Jump to content



[Greek Gatherings - 15/11/2015] Pagani Huayra @ Vallelunga


liakjim

Recommended Posts

Δημητρη δεν εχουμε ολοι τις ιδιες ικανοτητες σε virtual οδηγηση. Επισης δεν εχουν ολοι τιμονιερες και γενικα θα το ξαναπω οτι καποιοι απλα θελουν να περασουν καλα και να ριξουν και λιγο γελιο.

 

Το σχολιο μου δεν ειναι αποκλειστικα για το τωρινο combo. Its just food for thought :)

 

Δεν μπορω ομως να μην συμφωνησω με τον Κυριακο....βαλτε τα καλα λαστιχα διαολε και ας θεωρουνται "cheat"

 

Δεν οδηγιεται το μπουρδελο με τα street. Δεν με νοιαζει τι κανουν σε track day in real life....ενα παιχνιδι παιζουμε

 

:)

 

edit: Του Ιασονα, εσενα και ακομη δυο-τρεις ακομη και χωρις λαστιχα να σας βαλουμε, παλι γρηγοροι θα ειστε :D

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη δεν εχουμε ολοι τις ιδιες ικανοτητες σε virtual οδηγηση. Επισης δεν εχουν ολοι τιμονιερες και γενικα θα το ξαναπω οτι καποιοι απλα θελουν να περασουν καλα και να ριξουν και λιγο γελιο.

 

Το σχολιο μου δεν ειναι αποκλειστικα για το τωρινο combo. Its just food for thought :)

 

Δεν μπορω ομως να μην συμφωνησω με τον Κυριακο....βαλτε τα καλα λαστιχα διαολε και ας θεωρουνται "cheat"

 

Δεν οδηγιεται το μπουρδελο με τα street. Δεν με νοιαζει τι κανουν σε track day in real life....ενα παιχνιδι παιζουμε

 

:)

H απάντηση στα bold

Επίσης μια χαρά σε είδα στο σαφώς πιο δύσκολο combo της Κυριακής που πέρασε. Εκεί δεν παραπονέθηκες όμως.

Παιδιά, νομίζω απλά ακόμα δεν συνηθίσατε στα χαρακτηριστικά του αυτοκινήτου.

Είναι ένα road car. Ναι τούμπανο αλλά ένα αμάξι. Οδηγήστε το έτσι. Φρένα νωρίς. Στρίβω. Επιταχύνω σιγά σιγά. Επανάληψη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε πουλακι μου ^_^ δεν παραπονιεμαι. Προσωπικα το εμαθα το combo μεσα σε λιγους γυρους, δεν ειναι προσωπικο το θεμα.

 

Μετα τι μου βαζεις real event? Δωστο μου και μενα σε πραγματικη πιστα και μετα μιλαμε ;)

 

Εγραψα οτι εγραψα γιατι πριν λιγες σελιδες εγινε θεμα γιατι δεν μαζευεται κοσμος στα gatherings...

 

I gave my 2c and I'm out :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω γνώσεις γι αυτό ,πρέπει να κάνω πειράματα με ριστάρτ εκτός κι αν ακούει ο akis_z80 και μας δώσει τα φώτα του.

Μάλλον το βρήκες αλλά το γράφω να υπάρχει:

Ο ήλιος στις 12:00 είναι

SUN_ANGLE=0

 

Αν θες πρωινή ώρα βάζεις αρνητικές τιμές. Πχ -48. Αντίστοιχα για απογευματινές ώρες βάζεις θετικές τιμές!

Οι περίεργες αντανακλάσεις αρχίζουν να γίνονται αισθητές μετά τις +-24 μοίρες νομίζω..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αρα -90 πρεπει να βαλει για 9 το πρωι.Σωστα ;

Tόσο ακραία τιμή δεν μπορεί να πάρει και επίσης αν 0 θεωρήσουμε το ζενίθ (12:00) , με -90 θα πήγαινε στον ορίζοντα ο ήλιος. Δε θυμάμαι πόσες μοίρες αντιστοιχούν σε 1 ώρα (μήπως 16?) αλλά μπορείς να πειραματιστείς τρέχοντας το tool που ετοιμάζει τα server cfg. Λέγεται ac server launcher.exe ή κάπως έτσι.. Το βρίσκεις μέσα στο ac folder ή στο server subfolder. Βάζεις ώρα, πατάς save και βλέπεις τις αλλαγές στο ini.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι Τρίτη και το combo δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα..

