Jump to content



Ατύχημα αυτοκινήτου και αποζημείωση..ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!


tavliban

Recommended Posts

Μπράβο και συγχαρητήρια.

Μου δίνεις κουράγιο γιατί είμαι σχεδόν στην θέση σου. (Μικρότερη ζημιά, ο άλλος - μάλλον η άλλη - δεν κάνει αποδοχή, η ασφάλεια δεν καλύπτει αφού δεν υπάρχει αποδοχή, και είμαι με δικηγόρο να πάμε για δικαστήριο).

 

 

Απλά είμαι αρνητικά προκατειλλημένος από διάφορα που έχω ακούσει από φίλο που δούλευε σε ασφαλιστική αλλά δεν είναι της παρούσης.

Εννοείται και θα ενημερώσω μόλις έχω νεότερα αλλά αυτά μπορεί να έρθουν και σε κανα χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάλι το κράτος μου χρωστάει 650 ευρώ από τρακάρισμα με όχημα της ασφάλειας από το 2010... Σύμφωνα με τα λεγόμενά τους δεν πηγαίνει μεσω ασφαλειών κτλ...Έγινε ΕΔΕ, βγηκε υπαιτιότητα του ασφαλίτη και το θέμα είναι στην Περιφέρεια....αγύριστα δηλαδή  που δεν συμψηφίζονται με τα υπόλοιπα (ΕΝΦΙΑ κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Βασικη ερωτηση....Δικηγορο/δικαστικα εξοδα πληρωνες εσυ  ή  εχεις καλυψη απο την ασφαλεια σου ?

σωστή ερώτηση και παράλειψή μου.

 

Δικαστικά έξοδα καλυμένα από την ασφαλιστική καθώς έχω νομική κάλυψη. To εξτρά ποσσό δεν είναι τραγικό και αξίζει να τα δίνει κανείς για τον  λόγο παραπάνω.

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

Ποσο περιπου θα σου κοστιζε αν δεν ειχες την καλυψη ? (Περιεργεια... :D )

30,39euros (το χρόνο) πάει η νομική κάλυψη και αν δεν την είχα είναι κάπου στα 500 ευρό τα νομικά έξοδα (δικαστήρια, παράβολα, δικηγόρος). Οπότε αξίζει...

 

Το ωραίο είναι ότι εκείνη την χρονιά ενεργοποίησα την επιλογή για νομική προστασία...

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

Αυτά γλιτώνεις με την μικτή. Ούτε δικαστήρια ούτε δεν φταίω ούτε είναι μεγάλη η ζημιά που θα βρω τα λεφτά. Δυστυχώς  είναι διπλάσια τα ασφάλιστρα.

Επίσης δεν ασφαλίζουν ποδήλατα και την περασμένη βδομάδα που με παρέσυρε ένας μπάρμπας με έβαλε σε μπελάδες.

Ευτυχώς ο τσοπάνος εμπειρογνώμονας τα δέχτηκε όλα. Ας ελπίσουμε μόνο μην βγάλει ο σκελετός προβλήματα αργότερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πόσο χρόνο σπαταλάς όμως έξτρα για την όλη ιστορία?

3-4 ώρες... Δεν ασχολείσαι εσύ, ο δικηγόρος ασχολείται. Κάνεις 1-2 ραντεβού, καταγράφει κάποια πράγματα και περιμένεις να σε πάρει να σου πει το αποτέλεσμα.

 

@ΓιαγκΤ, μπορεί να γλιτώνεις με τη μεικτή (που δεν είμαι και σίγουρος, αν υπολογόσεις το κόστος που πληρώνεις σε σχέση με τη μιά φορά που θα τα δώσεις σε δικηγόρο, ή τη νομική προστασία), αλλά ο π@ρας που στην έκανε, τη βγάζει καθαρή. Επίσης, ακόμα κι αν πληρώσεις εσύ τα δικαστικά, κερδίζοντας την υπόθεση, στα δίνει ο αντίδικος. Εξαιρούνται τα ραντεβού που έκανες με το δικηγόρο, που συνήθως είναι 100-200€ κι αν θα στα χρεώσει.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

3-4 ώρες... Δεν ασχολείσαι εσύ, ο δικηγόρος ασχολείται. Κάνεις 1-2 ραντεβού, καταγράφει κάποια πράγματα και περιμένεις να σε πάρει να σου πει το αποτέλεσμα.

