Jump to content



δεν αναγνωριζει το μελανι...(epson stylus office BX305F)


Recommended Posts

καλησπερα

 

σημερα ο epson καθως πηγα να εκτυπωσω μου εμφανισε το μηνυμα πως δεν αναγνωριζει την κασετα του μαυρου μελανιου .χρησιμοποιω εδω και 3-4 χρονια μη γνησια μελανια @work χωρις κανενα προβλημα. η κασετα εχει μελανι ακομα μεσα εβαλα μια καινουρια κασετα @work και ξανα το ιδιο μηνυμα .αγορασα και μια γνησια κασετα μαυρου χρωματος epson και με αυτη τα ιδια ..... τα υπολοιπα τρια μελανια @work τα αναγνωριζει κανονικοτατα μου βγαζει μηνυμα μονο για το μαυρο .

 

καμια ιδεα;;; λετε να τα επαιξε το συστημα αναγνωρισης;;; ειμαι για καινουριο πολυμηχανημα;;

 

υγ.ο εκτυπωτης ειχε να δουλεψει 4-5 μερες

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ξανα .....

μου πηρε κανα πενταωρο και 10 ευρω (το γνησιο μελανι) μεχρι να μου ερθει η φωτιση.....

κασετα Μ  ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΑΥΡΟ  :eek:  :eek:  :eek:  αλλα MAGENTA την αλλαξα κι ολα οκ :rolleyes: :rolleyes:

 

 

υγ.οσο για την χρηση μη γνησιων μελανιων τι να πω ..... προσωπικα μου εχουν κατσει καλα στον epson και σ ενα παλιο hp (χωρις τσιπακι) που τα χρησιμοποιω δεν μου εχουν εμφανισει προβλημα μεχρι στιγμης, μιλαμε βεβαια για 100 σελιδες το μηνα περιπου και καμια δεκαρια εγχρωμες

Link to comment
Share on other sites

Epson 2540F εδώ. Είναι μεγάλοι απατεώνες οι άνθρωποι.

Αφενός ο εκτυπωτής τρώει τα έγχρωμα μελάνια χωρίς να τα χρησιμοποιώ(συντήρηση και καλά), αφετέρου, μόλις αυτά τελειώσουν, σε υποχρεώνει να τα αλλάξεις ακόμα και για ασπρόμαυρες εκτυπώσεις(ένας παλιός μου hp όχι).

Μετά από κάτι τέτοιες φούστικες πρακτικές ποιός ο λόγος να μην πας σε @work; Αλήθεια ξέρει κανείς εκτός από το Πλαίσιο που αλλού υπάρχουν μαϊμού μελάνια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Epson 2540F εδώ. Είναι μεγάλοι απατεώνες οι άνθρωποι.

Αφενός ο εκτυπωτής τρώει τα έγχρωμα μελάνια χωρίς να τα χρησιμοποιώ(συντήρηση και καλά), αφετέρου, μόλις αυτά τελειώσουν, σε υποχρεώνει να τα αλλάξεις ακόμα και για ασπρόμαυρες εκτυπώσεις(ένας παλιός μου hp όχι).

Μετά από κάτι τέτοιες φούστικες πρακτικές ποιός ο λόγος να μην πας σε @work; Αλήθεια ξέρει κανείς εκτός από το Πλαίσιο που αλλού υπάρχουν μαϊμού μελάνια.

 

Epson dx4400 εδώ. Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα, αλλά μου το κάνανε δώρο οπότε κλάϊν...

 

Για μελάνια αγοράζω 3 χρόνια απο εδω http://www.planetink.gr/ και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος!!

 

Επίσης προσόχη στου epson όταν αλλάζετε μελάνια και βγάζετε τα παλιά. Τραβώντας το παλιό έξω, μπορεί να φύγει το σιδεράκι της κεφαλής που κάνει επαφή με το μελάνακι, με αποτέλεσμα να μην διαβάζει το μελάνι. Το έπαθα και έμαθα. Προσοχή λοιπόν στον φορέα των μελανιών και στις επαφες του!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.