Jump to content



Pillars of Eternity


knight_77

Recommended Posts

Ως λάτρης των Baldur's Gate, Icewind Dale, Planescape Torment και Neverwinter Nights, RPG's που με αυτά μεγάλωσα και λάτρεψα, ανακάλυψα μόλις χθες πως η Obsidian Entertainment έχει κυκλοφορήσει ένα νέο RPG με τίτλο

Pillars of Eternity. Το παιχνίδι κυκλοφόρησε επίσημα μέσω crowdfunding (αλά Star Citizen) στις 26 Μαρτίου 2015.

 

Eίναι ένα κλασσικό role playing game, με κανόνες Dungeons and Dragons όπως ακριβώς τα πολυλατρεμένα Βaldur's Gate, Baldur's Gate II και όλα όσα προανέφερα.

Δημιουργοί του είναι οι ίδιοι που συνέβαλαν στη κυκλοφορία των παλιότερων διαμαντιών oπότε μόνο αυτό λέει πολλά. 

Ήδη έχει κυκλοφορήσει και το πρώτο expansion Pillars of Eternity: The White March

 

Αν και άργησα πολύ μιας και δεν πολυπαρακολουθώ πλέον τόσο το τι game κυκλοφορεί αλλά και λόγω ότι το promotion του game ήταν μικρό, με το που το έμαθα ήρθε στα χέρια μου, μόλις χθες.

 

Μερικές πρώτες εντυπώσεις από το λίγο που ασχολήθηκα μαζί του. 

Όποιος περιμένει φαντεζί 3D γραφικά τελευταίας τεχνολογίας θα απογοητευτεί πλήρως, μιας και το παιχνίδι ειναι τελείως old school πράγμα που λατρέυω, με καλοδεσχεδιασμένα 2D γραφικά.

Η μουσική είναι καταπληκτική, τα τοπία λίγο που έπαιξα είναι μαγικά και καλοσχεδιασμένα και το gameplay απλά φανταστικό όπως ακριβώς όλα τα old school role playing games με κανονες Dungeons and Dragons.

Από το πρώτο λεπτό σε ρουφάει με τη μοναδική ατμόσφαιρα του και τα καλοσχεδιασμένα και αρτιστικά άριστα τοπία του, σε σημείο να μην θέλεις να σταματήσεις να παίζεις.

Όταν πλέον το 99% των σύγχρονων games δίνει το μέγιστο βάρος στα γραφικά και στο τεχνικό κομμάτι του παιχνιδιού, με ζημιωμένο το gameplay τις περισσότερες φορές, έρχεται από το πουθενά αυτό το παιχνίδι για να μας θυμίσει τι ακριβώς ήταν τα παλιάς κοπής games που λατρέψαμε σαν παιδιά και έφηβοι, τουλάχιστον οι μεγαλύτερης ηλικίας gamers όπως εγώ.

 

Δεν θα πω περισσότερα, το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι με το που το έτρεξα για πρώτη φορά δάκρυσα από συγκίνηση και αναπόλησα όλα όσα λάτρεψα στο χώρο του pc gaming.

 

To επίσημο site του παιχνιδιού:  http://eternity.obsidian.net/

 

Και μερικά screenshots:

 

jpg.png_zpshf0y1lqw.jpeg

 

oiy1r5b8bsqhldcahln7_zpsymdlaxyv.jpg

 

2676959-pillars_zpsnazyq4wb.jpg

 

pillars-of-eternity-patch_zpsjgsmygaq.pn

 

pillars-of-eternity-the-white-march-rele

 

pe-screenshot-001-1920x1080_zpsz5murpjm.

Έγινε επεξεργασία από knight_77
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν το παιχνίδι το έχω εδώ και 2 μήνες αλλά δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ καθόλου..

το πήρα για τους ίδιους λόγους με εσένα (λάτρης του Baldurs Gate, Planescape:Torment κλπ) γιατί το βρήκα με -50% και έκτοτε ψάχνω να βρω χρόνο να το ξεκινήσω..

πρέπει να είναι πολύ δυνατό

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί από την άλλη λένε πως είναι πάρα πολύ καλό, τουλάχιστον τόσο καλό όσο το Baldur's Gate αν όχι καλύτερο (δύσκολο εως ακατόρθωτο).

60 ώρες είναι πολύ καλή διάρκεια, πόσο μάλλον σε σχέση με άλλα παιχνίδια που διαρκούν το 1/6.

Μη ξεχνάμε πως είναι crowdfunding τίτλος οπότε το budget ήταν περιορισμένο.

2 ώρες έχω παίξει μιας και το ξεκίνησα χθες το βράδυ, κατά τη γνώμη μου πρόκειται για απλά ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ τίτλο.

Πείτε με προκατειλημμένο και δεν ξέρω εγώ τι, ίσως να είναι και το ότι με αυτά τα παιχνίδια μεγάλωσα οπότε σίγουρα είμαι και συναισθηματικά επηρρεασμένος, αλλά είναι πραγματικά μαγικό.

Καλό το The Witcher III, παρα πολυ καλο, αλλα εγώ είμαι εδώ. Και από ότι φαίνεται βρήκα το λιμάνι μου...

 

 

Έγινε επεξεργασία από knight_77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για απίστευτο διαμάντι! Με γλύτωσε από την αγορά νέας gpu για να παίξω το W3!

60 ώρες είναι λίγες για να διαβάσεις όλο το lore, τις έχω περάσει προ πολλού και ακόμα δεν έχω μπει Act 3.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.