Jump to content



Αναβάθμιση επιτέλους μετά από 8 χρόνια!


Recommended Posts

Όπως γράφω και στον τίτλο μετά από 8 χρόνια αποφάσισα να αναβαθμίσω μερικώς το pc μου. Έχω καταλήξει στα περισσότερα απλά έχω 2 ερωτήσεις:

 

Motherboard

 

cpu

 

Μνήμες

 

κουτί

 

ssd

 

Από το παλιό σύστημα κρατάω τροφοδοτικό και κάρτα γραφικών (της υπογραφής).

 

Οι ερωτήσεις μου:

1) Να πάω σε 8GB μνήμη με ένα module και να προσθέσω αργότερα μια και μάλλον τα 16GB είναι πολλά;

 

2) Το κουτί δεν με ενθουσιάζει σαν design, το έχω βάλει σαν vfm. Αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο σε αυτά περίπου τα χρήματα! Είμαι λίγο brandάκιας ειδικά με την corsair από τη στιγμή που με έχει εξυπηρετήσει πολύ το aftersales της όταν μου χάλασε (κάηκε) το τροφοδοτικό.

 

Thanks in advance!

Έγινε επεξεργασία από Eldal
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Πηρα το συγκεκριμένο κουτί πριν δυο εβδομάδες για το συστημά μου. Σαν design εμένα μου αρέσει αλλα αυτα είναι γουστα. Το μόνο που δεν μου άρεσε ειναι πως η μητρική ειναι πολυ κοντα στο πάνω μερος και ηταν δυσκολο να δουλέψω. Κατα τα άλλα πολυ καλό airflow και χωρος για cable management.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

α) Βάζεις μητρική Ζ170 με non K επεξεργαστή. Θα κάνεις overclock; Αν ναι τότε θέλεις "Κ" επεξεργαστή. Αν όχι τότε μπορείς να βάλεις μια Η170 μητρική και πιο οικονομική.

β) Διαλέγεις κομμάτια από διαφορετικά μαγαζιά. Θα κάνεις εσύ την συναρμολόγηση; Αν υπάρχει θέμα με το budget, υπολόγισε και τα τυχόν μεταφορικά από τα τόσα μαγαζιά.

 

Απάντηση:

1)Μιας και το επιτρέπει η μητρική (4 θέσεις μνήμης) βάλε 2 dimm μνήμης. Αν θα είναι 2x4GB ή 2x8GB εξαρτάται από το πόση μνήμη χρειάζεσαι γι' αυτό που κάνεις (ή θα κάνεις) με το PC (π.χ. προγράμματα που ζητάνε πολλή RAM). Φυσικά εξαρτάται και από το budget που διαθέτεις.

2)Στην τιμή που ψάχνεις για κουτί δεν υπάρχουν "τραγικές" ελλείψεις σε κάποιον τομέα (ποιότητα, άνεση χώρων, ευκολίες) οπότε η επιλογή εξαρτάται από το τι σου αρέσει εσένα πιο πολύ. Αν επιμένεις και σε Corsair όπως λες τότε ίσως πρέπει να αλλάξεις και κατηγορία τιμής για να βρεις τι σου αρέσει.

Εμένα παράδειγμα πάντα μου άρεσε το (παλιό πλέον) Carbide 300R και από το μικρότερο 200R και από το μεγαλύτερο 400R. Ακόμα και από τα νεότερα Spec 01,02,03. Ένα τίμιο κουτί είναι και το Raijintek Agos. Επίσης πολλοί προτείνουν το Phanteks Enthoo Pro (πιο ακριβό).

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρέσει το κουτι αλλά είναι δική σου η απάφαση. Κοιταξε όμως και τα Fractal όπως και το agos που αναφέρει ο TopCLR.

