Jump to content



Βαψιμο Quickfire Rapid-i


Justhavocman

Recommended Posts

καλησπερα , σκεφτομουν να εβαφα το rapid-i που εχω λευκο μιας και για να αποκτησει καποιος λευκο πληκτρολογιο στην ελλαδα πρεπει να θυσιασει μια παρθενα , γαλα μονοκερου και να βρει και τα ισοδυναμα του Τσιπρα . Επειδη ειναι η πρωτη "μοντα" που κανω ειμαι εντελως ασχετος , χρειαζεται καποιο base coating , primer , τι ειδος χρωμα χρειαζεται? και μετα για scratch resistance καποιο coating? Επισης , λογικα χανω την εγγυηση αν κανω την μοντα . Ευχαριστω σε ολους εκ των προταιρων.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , σκεφτομουν να εβαφα το rapid-i που εχω λευκο μιας και για να αποκτησει καποιος λευκο πληκτρολογιο στην ελλαδα πρεπει να θυσιασει μια παρθενα , γαλα μονοκερου και να βρει και τα ισοδυναμα του Τσιπρα . Επειδη ειναι η πρωτη "μοντα" που κανω ειμαι εντελως ασχετος , χρειαζεται καποιο base coating , primer , τι ειδος χρωμα χρειαζεται? και μετα για scratch resistance καποιο coating? Επισης , λογικα χανω την εγγυηση αν κανω την μοντα . Ευχαριστω σε ολους εκ των προταιρων.

 

:laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing::hehe: :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τι ακριβώς θες να κάνεις. Θέλεις να βάψεις τα πάντα όλα εκτός από τα πλήκτρα; Έχεις σκεφτεί wrap αυτοκόλλητα; Ο καλύτερος τρόπος για χρώμα σε πλαστικό είναι dye και κατσαρόλα. Η υδροβαφή είναι επίσης καλός τρόπος. Αν επειδή είναι η πρώτη σου μόντα, θα χρησιμοποιήσεις spray χρώμα τότε θα πρέπει να κάνεις τα εξής:

1. Βγάζεις πλήκτρα και καλύπτεις με μπλε χαρτοταινία (painter's tape) τους διακόπτες και ότι δεν θες να βαφτεί.

2. Αν έχει glossy σημεία μπορείς να τα κάνεις με απαλό γυαλόχαρτο για να πιάσει η βαφή καλύτερα επάνω στο πλαστικό.

3. Αν το λευκό spray που πήρες είναι υγρό-νερουλό και διαφανές, τότε θες υπόστρομα γκρίζο primer-αστάρι πλαστικών. Αν είναι τύπου plasti dip τότε δεν χρειάζεται.

4. Λεπτά και πολλά στρώματα. Όλοι θέλουν με το πρώτο στρώμα να έχουν καλή κάλυψη και την πατάνε. Καλύτερα αποτελέσματα θα έχεις αν με την πρώτη στρώση φαίνεται το χρώμα από πίσω και κάνεις 3-5 στρώσεις σύνολο αλλά όσο πιο λεπτές γίνεται.

5. Για τελείωμα και υφή μπορείς να κάνεις το κόλπο του χιονισμένου spray. Δηλαδή στο τελευταίο στρώμα να ρίχνεις spray οριζόντια πάνω από το πλαστικό από ύψος ώστε τα σωματίδια μετά σιγά σιγά να πέσουν σαν νυφάδες από χιόνι. Έτσι θα είναι και satin το τελείωμα και όχι glossy.

6. Επειδή θα ακουμπάνε χέρια και μπορεί γενικά να το λερώσεις-χαλάσεις μπορείς να βάλεις ένα clear coat varnish (βερνίκι) από πάνω για προστασία.

 

Από μάρκα εγώ προτιμώ τα morris. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω κάνει το ανάλογο επιχείρημα στο παρελθόν με τέλεια αποτελέσματα θα σε συμβούλευα ότι χρώμα και να βάλεις φρόντισε να είναι ματ.

 

Δεν αφήνει δαχτυλιές και παράλληλα δεν φαίνεται η σκόνη πάνω του.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.