Jump to content



600VA ή 800VA UPS?


alGaLoRd-VK

Recommended Posts

Το PC μου αποτελειτε απο τα εξης:

μητρικη, cpu, 2 dimmακια ram, 2 hdd, 2 drives, 2 ανεμιστιρια, cooler, 2 pci καρτες, 6600gt, crt monitor, 480 watt psu

Το θέμα είναι αν αντεχει ή όχι το 600αρι UPS. Λεω για mustek ή MGE.

Link to comment
Share on other sites

Τα πιο σημαντικά δεν μας είπες (οθόνη & τροφοδοτικό).

Μια 17άρα CRT σε peak είναι στα 160-190W. Υπολόγησε και κανα 400άρι Watts το PC σου (μεσαία προς μεγάλη κατανάλωση, π.χ. Prescott 3άρης)

Πιστεύω ότι με ένα 600άρι θα είσαι καλλυμένος.

Link to comment
Share on other sites

Δεδομενου του οτι η διαφορα τιμης ειναι πολυ μικρη (ειδικα σε mustek) προτεινω 800ρι, ωστε να μπορεις να βαλεις επανω και ολα τα περιφερειακα σου και να εχεις και αποθεματα ισχυος που να μπορεις να προσθεσεις και κατι ακομη αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

το παιδι αν καταλαβα καλα μιλαει για VA ενω εσυ Chosen για W!

Mustek 600, επειδη το εχω.... ξερω καλα οτι ειναι 360W, Και δεν επαρκει για το Antec TP 380 με πανω απο 2 σκληρους!

Αν εισαι με crt δεν σου φτανει ουτε 800VA!

Link to comment
Share on other sites

Εκανα edit τον τιτλο και το πρωτο post. Σορρυ για τη μη σωστη διατύπωση της ερώτησης μου.

Αρχική απάντηση από Chosen

Τα πιο σημαντικά δεν μας είπες (οθόνη & τροφοδοτικό).

PSU 480 watt

Monitor 17" crt, watt δεν ξερω.

Το PSU δεν νομιζω να φτανει ποτε σε peak. Οποτε δεν θα καταναλώνει πανω απο 350 watt περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Το 600αρι σε καλυπτει αλλα η διαφορα τιμης ειναι τοσο μικρη που κατα τη γνωμη μου δεν αξιζει να παρεις το μικρο. Αν εχεις τα λεφτα θα προτεινα 800αρι ή ακομα καλυτερα 1000αρι mustek (λογω χαμηλης τιμης). Το 600αρι θα σου δινει 5-10 λεπτα ζωης μονο ενω τα μεγαλα 15-20 και 20-30 αντιστοιχα. Εξαλλου δεν αλλαζεις UPS καθε τρεις και λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tasosmos

Το 600αρι σε καλυπτει αλλα η διαφορα τιμης ειναι τοσο μικρη που κατα τη γνωμη μου δεν αξιζει να παρεις το μικρο. Αν εχεις τα λεφτα θα προτεινα 800αρι ή ακομα καλυτερα 1000αρι mustek (λογω χαμηλης τιμης). Το 600αρι θα σου δινει 5-10 λεπτα ζωης μονο ενω τα μεγαλα 15-20 και 20-30 αντιστοιχα. Εξαλλου δεν αλλαζεις UPS καθε τρεις και λιγο.

καλα...........:getlost:

..βαλε εσυ το 480W PSU με 2 δισκους πανω και κανενα πρεσκοτ και την crt 17" και κλεισε το ρευμα και αμα δε πεσει με την μια...... εγω με barton ειμαι και μονο του το pc χωρις οθονη δεν το κραταει πανω απο δευτερολεπτο.....:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτήσω αύριο τιμή για το MGE NOVA 1100VA. Μαλλον αυτο θα παρω τελικα. Λεω να βαλω πανω PC, Monitor, Speakers και ενα εξωτερικο USB δίσκο. Πιστεύω θα αντέχει αν παρω και τπτ αλλο αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Τιμη για MGE NOVA 1100VA 130 euros απο τοπικο καταστημα. MUSTEK ρώτησα δεν φερνουν γιατι λεει δεν μπορει να το υποστηριξει τεχνικα αν κατι δεν παει καλα.

