Jump to content



Ατύχημα αυτοκινήτου και αποζημείωση..ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!


tavliban

Recommended Posts

Δεν είναι 600 που στα χαρίζουν και δε τα θέλεις. Είναι 600 μετά από ένα χρόνο (στην καλύτερη) δικαστήριο και τρέξιμο. Οπότε εξαρτάται πως αντιλαμβάνεται κάποιος το χρόνο του. Επίσης είναι σε τι θέση βρίσκεσαι όταν στα προσφέρουν τα -600, αν έχεις δανειστεί από 10 μεριές για να φτιάξεις το αμάξι και πρέπει να τα γυρίσεις τι θα κάνεις;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λεει ο DJD

 

Πριν 11 μηνες ειχα μια στουκα με το μηχανακι ,   800-900 η μηχανη , αλλα 200-300 οι γιατροι που ειχα παει . Επειδη ειχε και τραυματισμο επρεπε να τα πληρωσω εγω και μετα θα τα επαιρνα πισω . Και δυστυχος επρεπε να δανειστω το μεγαλυτερο κομματι απο τα χρηματα και το υπολοιπο να το συμπληρωσω απο τα δικα μου τα οποια μαζευα για αναβαθμηση του pc .  

Αφου ελειξε το θεμα και κατεθεσα ολα τα χαρτια , μου ειπαν το θεικο   1100 (οσα ειχα χαλασει χοντρικα , δεν θυμαμε ) + 20-30 για τα χτυπηματα!!!!!   Αναγκαστηκα δεχτηκα γιατι αλλιως θα επρεπε να πω στους "δανειστες " μου πως θα τα παρουν σε 2-3 χρονακια .... παροτι το ποσο ηταν μικρο και δεν πιστευω να υπηρχε προβλημα δεν γουσταρω να χρωσταω ουτε καφε .

 

Αυτο θα μπορουσε καποιος να πει πως ηταν απο τα πρωτα μου βιωματα για το ποσο σκατα ειναι ο κοσμος , για το πως ολοι θελουν να αρπαξουν και ποτε να δωσουν , για το ποσο καρκινο χρειαζονται ορισμενοι , γιατι μαλλον μονο ετσι θα καταφερουν να εκτιμησουν 5-6 πραματακια . 

Link to comment
Share on other sites

Αλλιώς τα βλέπεις όμως τα 600€ αν παιρνεις 5k και αλλιώς αν παίρνεις 500€.

παιδιά μιλάτε με υποθετικές καταστάσεις.

1) Το τρέξιμο το έκανε ο δικηγόρος της ασφαλιστικής

2) Είχε την δυνατότητα και κάλυψε τις ανάγκες του μέσω τρίτων.

 

η μόνη διαφορά είναι πόσο εύκολα τα ξεγράφεις.

για να αγνοήσεις 600ε πρέπει να είσαι κοντά στα 5 ψηφία μηνιαίως και πάνω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σημειώστε ότι η λογική των ασφαλιστικών εταιρειών στο θέμα, την οποία παρουσιάζουν σε προηγούμενα μηνύματα tavliban και Wizard, είναι η ανάποδη από αυτή που γράφετε: δεν εστιάζουν στο πόσο ασήμαντα είναι τα 600 παρά στο πόσο χρειάζεται ο παθών τα 5000 που του προσφέρονται. Δηλαδή, αντίθετα με αυτό που γράφει στο πρώτο του μήνυμα ο DJD, αυτόν με τα 3 χιλιάρικα το μήνα τον παίρνει να υπομείνει την καθυστέρηση κι ας είναι το προσδοκώμενο όφελος πιο «ασήμαντο» στα μάτια του από ότι στα μάτια εκείνου που είναι με 400 το μήνα. Ο τελευταίος -αν και το ενδεχόμενο 600άρι φαντάζει πιο σπουδαίο στα μάτια του- είναι πιθανότερος υποψήφιος ώστε να αποδεχθεί τον πρόωρο συμβιβασμό, θυσιάζοντας την πιθανότητα για το 600άρι.

 

Επιμένω πάντως ότι τα πράγματα αυτά κρίνονται κατά περίπτωση και εκ του αποτελέσματος κι ότι υπάρχουν πολλές καταστάσεις όπου το κάλλιο πέντε και στο χέρι είναι το ενδεδειγμένο. Ας είχαμε πάει π.χ. σε άλλο νόμισμα τον Ιούλιο του 2015 ή ας είχε χρεωκοπήσει η ασφαλιστική του αντίδικου ή ο αντίδικος (ελαφρώς άκυρο λόγω ΟΑΣΑ αλλά υποθέτω απλό ιδιώτη αντίδικο) και θα βλέπαμε τότε αν τα προσφερθέντα 5000€ το φθινόπωρο του 2014 ήταν καλή ή κακή επιλογή.

 

Επίσης σημειώστε ότι τα 5000 ήταν η τελευταία χρονικά προσφορά της ασφαλιστικής του αντίδικου κι εκεί ο tavliban μπουχτισμένος διέκοψε τις συζητήσεις, δεν διευκρινίζεται μήπως υπήρχε η δυνατότητα να ανεβάσει το ποσόν προς το 5312 που ήταν η αρχική του επιθυμία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παίδες 2 μήνες τους έλεγα 5312 ακατέβατα και αφού έφτασε ο κόμπος στο χτένι τότε αποφάσισα για δικαστήρια.

