Jump to content



Παραξενα πραγματα...


icy20

Recommended Posts

Σημερα με την αλλαγη ψυκτρας αλλαξα και τον 6600Κ μου με τον 6700Κ που μου εφερε ενας φιλος να δω διαφορες. Τα αποτελεσματα δεν ειναι αυτα που περιμενα... Για καποιο λογο στα περισσοτερα παιχνιδια τα fps ειναι σαν να εχουν cap γυρω στα 72 fps... Καποιες φορες το περναει και ανεβαινει αναλογα το παιχνιδι ΑΛΛΑ στα ιδια παιχνιδια με τον 6600Κ εβλεπα μεγαλυτερα FPS απο οτι με τον 6700Κ. COD Black ops 3 ειναι σαν να ειμαι capped 72 σταθερα και σε κατι ασχετα σημεια απλα μου κανει καποια πεταγματα κοντα στα 100 και παει παλι capped 72... witcher 3 εβλεπα απο 65-90 περιπου ενω τωρα 62-72!!!! Στο GTAV ναι μεν ανεβαινει καποιες φορες παραπανω απο τα 80 αλλα εχω την εντυπωση οτι πριν ημουν ΠΑΝΤΑ πανω απο τα 100, τα οποια τωρα περναει μονο οταν κοιταω τοιχους και τιποτα αλλο! Τι γινεται εδω ρε παιδια?

 

Αποφασισα να τρεξω κανενα prime κτλ να δω τι γραφει. Παλι απογοητευση: Πιανει σχεδον 80 (74-78) βαθμους σε στοκ συχνοτητες (4.2 turbo) μεσα σε 5 λεπτα!!!!! Στο intel XTU δεν πιανει τοσο βεβαια καμμια 60-62 ειδα αλλα ειναι λογικο τοσο πολυ στο prime? Δεν νομιζω οτι παιζει να εχω βαλει λαθος την ψυκτρα καθως ειναι βιδωτη...

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειχα. Γιατι ειχα θεματα τον προηγουμενο καιρο με τις μνημες που δεν επαιζαν XMP profiles και ειχα τα παντα στοκ για να βγαλω ακρη απο που εχω τα crashes.

 

Χμ... Αν εισαι νουμπας αυτα παθαινεις... Εκανα ενα load optimized defaults αφου ειχα ξεχασει να κανω και στο cod/gta V ανεβηκαν οπως και πριν τα fps... Στο witcher 3 τωρα δεν ειδα διαφορα αλλα παιζει και να μην θυμομουν καλα... Ειναι νορμαλ τα 60-75 fps που βλεπω σε κατι δαση με τα παντα full@1080?

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

 

 

Αποφασισα να τρεξω κανενα prime κτλ να δω τι γραφει. Παλι απογοητευση: Πιανει σχεδον 80 (74-78) βαθμους σε στοκ συχνοτητες (4.2 turbo) μεσα σε 5 λεπτα!!!!! Στο intel XTU δεν πιανει τοσο βεβαια καμμια 60-62 ειδα αλλα ειναι λογικο τοσο πολυ στο prime? Δεν νομιζω οτι παιζει να εχω βαλει λαθος την ψυκτρα καθως ειναι βιδωτη...

Aν εβαλες το prime 95 την τελευταια εκδοση (νομιζω η 28,7 ειναι) , τοτε λογικες ειναι οι θερμοκρασιες που ειδες,  ζοριζει υπερμετρα το cpu,..Η θερμοκρασιες εκτοξευονται εκτος πραγματικοτητας...

 

Φαντασου ειμαι με τον 4790Κ στα 4,7ghz (σε custom water loop) και στο xtu που λες το cpu μετα κοπων και βασανων φτανει 70 βαθμους ..

Στο prime 95 αν βαλω small ffT o επεξεργαστης βαραει 90 βαθμους..... :p

Μην χρησιμοποεις το prime 95 για stabillty τεστ, χρησιμοποιει το avx2 και ζοριζει υπερμετρα τα cpu, εκτος και αν θες να τεσταρεις σταθεροτητα του cpu σου σε avx2 ντε και καλα :p

Τεσταρε με xtu, aida64, intel burntest κτλ..