Αν δεν ήξερα τι παλιο-γκρινιάρηδες είστε, και αν δε ψηνόμουν να μπω να κάνω λίγη προπόνηση, ώστε την κυριακή να μπορώ να τρέξω έναν αξιοπρεπή αγώνα χωρίς να κουρεύω χόρτα, Με αυτά που έχω διαβάσει στις 2 τελευταίες σελίδες θα έλεγα, δε !@#$, πάω να πάρω το Βλακς οπς 3 να προσπαθώ να βρω μια βδομάδα που πρέπει να στοχεύσεις για να σκοτώσεις...

Έγινε επεξεργασία από Arkoudadis
Link to comment
Share on other sites

Εγω το δοκιμασα λιγο χθες..Αλλα δεν εκατσα πολυ γιατι δεν ξερω καθολου την πιστα..Οποτε μπηκα σε practice mode και πηρα ενα μονοθεσιο για να κανω γυρους!!!

 

Σημερα λογικα θα μπω πιο πολυ στον σερβερ..Αλλα κακα τα ψεματα..τα μονοθεσια μου αρεσουν πιο πολυ. Ετσι να σε χτυπαει ο αερας στη μαπα :p

Link to comment
Share on other sites

Εγω το δοκιμασα λιγο χθες..Αλλα δεν εκατσα πολυ γιατι δεν ξερω καθολου την πιστα..Οποτε μπηκα σε practice mode και πηρα ενα μονοθεσιο για να κανω γυρους!!!

 

Σημερα λογικα θα μπω πιο πολυ στον σερβερ..Αλλα κακα τα ψεματα..τα μονοθεσια μου αρεσουν πιο πολυ. Ετσι να σε χτυπαει ο αερας στη μαπα :p

 

Εννοείται ότι μόλις έρθει η σειρά σου θα διαλέξεις ένα ... μονοθέσιο!!! Υπομονή. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εισαι τρομερά υπερβολικός.

Τα λάστιχα είναι ακριβώς τα ίδια σαν να εκανες Track day με το πραγματικο αυτοκίνητο. Το 94% που ανεβαίνει , προσομειώνει τις πραγματικές συνθήκες, το έχει πει ο Αριστοτέλης. Το 100% είναι ουτοπικό.

Τα εναλλακτικά, top gear λάστιχα, είναι τα cheats λάστιχα για να πάρει η pagani το ρεκόρ στο top gear. Είναι slicks και είχε κλέψει κ είχε γίνει σούσουρο. Διάβασε εδώ.

Κλείνοντας, το combo έχει ένα πραγματικό OFFICIAL hypercar της KUNOS, σε μια πραγματική laserscanned OFFICIAL πίστα της KUNOS, τα βοηθήματα είναι εντός, οι συνθήκες ειναι καλές (ήλιος, ΄ζεστη) , δηλαδή προσομειώνει ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΕΓΓΥΤΕΡΑ, το πως θα ήταν αν έτρεχες αν έβαζες το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ αμάξι στην ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ πίστα με καλές συνθήκες και δεν ήσουν ο Chris Harris (ο οποίος θα έτρεχε με TC OFF και θα γούσταρε).

ΑΝ τα ανωτέρω εξακολουθούν και σου φαίνονται υπερβολικά, ε ρε φιλαράκι , ή έχεις τρέξει πολύ PCars ή παίζεις λάθος sim.

 

υ.γ. Και μετά κάποιοι κλαίγονται που το Assetto δεν έχει βροχή....

δηλαδη θελεις να πεις οτι σε ενα επισημο αγωνα τρεχουν με λαστιχα που παει ο κουστουματος για δουλεια και σε βρωμικη πιστα?

