Jump to content



Πρόβλημα με test boot error 62


Recommended Posts

Καλησπέρα στο pc της υπογραφης εχω ενα προβλημα για το οποιο δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει.
Οταν πατάω να ανοιξει το pc κανει το πρώτο χαρακτηριστικό beep και μετα κανει 1 μεγάλο και 5ή6 μικρά, στο debug led βγάζει το σφάλμα 62.
Ετρεξα στο manual της μητρικής και λεει για το 62 error (installation of the pch runtime services)
Τι μπορεί να είναι αυτο?
Εχει μπει το τελευταιο bios της μητρικής έχω τρέξει memtest και το pc είναι χωρίς oc.
Αλλαξα θέση στη κάρτα γραφικών αλλα πάλι το κάνει.
Το πιο περιεργο της υποθεσης είναι οτι αν βγάλει το error 62 και μετά πατήσω reset το pc bootarei κανονικά στα windows καί είναι 100% stable.
Τα φώτα σας.
ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε την gpu και δοκίμασε με την oboard. Αν συνεχίζει να στο κάνει βγάλε τις 3 μνήμες και άφησε μόνο τη μία. Το κάνει πάλι? Τη βγαζεις και βάζεις άλλη. Συνέχισε με την onboad τσεκάροντας κάθε φορά από 1 μνήμη. Θα δει έτσι ποιες/ποια μνήμες/μνήμη σου κάνει μπιπ (αν κάνει).

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε την gpu και δοκίμασε με την oboard. Αν συνεχίζει να στο κάνει βγάλε τις 3 μνήμες και άφησε μόνο τη μία. Το κάνει πάλι? Τη βγαζεις και βάζεις άλλη. Συνέχισε με την onboad τσεκάροντας κάθε φορά από 1 μνήμη. Θα δει έτσι ποιες/ποια μνήμες/μνήμη σου κάνει μπιπ (αν κάνει).

Για αρχη εβγαλα την καρτα γραφικών. 9 στις10 φορες σε cold boot το έκανε.

Τωρα δεν το έκανε.

Nα δωσω σε φιλο την καρτα και να δοκιμάσω την δικια του στο pc μου τωρα για να δω αν φταιει η mobo ή η gpu

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον με την on board δουλευει μια χαρα το pc.
Εβαλα την 290x του φιλου μου και τις 2 πρωτες μερες δούλεψε μια χαρα. Τωρα το πρωι που πήγα να το ανοίξω παλι στο debug led 62 error.
Μητρικη? να αρχισω να κλαιω απο τωρα? Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να δοκιμάσω?

Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες το είχες με την onboard? Δεν έχεις εγγύηση ε?

2-3 μέρες. το ίδιο και με την 290χ του φίλου.

εχω εγγυηση στα πάντα περα απο τους μηχανικούς δίσκους.

 

ΥΓ παίζει να ειναι τροφοδοτικο? δεν θα μου εκανε και αλλα κόλπα πέρα της εκκίνησης? γιατι σε idle και full load δουλεύει απροβλημάτιστα

Έγινε επεξεργασία από NooDle
Link to comment
Share on other sites

Δεν αποκλείω να είναι και το τροφοδοτικό. Αν βρεις κάποιο που είναι εντάξει δοκίμασέ το.

 

Αυτά με τις μνήμες που έγραψα πιο πάνω τα έκανες? Πρέπει να τσεκάρεις και τις μνήμες μία μία. Σε αυτή την περίπτωση τρέξε και ένα memtest για μερικές ωρίτσες.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

οχι memtest δεν ετρεξα γιατι με την on board το pc δουλευει. μολις εβαλα καρτα γραφικων εκανε οτι έκανε.
Λες να τρεξω μεσα απο τα windows και με την γραφικών επανω?
memtest με ολες τις μνήμες επανω?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στο αρχικό σου post έχεις αναφέρει για beep πρέπει να τρέξεις memtest(όχι μέσα από τα win). Τώρα αν θα είναι με onboard ή όχι δεν έχει σημασία. Πρέπει να αποκλείσουμε τις μνήμες. Και από τη στιγμή που άλλαξες gpu και κάνει τα ίδια, τότε μετά τις μνήμες, τσεκάρεις και το τροφοδοτικό, αλλάζοντάς το. Αν δεν είναι και αυτό, τότε δεν μένει κάτι άλλο από μητρική. Και με όλες τις μνήμες, αλλά αν έχεις διάθεση, τσέκαρέ τις δύο δύο.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρκετές ώρες. Συνήθως το αφήνω 8-10 ώρες γιατί έχω διαβάσει πολλές ιστορίες να δείχνει το memtest μετά από αρκετές ώρες. Οι περισσότεροι το αφήνουν λιγότερο 6-7 ώρες. Οπως νομίζεις. Τις περισσόερες φορές φυσικά φαίνεται αν υπάρχει πρόβλημα στην αρχή. Εννοείται ότι σε αυτή την περίπτωση το σταματάς.

 

Από θερμοκρασίες πως πας?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το αφησα 6-7 ωρες δεν έβγαλε τίποτα και με τις 4 επάνω.
απο θερμοκρασίες είμαι πολυ καλα. Τωρ απου γράφω είμαι στους 26-28 βαθμους.
Σε full load έχει καιρο που το κοίταξα δεν θυμάμαι.
Τωρα που ανοιξα το pc έκανε κανονικά boot.. Θα γίνουν τα νευρα μου κρόσια :p

Link to comment
Share on other sites

δες και τα pins στο bus που βάζεις την κάρτα καθώς και στις μνήμες μήπως έχει στραβώσει κάποιο ποδαράκι. Βρες και τα beeps στο εγχειρίδιο της μητρικής τι σημαίνουν πέρα από το error 62.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.