 

Τωρα που εχεις την ευκαιρια τεσταρε 5-6games και κανει ενα μινι συγκριτικο μεταξυ 6600κ και 6700κ να δουμε αν δινει το ht :p

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Aν εβαλες το prime 95 την τελευταια εκδοση (νομιζω η 28,7 ειναι) , τοτε λογικες ειναι οι θερμοκρασιες που ειδες,  ζοριζει υπερμετρα το cpu,..Η θερμοκρασιες εκτοξευονται εκτος πραγματικοτητας...

 

Φαντασου ειμαι με τον 4790Κ στα 4,7ghz (σε custom water loop) και στο xtu που λες το cpu μετα κοπων και βασανων φτανει 70 βαθμους ..

Στο prime 95 αν βαλω small ffT o επεξεργαστης βαραει 90 βαθμους..... :p

Μην χρησιμοποεις το prime 95 για stabillty τεστ, χρησιμοποιει το avx2 και ζοριζει υπερμετρα τα cpu, εκτος και αν θες να τεσταρεις σταθεροτητα του cpu σου σε avx2 ντε και καλα :p

Τεσταρε με xtu, aida64, intel burntest κτλ..

 

Τωρα που εχεις την ευκαιρια τεσταρε 5-6games και κανει ενα μινι συγκριτικο μεταξυ 6600κ και 6700κ να δουμε αν δινει το ht :p

OK γιατι τρομαξα... Ναι αυτη την εκδοση ειχα χρησιμοποιησει. Οσον αφορα το συγκριτικο δυστυχως δεν ειμαι ο τυπος που θα κατσει να κανει αυτο το πραγμα. Στο GTAV και στο witcher3 παντως (σε σημειο χωρις πολλα npc στο witcher) ειδα σχεδον μηδενικη διαφορα. Αντε να ηταν 2-3 fps η διαφορα. Στο Cod νομιζω ηταν λιγο μεγαλυτερη υπερ του 6700Κ. Καμμια 8-10. Βεβαια θα μου πεις αυτο ειναι αντιθετο με αυτο που γραφουν οι περισσοτεροι αλλα αυτο ειδα. Αλλα games δεν εχω να δοκιμασω αυτη τη στιγμη που να θυμαμαι τι fps εβγαζαν με τον 6600Κ. Και στο assassin's λιγα πραγματα. Κοντα στο 70-75αρι ειμαι και με τον 6700.

 

@kavadias 980ti εχω δεν νομιζω οτι με μπουκαλιαζει η gpu :p

Link to comment
Share on other sites

 

 

@kavadias 980ti εχω δεν νομιζω οτι με μπουκαλιαζει η gpu :p

Προφανεις εννοει στα σημεια που εισαι gpu limited μην περιμενεις να δεις παραπανω fps.

Στα κομματια δηλαδη που ηδη ο 6000κ σου ειναι ικανος να δωσει 99%load στην gpu σου, εχει μπουκαλιασει η gpu σου  :p

 

Πηγαινε να δοκιμασεις crysis3 στα χορτα, εκεινο το σημειο χιλιοαναλυσαμε σε αλλα thread και καταληξαμε τελικα οτι σημερα θες 8πυρηνο για gaming :hehe:

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δλδ βρε icy τι σε εκπλησσει; Οτι i5 και i7 δεν εχουν καμια διαφορα σε gaming? Ειναι κατι που συμβαινει εδω και 4 γενιες i5-i7!! Ακομα και οι γερασμενοι sandy bridge και ivy bridge στεκονται υπεραρκετα ακομα και σημερα και δε βρισκουμε λογο να τους αλλαξουμε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν λεω κατι αλλο απλα ειναι πολλοι που σκιζουν τα ρουχα τους οτι ο i7 εχει μεγαλη διαφορα απο i5...

Oχι παντου αλλα σε καποια σημεια/games οντως υπαρχει διαφορα, στα παιχνιδια που διαμοιραζει το φορτο στα 8 threads δηλαδη.

Παραδειγμα τα 8-10fps παραπανω που λες οτι παρατηρησες στο cod για 6600κ vs 6700k καθε αλλο παρα μικρη διαφορα την λες.