γιατι εγω ξερω σε αγωνες παντα φορανε λαστιχα για τον αγωνα δεν βαζουν τα λαστιχα που τρεχει ο κεν μπλοκ στην παραλια να κανει κολιες που κι αυτος συγκεκριμενα λαστιχα φοραει για να κανει οτι κανει  :)

τετοιες ανωμαλιες ειναι δικη μας εφευρεση

 

υγ οταν θα μπει βροχη στο assetto θα μπουν και τα αναλογα λαστιχα πιστευω...μηπως θες να τρεχουμε με σλικ στην βροχη τοτε? μεχρι που θα τριζουν και τα κοκκαλα του senna απο την ασχετοσηνη  :p

 

η αναφορα σου στο pcars τι σχεση εχει με αυτο που σηζηταμε,αλλα ειπες ας ριξω και την μπαλα λιγο στην εξεδρα συνηθως πιανει  ;)

Έγινε επεξεργασία από kyr..
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κυριακο δεν βγαζεις ακρη, εχουν μεινει 6-7 ατομα που παιζουν και μαλλον θελουν να παραμεινουν τοσοι. Εσυ το εριξες στο project cars εγω περιμενω να μπει ενα κομπο να μην σου σπαει τα νευρα ( δεν εχω δοκιμασει του δημητρη) οπως και πολλοι αλλοι. Ποσα ατομα ηρθαν με τη bmw akrapovic? απο ποτε εχετε να δειτε τετοιο grid? τυχαιο? δεν νομιζω. Ξαφνικα οταν το combo ειναι... δεν θα το πω δυσκολο αλλα δυστροπο, ολοι εχουν δουλεια να κανουν κυριακατικα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα gatherings(εκτος και αν κανω λαθος) ειναι και για να ψιλο-μαλακιστουμε λιγο. Αν ειναι να κατεβαζω καθε φορα ολο το Ευαγγελιο πραγματικα εγω θα σταματησω να μετεχω

 

Μα και βέβαια κάνεις λάθος αλλά συγχωρείσαι μιας και έχεις λίγες συμμετοχές ,αν κοιτάξεις την ιστορία του gatherings θα δεις πως δεν υπάρχει ούτε ένας που να μην παίρνει στα σοβαρά τους αγώνες της Κυριακής και αυτό φαίνεται από τους χρόνους που έχουμε κάνει σε κάθε πίστα που παίζουμε αλλά και από τις έντονες ενστάσεις όσον αφορά τους κανονισμούς και τη συμπεριφορά μας στους αγώνες .

Αν δεν παίρναμε στα σοβαρά τους αγώνες δεν θα είχαμε γράψει τόσες και τόσες σελίδες με αναλύσεις και συζητήσεις ,τώρα αν κάποιος αισθάνεται πως είναι βαρύ το πρόγραμμα, το να τρέχουμε δηλαδή κάθε Κυριακή αγώνα είτε γιατί δεν έχει χρόνο είτε γιατί δεν θέλει να αγχώνεται για να είναι σε καλό επίπεδο και θα ήθελε να είναι το gatherings για χαβαλέ ,τότε νομίζω πρέπει να συνηδειτοποιήσει πως αυτό είναι μια προσωπική εκτίμηση που δεν απηχεί και την άποψη που έχουν οι υπόλοιποι.

 

 

 

Αλλά καλο θα ειναι να το κοιταξετε με το θεμα δυσκολιας. Μην ξεχνατε οτι εσεις εχετε και το cup οπου μπορειτε να προσομοιωσετε οτι γουσταρετε.

 

Το Greek gatherings υπήρχε πολύ πιο πριν από το cup του συμπαθέστατου thazio όπου έχουμε τρέξει μοναχά 4 αγώνες και μάλιστα με μεγάλη χρονική απόσταση μεταξύ τους ,πράγμα που από μόνο του κάνει αυτούς που θέλουν να τρέχουν σε αγώνες να θέλουν να έχουν πιο πυκνή ενασχόληση με το αντικείμενο ,με λίγα λόγια δεν είναι δυνατόν να κορέσουμε τη δίψα μας με τόσο λίγους αγώνες.

