Jump to content



Αναβάθμιση - Νέο μηχάνημα - Γνώμες - ιδέες - προτάσεις


Recommended Posts

Το υπάρχον σύστημα είναι αυτό της υπογραφής (διεγραμμένο ότι σκοπεύω να αλλαχθεί):

 

Phanteks Enthoo Pro | i5 750 @ 3.82Ghz | CM Hyper 212 EVO | Gigabyte GTX 970 G1 @ 1512/7600 | Gigabyte P55-US3L | Corsair 8GB DDR3-1333 | 256GB Adata SSD | 9TB total HDD's | CM Silent Pro 500W | Windows 8.1 Enterprise x64 | Corsair K70 RGB CherryMX Red | Razer DeathAdder Chroma | 2 x DELL U2414H

 

Ψάχνω λοιπόν ουσιαστικά για:

 

PSU - MOBO - CPU - ψύκτρα - μνήμες

 

Το σύστημα παίζει από τον Φλεβάρη του 2010 που το αγόρασα 24/7 και την παλεύει μόνο με αλλαγές καρτών γραφικών. Το cpu του βέβαια έχει δείξει την ηλικία του αλλά το ότι δουλεύει στα 3,8 απ' τα μαμά 2,66 τοχει σωσει εδώ και πολύ καιρό. Οπότε θα ήθελα μια όσο το δυνατόν future - proof βάση και αυτή τη φορά ωστέ να κάτσει με 5ετία με ενδιάμεσες αλλαγές καρτών γραφικών.

 

 

Είδα ότι χρησιμοποιείτε ένα template οπότε:

 

i) Το ποσό που διαθέτουμε:

 

hard ταβάνι τα 1000€. Θα προτιμούσα φυσικά όσο το δυνατόν πιο vfm οπότε αν μιλάμε για +2% στις επιδόσεις για 300€ προφανώς ζούμε και χωρίς αυτό το 2%.

 

ii) Χρήση του υπολογιστή:

 

All-around main-pc. Αυτό σημαίνει:

  • Developing (visual studio, git, pycharms κλπ.) + VM. Στο θέμα VM δεν παίζει τίποτα τρελό, μπορεί να χρειαστεί να τρέξει κανά 2 VM μια στο όποτε κανά σουκού αλλά το πιο πολύ τέστινγκ γίνετε σε lab facility @work οπότε απλά για τεσταρίσματα απ' το σπίτι όταν έχω έμπνευση το θέλω.
  • Browsing κλπ. (βασικό αυτό είμαι απ' τους τύπους με 200+ καρτέλες μόνιμα ανοιχτές.
  • Gaming. Ότι κυκλοφορεί το ψιλοτεστάρω, κυρίως λιώνω RPG/3rd person action. Θέλουμε αρκετή δύναμη για να μπορούμε να παίζουμε και κακογραμμένα ports by brute force :p Υπάρχει κονσόλα σπίτι, αλλά κάνει κατάληψη η γυναίκα.. :wub: Το gaming γίνετε πάντα σε 1080p είτε σε TV είτε σε μία απ' τις Dell. 
  • To μηχάνημα έχει και όλα τα shares πάνω από ταινίες-σειρές κλπ. οπότε δεν κλείνει ποτέ και τα μοιράζει με απλό smb στα υπόλοιπα μηχανήματα του σπιτιού.
  • Αραια και που κανά Lightroom ή/και Vegas για να ρετουσάρουμε καμιά φώτο ή να κάνουμε κανά vidεάκι.

Βασική προυπόθεση, χρήση 24/7/365 οπότε καλά παρτς που θα αντέξουν τέτοιο abuse.

 

iii) Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιηθούν:

 

τα περισσότερα αναφερθήκαν από πάνω.

 

iv) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθεί οθόνη?

 

ΟΧΙ

 

v) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθούν και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?

