Jump to content



Recommended Posts

Ότι είπε ο passjohn!! 

 

Αν θες κατέβασε και το bluescreenview.

Το είδα και από εκεί και από την blue screen που ανέβασε ο φίλος

 

Πολλές φορές τέτοια bsod προκύπτουν και από oc memory. Αν έχει γίνει κάτι τέτοιο τότε πρώτα είναι καλύτερα να λειτουργήσουν οι μνήμες με stock ρυθμίσεις..

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μπήκαν καινούργια κούτας. Μητρική μνήμες επεξεργαστής κάρτα γραφικών και τροφοδοτικό. Έγινε φορματ και drivers όλα από την αρχή. Όχι δεν έχει γίνει Overclock. Θα δοκιμάσω το memtest

Τρέξε memtest με Boot cd και όχι μέσα από τα windows. Άστο κανά 10ωρο.

Μπορείς να μου πεις πως θα το κάνω; Γιατί έχω κάνει σε άλλο μηχάνημα μόνο από Windows

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ που άργησα, αλλά το έριξα λίγο έξω  :eek:

 

Βάζεις ένα φλασάκι στο pc. Κατεβάζεις το memtest την τελευταία έκδοση 5.01 το αρχείο Download - Auto-installer for USB Key (Win 9x/2k/xp/7) Το τρέχεις και επιλέγεις το γράμμα που αντιστοιχεί στι φλασάκι(π.χ. Ε) και ολοκληρώνεις την διαδικασία. Κάνεις restart στο pc και επιλέγεις από το BIOS να ξεκινά το pc από usb. Αυτό ήταν. Μόλις το pc διαβάσει από το usb θα αρχίσει αυτόματα το memtest. Άστο για 8-10 ώρες.

 

2ος τρόπος. Κατεβάζεις το Hirens Boot Cd, το καις σε ένα cd και τρέχεις το memtest από εκεί. Περιέχει την προ τελευταία έκδοση, αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα, μια χαρά είναι και αυτή. Ξεκινάς το pc να διαβάζει από cd. Με την ξεκινήσει το cd θα το βρεις στην πρώτη οθόνη.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται 10 ώρες...Αμέσως χτύπησε το memtest (κόκκινες γραμμές). Οι μνήμες σου είναι ελαττωματικές ή τοποθετημένες σε λάθος θέση ή δεν είναι σεταρισμένες σωστά στο bios

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι αυτό της υπογραφής. Είναι στο pc ενός φίλου. Δεν θυμάμαι ακριβώς τι έχει. Από το bios τι μπορεί να μην είναι ρυθμισμένο. Δεν έχω πειράξει τίποτα εκτός από το boot.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει πειράξει ο φίλος σου? Καλό είναι να κάνεις ένα clear cmos. 

 

Γράψε ποια είναι η μητρική, ποιες είναι μνήμες και σε ποια slot τις έχει τοποθετήσει. Με λίγα λόγια ότι είπε π gdp77. 

 

Να αναφέρεις και θερμοκρασίες, ανεβάζοντας ένα HWmonitor.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

την εικόνα με την λίστα στα BSOD που την βρήκες αν σου είναι εύκολο δώσε το λινκ να το κατεβάσω με ενδιαφέρει :D

 

Είναι ένα εξελ αρχείο που έφτιαξα μόνος μου, συγκεντρώνοντας τους κωδικούς σφάλματος και τις πιθανές αιτίες! Ορίστε:

BSOD CODES.xls

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα εξελ αρχείο που έφτιαξα μόνος μου, συγκεντρώνοντας τους κωδικούς σφάλματος και τις πιθανές αιτίες! Ορίστε:

ευχαριστώ εγώ νόμιζα ήταν pdf που είχε μέσα όλα τα πιθανά codes και πως να τα φτιάξεις, ευχαριστώ και πάλι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

f448b70bc1fc2f6dccf484606f4f14b3.jpg

Αυτο είναι το pc. Έκανα clear cmos έβγαλα και έβαλα μνήμες αλλα τα ίδια. Μόλις τις έβαλα μια μια στην μια βάραγε αμεσως στην άλλη όχι. Της πήγα πίσω και αναμένω. Έχετε άλλη γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

Τελικό αποτέλεσμα. Και το e-shop βρήκε ότι η μια έχει πρόβλημα και έγινε αντικατάσταση τελικά. Έχουν μπει πάνω στο μηχάνημα και εδώ και δυο μέρες όλα καλώς.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.