Το τι γουστάρουμε είναι πάντα υποκειμενικό γι αυτό καταλήξαμε στο να αποφασίζει αυτός που επιλέγει κόμπο και πιστεύω είναι το πιο δημοκρατικό γιατί καλύπτουμε όλα τα γούστα ,αν αφήναμε για παράδειγμα τον Κυριάκο να αποφασίζει θα παίζαμε με το 20% του παιχνιδιού το υπόλοιπο θα ήταν στα αζήτητα ,ε δεν νομίζω πως αγοράσαμε το ασσέττο για να φτιάξουμε ροκφόρ!!

Ενα πράγμα επίσης που βλέπω ότι σας αγχώνει είναι το αν έχουμε κόσμο, εμένα προσωπικά δεν με αγχώνει καθόλου και δεν με πειράζει αν θα τρέξω και με 4 - 5 ακόμα τρελούς σαν εμένα, αν κάποιος δεν θέλει να τρέξει δεν τρέχει με το κόμπο που δεν του αρέσει και περιμένει δημοκρατικά να μπει κάποιο που του αρέσει ,αφού όπως λέτε είναι για χαβαλέ δεν πειράζει να περιμένετε και μια βδομαδούλα να αλλάξει το κόμπο.

Πάνω σ΄ αυτό επίσης έχω δει αρκετούς να αναφέρονται στο πως να φέρουμε κόσμο αλλά παρ΄ όλα αυτά εκείνοι είναι που απουσιάζουν από επόμενα κόμπο για πολλούς και διάφορους λόγους που δεν έχουν να κάνουν με τη δυσκολία του κόμπο.

 

Πιστεύω πως το κόμπο είναι πολύ καλό όπως όλα τα προηγούμενα δεν θυμάμαι μετά το τέλος του οποιουδήποτε αγώνα να μην αναφερθήκαμε με καλά λόγια σ΄ αυτόν ,οπωσδήποτε υπήρχαν και οι γκρινιάρηδες αλλά ήταν πολύ λιγότεροι .

 

Εδώ σταματώ να σας ζαλίζω ήθελα να γράψω περισσότερα αλλά δεν υπάρχει χρόνος . :D

Έγινε επεξεργασία από panosdimp
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη θελεις να πεις οτι σε ενα επισημο αγωνα τρεχουν με λαστιχα που παει ο κουστουματος για δουλεια και σε βρωμικη πιστα?

γιατι εγω ξερω σε αγωνες παντα φορανε λαστιχα για τον αγωνα δεν βαζουν τα λαστιχα που τρεχει ο κεν μπλοκ στην παραλια να κανει κολιες που κι αυτος συγκεκριμενα λαστιχα φοραει για να κανει οτι κανει  :)

τετοιες ανωμαλιες ειναι δικη μας εφευρεση

 

υγ οταν θα μπει βροχη στο assetto θα μπουν και τα αναλογα λαστιχα πιστευω...μηπως θες να τρεχουμε με σλικ στην βροχη τοτε? μεχρι που θα τριζουν και τα κοκκαλα του senna απο την ασχετοσηνη  :p

 

η αναφορα σου στο pcars τι σχεση εχει με αυτο που σηζηταμε,αλλα ειπες ας ριξω και την μπαλα λιγο στην εξεδρα συνηθως πιανει  ;)

 

Παντού θα δεις ότι τα αυτοκίνητα , τους κάνουν review με λάστιχα δρόμου.

Φυσικά αυτά τα αυτοκίνητα δεν έχουν τα λάστιχα που έχεις στο καρούλι σου.

 

Έχουν κάτι τέτοιο πχ http://www.pirelli.com/tyre/ww/en/motorsport/sheet/pzero_trofeo_r.html

Κοίτα εδώ

 

Τα λάστιχα αυτά είναι σχεδόν απόδοσης semislicks. Το έχει γράψει ο Αριστοτέλης.