 

@ΓιαγκΤ, μπορεί να γλιτώνεις με τη μεικτή (που δεν είμαι και σίγουρος, αν υπολογόσεις το κόστος που πληρώνεις σε σχέση με τη μιά φορά που θα τα δώσεις σε δικηγόρο, ή τη νομική προστασία), αλλά ο π@ρας που στην έκανε, τη βγάζει καθαρή. Επίσης, ακόμα κι αν πληρώσεις εσύ τα δικαστικά, κερδίζοντας την υπόθεση, στα δίνει ο αντίδικος. Εξαιρούνται τα ραντεβού που έκανες με το δικηγόρο, που συνήθως είναι 100-200€ κι αν θα στα χρεώσει.

 

Τον κυνηγάει η ασφάλεια αρκεί να δεχτής να πας μάρτυρας

Σωστά αυτά που λες εκτός αν στο τρακάρει παρκαρισμένο και φύγει ή είναι ανασφάλιστο και μπατίρης.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή @tavliban, χρησιμοποίησες τον δικηγόρο της ασφαλιστικής σου, όχι κάποιον δικό σου αν κατάλαβα. 'Εχει σημασία η ικανότητα/εμπειρία του δικηγόρου αν κάποιος θέλει να το σπρώξει στα άκρα. Ο χρόνος που περιγράφεις είναι θεϊκός. Τα δικαστικά ενδέχεται να τα πάρεις αν κερδίσεις την υπόθεση και τα έχεις ζητήσει φυσικά, όπως γράφει ο Wizard. Δεν είναι 100% βέβαιο αλλά γίνεται.

 

Γράφεις ότι αρνήθηκες την προσφορά των 5000 και το έσπρωξες παραπέρα. Σε ποσόν, πόσο πήρες στο σύνολο αν επιτρέπεται; Αυτό νομίζω κρίνει αν τελικά είναι επιτυχημένη η τακτική του «αγώνα μέχρις εσχάτων» ή αν συμφέρει κάποιον περισσότερο να δεχθεί κάτι που το προτείνουν και να μην προχωρήσει περισσότερο.

 

Επειδή τα ανασφάλιστα οχήματα μάλλον έχουν αυξηθεί  είναι νομίζω καίριο αυτό που γράφει ο Γιαγκ.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή @tavliban, χρησιμοποίησες τον δικηγόρο της ασφαλιστικής σου, όχι κάποιον δικό σου αν κατάλαβα. 'Εχει σημασία η ικανότητα/εμπειρία του δικηγόρου αν κάποιος θέλει να το σπρώξει στα άκρα. Ο χρόνος που περιγράφεις είναι θεϊκός. Τα δικαστικά ενδέχεται να τα πάρεις αν κερδίσεις την υπόθεση και τα έχεις ζητήσει φυσικά, όπως γράφει ο Wizard. Δεν είναι 100% βέβαιο αλλά γίνεται.

 

Γράφεις ότι αρνήθηκες την προσφορά των 5000 και το έσπρωξες παραπέρα. Σε ποσόν, πόσο πήρες στο σύνολο αν επιτρέπεται; Αυτό νομίζω κρίνει αν τελικά είναι επιτυχημένη η τακτική του «αγώνα μέχρις εσχάτων» ή αν συμφέρει κάποιον περισσότερο να δεχθεί κάτι που το προτείνουν και να μην προχωρήσει περισσότερο.

 

Επειδή τα ανασφάλιστα οχήματα μάλλον έχουν αυξηθεί  είναι νομίζω καίριο αυτό που γράφει ο Γιαγκ.

 

o δικηγόρος ήταν outsource από την ασφαλιστική. Όλες οι υποθέσεις που πάνε σε ειρηνοδικείο και είναι φως φανάρι σαν την δικιά μου (έτσι πίστευα και έτσι αποδείκτηκε) με ενημερωσαν πως θα κρατήσει το δικαστήριο κάπου στους 6 μήνες. ένα λαθάκι παιδιά. Φεβρουάριο έγινε το ατύχημα, Απρίλο μάλωνα με αυτούς, Καλοκαίρι 2014 διαπραγματευόμασταν για την πληρωμή, Μάρτιο 2015 έγινε το δικαστήριο. Όλα τα δικαστικά έξοδα καλύπονται απο την ασφαλιστική. (~1,5 χρόνος δηλαδή διαδικασία). Συγγνώμη γέρασα κιόλας...

