Jump to content



Αλλαγη οθονης η μηπως οχι?


Recommended Posts

Θα στειλω ενα μηχανημα που εχω και θα παρω κανενα 300-320αρι. Αυτη τη στιγμη εχω μια 24αρα Dell 2410U 16:10 .

 

Σκεφτομουν αν εδινα την dell να πηγαινα σε καποια με πιο gaming χαρακτηριστικα. Μετα ομως σκεφτομαι οτι αν παω σε τιποτα στυλ 120HZ θα χρειαστω πιθανοτατα μια 970 ακομα... Αρα πανε τα λεφτα απο το pc :p

 

Η dell αραγε ποσο λετε να πιανει αν την πουλησω? Δεν εχει πια εγγυηση καθως την εχω 4 χρονια αλλα ειναι και ηταν απροβληματιστη...

 

Ακουω αποψεις...

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Αμφιβάλλω ότι θα πιάσει κάτι αξιόλογο. Ανάμεσα 100 με 150 στην καλύτερη ίσως. Αν ανέβεις ανάλυση μάλλον θα χρειαστείς επιπλέον ισχύ στα γραφικά όπως γράφεις. Αν μείνεις σε αυτή την ανάλυση (ελαφρώς μικρότερη μιας και μάλλον για 16:9 θα πάει) δεν είμαι βέβαιος πόσο θα τα ευχαριστηθείς τα 120Ηz.

Βρες κάποιον να πας να το δεις σε λειτουργία αλλιώς κάτσε εκεί που είσαι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ειναι και αυτο. Βασικα ελεγα να παω λιγο παραπανω απο 24 να πω την αληθεια... Εχω δει 120αρα σε φιλο συμφορουμιτη. Γιαυτο το εψησα. Καμμια καλη προταση για καλο αποτελεσμα χωρις να πληρωσουμε μια περιουσια?

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιουσα την Dell U2410 για 3 χρονια περιπου και πριν 3-4 μερες την αλλαξα με την HP 27CW. Η διαφορα τεραστια, η απουσια PWM dimming, το σχεδον glossy coating, τα καλυτερα χρωματα και πολυ καλυτερο overdrive κανουν την αναβαθμιση ακρως ικανοποιητικη. Με ξενιζει λιγο το μικροτερο ppi, αλλα το αντιπαρερχομαι πολυ ευκολα με την αναβαθμιση σε τοσους αλλους τομεις. 

 

Η πρωτη gaming οθονη που αξιζει τα λεφτα της τωρα που η lg 24gm77 τελειωσε ειναι η ΑOC G2460PG και αυτη ξεφευγει απο το budget σου. Αν πας σε 60Hz, oποιαδηποτε χωρις PWM dimming, με ελαφρυτερο coating και μη wide-gamut θα ειναι αναβαθμιση, οι πιο χαρακτηριστικες ειναι οι HP 27CW, LG 29UM57 και Asus VS24AHL (αυτη ειναι πιο συντηρητικη αναβαθμιση καθως διατηρεις ιδιο μεγεθος και το coating, αν και ελαφρυτερο, παραμενει matte). Φυσικα και η Dell U2515H ειναι καλη επιλογη, απλως θα σου ριξει τα fps και δε το θελεις αυτο οσον αφορα το gaming.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα με εψησε ενας φιλος και πηγα σε benq 2720Ζ. Θα μου βγει μια η αλλη με την πωληση του pc και της οθονης. Ελπιζω να μη μου κακοφανει τοσο πολυ απο IPS σε ΤΝ panel... Ειδωμεν.

Με τι καλωδιο να συνδεσω λετε οταν με το καλο ερθει? Hdmi-dvi-dp?

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Τελικα με εψησε ενας φιλος και πηγα σε benq 2720Ζ. Θα μου βγει μια η αλλη με την πωληση του pc και της οθονης. Ελπιζω να μη μου κακοφανει τοσο πολυ απο IPS σε ΤΝ panel... Ειδωμεν.

Με τι καλωδιο να συνδεσω λετε οταν με το καλο ερθει? Hdmi-dvi-dp?

 

με hdmi δεν θα μπορεί να τρέχει στα 144hz, άρα με dvi-d ή dp την συνδέεις.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα με εψησε ενας φιλος και πηγα σε benq 2720Ζ. Θα μου βγει μια η αλλη με την πωληση του pc και της οθονης. Ελπιζω να μη μου κακοφανει τοσο πολυ απο IPS σε ΤΝ panel... Ειδωμεν.

