Jump to content



Νεο κουτι και ψυκτρα


Recommended Posts

Γεια χαρα στο φορουμ!

 

Λοιπον με λιγα λογια:

 

Εχω αυτα:

4770 (οχι Κ ,μαμα cooling)

gigabyte h87 hd3

2x4 ddr3 vengence corsair(με τις ψηλες ψυκτρες)

μεσα στο corsair carbide 220r

 

Tα προβληματα μου:

Η πολυ σκονη που μαζευει το κουτι

Και ο υπερβολικα πολυς θορυβος που κανει η ψυκτρα του επεξεργαστη

 

Αποφασισα λοιπον να παω σε ενα καινουριο κουτι και μια αεροψυξη.

 

κουτι:

mid tower

silent

μαζεμενο χωρις λαμπακια κλπ κλπ.

καλο airflow αλλα χωρις τονους σκονη

 

Αεροψυξη επεξεργαστη:

Να μπορει να κατσει στην τωρινη μου mb χωρις να βρισκει σε ραμ ή στην καρτα γραφικων.

Να μπορω να κανω οτι οverclock θελω μετα απο αναβαθμιση πλατφορμας/επεξεργαστη που θα γινει στο μελλον.

 

 

Μου αρεσει το define r5 και η noctua NH-D15.Τι αλλες επιλογες εχω?Μηπως θα εχω προβλημα συμβατοτητας με την τωρινη μου ΜΒ(για Νοκτουα)?

 

Μπατζετ 200-250 Ε

 

Ευχαριστω για την οποια βοηθεια :)

           

Link to comment
Share on other sites

Η Noctua βρίσκει στις μνήμες. Θα πρέπει να ανεβάσεις το 2ο fan όπως στη φωτό, αλλά αυτό χαλάει λίγο την εικόνα. Το ίδιο συμβαίνει και με την Be Quiet Dark Rock Pro 3. Η Be Quiet δέχεται και semi-height μνήμες όπως στη φωτό Σε αυτή την περίπτωση βέβαια θα πρέπει να πουλήσεις τις μνήμες που έχεις και να πάρεις μνήμες low profile ή και λίγο ψηλότερες semi-height.

 

Άλλη ψύκτρα είναι αυτή που έχω η Alpenfohn Kimalaya 2. Στα μισά χρήματα από τις άλλες δύο και εξερετική και δεν βρίσκει στις μνήμες.. Μάλιστα τις έχω βάλει και 2ο fan. 

 

Για κουτί έχω το Define R5. Χωρίς πολλά λόγια, είναι εξαιρετικό. Αν και θα το ήθελα λίγο μεγαλούτσικο στο ύψος. Επίσης έχω πολύ καλή γνώμη και για το Antec P280. Μπορείς να δεις φωτό. Δεν έχει παράθυρο βέβαια. Σε πολλά review όμως διαβάζω ότι έχει καλές θερμοκρασίες παρότι είναι silent.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

pasjohn ευχαριστω για τον χρονο σου.

 

Το πως θα δειχνει ,λιγο με ενδιαφερει ,μαλιστα το ρ5 θα το παρω χωρις παραθυρο. Πιο πολυ με αγχωνει αν θα χωραει απο κατω η καρτα γραφικων.

Ειδα αυτο το βιντεο και προβληματιστικα λιγο(απο το 6:55 και μετα)  https://www.youtube.com/watch?v=QtYMX73XsDw

Έγινε επεξεργασία από poko
Link to comment
Share on other sites

Ειδα αυτο το βιντεο και προβληματιστικα λιγο(απο το 6:55 και μετα)

Αν σε ανησυχεί στο βίντεο που δείχνει την Noctua NH-D15 να καλύπτει/ενοχλεί την πρώτη θύρα pci express x1 στην μητρική που δείχνει, στην δική σου μητρική δεν υπάρχει θέμα. Δεν υπάρχει αυτή η θύρα στην δική σου μητρική και δεν έχεις θέμα με την θύρα της κάρτας γραφικών (pci express x16). Αν προσέξεις η NH-D15 φτάνει μέχρι την (νοητή) ευθεία από τις θύρες του ήχου στο back panel (οι θέσεις τους είναι σχεδόν στάνταρ σε όλες τις μητρικές). Στην μητρική σου η θύρα pci express x16 βρίσκεται πιο χαμηλά (απλώς δεν υπάρχει η pci express x1 του βιντεο).

