Jump to content



6600GT και 6600 απλή


Seeker

Recommended Posts

’ν γίνεται κάποιος να μου πεί στο περίπου το ποσοστό της διαφοράς αυτών των καρτών σε παιχνίδια όπως το FarCry (σε frames) και στο 3D Mark 2003 (σε 3D Marks). Δεν πρόκειται για έρευνα αγοράς απλά απο περιέργεια ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Seeker [Σήμερα, στις 16:00]

Ναι, μήπως όμως να μην τα έλεγες τόσο αναλυτικά γιατί δεν είμαι εξοικιωμένος με τους τεχνικούς όρους που αναφέρεις... :p

Κανε κλικ στο smilie.....:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από planetman

Η 6600GT έχει περίπου 80% παραπάνω επιδόσεις από την 6600.

σοβαρα? δεν το ηξερα!

πως εξηγειται αυτο?

δηλαδη σαν μοντελο ειναι το ιδιο ας πουμε!

και σε σχεση με την 6600GT η 6800 απλη δεν εχει μεγαλες διαφορες!

τι κανουν οι κατασκευαστες? θα μας τρελανουν!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από planetman

Η 6600GT έχει περίπου 80% παραπάνω επιδόσεις από την 6600.

:o

Οχι φίλε κάποιο λάθος κάνεις. κοίτα κανένα απο τα λίνκ που εδωσα στο πρώτο πόστ.

εδώ πχ βλέπουμε την GT να βγάζει 64 frames και την απλή 40. Δηλαδή η gt είναι 60% πιο γρήγορη. Στο doom3 η διαφορά είναι λίγο μεγαλύτερη ενώ στο HL2 αμελητέα.

6600gt έχει ενας φίλος και 6600 έχει η κοπέλα. Απο ότι εχω δεί απο την κοπέλα η 6600 είναι μιά καλή αγορά για κάποιον που θέλει μια low end κάρτα - αν και εγώ θα προτιμούσα μεταχειρισμένη 9800pro. Συνδιασμένη με p3,2 και ενα giga που έχει παίζει στο pc της παίζει vampires τέλεια , far cry άνετα και riddick αρκετά ικανοποιητικά.

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς θεωρητικά , έχουν ίδια χαρακτηριστικά πέρα από τα mhz.

Η GT στα 500/900 (ή 500/1000) και η απλή στα 300/500 (ή 300/550).

500/300 = 1,66

900/500 = 1,8

Οπότε , στην ιδανική περίπτωση που δεν υπάρχουν άλλοι περιορισμοί (πχ cpu) πέρα από την κάρτα , μάλλον η GT θα βγάζει τουλάχιστον 60% περισσότερα fps από την απλή.

Αυτά προ-overclocking βεβαίως.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από apocalypse [Σήμερα, στις 13:38]

Εντελώς θεωρητικά , έχουν ίδια χαρακτηριστικά πέρα από τα mhz.

Η GT στα 500/900 (ή 500/1000) και η απλή στα 300/500 (ή 300/550).

500/300 = 1,66

900/500 = 1,8

Οπότε , στην ιδανική περίπτωση που δεν υπάρχουν άλλοι περιορισμοί (πχ cpu) πέρα από την κάρτα , μάλλον η GT θα βγάζει τουλάχιστον 60% περισσότερα fps από την απλή.

Αυτά προ-overclocking βεβαίως.

Δεν είναι γραμμική σχέση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno [Σήμερα, στις 18:20]

Δεν είναι γραμμική σχέση.

Όντως μάλλον εκθετική είναι , αλλά για μικρό εύρος (δεν μιλάμε για 800%) η γραμμική είναι καλή προσέγγιση.

Εγώ πάντως , μέχρι τώρα , δεν είχα ποτέ πρόβλημα να βρω παιχνίδια που με +x% σε πυρήνα και μνήμες να μου δίνουν σχεδόν +x% fps , σε οποιαδήποτε κάρτα.

Στην 6800 ασ' πούμε , με +23% πυρήνα και +28% μνήμες το nfsu2 μου δίνει +25% fps και το doom3 δίνει +24% fps.

Σε όσα δίνουν πολύ λιγότερο , συνήθως ένα κλικ πάνω στις ρυθμίσεις ποιότητας διορθώνει τα πράγματα (άρει τυχόν cpu limitation).

Με 66% υψηλότερο fillrate και 80% υψηλότερο bandwidth δεν νομίζω οτι υπάρχει θέμα , η διαφορά θα είναι τεράστια όσο δεν μπαίνει στην μέση κάτι άλλο (cpu) ώστε να σώζει την 6600.

Συγκριτικά , η 6800GT έχει 43% υψηλότερο fillrate και 42% υψηλότερο bandwidth από την 6800nu...

Και ένα βολικό review : link

Σε πάρα πολλές περιπτώσεις η διαφορά ξεφεύγει από το 60%.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή apocalypse αν για παράδειγμα η απλή 6600 είναι σε έναν 3200+ Winnie (939) και η 6600GT σε έναν 3200+ CH (754) θα υπάρχει όντως μεγάλη διαφορά?

alex_000, sorry δεν είχα προσέξει πως το smiley ήταν link :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, όταν οι διαφορές είναι μόνο στα ρολόγια, τότε οι επιδόσεις είναι όντως γραμμικές, άλλο αν ο περιοριστικός παράγοντας είναι άλλος, όπως ο CPU κτλ. Οι επιδόσεις δεν είναι απόλυτα γραμμικές όταν το bandwidth π.χ. διπλασιάζεται από το εύρος μνήμης που ίσως δεν το εκμεταλλεύονται 100% οι εκάστοτε εφαρμογές.

Οπότε, όντως η 6600GT είναι 66%-80% γρηγορότερη με θεωρητικά απείρως γρήγορο επεξεργαστή, μνήμες κτλ.

Διαφωνεί κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Το οτι χρειάζομαι 3 κατεβατά για να πω οτι είπε ο planetman σε 2 γραμμές φανερώνει γιατί δεν έπαιρνα ποτέ καλούς βαθμούς στην έκθεση....

@Seeker

Αν στήσεις 2 εντελώς διαφορετικά συστήματα , προφανώς οι μεταβλητές είναι πάρα πολλές.

Μήπως προσπαθείς να συγκρίνεις το δικό σου σύστημα με το σύστημα κάποιου γνωστού σου;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.