Jump to content



SusE 9.2 Προβλημα Εγκαταστασης


petpet

Recommended Posts

προσπάθησα να εγκαταστήσω τα 9.2 αλλα δεν βρίσκει καθόλου σκληρό δίσκο...

έχω έναν 120ri με 4 κατατμήσεις windows (γεμάτες)και fat32 και ntfs ..

και έχω φτιάξει και μια κατάτμηση ext2 για τα linux 6gb (με partition magic)και για 502mb για swap..

ξέχασα να αναφέρω...εκτος ότι είναι sata(Seagate)...

μου έβγαλε και ένα :

δεν βρέθηκε σκληρός δίσκος βάλτε το update cd...

δοκίμασα να φορτώσω module από τον kernel (load/raid/scsi modules)

Τα εβαλα ολα στην τυχη..αλλα δεν εγινε τπτ...

ειπαρχει κάποιο update cd...(λετε να βοιθησει??

αλλα δεν μπορώ να το βρω...

ξέρει κανεις tpt??

Ευχαριστω απο τωρα....

Link to comment
Share on other sites

για να μη στον βρίσκει σίγουρα δεν είναι ide.

sata raid εχεις?

το module εξαρτάται και από τον controller.

πρέπει να κοιτάξεις ποιον controller έχεις.

επίσης επειδή δεν έχω sata δεν μπορώ να σου πω κάτι ιδιαίτερα πρακτικό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από N_Pellas

Για να μην πεδεύεσαι άδικα ...κατά την εγκατάσταση μη πατας εντερ για να μπουτάρει από cd/dvd άστο να μπουτάρει μόνο του και θα σου δεί τον σκληρό.....

?????

μόνο του από που? απ'το δίσκο? θα φορτώσει τα win που έχει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις κανει partition? 2ος σκληρός υπάρχει ? πήγενε στο bios και πεστου να μπουτάρει απο το σκληρό που θες να κάνεις εγκατάσταση κάντο να μπουτάρει και απο το dvd ρομ πρώτα και άστο να τα κάνει μόνο του ... αν έχεις 2ο σκληρο ακόμη καλύτερα. αστον μόνο του και δε παθαίνουν τίποτα τα xp....

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα έχω πρόβλημα με την εγκατάσταση. όταν του πατάω esc για να δίνει αναλυτικές πληροφορίες κολάει στο "searching for info file" (ή κάπως έτσι - είχα ένα χαρτάκι με το τι έλεγε ακριβώς εδώ και 3 μέρες αλλα τώρα που βρήκα το χρόνο να ρωτήσω, χάθηκε το χαρτάκι !@#!$ )

Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; μήπως πρέπει να αντιγράψω κάτι σε δισκέττα; (πριν κολήσει π΄σαχνει στο A drive, γι' αυτό ρωτάω)

Link to comment
Share on other sites

Μου κολάει στο "searching for info file..."

Βάζω το CD, συνδεδεμένα είναι ο sata 200 με τα windows και ο sata 36 καινός. Ξεκινά το λινουξ, επιλέγω Installation (απλό). Με το esc που σείχνει τις λεπτομέριες δείχνει οτι κολάει εκεί.

Link to comment
Share on other sites

τα προβλήματα δεν λένε να τελειώσουν...

μόλις κατάφερα και εγκατέστησα τα Suse 9.2...

και προσπάθησα να μπω για πρώτη φορα..μόλις ήρθε η ώρα να φορτώσει το kde..

η οθόνη μαύρισε και έκανε σαν να έκλεισε...

μπήκα στα linux χωρίς γραφικό περιβάλλον και από ότι κατάλαβα μάλλον δεν μπορούσε να συνδεθεί με τον x server..ενώ είχε αναγνωρίσει την Nvidia 5600 μου...μάλλον πρέπει να κάνω κάτι για να την δει καλύτερα...

έχει κανεις υπόψιν του??

το ido είχα πάθει και με τα knoppel 04 και 05 δεν έβλεπαν γραφικά

αυτα δεν ειχαν δει καθολου την καρτα...

Link to comment
Share on other sites

To έκανα αυτό χωρίς αποτέλεσμα :(

Παρατηρώ (από το manual installation) οτι δεν μου αναγνωρίζει σκληρό δίσκο. Οταν του βάλλω το το ata_piix κολάει. Δοκίμασα το sata_promise και προχώρησε αλλά δεν αναγνώρισε δίκο (κ πάλι)

Κατέβασα από το site ths Intel, driver για Suse 9.1 το megaide (κάπως έτσι) και με ένα πρόγραμμα rawrite το πέρασα σε δικέττα, αλλά όταν του έβαλα update module μου είπε οτι δε βρήκε update στη δισκέττα. Αυτά τα ωραία. Δεν είναι φαίνεται γραφτό μου να δώ κ εγώ το linuxακι :(

Link to comment
Share on other sites

k me to Fedora τα ίδια, δεν αναγνωρίζει τους sats δίσκους. Η εγκατάσταση κολάει όταν πάει να βάλει το ata_piix driver. Οταν του βάζω noprobe προχωράει και βγάζει μύνημα λάθους οτι δεν βρήκε σκληρό δίσκο. Τα ίδια ακριβώς με το Suse δηλ.

Τι γίνεται με τους sata δίσκους;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.