Ερωτήσεις: Να το παρω ή να παρω το 1000αρι MUSTEK απο το e-shop? Τι μπορει να χρειαστεί ενα UPS αργοτερα ωστε να χρειάζετε υποστηριξη απο το κατάστημα. Αν το παρω απο e-shop λετε να εχω αργοτερα τρεχάματα? Η μπαταρια χρειάζετε αλλαγή μετα απο ορισμένα χρόνια? Ανταλακτικα σε MUSTEK βρίσκονται εύκολα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά μια ερώτηση: Δοκιμάζω ένα nova ups-500c για να δω αν ο θόρυβος που κάνουν τα ηχεία μου (ένα παφ όταν ανάβουν φωτα κλπ) είναι από το ρεύμα.

Τα ups αυτά εξαφανίζουν τα παράσιτα απο παρεμβολές στο ρεύμα ή οχι;

Link to comment
Share on other sites

Οπως λένε και οι φίλοι (?) μας οι Αγγλοι... the more the better. και για να διαλευκάνουμε άλλο ένα θέμα που αναφέρθηκε παραπάνω 1watt = 1 VA. Μπορείτε να το δείτε και εδώ: http://www.sengpielaudio.com/calculator-powerunits.htm

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που επιμένω αλλά οι ηλεκτρολόγοι δεν με διαφώτισαν...

Είναι φυσιολογικό όταν βάζω τα ηχεία σε διάφορες μπρίζες του σπιτιού σε ups ή οχι, σε υπολογιστή ή οχι, να κάνουν ένα θόρυβο (τσακ, παφ ή οπως θέλετε) όταν ανοίγει ο αποροφητήρας της κουζίνας ή όταν κλείνει; Και όχι όταν ανοίγουν άλλες συσκευές πχ σεσουάρ.

Τα εχω παίξει...

Link to comment
Share on other sites

το ''φυσιολογικό'' είναι σχετικός όρος σε αυτό που περιγράφεις.

φυσιολογικό είναι εάν τα ηχεία σου είναι ευπαθή λόγω κατασκευής σε παράσιτα δικτύου.

φυσιολογικό επίσης είναι εαν αυτά τροφοδοτούνται απο την ίδια φάση με τις προαναφεροόμενες συσκευές (σεσουάρ - αποροφητήρας).

Λύση για αυτό πιστεύω αποτελεί ένα καλό αντιπαρασιτικό φίλτρο δικτύου συνδεδεμένο σε σειρά πριν το πολύμπριζο του υπολογιστή σου

edit: τώρα είδα την ερώτησή σου παραπάνω και για το ups. Αυτό εξαρτάται απο τον κατασκευαστή και το μοντέλο και συνήθως αναφέρεται ρητά (χάριν διαφήμισης) αν κάνει σταθεροποίηση ή όχι. Παρ'όλα αυτά το θέμα του θορύβου είναι άλλο καπέλο και πρέπει πάλι ο κατασκευαστής να δηλώνει εαν η συσκευή του πέραν της σταθεροποίησης περιλαμβάνει και αντιπαρασιτικό φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από colt3003 [Σήμερα, στις 00:35]

φυσιολογικό είναι εάν τα ηχεία σου είναι ευπαθή λόγω κατασκευής σε παράσιτα δικτύου.

φυσιολογικό επίσης είναι εαν αυτά τροφοδοτούνται απο την ίδια φάση με τις προαναφεροόμενες συσκευές (σεσουάρ - αποροφητήρας).

Λύση για αυτό πιστεύω αποτελεί ένα καλό αντιπαρασιτικό φίλτρο δικτύου συνδεδεμένο σε σειρά πριν το πολύμπριζο του υπολογιστή σου

1) logitech x-530 Αν τα εχει κάποιος στο forum ας μας πει

2) μπορεί όλες οι πρίζες να είναι στην ίδια φάση με τον αποροφητήρα; 3φασικό εχω.

3) αντιπαρασιτικό καλό δεν έχουν υποτίθεται ενσoματωμένο τα ups;

4) η γείωση του σπιτιού παίζει ρόλο;

Link to comment
Share on other sites

1. δεν τα έχω αρα δεν ξέρω

2. αν είναι τριφασικό με τίποτα. εκτός και αν αυτός που έκανε την εγκατάσταση είναι καδρόνι. (παρτε του αμέσως την άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος (αν έχει ))

3. οχι απαραιτητα. κοιτα παραπάνω

4. τεράστιο αλλά μπορεί να ελεγχθεί με όργανο. αν μπορείς αγγάρεψε εναν ηλεκτρολόγο (της προκοπής)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.