Jump to content



Στησιμο Low badget pc για cs:go


Recommended Posts

Μου αρεσει που τσακωνεστε για πυρήνες ενώ μιλάμε για Cs .

Εκτός του οτι (η χιλιοειπωμενη πια φράση ) πυρήνες με πυρηνεε έχουν διαφορά .

Επιπλέον ,η μόνη περίπτωση που θα υπερτερούσε σαν υποψηφια αγορά ένας ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ AMD desktop cpu ,ειναι αν μετραγε αποκλειστικά το πλήθος των πυρήνων.

Τίποτε άλλο.

Αλλα μιας και μιλάμε για φανταστικό σενάριο...

Ξεχνάτε πόση διαφορά σε single core από amd σε intel ? Η εταιρεία Amd οχι.

Σταμάτησε να τους φτιάχνει ξέρω γω ,το λες και μια ένδειξη αυτο...

Έχετε κολλήσει στο IPC. Έχετε επίσης αποδεχτεί πλήρως την πλύση εγγεφάλου ότι όλα τα AMD είναι άχρηστα, αργά, ψόφια, ασύμβατα, ζεσταίνονται και στο τέλος ανατινάζονται σκοτώνοντας τον κάτοχό τους. Να μην ποσταριστεί πρόταση με AMD.

 

Το IPC είναι σημαντικό και προσωπικά σπάνια μπαίνω στον κόπο να προτείνω συνθέσεις, διότι στο τέλος ξέρω ότι στις περισσότερες των περιπτώσεων οι Intel είναι όντως μονόδρομος. Οπότε αφήνω τους πιο ειδικούς στην πλατφόρμα να ποστάρουν. Αλλά όταν βλέπεις κάποιον να ζητάει την απόλυτα φτηνή και απροβλημάτιστη λύση και επιπλέον βλέπεις ότι το παιχνίδι που θέλει να παίξει, το παίζει ένας A8 άνετα, ειλικρινά δεν κατανοώ γιατί πρέπει να μυρίσουμε τα νύχια μας ώστε να αποτρέψουμε τον άλλον από το να καταλήξει σε μια AMD λύση;

 

Δηλαδή πήγαμε σε επίπεδο απόλυτου καψίματος για να δικαιολογηθεί μια ακριβότερη σύνθεση με Intel. Ειλικρινά περίμενα να διαβάσω κάποια στιγμή για 4K οθόνη ultra wide με GSync και ειδικό game mode που να φωτίζει τα σκοτεινά σημεία της εικόνας, ώστε να μπανίζουμε έγκαιρα τον αντίπαλο. Α! και τουλάχιστον 27'' οθόνη για όταν θέλουμε να δούμε τον άλλον που βρίσκεται μακριά. Μου ήταν τρελά βολική η 32άρα στο UT όταν έπαιζα παιχνίδια με sniper.

 

Ο A8 7600 είναι μια APU από την AMD που όταν ταιριάζει στις ανάγκες αυτού που θέλει να στήσει σύστημα, δεν έχει αντίπαλο. Στήνεις οικονομικά ένα all around σύστημα, γλυτώνοντας τουλάχιστον 50-60€ από μια αξιοπρεπή low end κάρτα γραφικών και όταν μιλάμε για PC άλλου, έχεις επιπλέον το πλεονέκτημα ότι δεν θα σε πάρει κάποια μέρα τηλέφωνο να σου πει ότι δεν γυρνάει το ανεμιστηράκι της κάρτας γραφικών.

 

 

Υ.Γ. Αν δεν υποστήριζε multicore το CS, τότε ένας Pentium ίσως να ήταν η φτηνότερη επιλογή. Αλλά την κάρτα γραφικών δεν θα την γλίτωνες. Και με το ευρώ να οδεύει σε 1 προς 1 ισοτιμία πλέον η φτηνότερη επιλογή είναι μια 240 με DDR3 μνήμη κάπου στα 60€. Ότι δηλαδή σου δίνει δώρο ο A8 7600.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αν ο φίλος θέλει απλά να περνάει την ώρα του casual στο cs τότε μια χαρά είναι τα 70-80 καρέ του Α8. Αλλά επειδή το cs go ειναι εκ φύσεως game που σε κάνει να παίζεις ανταγωνιστικά θέλοντας και μη και να θες να βελτιώνεσαι συνέχεια, το να έχεις τα διπλάσια frames σου δίνει σημαντικό πλεονέκτημα. Αν οχι τώρα σίγουρα στο μέλλον θα θέλει να βάλει και μια discrete κάρτα γραφικών.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δλδ για σωστό φουλ γαμάτο και ανταγωνιστικό ποσα καρε χρειάζονται;;

Το έχω στο μυαλό μου για πολύ χαμηλών απαιτήσεων παιχνίδι.... ?

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Quote

εφόσον υπάρχει τροφοδοτικό συνεχίζουμε

case: Cougar Spike ~25E   -   συμφωνώ

cpu:  AMD A10-7700K Box  ~123E    -  εδώ θα πρότεινα έναν FX - 4300                                     

mobo: Asus A88XM-Plus  ~77E        -  βρες κάποια άλλη μέχρι 60 ευρώ

ram: G.Skill 4GB DDR3 F3-1333C9S-4GNS  ~22E -  καλά είμαστε και εδώ

hdd: Seagate Barracuda 1TB SATA HDD  ~50E   - καλά είμαστε και εδώ

                                                                                297E καλή τιμουλα....          βγαίνει κάπου στα 200 ευρώ

Χρόνος υπάρχει περίπου 2 εβδομάδες!!! Ακούω γνώμες!!!

 

 

         

 

και φυσικά κάποια κάρτα κάπου στα 100 ευρώ , επίσης κοίτα και τα μεταχειρισμένα στο Insomnia με εγγύηση κάτι στα 100 ευρώ

κοίτα για καμία r7 250 ή gtx 740 για καινούργια

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.