 

ΟΧΙ

 

vi) Το Hardware-περιφερειακά-οθόνη που θέλουμε να αγοράσουμε, θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα (διευκρινίστε ποιο) ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? (Αναφέρετε και την περιοχή στην οποία βρίσκεστε για περαιτέρω διευκόλυνση)

 

Από οποιοδήποτε κατάστημα. Αθήνα βρίσκομαι. προτιμούνται σοβαρά καταστήματα τύπου Msystems αλλά λέμε ναι σε ωπουδήποτε έχει καλές τιμές.

 

vii) Επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα (στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?

 

Θα τον στήσω εγώ.

 

viii) Επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα? Αν ναι ποιο?

 

ΟΧΙ

 

ix) Θα γίνει oc στο CPU (επεξεργαστής)? Αν ναι σε τί μέγεθος? (μικρό, μεσαίο, μεγάλο)

 

Ναι. Day-one όσο αντέχει το τσιπάκι

 

x) Αναφέρετε αν θα χρησιμοποιήσετε ή όχι κάποιο κομμάτι Hardware από άλλο/παλιό σύστημα:

 

Τα αναγράφω ως άνω.

 


 

Κλίνω προς i7 6700k, z170, 16GB DDR4 @ 2800 ως πλατφόρμα αλλά ακούω επιχειρηματολογία για οποιαδήποτε άλλο configuration. Ψύκτρα μουχει γιαλίσει αυτή http://www.skroutz.gr/s/418813/Phanteks-PH-TC14PE.htmlκαθώς βλέπω εκπληκτικές αποδόσεις στα συγκριτικά :eek:  αλλά δεν ξέρω αν είναι overkill μιας και οι skylake φαίνετε να μην το τραβάνε τόσο πολύ το OC όσοι οι παλαιότεροι.

 

Για τα υπόλοιπα εξαρτήματα δεν έχω σκεφτεί κάτι ακόμη..

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

Αν με τα ίδια περίπου ενδιαφέρονται και ίσως πιο απαιτητικά απο τα δικά σου καθότι ασχολούμε και με 3D rendring, photoshop κλπ ο i5 έχει δείξει την ηλικία του, και ο δικός μου ο Q6600 συνοδευόμενος από 6 μόλις GB και μία 5850, κρατιέται ακόμα, τότε προτείνω να αλλάξουμε επεξεργαστές.

Link to comment
Share on other sites

Νταξει εχεις και μεγαλο budget.

 

Η ερωτηση απλα ειναι μετα "Ποσο θες να παιξεις".

 

Μπορεις απλα αυτα που ειπες μονος σου (6700Κ) και να τα αφησεις εκει. .(Αντε τωρα να πας το 4.2 turbo mode στα 4.5, ουαου!) ή πανε σε Χ99, πανε τον 5820Κ απο τα 3.5 ποσο ειναι στα 4.5 που εχει διαφορα.

 

Εγω απλα θα πηγαινα στην τελευταια τεχνολογια χωρις να ασχοληθω και πολυ με OC γιατι δεν χρειαζεται ειναι ηδη ψηλα..οπως ειπα, καθαρα ποσο θες να παιξεις.

 

Και γενικα μιας και παιζει και gaming και θεωρητικα με οσα λενε μετα το 2016 που θα εχουμε DX12 και οτιδιποτε πανω απο 4 core θα θεωρειτε "αχρηστο" για τα παιχνιδια, δεν υπαρχει λογος να μην παρεις 6700Κ μιας και θα σε καλυπτει και με το παραπανω.

 

Οποτε εγω με αυτο που προτεινες ηδη στον εαυτο σου, ασε που η Χ99 motherboards ειναι στα 300ε..ενω μια 150-170ε Ζ170 κανει την ιδια και καλυτερη δουλεια.."τσαμπα" τα διπλασια λεφτα.

 

Και επισης, δεν τραβανε το OC γιατι ειναι ηδη ψηλα ;p Αλλο το να πας το 2.66 στα 3.8 οπως εκανες, και αλλο το 4/4.2 σε 4.5 μιας και μετα απο εκει ..γ..ο διας? να το πω ετσι.