 

http://www.skroutz.gr/s/5018749/Fractal-Design-Core-3500.html

http://www.skroutz.gr/s/3169839/Fractal-Design-Arc-Midi-R2-Window.html

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το overclock δε με νοιάζει δεν θα κάνω οπότε πρότεινέ μου μια πιο οικονομική mobo. Την συναρμολόγηση ναι θα την κάνω εγώ είναι το 3ο pc που φτιάχνω, το προηγούμενο ειδικά δούλεψε απρόσκοπτα 8 χρονάκια με 2-3 format όλο κι όλο. Όσον αφορά στο budget ναι είναι περιορισμένο για αυτό σκέφτομαι και να κόψω τα 8 GB μνήμης μπας και τα ρίξω αλλού (κουτί ας πούμε).


Διαλέγεις κομμάτια από διαφορετικά μαγαζιά.
  Ξέρεις τώρα με τα διάφορα προβλήματα που έχουν με τις τράπεζες είναι λίγο μονόδρομος αυτό μια και οι διαθεσιμότητες μερικών προϊόντων είναι περιορισμένες σε κάποια και καλύτερες σε κάποια άλλα...
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ειδικός στους Intel αλλά γνώμη μου είναι να διαλέξεις μια μητρική Intel H170  με μέγεθος ATX (έχει περισσότερες θύρες επέκτασης από τις MicroATX) με τις δυνατότητες που θέλεις. Παράδειγμα βλέπω κάποιες να έχουν USB 3.1 Gen1, USB 3.1 Gen 2 ενώ κάποιες έχουν απλώς USB 3.

Όσο για το "διάφορα μαγαζιά" δεν είναι κακό φτάνει να μπορείς να το συναρμολογήσεις και να έχεις γνώση για τα (τυχόν) μεταφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ τώρα που τό 'ψαξα λίγο καλύτερα μάλλον διαφωνώ καθώς η αρχική που πόσταρα έχει μόλις 10 ευρώ παραπάνω από κάποιο αντίστοιχο μοντέλο Η170 τα οποία έχουν και λιγότερες θύρες επέκτασης και παλιότερο gen (e.g. 3.0). Οπότε για μαμά θα μείνω στην αρχική.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Έγινε επεξεργασία από Eldal
Link to comment
Share on other sites

2 παρατηρήσεις μόνο μιας και πρόσφατα αναβάθμισα και γω.

 

Τα 16gb μην τα λυπηθείς. Είτε για βαρύ multitasking (που θασε οριακά με 8) είτε για κακογραμμένα games καλό είναι να υπάρχουν. Δεν θα τα κάνεις utilization ουσιαστικά.. αλλά καλύτερα νασαι σε στο 40-45% της RAM σου παρά στο 85-90%. απλά γνώμη μου.

 

Για mobo εγώ θα πήγαινα σε Asus ή Gigabyte. Ιδίως Asus θεωρώ ότι έχει το καλύτερο UEFI BIOS, αλλά αν σε βολεύει της MSI, οκ.

 

Επίσης αφού θα πάς που θα πας σε Z170, το θεωρώ λάθος να μην δώσεις +50€ να πάρεις τον 6600κ που με μια φτηνή ψύκτρα θα τον πας ένα 4Ghz με το καλημέρα τουλάχιστον, μπορεί και λίγο πάνω.

Έγινε επεξεργασία από kavadias
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ τώρα που τό 'ψαξα λίγο καλύτερα μάλλον διαφωνώ καθώς η αρχική που πόσταρα έχει μόλις 10 ευρώ παραπάνω από κάποιο αντίστοιχο μοντέλο Η170 τα οποία έχουν και λιγότερες θύρες επέκτασης και παλιότερο gen (e.g. 3.0). Οπότε για μαμά θα μείνω στην αρχική.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Ανέφερες αυτό που έβαλα με έντονα γράμματα. Σου έδειξα την Gigabyte σαν παράδειγμα όπου δεν ισχύει αυτό που έγραψες.

απλά λίγο πιο καινούριο usb και chipset έχει η Krait

Ούτε αυτό νομίζω πως ισχύει. Ειδικά το "chipset"! H (κυριώτερη) διαφορά μεταξύ Ζ170 και Η170 δεν είναι παλιό-καινούριο. Το ένα κάνει overclock και το άλλο όχι.