Εγω για να δω 10fps πανω πρπει να αλλαξω την 980 με 980ti, οποτε 10fps δεν το λες και αμελητεα διαφορα.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνοι ειναι πολυ λιγες οι περιπτωσεις που ειναι εκμεταλλευσιμο το ΗΤ.

Δεν διαφωνω σε αυτο καθε αλλο..

Απλα σε ενα συστημα που εχει μια τοπ gpu οπως η 980ti που κοστιζει σχεδον 800ευρω, προσωπικα δεν θα τσικουνευομουνα ενα 100αρικο παραπανω ας πουμε να παρω ενα ι7 αντι για ι5, να ξερω τουλαχιστον οτι παιρνω απο την καρτα μου μεχρι και το τελευταιο fps παντου και παντα..Στα ματια μου θα ητανε πολυ πιο ισοροπημενο το συστημα με ενα 6700κ αντι του 6600κ ας πουμε..

Anyway περι ορεξεως...

Αν δεν εισαι ψειρας ενας 6600κ παντως ειναι αρκετος να παει ταπα μια 980ti στο 95% των περιπτωσεων..

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Δεκτον. Τελικα θα κρατησω τον 6700 ετσι για το γαμωτο. Μονο μεταπωλητικα αν το δεις... Το witcher ειναι τοσο βαρυ που πιανει 60αρια btw?

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

1080 ειμαι αλλα τι σχεση εχει αυτο?

Θεωρειται cpu bound αναλυση σε σχεση με μεγαλυτερες..Επισης αν θες να δεις διαφορες στα 2 cpu δοκιμασε online games..bf4-planetside κτλ.η βρες σημεια οπως ειπαν cpu heavy.(npcs κτλ)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν εχω αγορασμενα τετοια games. Το μονο online που εχω ειναι gtaV. Και στο online και στο story τα ιδια ειναι ομως καθως τα πολλα τα τρωνε τα αμαξια και οι ακυροι στο δρομο... :p

Link to comment
Share on other sites

-Στο GTA V σε μέρη με πολλή κίνηση(αυτοκίνητα κυρίως) υπάρχει ένα προβάδισμα με ΗΤ αν και γενικά το GTA βασίζεται στην ποιότητα των 4 cores.

 

-Στο witcher 3 με npc το ΗΤ βοηθάει τρομερά εκτός και αν έχεις τον σούπερ ντούπερ τετραπύρηνο τελευταίας γενιάς γιατί είσαι από αυτούς που παρακολουθούν χρηματιστήριο hardware και σκοτώνουν αυτό που έχουν πριν χάσει αξία.

 

-Το ΗΤ όπως και οι φυσικοί πυρήνες δίνουν αντοχή στο χρόνο για κάποιον που δεν θέλει να στήνει μηχάνημα κάθε ένα με δύο χρόνια. Νομίζω αυτό λέγαμε τόσο καιρό, άσχετα με το τί καταλαβαίνει ο καθένας.

 

-Στο θέμα με το crysis 3 δύο άτομα(εμού εξαιρουμένου) έδειχναν εντελώς αλλοπρόσαλλα πράγματα με την ίδια περίπου cpu(αν εξαιρέσεις την cache), την 4690K. Πρέπει να είσαι άσχετως με το game και με την πραγματικότητα γενικά για να μην καταλαβαίνεις ότι σε screenshot πιάνεις μαξ καρέ σε μια ευνοϊκή στιγμή(για να το παίζεις μάγκας σε φόρα) και ότι δεν γίνεται μια cpu σε δύσκολο σημείο να αποδίδει καλύτερα απ΄ό,τι σε ένα πολύ πιο εύκολο.

Όποιος δει τα σκριν των δύο ατόμων και ξέρει το crysis 3 θα καταλάβει το δεύτερο που λέω.

 

-Τέλος, διάφοροι επαγγελματίες του χώρου με τις δοκιμές τους δεν μπορεί ΟΛΟΙ να κοροϊδεύουν τον κόσμο. Ούτε να βλέπεις άτομα να παραπονούνται στα φόρα για τερματισμένους πυρήνες και πτώσεις, έτσι στα καλά καθούμενα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.