Έγινε επεξεργασία από potis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ασε που η Χ99 motherboards ειναι στα 300ε.

 

είναι γύρω στα 200+. Ουσιαστικά μπορείς άνετα να κινηθείς μεταξύ 200-250, στο εξωτερικό λίγο πιο χαμηλά:

 

https://www.skroutz.gr/c/31/motherboards-mhtrikes/f/292273_544154/Intel-2011-3.html

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ότι αξίζει το x99?

 

γιατί σε gaming δεν φαίνετε να υπερέχει του Z170 μην πω ότι πολλές φορές τον βλέπω λίγο πιο χαμηλά.

Τον βλεπεις ποιο χαμηλα γιατι κανουν default tests συνηθως, οποτε προφανως το 3.5Ghz χανει απο το 4.2Ghz αφου δεν εχει νοημα ποσα cores εχει το ενα και το αλλο αφου δεν τα χρησιμοποιουνε ετσι και αλλιως.

 

Αξιζει οταν θελεις να κανεις κατι που ξερεις οτι το προγραμμα σου μπορει να τρεξει/χρησιμοποιησει και τα 6 cores του 5820Κ και θα κερδισεις χρονο σε αυτο που κανεις.

 

Με λιγα λογια δουλεια με προγραμμα που τρεχει και τα 6 cores >Gaming τοτε ναι, για γενικη χρηση, οχι δεν αξιζει.

Έγινε επεξεργασία από potis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να υπαρχει τετοιο θεμα μετα τις motherboard στα 150ε και πανω, ολες τα "ιδια" ειναι λιγο πολυ, τι χρωμα θες να βλεπεις νομιζω ειναι το κυριως ερωτημα μετα απο εκεινο το σημειο :D

 

Προσωπικα μου αρεσει να προτεινω ASUS αν και τραβανε τα 200ε τους οι καλες..

 

Ακουσα/διαβασα καλα λογια για τις Gigabyte gaming 5/7 οποτε θα κοιταζα και αυτες αναλογα με το τι θελεις.

 

Μετα κλασσικες MSI Gaming 5/7 επισης ειναι τουμπανα συνηθως.

Έγινε επεξεργασία από potis
Link to comment
Share on other sites

ok. άρα πάμε για Z170 απ' ότι καταλαβαίνω.

 

Κάποια πρόταση σε συγκεκριμένα εξαρτήματα;; με κύριο γνώμονα την αντοχή μιας και θα παίζει 24/7 το μηχάνημα;

 

Εγώ γενικά έχω πολύ καλή εμπειρία από ASUS οπότε θα πήγαινα προς τα εκεί.. 

για ακραίες καταστάσεις μπορείς να πας εδώ: https://www.skroutz.gr/s/7496122/Asus-Sabertooth-Z170-Mark-1.html?keyphrase=sabertooth+z170 αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θέλεις να δώσεις τόσα για mobo.. ίσως να κάνεις τη δουλεία σου και με 100 euro λιγότερα https://www.skroutz.gr/s/7299789/Asus-Z170-A.html

 

επεξεργαστή θες ξεκλείδωτο προφανώς: https://www.skroutz.gr/s/7289835/Intel-Core-i5-6600K-Box.html

 

μνήμη 16GB: https://www.skroutz.gr/s/6290650/Corsair-Vengeance-LPX-16GB-DDR4-2400MHz-CMK16GX4M2A2400C14.html

 

και psu εξαρτάται αν θες αθόρυβο κλπ. πιστεύω πως με 650W είσαι οκ, εκτός αν θες να πας παραπάνω για το μέλλον..

