM? 

κλπ....κλπ..! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

vickmail! Δεν την ηξερα την εταιρια! πριν λιγο τη τσεκαρα! αξιζει; η πληρωμη πως; η αποστολη σε ποσες μερες;

Αξιοπιστο ναι. Πληρωμη εγω με paypal εκανα κανονικα. Αποστολη θελει κανενα 15πενθημερο χοντρικα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ναι το vickmall δεχεται paypal κανονικα.  τον τελευταιο μηνα εχω αγορασει 2 κινητα + 1 θηκη  απο εκει, χωρις προβλημα.  

 

απεναντιας στο Gearbest που ηθελα κατι πραγματακια, δεν δεχεται συναλλαγη με paypal...!!! 

Link to comment
Share on other sites

παρατηρησα στα σχολεια στο vickmall για το lenovo k3 note, οτι ζηταβε rott and remove the chinese apps.

Τι γινεται τοτε; τους ζηταω να κανουν απεγκατασταση ολα αυτα; δε παιζει το ενδεχομενο η συσκευη να παθει καμια ζημια στο λογισμικο της;

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, η παραγγελια εγινε! Lenovo k3 note

Να ζητησω root-αρισμα του τηλεφωνου ή οχι; 

Καμια συμβουλη για να τους ζητησω να αλλαξουν κατι στο λογισμικο; (γτ στα σχολια ζητανε διαφορα)

 Γνωριζει κανεις ποσες μερες θα κανει η παραγγελια να ερθει;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.