Με τι καλωδιο να συνδεσω λετε οταν με το καλο ερθει? Hdmi-dvi-dp?

 

Tην εχεις παραλαβει? Αν οχι, ακυρωσε την και παρε αλλη gaming οθονη. Δε λεω τυχαια οτι δεν αξιζουν οι φθηνες gaming οθονες καθως δεν εχουν ουτε sync tech ουτε backlight strobbing, ειδικα αν δεν μπορεις ναι πιανεις σταθερα 144Hz (με μια 970 μονο δε μπορεις). Αλλα αν επιμενεις, υπαρχουν καλυτερες οθονες απο τις gaming BenQ οι οποιες ειναι πανακριβες χωρις προφανη λογο (500+ ευρω χωρις sync techs ή εστω strobbing ειναι απαραδεκτο) και εχουν ασχημα color presets και contast.

 

Ποιο συγεκκριμενα, η AOC G2460PG εχει καλυτερα color presets και contrast, και εχει και G-Sync και ULMB.

http://www.skroutz.gr/s/5349061/AOC-G2460PG.html?keyphrase=AOC+G2460PG 

 

H ΑΟC G2460FQ εχει καλυτερα color presets και contrast και ειναι πολυ φθηνοτερη.

http://www.skroutz.gr/s/5039955/AOC-G2460FQ.html?keyphrase=AOC+g2460Fq

 

Aν προτιμας 27", η παρακατω liyama εχει καλυτερα color presets και contrast σε σχεση με την BenQ και ειναι φθηνοτερη.

https://www.skroutz.gr/s/5356543/Iiyama-ProLite-GB2773HS-GB2.html?keyphrase=GB2773HS-GB2

Υποψιν οτι οι 27αρες ειναι καλυτερες απο τις 24αρες μονο αν εχεις πανω απο μετρο αποσταση απο την οθονη, και παλι δε θα την προτιμουσα απο την AOC γιατι δεν εχει G-Sync και strobbing. Bεβαια ειναι φθηνοτερη.

 

Ολες οι παραπανω ειναι flicker-free 144Hz.

 

EDIT: Η xl2720Z εχει back-light strobbing, επομενως δεν ειναι κακη επιλογη και σιγουρα ειναι καλυτερη απο τις G2460FQ και την παραπανω liyama. Παρολα αυτα, συνεχιζει να ισχυει οτι ειναι υπερτιμημενη και οτι εχει μετρια color presets και contrast. Αυτα σε συνδυασμο με το οτι δεν εχει G-Sync, την κανουν χειροτερη επιλογη απο την AOC G2460PG. Ειναι ομως η καλυτερη επιλογη αν θελεις υποχρεωτικα 27".

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχως 24 εχω ηδη. Ηθελα πιο μεγαλη. 27 & gsync = πολλα λεφτα

 

Πραγματι.

 

Γνωμη μου παντως, καθως και των περισσοτερων σχετικων πιστευω, ειναι να προτιμησεις 24" + gsync παρα 27" χωρις gsync, ειδικα απο τη στιγμη που μιλαμε για ιδια αναλυση αρα μικροτερη ευκρινεια στην 27αρα και λαμβανοντας υποψιν την καλυτερη εικονα της AOC σε σχεση με την BenQ.

 

H παρακατω philips ειναι πολυ καλη 27αρα 144Hz με G-Sync, με αναλογα καλα και ισως λιγο καλυτερα χρωματα και αντιθεση απο την AOC, αλλα θα σου βγει πιο ακριβα. Στην εγχωρια αγορα ειναι πανακριβη.

https://geizhals.at/philips-g-line-272g5dyeb-a1140441.html?hloc=at

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να αναφερω κατι. Αυτο περιοριζει πολυ το ποιες οθονες θα μπορουσα να παρω. Θελω να εχει τουλαχιστον dvi-dp-vga η οθονη. Γιατι συνδεω πολλαπλες συσκευες πανω...Αρα με βλεπω για αυτη που εχω ηδη παραγγειλει...

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω. Μπορεις να φτιαξεις τα χρωματα της BenQ σε μεγαλο βαθμο αν κανεις τις παρακατω ρυθμισεις στο osd menu.

 

 

Monitor OSD Option

Calibrated Settings

Brightness

20

Contrast

50

Preset mode

Standard

Color Temperature

User

RGB

100, 100, 92

Gamma

3

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.