Jump to content



Πρόβλημα με μητρική κάρτα


jonsve

Recommended Posts

Καλησπέρα.Έδω και αρκετό καιρό έχω πρόβλημα με την μητρική του υπολογιστή μου.Έχω την gigabyte z77 ud3h (http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=4153#ov).Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι με τις usb.Όταν θέλω να περάσω κάτι σε ένα φλασάκι η σε έναν εξωτερικό δίσκο ενώ η μεταφορά ξεκινάει κανονικά όταν φτάνει προς το τέλος πάντα κολλάει και κάνει πάνω απο 5 λεπτά να μου περάσει ακόμα και αρχεία 100-200mb.Έπίσης επειδή έχω και

wireless usb adapter όταν κατεβάζω με μεγάλες ταχύτητες ο υπολογιστής κρασάρει.Έχω κάνει update το bios της μητρικής εχω βγάλει την μπαταρία και έχω περάσει τους τελευταίους drivers του κατασκευαστή αλλά δεν άλλαξε κάτι.Έχει κάποιος ιδέα τι άλλο μπορεί να φταίει?Ευχαριστώ!!

Έγινε επεξεργασία από jonsve
Link to comment
Share on other sites

Συνδυαστικά αυτά τα δύο προβλήματα που αναφέρεις , πιό πολύ παραπέμπουν σε πιθανό software conflict , παρά σε hardware error.

 

Από πλευράς βυσμάτων usb είσαι οκ ?

Υπάρχει περίπτωση κάποιο να είναι κακοποιημένο ?

 

Είχες κάποια μπλέ οθόνη ? τί έγραφε ?

Ο event viewer έχει καταγράψει κάτι περίεργο ?

 

Εγώ , θα δοκίμαζα να παίξω με pci-e usb κάρτα , τίς συσκευές.

 

ή θα δοκίμαζα να περάσω σε νέα καθαρή εγκατάσταση λειτουργικού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα βύσματα είναι όλα οκ.Τα έχω κοιτάξει.Αν και οι περισσότερες usb δεν έχουν χρησιμοποιηθεί καθόλου.Το pc δεν μου έχει βγάλει ποτέ μπλε οθόνη.Όταν κρασάρει απλά παγώνουν τα πάντα και θελεί η reset για να ξεκινήσει ξανά η πατημένο το power για να σβήσει εντελώς και να ανοίξει ξανά.Εγκατάσταση νέου λογισμκού (format) έχω κάνει 3-4 φορές και έχω δοκιμάσει και διαφορετικά windows μήπως εκεί ήταν το πρόβλημα αλλά δυστυχώς δε είδα κάποια αλλαγή.To event viewer μου βγάζει πολλές φορές το σφάλμα Kernel-EventTracing.Αυτό λογικά έχει να κάνει με το λογισμικό?

Έγινε επεξεργασία από jonsve
Link to comment
Share on other sites

Σε συνδυασμό με ότι απάντησε ο φίλος πιο πάνω, εγώ θα δοκίμαζα να δουλέψωειδικά το usb wireless Παρεμβαλοντας ένα usb hub το οποίο να έχει δικό του τροφοδοτικό. Αν δεν έχεις, δανεισου και πες μας το αποτέλεσμα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι το κάνει σε όλες τις θύρες.Και οι usb3 αντιγράφουν σχετικά αργά για usb3.ΚΑι από κάποιον εξωτερικό δίσκο όταν θέλω να αντιγράφω κάτι πάλι κολλάει κ Γενικά αργεί.Τώρα μολις ανοίγω τον υπολογιστή δεν μου βρίσκει το ποντίκι που το εχω σε usb.Πρέπει να του κάνω restart για να το βρει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω την Gigabyte GA-Z77X-UD5H και δεν εχω τετοιο θεμα......Μπορει να μην περναει αρκετο ρευμα στα usb της mobo δες στο bios μηπως χρειαζεται καποια μικρη ρυθμιση.....εχεις δοκιμασει να το βαλεις στο εξτρα πανελ εξωτερικo usb της gigabyte η δεν τo εχεις συνδεσει ?...Επισεις κλεισε και το antivirus μηπως κανει κρυφο scan και στο μπλοκαρει.

Έγινε επεξεργασία από johnk10
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι το κάνει σε όλες τις θύρες.Και οι usb3 αντιγράφουν σχετικά αργά για usb3.ΚΑι από κάποιον εξωτερικό δίσκο όταν θέλω να αντιγράφω κάτι πάλι κολλάει κ Γενικά αργεί.Τώρα μολις ανοίγω τον υπολογιστή δεν μου βρίσκει το ποντίκι που το εχω σε usb.Πρέπει να του κάνω restart για να το βρει.

Κάνε uninstall τους drivers και ξανά πέρασέ τους.

Τσέκαρε και το pc που για malware.

Μπούταρε με ένα Live cd και προσπάθησε να αντιγράψεις σε φλασακι. Έχεις πάλι το ίδιο πρόβλημα?

Ποιο τροφοδοτικό έχεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χθές μιλούσα με ένα φίλο που έχει και αυτός μητρική Gigabyte και μου είπε πως κάποιες φορές του το κάνει και αυτού αλλά με ένα restart φτιάχνει το θέμα.Έχω κάνει update τους drivers αλλά δεν είδα καποια διαφορά.Και έλεγχο για malware έκανα αλλά δεν βρήκε τίποτα. Φίλε Johnk10 δοκίμασα με κλειστό antivirus αλλά το ίδιο είναι πάλι.Το εξτρα πανελ εξωτερικo usb δεν γνωρίζω τι είναι.Τι ακριβώς πρεπει να κάνω?Pasjohn το live cd δεν το δοκίμασα ακόμα.Τροφοδοτικό έχω το Coolermaster B 700.

Link to comment
Share on other sites

εμενα το mobo εχει 2 εξτρα usb 3.0 της Gigabyte γιαυτα λεω μηπως εχει και η δικη σου, αλλα αν δεν εχει δοκιμασε αν σου βρισκεται καμια αλλη εξωτερικη καρτα usb 2.0 η 3.0 δεν ειναι ακριβη ν' αγορασεις μια. Επισεις δοκιμασε να βαλεις παλι το στικακι αφου πας σε safe mode. Πρωτα κανε restart σε safe mode χωρις να φορτωσει το λειτουργικο κανενα driver και επειτα restart s/m με network και με driver, να δεις που εστιαζεται το προβλημα, στους divers η στην mobo. Εγω παντως σαν πρωτη φαση θα δοκιμαζα να απεγκαταστησω εντελως το antivirus μηπως και στο μπλοκαρει και κοιταξε στις ρυθμισεις της mobo να ειναι τα usb ολα στο auto. Ποιο antivirus και ποιο λειτουργικο χρησιμοποιεις ?

Έγινε επεξεργασία από johnk10
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.