 

Πάντως δεν σας καταλαβαίνω καθόλου. Δηλαδή αν έχετε δίκιο, θα δεχτείτε να βγάλετε χρήματα από την τσέπη, επειδή έτσι θέλει η ασφαλιστική, η οποία θα σας εκμεταλλευτεί για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω, και δεν θα ζητήσετε τα λεφτά που βγάλατε από την τσέπη σας.

 

Κύριοι άξιζε τον κόπο. Καθώς εγώ στην τελική δεν θα βγάλω φράγκο από την τσέπη μου. Και 5 χρόνια να έκανε, το ερώτημα είναι ένα.

 

Γιατί να βγάλω 312 ευρώ από την τσέπη μου επειδη το θέλει η ασφαλιστική; Επειδή αυτοί δεν θέλουν να σε αποζημειώσουν και το έχουν κάνει ΣΥΣΤΗΜΑ, πρέπει εγώ να πάω με τα νερά τους;

 

Ούτε ευρώ στην τελική δεν πρέπει να χάσω.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς, είναι πλέον ΣΥΣΤΗΜΑ να στο κάνουν γιατί πολύ απλά οι περισσότεροι λένε "δε βαριέσαι, που να τρέχω". Δίνουμε δις στις ασφαλιστικές και πάνε να βγάλουν κι από πάνω, αντι να πληρώνουν.

 

Εγώ πριν 20 χρόνια, που δεν τα ήξερα, την είχα πατήσει. Με χτύπησε φίλος και κάναμε δήλωση κανονικά. Αυτοί ανακάλυψαν ότι είμαστε φίλοι και μας απείλησαν με δικαστήρια κλπ, ότι ήταν στημένο (που δεν ήταν). Φοβηθήκαμε και παραιτηθήκαμε της απαίτησης. 4-5 μήνες μετά που το συζήτησα με δικηγόρο, μου είπε απλά ότι με δούλεψαν κανονικά και είναι πάγια τακτική, γιατί οι περισσότεροι δεν ξέρουμε τα δικαιώματά μας. Δεν είχαμε υποχρέωση να πούμε ότι είμασταν φίλοι και πουθενά δεν υπάρχει όρος ότι αν γνωριζόμαστε, δε δικαιούμαστε αποζημίωση. Έκτοτε, επειδή μου κόστισε περίπου 400.000δρχ η όλη ιστορία, συν ότι έχασα το bonus malus μου που ήταν στο υψηλότερο, δεν τους χαρίζω ούτε €.

 

edit: Α, και για το τρέξιμο που λέτε, κανένα τρέξιμο. Είναι αστικό δικαστήριο και δε χρειάζεται καν να παραστείς. Κανείς δε σου απευθύνει το λόγο, ακόμα κι αν είσαι εκεί, οι δικηγόροι εκατέροθεν δίνουν προτάσεις και μόνο αν χρειάζεται, ερωτούνται μάρτυρες. Ο χρόνος που χάνεις είναι 2-3 ραντεβού με το δικηγόρο σου.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί μας χαρίζουνε 20€ στο 6μηνο λογαριασμό ? Ούτε καν.

Ε λοιπόν, γιατί να τους χαρίσουμε εμείς 200-300-500-600-κ.ο.κ. € ? Υποχρέωση τους είχαμε ?

Καλά κάνετε οι παθόντες και το κυνηγάτε.

Ούτε δεκάρα χαρισμένη στις κερδοσκοπολαμογιόασφαλιστικές.

Link to comment
Share on other sites

Σαν πρώην επαγγελματίας πραγματογνώμονας σε περίπτωση που έχετε ζημιά στο όχημα και είστε αναίτιος μην δεχτείτε παζάρια από την υπαίτια ασφαλιστική του Τρίτου.

 

Δεν χρειάζεται νομικά να βάλετε συμμετοχή. Αν τους απειλήσετε δικαστικά θα πουν ότι θα ξανακαλέσουν και θα δεχτούν να πληρώσουν όλη την ζημιά. Απλά αν δεν υπάγεται το ατύχημα στον φιλικό διακανονισμό ΣΑΠ θα αργήσει η πληρωμή.

 

Η συμμετοχή στον αναίτο οδηγό χρειάζεται μόνο στην ενεργοποίηση της μικτής ασφάλειας.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@tavliban

μπράβο που το κυνήγησες γιατί είναι πολύ δύσκολο να πεις δεν παίρνω 5κ κασέρι και πάω σε διακανονισμό.

Δεν μπορώ να πω ότι θα έκανα το ίδιο, εξαρτάται των συνθηκών. Υπάρχουν τόσες παρανομίες σήμερα από εταιρίες προς ιδιώτες που πραγματικά είναι δύσκολο να το κυνηγάς. Για παράδειγμα, ο πραγματογνώμονας που δίνει επίτηδες χαμηλότερη τιμή, δεν θα έπρεπε μετά να έχει κάποια ευθύνη? Δεν θα έπρεπε να περνάει έτσι, θα έπρεπε ο πραγματογνώμονας να διώκεται για εκβιασμό. Διότι το πάρε 5 τώρα ή κυνήγα μας να πάρεις τα πραγματικά, λέγεται εκβιασμός στην ελληνική γλώσσα. Τώρα το πώς το ερμηνεύουν οι δικηγόροι, γύρευε. Επίσης, θα έπρεπε να σου ΠΡΟΠΛΗΡΩΝΟΥΝ τα 5 που δέχονται και όταν πας δικαστικά να πάρεις τα άλλα 600. Από τη στιγμή που αυτό δεν γίνετια, πάλι εκβιασμός είναι η δράση των ασφαλιστικών.

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.