Jump to content



Amstrad CPC 464 , άραγε ;


Recommended Posts

Ντάξει μην καραφλιάσετε ,βρήκα στο υπόγειο ένα Amstrad που είχα μέσα σε κούτα τελευταία φορά θυμάμαι δούλευε, τώρα πήγα να δώσω ρεύμα κτλ .και τίποτα καμία ένδειξη στην οθόνη. 

 

Τι φάση λέτε να είναι ; Να το παλέψω, να το φτιάξω ώστε να το βάλω στην βιτρίνα μου :)

Έγινε επεξεργασία από rastafari
topic title fixed
Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΒΡΕ!!! Τετοια πράγματα δεν τα αφήνουν πια στα υπόγεια!

 

Ναι,βρε συμφωνώ.Αλλά από που να ξεκινήσω ; Θυμάμαι 100% ότι είχε κλείσει ομοιόμορφα που λέει ο λόγος και λειτουργούσε πριν μπεί σε κούτες,ούτε σκόνη δεν το έχει δεί,τι μπορεί να την άκουσε στα ξαφνικά;

Link to comment
Share on other sites

Ναι,βρε συμφωνώ.Αλλά από που να ξεκινήσω ; Θυμάμαι 100% ότι είχε κλείσει ομοιόμορφα που λέει ο λόγος και λειτουργούσε πριν μπεί σε κούτες,ούτε σκόνη δεν το έχει δεί,τι μπορεί να την άκουσε στα ξαφνικά;

 

Τι μου θύμισες τώρα! Το 1ο μου κομπιούτερ! Τόν έχω στο πατάρι, με πράσινη οθόνη, tv modulator, πλήρως λειτουργικό!  :)

 

Μόνιτορ έχεις, οπότε το θέμα σου θα είναι στην τροφοδοσία του. 

 

Πήγαινε την σε έναν ηλεκτρονικό να στην φτιάξει, γιατί αυτή δίνει ρεύμα στον amstrad.

 

Αν έχεις και tv modulator μπορείς να παίξεις σε tv με αυτό!

Έγινε επεξεργασία από cyberdyne
Link to comment
Share on other sites

Εμενα πουλησε amiga,amstrad,zx spectrum  ο πατερας μου, οσο εγω ημουν δημοτικο (καπου στο 90) . Συν το atari ST 520. Απαραδεκτος , απλά. Μονο ενα joystick απο το στ 520 εχει απομεινει. Και καπου εκει ειχαμε παρει και το πρωτο μας pc (386 8mhz turbo 33mhz,4ΜΒ ραμ, 40ΜΒ hdd και τα τοιαυτα ). Ωραιες εποχες! 

 

Στο ερωτημα σου Πετραν, φτιαξτο με οποιο τροπο μπορεις! Μακαρι να ειχα ενα απο τα παραπανω μηχανηματα ακομη στην κατοχη μου..!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

και ναι ,κατάφερα να τον στρώσω μόνος και να τον ανοίξω και να παίξω κιόλας λίγο , το έβαλα και στο retromania γιατί είδα πολλούς ψαγμένους εκεί :)

Το γυάλισα κιόλας και μπορώ να πώ ότι είναι σαν καινούργιο, οπότε τώρα βιτρίνα :D 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

και ναι ,κατάφερα να τον στρώσω μόνος και να τον ανοίξω και να παίξω κιόλας λίγο , το έβαλα και στο retromania γιατί είδα πολλούς ψαγμένους εκεί :)

Το γυάλισα κιόλας και μπορώ να πώ ότι είναι σαν καινούργιο, οπότε τώρα βιτρίνα :D

 

Μπράβο φίλε!!! Βάλε και εδώ καμιά φώτο όταν είσαι έτοιμος!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε!!! Βάλε και εδώ καμιά φώτο όταν είσαι έτοιμος!!! :)

 

δεν ξέρω αν επιτρέπεται αλλά:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php/30704-CPC-464-%CE%98%CE%B5%CF%83%CF%83%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CE%BA%CE%B7-Back-from-the-dead

Link to comment
Share on other sites

 

Πρέπει να εγγραφούμε για να τις δούμε. Αν θες μπορείς να τις ανεβάσεις κι εδώ!  :)

 

ΥΓ: Αν και έχω χρόνια να ασχοληθώ με το άθλημα, εκεί που είναι η κεφαλή του κασετοφώνου, θα δείς ότι υπάρχει μια οπή που καταλήγει σε μια βιδούλα για ρυθμίσεις την κεφαλή! Εάν δεν είναι ρυθμισμένη μπορεί να σου βγάζει read error σε κάποιες κασσέτες σου!  ;)

Έγινε επεξεργασία από cyberdyne
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.