Πάντως πρόσεξε το θέμα με τις ψηλές μνήμες που έχεις, όπως σου είπε και ο pasjohn.

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
Link to comment
Share on other sites

http://noctua.at/main.php?show=compatibility_gen&products_id=68&lng=en

 

Πιο πολυ με αγχωνει αν θα χωραει απο κατω η καρτα γραφικων.

 

νομίζω η σελίδα της νοκτούα έχει κάπου μία λίστα με τη συμβατότητα των ψυκτρών της με διάφορες μητρικές. Αν δεν τη βρεις μόνος σου θα στη στείλω αργότερα. 

Έγινε επεξεργασία από salde
Link to comment
Share on other sites

Για συνδιασμο ησυχιας (οπου ησυχια=σχετικο για καθε αυτί ) , και αποδοσης, μια χαρα επιλογη το κουτακι , και η Alpenfohn Himalaya II (που ειμαι και εγω κατοχος ). Εως το 60% δε τον ακουσα τον ατιμο τον ανεμιστηρα της..

Σκεφτομαι του κουτιου μου τον μπροστα τον 200ρη να τον αλλαξω με 2Χ140 Alpenfohn Wingboost 2 PLUS pwm , αν ειναι ικανει να δωσουν καλη ροη αερα. Εντυπωσιακα αθορυβοι (τουλαχιστον στα αυτια μου) ...Για αποδοση σαν ανεμιστηρες κουτιου , δεν εχω ιδεα πως θα τα πανε παντως.. Αυτος της ψυκτρας ειναι αψογος , και η ιδια ψυκτρα, σε 4590, δεν επιτρεπει σε AIDA64 για 45 λεπτα να ανεβουν θερμοκρασιες πανω απο 57 βαθμους. Συν οτι λειτουργουσε στο 60% και δεν την ακουγα (ακουγα τον μπροστινο μου ανεμιστηρα μονο).

Link to comment
Share on other sites

poko με τις vengeance μην αγχώνεσαι.

Αν βρίσκει η ψύκτρα τους στη noctua (η οποιαδήποτε πάρεις τέλος πάντων ), μπορείς να τις βγάλεις και να κουμπώσεις τις μνήμες "γυμνές" στη μητρική.

 

Ούτως η άλλως άχρηστες είναι.

Έγινε επεξεργασία από virus777
Link to comment
Share on other sites

poko με τις vengeance μην αγχώνεσαι.

Αν βρίσκει η ψύκτρα τους στη noctua (η οποιαδήποτε πάρεις τέλος πάντων ), μπορείς να τις βγάλεις και να κουμπώσεις τις μνήμες "γυμνές" στη μητρική.

 

Ούτως η άλλως άχρηστες είναι.

χεχε και αυτο το σκεφτηκα, οπως και οτι μπορω να βγαλω εντελως τον δευτερο ανεμιστηρα.

 

Ευχαριστω ολους για την βοηθεια, θα παω για την νοκτουα και το ρ5!

Έγινε επεξεργασία από poko
Link to comment
Share on other sites

Κανένα νόημα νοκτουα 100 ευρώ σε νον κ σύστημα πάντως κατά τη γνώμη μου.. με μισά λεφτά κανεις ίδια δουλειά... εκτός και αν στο πλάνο έχεις αναβάθμιση και του υπολοίπου συστήματος.. τέλος πάντων, καλοδουλευτα

Link to comment
Share on other sites

Κανένα νόημα νοκτουα 100 ευρώ σε νον κ σύστημα πάντως κατά τη γνώμη μου.. με μισά λεφτά κανεις ίδια δουλειά... εκτός και αν στο πλάνο έχεις αναβάθμιση και του υπολοίπου συστήματος.. τέλος πάντων, καλοδουλευτα

Tommy διαβασε το πρωτο μου post.Προσπαθησα πολυ να ειναι ξεκαθαρο το τι θελω να κανω :)

Έγινε επεξεργασία από poko
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.