Πάντως εσύ θα την πάρεις την μητρικη, οπότε κάνεις ότι θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Όσαν αφορά στο chipset έχεις δίκιο, δική μου παραδρομή, η διαφορά είναι όντως στο clockάρω δεν clockάρω.

 

Δεν ξέρω γιατί αλλά gigabyte δεν πολυεμπιστεύομαι...

Έγινε επεξεργασία από Eldal
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από την πολύτιμη βοήθειά σας μάλλον καταλήγω στα παρακάτω:

 

cpu και ssd αυτά στην αρχή του ποστ και μετά:

 

Μνήμες

 

Μobo

Εδώ να πω ότι παρ' ότι δεν θα πάω σε ξεκλέιδωτο επεξεργαστή πάω σ' αυτήν για τη συνδεσιμότητα που έχει και λόγω διαθεσιμότητας.

 

Κουτί

 

Το μεγάλο μου ανεβάζει αρκετά το κόστος, οπότε λέω να πάω στο πιο μικρό.

 

Αν έχει κάποιος άποψη για το midi phanteks ελεύθερα να την καταθέσει...

 

Υ.Γ. Λέω να περιμένω για το κουτί μέχρι τη λήξη του διαγωνισμού (καμμιά φορά μπορεί να είναι κάποιος κ%^& φαρδος που ξέρεις :p)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα την χρήση που κάνεις και δεν σου είναι απαραίτητο το dual channel στις μνήμες μπορείς να βάλεις εξ αρχής μία 8άρα μνήμη. Έτσι αν χρειαστείς 16 giga να μην έχεις 4 slot ενεργά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όλα παραγγελθηκαν εκτός από τις μνήμες καθώς αυτές που ποσταρα δεν είναι διαθέσιμες. Κι εκεί που λέω θα περιμένω μου στέλνει το e-shop τις corsair lpx vengeance στα 2133 mhz 16 gb 100 euros.

Και ρωτάω τώρα ο αδαής: Προτιμάμε την ωμή δύναμη των 16 gb ή κοιτάμε και τη συχνότητα ;

Link to comment
Share on other sites

https://www.reddit.com/r/buildapc/comments/3hh2lr/discussion_ddr4_ram_speed_and_skylake_processors/

 

Τσεκ δις αουτ

 

Θα προτιμουσα slightly ψηλοτερη συχνοτητα στα ιδια περιπου λεφτα και ας χρειαστει να περιμενω λιγακι, αλλα μαλλον δε θα κανει μεγαλη διαφορα σε καθημερινη χρηση. Μπορει στις DDR4 να ειναι πιο εμφανης η διαφορα (δε γνωριζω ), στις DDR3 απο τα 1600 στα 2133 δε βλεπω ιδιαιτερες διαφορες. 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλήσουμε λοιπόν για αυτά τα 3 kits; Τι λέτε ποιο θα προτιμούσατε;

 

http://www.e-shop.gr/ram-gskill-f4-3000c15d-8gvr-8gb-2x4gb-ddr4-3000mhz-ripjaws-v-dual-channel-kit-p-PER.557694

 

http://www.e-shop.gr/ram-gskill-f4-3000c15d-8grbb-8gb-2x4gb-ddr4-3000mhz-ripjaws-4-blue-dual-channel-kit-p-PER.557692

 

http://www.e-shop.gr/ram-corsair-cmk8gx4m2a2666c16-vengeance-lpx-black-8gb-2x4gb-ddr4-2666mhz-dual-kit-p-PER.549758

 

Ή θα προτείνατε κάτι άλλο.

 

Υπ' όψιν ότι και τα 3 είναι άμεσα διαθέσιμα καθώς αντιμετώπισα προβλήματα διαθεσιμότητας αυτον τον καιρό.

 

Τα υπόλοιπα ή ήρθαν ή είναι στο δρόμο οπότε μόνο μνήμες έμειναν και κάτι fans για το κουτί (καθώς είχε μόνο 1 πίσω)

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω gskill με χίλια :)

 

http://www.gskill.com/en/product/f4-3000c15d-8gvrτσεκαρε εδω οι πρωτες που ποσταρες ειναι συμβατες με τη μητρικη που διαλεγεις! 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.