Jump to content



Αγορα laptop υψηλων επιδοσεων


Recommended Posts

Πιο φθηνο με 960Μ αλλα με εγγυηση DELL και IPS  :wub:  :wub:  :wub:  πανελ

 

http://stechi.skroutzstore.gr/p.Dell-Inspiron-7559-i7-6700HQ-8GB-1008GB-GeForce-GTX-960M-FHD-W10-312414-INS7559I7-6700HQ8Y.1262058.html

Ναι αλλα......

Ειναι 15.6 (κατ' εμε μικρη οθονη) και δεν εχει δισκο τυπου Μ2 ο οποιος θα απογειωσει τις επιδοσεις στα παντα.

Πολυ σημαντικα για μενα τα δυο ανωτερω κριτιρια.

Οσον αφορα το panel της οθονης, το εαν θα ειναι TN, VA, MVA, PLS ή IPS δεν με ενδιαφερει, το laptop Adobe Premiere Pro θα δουλευει.... και μονο αυτο.

Αυτο που θελω εγω απο αυτο ειναι να επεξεργαζεται ενα αρχειο video 2-3GB το ταχυτερο δυνατον και οταν σχολαω να μπορω να περνω το laptopaki σπιτι μου.

 

Απο βδομαδα εντυπωσεις και πληρες αναλυτικο review παιδια απο το τερατακι της MSI.

Το αναμενω πως και πως, και ελπιζω να επραξα σωστα γιατι ειναι ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ !

Έγινε επεξεργασία από JOHNX2
Link to comment
Share on other sites

Με τέτοιο μηχάνημα ένας 2.5άρης ssd σου αρκεί και θα σου απογειώσει το μηχάνημα. Πάρε έναν γρήγορα ssd όπως 850 PRO ή τον Sandisk Extreme Pro.

 

Επειδή θα το μετακινείς, έχε το νου σου για το βάρος ενός 17" λάπτοπ.

 

Ο φίλος amartolos σχετικά με το panel έχει  την εξής άποψη που θα διαβάσεις σε αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Με τέτοιο μηχάνημα ένας 2.5άρης ssd σου αρκεί και θα σου απογειώσει το μηχάνημα. Πάρε έναν γρήγορα ssd όπως 850 PRO ή τον Sandisk Extreme Pro.

 

Επειδή θα το μετακινείς, έχε το νου σου για το βάρος ενός 17" λάπτοπ.

 

Ο φίλος amartolos σχετικά με το panel έχει  την εξής άποψη που θα διαβάσεις σε αυτό το θέμα.

Ο κατασκευαστης αναφερει συνολικο βαρος 2.9 κιλα (πολυ ελαφρυ για 17.3) και τεχνολογια οθονης IPS Panel με αναλυση Full HD 1920x1080.

Δεν ξερω κατα ποσο ειναι αληθη αυτα αλλα γιατι να πει ψεματα ?

 

Το μονο αρνητικο που εχει το μηχανημα ειναι τα 8GB DDR4 2133MHz. Σιγουρα πρεπει να του βαλω με κοστος 55 ευρω αλλα 8GB DDR4 2133MHz.

 

https://gaming.msi.com/products/notebook/ge-series?id=3542

 

e9xmrc.jpg

 

x22a1i.jpg

 

288us1s.jpg

 

 

Οταν ο κατασκευαστης σου δινει δισκο τυπου M2 128GB με 2200MB/Sec (στα χαρτια) για το λειτουργικο σου και για τα αρχεια τα οποια θελεις να επεξεργαζεσαι γιατι να τον βγαλεις και να παρεις εναν SSD τυπου Samsung 850 PRO στα 520ΜΒ/Sec (στα χαρτια) ?

Τι νοημα θα εχει αυτη η κινηση ? Γιατι να υποβιβασω το μηχανημα ?

 

Πεσμου 1 λογο φιλος που πρεπει να βγαλω τον M2 και να βαλω εναν Samsung 850 PRO

4r72nn.jpg

Έγινε επεξεργασία από JOHNX2
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είπα να βγάλεις τον ssd και να βάλεις έναν M.2. Ίσως δεν το έγραψα σωστά. Λέω ας έπαιρνες και ένα δυνατό μηχάνημα χωρίς να έχει Μ.2. Απλά το ξανά λέω, πολύ δυνατό θα είναι το μηχάνημά σου και μέ έναν πολύ καλό 2.5άρη. Δεν υποβιβαζεις το μηχάνημα. Ο ssd είναι ssd. Με Μ.2 δουλεύω στον σταθερό μου και βλέπω πράγματα και με τον 2.5άρη που έχω δεν έχω κανέναν απολύτως πρόβλημα. Είναι ανάλογα και με το τι κάνεις βέβαια και πόσο συχνά το κάνεις.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απο οθονες δεν ξερω και πολλα, στα ματια μου δειχνει αριστη με τελειες γωνιες θεασης και σωστα χρωματα απο ενα IPS Panel.

Το μονο που θα αλλαζα ειναι η μνημη RAM, θελει αλλα 8BG DDR4.

Έγινε επεξεργασία από JOHNX2
Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν εχει φτασει ποτε τα 8GB RAM σε χρηση.

Μεχρι 5.4GB το εχω δει να φτανει σε επεξεργασια βιντεο 2.5GB αρχειο.

Για ενα 50ρικο τωρα που κοστιζουν τα αλλα 8BG DDR4... αξιζει σαν επενδυση για το μελλον.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Με τέτοιο μηχάνημα ένας 2.5άρης ssd σου αρκεί και θα σου απογειώσει το μηχάνημα. Πάρε έναν γρήγορα ssd όπως 850 PRO ή τον Sandisk Extreme Pro.

Επειδή θα το μετακινείς, έχε το νου σου για το βάρος ενός 17" λάπτοπ.

Ο φίλος amartolos σχετικά με το panel έχει την εξής άποψη που θα διαβάσεις σε αυτό το θέμα.

Και με την εγγύηση τι γίνεται ;
Link to comment
Share on other sites

Και με την εγγύηση τι γίνεται ;

Δηλαδή? Αν βγάλεις τον hdd και βάλεις ssd? Δεν χάνεται η εγγύηση. Αντικατάσταση δίσκου με ssd κάνεις. Εκτός και αν δεν ξέρεις να το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.