Jump to content



Μαύρη επιφάνεια εργασίας... ΒΟΗΘΕΙΑ!


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδια... Εχω ενα laptop toshiba... Χθες τον ειχα ανοιχτό αρκετές ώρες και έκανα διάφορες δουλειές... Και γύρω στις 7μιση επειδή κανω εκπομπή σε ιντερνετικό σταθμο στις 8, ειπα να τον κανω μια επανεκκίνηση για να ειναι οκ οταν ξεκινήσω εκπομπή... Ξεκίνησε λοιπόν την επανεκκίνηση και έλεγε" ενημερώσεις ...% και μην απενεργοποιήσετε τον υπολογιστή σας"

Εγω ομως 8 έπρεπε να βγω στον αέρα και δεν τελείωνε με τις ενημερώσεις, κι ετσι τον έκλεισα κι εγω με το κουμπί... Μολις τον ανοίγω τωρα μου ζητάει κωδικό πρόσβασης, τον βάζω και μετα με βγάζει σε μια μαύρη επιφάνεια εργασίας... Δεν εμφανίζεται κανένα εικονίδιο, ούτε η μπάρα, ούτε τιποτα... Ολα μαύρα... Οταν παταω ctrl+alt+del με βγάζει σε μια οθόνη όπου λεει: "έξοδος", "αλλαγή χρήστη", "κλείδωμα" και "οθόνη διεργασιών"...

Παταω οθόνη διεργασιών και μου δείχνει οτι τα προγράμματα τρέχουν ολα κανονικα... Παταω να κανω επανεκκίνηση, παλι τα ιδια... Τον κλείνω και τον ξανανοιγω, παλι τα ιδια... Μεχρι και την μπαταρια του έβγαλα, αλλα και παλι μαύρη η επιφάνεια εργασίας... Πείτε μου τι μπορω να κανω; Κοντεύω να τρελαθώ με αυτο το θέμα γιατι χάνω τις εκπομπες μου και σκέφτομαι το ενδεχόμενο να χρειαζεται φορματ και τρελαίνομαι... Εχω παρα πολλές φωτογραφίες μεσα κι αν τις χάσω, κάηκα... Μπορεί να γινει back up σ αυτη την περίπτωση; Υπάρχει περίπτωση να χάθηκαν ολα; Μπορείτε να με βοηθήσετε;;;

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σου προσφέρω μια συμβουλή: Όταν σου λένε να μην κάνεις κάτι να το ακούς.

Τώρα, σχετικά με το πρόβλημα. Μπορείς να συνδεθείς σε ασφαλή λειτουργία; Επίσης - αν και δε νομίζω ότι θα δουλέψει - δοκίμασε να επιλέξεις το "Last good known configuration"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σου προσφέρω μια συμβουλή: Όταν σου λένε να μην κάνεις κάτι να το ακούς.

Τώρα, σχετικά με το πρόβλημα. Μπορείς να συνδεθείς σε ασφαλή λειτουργία; Επίσης - αν και δε νομίζω ότι θα δουλέψει - δοκίμασε να επιλέξεις το "Last good known configuration"

 

Αν κλείσεις το πισί όταν γίνονται ενημερώσεις νομίζω ότι απλά γίνεται fail στην εγκατάσταση ενός update. Διαφορετικά μια διακοπή ρεύματος θα ήταν καταστροφή για εταιρείες κλπ.

 

Υ.Γ: Δοκίμασες να αφήσεις το μηχάνημα στην μαύρη οθόνη για κάποιο διάστημα να δεις μήπως περνάει ενημερώσεις;

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σου προσφέρω μια συμβουλή: Όταν σου λένε να μην κάνεις κάτι να το ακούς.

Τώρα, σχετικά με το πρόβλημα. Μπορείς να συνδεθείς σε ασφαλή λειτουργία; Επίσης - αν και δε νομίζω ότι θα δουλέψει - δοκίμασε να επιλέξεις το "Last good known configuration"

Συμφωνω οτι πρεπει να το ακούω αλλα ηταν θέμα χρόνου και βιαζομουνα να ανοίξω τον υπολογιστή γι αυτο και έκανα αυτο το λάθος να τον διακόψω καθώς ενημέρωνε... Το μονο που μπορω να κανω ειναι να πατήσω control +alt +delete και μου βγάζει οθόνη διεργασίας και δείχνει οτι τα προγράμματα τρέχουν... Δεν ξέρω πως μπαινει σε ασφαλή λειτουργία... Μονο αυτα μου δείχνει...

Κέρσορα βλέπεις;

Ναι κανονικα... Αλλα ολα τα υπολοιπα μαύρα... Παταω δεξί κλικ, αλλα τιποτα...

Αν κλείσεις το πισί όταν γίνονται ενημερώσεις νομίζω ότι απλά γίνεται fail στην εγκατάσταση ενός update. Διαφορετικά μια διακοπή ρεύματος θα ήταν καταστροφή για εταιρείες κλπ.

Υ.Γ: Δοκίμασες να αφήσεις το μηχάνημα στην μαύρη οθόνη για κάποιο διάστημα να δεις μήπως περνάει ενημερώσεις;

Το άφησα για ενα μεσαωρο περιπου, έκανα επανεκκίνηση, οταν έβγαλε το σημα "TOSHIBA" έλεγε απο κάτω "αναζήτησή" προβλημάτων... Μετα μαύρισε η οθόνη και με έβγαλε σε μια σελιδα που έλεγε "ενημερωςη συστήματος"... Έφτασε 100% η ενημερωςη με πήγε παλι στη σελιδα που ζητάει κωδικό, τον πατησα, έβγαλε το "καλώς ορίσατε" και παλι τα ιδια... Μαύρη η επιφάνεια εργασίας...
Link to comment
Share on other sites

Το μονο που μπορω να κανω ειναι να πατήσω control +alt +delete και μου βγάζει οθόνη διεργασίας και δείχνει οτι τα προγράμματα τρέχουν.
 Όταν το ανοίξεις το παράθυρο διεργασιών (αυτό με το ctrl+alt+del), πήγαινε αρχείο->νέα εργασία, γράψε explorer και πάτα enter. Λογικά θα σε βγάλει στην επιφάνεια εργασίας σου.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο είναι οτι τα αρχεία σου δεν έχουν χαθεί και μπορείς να τα σώσεις στην χειρότερη περίπτωση. Αυτό που λέει ο αστρολάβος έχει μια καλή πιθανότητα να παίξει.

 

Για να δοκιμάσεις και το Last known good configuration ή το safe mode πάτησε F8 την ώρα που ξεκινάει ο Η/Υ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν πατώντας "explorer" όπως λέει και ο astrolabos δεις την επιφάνεια εργασίας είσαι σε καλό δρόμο.

Κάνε μια επανεκκίνηση (εφόσον βλέπεις επιφάνεια εργασίας) και αν δεν βγάλει μαυρίλα σώθηκες.

 

Αν μετά την επανεκκίνηση έχει πάλι μαυρίλα δοκίμασε στη διαχείριση εργασιών να πατήσεις  "rstrui.exe" και να κάνεις επαναφορά συστήματος, ίσως επανέλθει.

 

Τα έγγραφά σου δεν τα χάνεις, μπορείς να βάλεις τον σκληρό σε άλλο υπολογιστή και να τα πάρεις ή να δοκιμάσεις με κανένα Live cd.

Έγινε επεξεργασία από p55
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.