 

Τα road cars για εμένα θα έπρεπε να είναι με street tyres όπως πχ είναι η Giulietta.

 

Τέσπα, επειδή ήδη έχω εκνευριστεί και πρίν φτάσω στο σημείο του ξενερώματος, σταματώ εδώ.

 

Το combo είναι αυτό και δεν αλλάζει. Train simulator δεν το κάνω.

Υ.Γ> χαχαχαχα

Κυριακο δεν βγαζεις ακρη, εχουν μεινει 6-7 ατομα που παιζουν και μαλλον θελουν να παραμεινουν τοσοι. Εσυ το εριξες στο project cars εγω περιμενω να μπει ενα κομπο να μην σου σπαει τα νευρα ( δεν εχω δοκιμασει του δημητρη) οπως και πολλοι αλλοι. Ποσα ατομα ηρθαν με τη bmw akrapovic? απο ποτε εχετε να δειτε τετοιο grid? τυχαιο? δεν νομιζω. Ξαφνικα οταν το combo ειναι... δεν θα το πω δυσκολο αλλα δυστροπο, ολοι εχουν δουλεια να κανουν κυριακατικα.

Ανεκδιήγητος. Σχόλιο ΠΡΙΝ ακόμα δοκιμάσει...Αν σου σπάει τα νεύρα, δικό σου το πρόβλημα. Το παιχνίδι είναι sim. Train simulator και εσύ.

 

Πάντως ειλικρινά δεν σας καταλαβαίνω.

 

Αν σας φαίνεται το Assetto δύσκολο, γιατί παίζετε με αυτό? Sim δεν θέλετε?

 

Δδλ φανταστείτε να ενεργοποιήσουν την θερμοκρασία φρένων, όπου σε 3 γύρους τα road cars θα τα παίξουν. Έλεος.

Έγινε επεξεργασία από liakjim
Link to comment
Share on other sites

 

Παντού θα δεις ότι τα αυτοκίνητα , τους κάνουν review με λάστιχα δρόμου.

Φυσικά αυτά τα αυτοκίνητα δεν έχουν τα λάστιχα που έχεις στο καρούλι σου.

 

Έχουν κάτι τέτοιο πχ http://www.pirelli.com/tyre/ww/en/motorsport/sheet/pzero_trofeo_r.html

Κοίτα εδώ

 

Τα λάστιχα αυτά είναι σχεδόν απόδοσης semislicks. Το έχει γράψει ο Αριστοτέλης.

 

Τα road cars για εμένα θα έπρεπε να είναι με street tyres όπως πχ είναι η Giulietta.

 

Τέσπα, επειδή ήδη έχω εκνευριστεί και πρίν φτάσω στο σημείο του ξενερώματος, σταματώ εδώ.

 

Το combo είναι αυτό και δεν αλλάζει. Train simulator δεν το κάνω.ΚΑΝΤΟ Π$ΥΤ@ΝΑ SIMULATOR ΕΣΥ

 

Για αγωνες μιλαμε σε πιστα οχι για review του αυτοκινητου

 

πανο η δημοκρατια εχει κανονες δεν ειναι ενα αυταρχικο καθεστος και κινειται αναλογα με τις ορεξεις του αυτοκρατορα

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

Για αγωνες μιλαμε οχι για review του αυτοκινητου

 

πανο η δημοκρατια εχει κανονες δεν ειναι ενα αυταρχικο καθεστος και κινειται αναλογα με τις ορεξεις του αυτοκρατορα

 

Ο αγώνας είναι να πας πιο γρήγορα από τους άλλους. Ίδια οχήματα, ίδιες συνθήκες για όλους εδώ. Ιδανικό σενάριο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο αγώνας είναι να πας πιο γρήγορα από τους άλλους. Ίδια οχήματα, ίδιες συνθήκες για όλους εδώ. Ιδανικό σενάριο.

οι αγωνες που τρεχεις μπακαλιστικα εσυ και εγω στον καλαμο και τον ωροπο ναι,στους επισημους αγωνες οχι

Έγινε επεξεργασία από kyr..
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.