 

Άκου. Αγώνας μέχρις εσχάτων για να πάρω όλα τα λεφτά που έδωσα. Και τα πήρα. Δεν κάνουμε εκπτώσεις αδέρφια. Αυτοί ήθελαν με το σκεπτικό ότι

 

1. Εγώ μπορεί να μην είχα τα λεφτά

2. Εγώ μπορεί να είχα ανάγκη για κάτι άλλο (btw έπρεπε να κάνω φυσιοθεραπείες στο γόνατο και τελικά δεν τις έκανα, και ήθελα τα λεφτά για χειρουργείο).

3. Ότι στον πανικό μου και την τρέλα μου και το σκεπτικό "ωχου μωρε αδερφάκι μου ποιος περιμένει τώρα 1,5 χρόνο να πάρει τα λεφτά του, κάλλιο πέντε και στο χέρι"

 

ότι εγώ θα συμφωνούσα και θα δεχόμουν να περιορίσω την ζημιά τους. ΟΧΙ. Το αμάξι μου έκανε Α ευρό. Έπρεπε να με πληρώσουν max A*0,75 και ήταν κάπου στα 5800 το Max ποσό που δικαιολογούνταν, άρα έπρεπε να με πληρώσουν στο ακέραιο. Επειδή η δικηγόρος μου τα είπε γρήγορα στο τηλέφωνο θα πάρω κάπου στα 5600 στο χέρι. (αλλά δεν θυμάμαι καλά).

 

Το ποστ το ανέβασα για τους συμφορουμίτες ώστε να μην έχουν συμπεριφορά ωχαδερφισμού και να κυνηγάνε το δίκιο τους, αν το έχουν. Οπότε

 

KEEP CALM - CLAIM YOUR RIGHTS AND WHAT IS YOURS...

Έγινε επεξεργασία από tavliban
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Το ποστ το ανέβασα για τους συμφορουμίτες ώστε να μην έχουν συμπεριφορά ωχαδερφισμού και να κυνηγάνε το δίκιο τους, αν το έχουν

 

ναι και πολύ καλά έκανες, αυτή είναι η μεγάλη χρησιμότητα τέτοιων μηνυμάτων, να μαθαίνουμε κάτι παραπάνω. Για αυτό και το σχολιάζω. 5600 αντί για 5000 είναι μάλλον ικανοποιητική διαφορά ώστε να το κυνηγήσει κάποιος. Αν ήταν να πάρεις 5300 μάλλον όχι. Το μόνο που διαφωνώ στο συμπέρασμά σου είναι ότι η εντύπωση πως υποτιμάς τη λογική του «κάλλιο πέντε και στο χέρι». Είναι πανίσχυρη η λογική της και δεν είναι για πέταμα. Σε πολλές περιπτώσεις υπερέχει έναντι μιας εναλλακτικής μαξιμαλισμού. Παίζει μεγάλο ρόλο κι ο χρόνος που μεσολαβεί, ιδιατέρως σε περιβάλλοντα αστάθειας όπως είναι αυτό που ζούμε.

Link to comment
Share on other sites

ναι και πολύ καλά έκανες, αυτή είναι η μεγάλη χρησιμότητα τέτοιων μηνυμάτων, να μαθαίνουμε κάτι παραπάνω. Για αυτό και το σχολιάζω. 5600 αντί για 5000 είναι μάλλον ικανοποιητική διαφορά ώστε να το κυνηγήσει κάποιος. Αν ήταν να πάρεις 5300 μάλλον όχι. Το μόνο που διαφωνώ στο συμπέρασμά σου είναι ότι η εντύπωση πως υποτιμάς τη λογική του «κάλλιο πέντε και στο χέρι». Είναι πανίσχυρη η λογική της και δεν είναι για πέταμα. Σε πολλές περιπτώσεις υπερέχει έναντι μιας εναλλακτικής μαξιμαλισμού. Παίζει μεγάλο ρόλο κι ο χρόνος που μεσολαβεί, ιδιατέρως σε περιβάλλοντα αστάθειας όπως είναι αυτό που ζούμε.

 

φυσικά και το υποτιμάω γιατί έπρεπε να αποζημειωθώ στο 100% των εξόδων που έκανα. Δεν ήθελα να βγάλω από την τσέπη που φράγκο καθώς το δίκιο με έπνιγε..

 

Από την στιγμή που διαφωνούν θα πληρώσουν και παραπάνω με την λογική ότι εγώ τους δάνεισα αυτόν τον 1,5 χρόνο... Να ξηλωθούν λοιπόν τώρα γιατί την ευκαιρία τους την είχαν...

 

ΑΝ εγώ λοιπόν έπρεπε να πάρω λιγότερα τότε ίσως το κάλλιο πέντε και στο χέρι να με συνέφερε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.