μερικά παραδείγματα:

https://www.skroutz.gr/s/5624898/XFX-XTS-Series-520W-Fanless-PSU.html

https://www.skroutz.gr/s/3007781/XFX-ProSeries-750W-Black-Edition.html

https://www.skroutz.gr/s/7333289/Corsair-RMi-Series-750W.html

https://www.skroutz.gr/s/3008803/Seasonic-Platinum-Series-760W.html

 

σύνολο από €700 - €850 στο περίπου ανάλογα με mobo & psu

 

σου μένουν και σου περισσεύουν για ψήκτρα (από Noctua π.χ.)

Link to comment
Share on other sites

Μακρια απο XFX Pro sEries , εκτος και αν διορθωθηκαν. Απο οτι βλεπω ο φιλος προτεινει pro black edition και ειναι full modular. Δε ξερω αν αλλαξε τιποτα, αλλα αν οχι , θα σου παρει το κεφαλι... 

Το rmi ειναι κομπλε και κανα Super flower να κοιτας. Το ποιοτικο τροφοδοτικο ειναι πολυ σημαντικο !

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Μακρια απο XFX Pro sEries , εκτος και αν διορθωθηκαν. Απο οτι βλεπω ο φιλος προτεινει pro black edition και ειναι full modular. Δε ξερω αν αλλαξε τιποτα, αλλα αν οχι , θα σου παρει το κεφαλι... 

Το rmi ειναι κομπλε και κανα Super flower να κοιτας. Το ποιοτικο τροφοδοτικο ειναι πολυ σημαντικο !

 

δεν τα έχω χρησιμοποιήσει (τα XFX) οπότε δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά!

εγώ έχω το RM (650) και είμαι πολύ ευχαριστημένος, και φίλος έχει το seasonic επίσης πολύ καλό!

 

από SuperFlower έχω ακούσει εξαιρετικές κριτικές για την σειρά Leadex

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κατοχος 2 ΧFX . Τα TS Series ειναι αθορυβα, τα ProSeries ειναι καπεταν φασαριες! 

 

Για επεξεργαστη θεωρω πως οποιον και να διαλεξεις, θα μεινεις ευχαριστημενος (προερχομαι απο ι5 750 και εγω , περυσι τον αλλαξα με τον 4590 - αρκετες διαφορες στις περισσοτερες εργασιες που κανω καθως και σε games )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μνημες 2400 / 2666 / 2800 / 3000? Παιζει καποια σημαντικη διαφορα; η οποια κατσει καλύτερα σε value for money?

 

VFM πανε ξεκαθαρα.

 

Γενικα καπου ειχα δει ενα ποστ που εξηγουσε τα performance gains μεταξυ RAM με τα διαφορα timings και Hz το παλικαρι ειχε κανει πολυ δουλεια αλλα ηταν σε DDR3 νομιζω αλλα γενικα η εικονα ηταν: οτι τα μεγαλα jump πηγαιναν και με τις ακριβες RAM οποτε δινεις ignore και πας VFM και εξαλλου τα gains ειναι αστεια.

 

Παραδειγμα, ειχε οτι το μονο λογικο jump για performance ηταν: 1600/8αρια timings μετα ηταν το 2400/(Ολα τα timings 14-16 εδειχνα performance gain) και τελος ηταν το 3.000/(Δεν θυμαμαι timings)

 

Αυτο σε DDR3 αν και δεν νομιζω να υπαρχει διαφορα με DDR4, δηλαδη ειτε βαλεις 2400 ειτε 2800, διαφορα δεν θα δεις εκτος αν βαλεις 3000, που λιγο πολυ παλι η διαφορα ειναι αστεια σε σχεση με 2400, κατω του 2-5% νομιζω.

 

Αυτο παντα σε γενικο performance που εκανε με καποιο benchmark.

 

Το μονο πραγμα που βλεπει παντα διαφορα μεταξυ οτι RAM και να βαλεις κατι που ειναι σχετικα γνωστο ειναι η iGPU με το να βαζεις μεγαλυτερη στα Hz ΡΑΜ τοσο περισσοτερο performance κερδιζεις, κατι που σου ειναι αδιαφορο ;p

Έγινε επεξεργασία από potis
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.