Jump to content



λύση για φύλαξη αρχείων σε βάθος χρόνου


Recommended Posts

καλημέρα σε όλου

 

 

καλήν χρονια χρονια σε όλους

 


ψάχνω να βρω λύση στ θέμα τις φύλαξης τον αρχείων μου σε βάθος χρόνου

 

έχω φωτογραφίες και video, 3d, music projects από δουλειές δικες μου και θάθελα μια αξιόπιστη λύση για την φύλαξη τους

 

δεν είμαι σίγουρος για το μέγεθος τον αρχείων που έχω αλλα σίγουρα είναι πάνω από 2 terra 

 

η λύση με δίσκους ssd δεν είναι ασφαλής γιατί τα δεδομένα χανουντε μετά από κάποιον καιρό (περίπου 6 μήνες) εάν ο δικός δεν παίρνει ρεύμα

 

στους  δίσκοι sataί λέγεται ότι και αυτοί δεν παρέχουνε ασφάλεια σε βάθος χρόνου στην φύλαξη δεδομένων

 

δεν ξέρω εάν η λύση με ένα tape drive ενδείκνυται σήμερα για ένα απλό χρηστη η έστω μικρό επαγγελματία αφού το κόστος τέτοιον drives είναι πολύ ψιλό

 

 έχω βρει διαφορα tape drives στο ebay αλλα όλα θέλουνε scisi controller και η χωρητικότητα τον cartidges δεν πάει πάνω από 200 gb

 

μπορείτε να προτείνεται κάτι

 

 


 

 

 

Link to comment
Share on other sites

η λύση με δίσκους ssd δεν είναι ασφαλής γιατί τα δεδομένα χανουντε μετά από κάποιον καιρό (περίπου 6 μήνες) εάν ο δικός δεν παίρνει ρεύμα

 

 Αυτό πρώτη φορά το ακούω... Και να ισχύει όμως δεν είναι αυτό το πρόβλημά σου, όσο το απαγορευτικό κόστος αγοράς ssd για τέτοιες χωρητικότητες >2Τ (που υποθέτω ότι αυξάνουν)

 

στους  δίσκοι sataί λέγεται ότι και αυτοί δεν παρέχουνε ασφάλεια σε βάθος χρόνου στην φύλαξη δεδομένων

 

 

Τίποτα δεν σου παρέχει ασφάλεια επ' άπειρον και γι΄αυτό πρέπει να κρατάς τα αρχεία σου τουλάχιστον σε 2 διαφορετικά μέρη.

 

Το βασικό ερώτημα λοιπόν είναι: Σκοπεύεις να κρατήσεις τα αρχεία αυτά στον Η/Υ σου και επιπρόσθετα να κρατάς ένα backup; Ή σκοπεύεις να τα αποθηκεύσεις κάπου εκτός Η/Υ και να τα σβήσεις από τους τοπικούς σου δίσκους; Σε αυτή την περίπτωση χρειάζεσαι 2ΤΒ x 2 για να είσαι ασφαλής.

 

Σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι η πιο vfm λύση για backup και άμεση πρόσβαση είναι αυτή τη στιγμή οι κλασικοί HDD με κάποιο nas storage.

 

Π.χ. μια VFM λύση θα μπορούσε να είναι nas storage όπως το D-Link DNS320, σε συνδυασμό με 2x3TB δίσκους (π.χ. western digital red)σε συστοιχία RAID1 (mirroring) για redundancy σε περίπτωση αστοχίας του ενός δίσκου. Σε αυτό το σενάριο έχεις μόνο τον κίνδυνο να αστοχήσουν και οι 2 δίσκοι ταυτόχρονα. Συνολικό κόστος ~350€

 

Μια λιγότερο αυτοματοποιημένη λύση (αν δεν χρειάζεσαι άμεση πρόσβαση και έχεις χρόνο να κάνεις manual backup π.χ. κάθε μήνα) είναι να πάρεις 2 εξωτερικούς 3ΤΒ ή 4ΤΒ και να κρατάς backup και στους 2 για redundancy. Αυτή η λύση θα σου κοστίσει από ~200€ για 2x3TB και από ~270€ για 2x4TB.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους,

 

φιλε gdp77 σε ευχάριστο παρα πολύ για τις εισηγήσεις σου

 

για του λόγου το αληθές, δηλαδή οι δίσκοι ssd χάνουνε δεδομένα όταν δεν τροφοδοτούνται με ρεύμα 

 


 


 

άλλο μεγάλο μειονέκτημα τον ssd είναι ότι η διάρκεια ζωής τους βασίζεται στον συνολικό όγκο δεδομένων σβήσιμο - γράψιμο 

αλλα και ότι είναι παρα πολύ ακριβοί... ακόμη

 


 


βασικά θέλω μακροχρόνια λύση για τα δεδομένα μου που να περιλαμβάνει και backup

 

όχι ακριβώς backup απλός τα νέα αρχεία που θάθελα να φυλάξω να μεταφερουντε στον νέο δίσκο

 

έχω σκεφτεί την λύση nas με δίσκους wd red nas που είναι και οι ανώτεροι αλλα διερωτούμαι εάν η λύση με cartidge  tape drive είναι πιο συμφέρουσα

 

όχι dat tape 

 

έχω διάφαση στο internet ότι πολλοί μεγάλοι οργανισμοί κάνουνε φύλαξη δεδομένων ακόμη πάνω σε tapes

Link to comment
Share on other sites

για του λόγου το αληθές, δηλαδή οι δίσκοι ssd χάνουνε δεδομένα όταν δεν τροφοδοτούνται με ρεύμα 
 

 

Ποσα δεδομενα επρεπε να εχω χασει δηλαδη εγω που ειχα εκτος ρευματος 26 ημερες τον υπολογιστη μου; Μηπως επρεπε να μου σβησει τα Windows ? :p 

 

Επισης 

 

With SSDs, you can’t necessarily depend on more than 12-24 months of longevity — and if you bought into the SSD craze from 2008 – 2011, chances are you’ve now got at least one drive you’ll be retiring in the not-too-distant future.

 

WHAT?

Αρα οπου να 'ναι πεθαινει ο SSD μου. Συμφωνω οτι απο τις εγγραφες εξαρταται η ζωη του SSD , αλλα οι εγγραφες που μπορουν πλεον να δεχτουν ειναι ιδιες ή και περισσοτερες απο εναν τυπικο HDD. 

Δες και αυτο το θεμα φιλε μου. Ειναι ενδιαφερον.

 

Για την τιμη συμφωνουμε, δεν υπαρχει τροπος να πας σε τετοια μεγεθη που θελεις σε SSD. Δε θα πεσουν ποτέ σε επιπεδα HDD οι τιμες οσο και αν το θελουμε.

 

Και για τη δουλεια που θες , ειναι μονοδρομος λυσεις οπως του @gdp77

Σημειωνω και εγω οτι μακροχρονια λυση ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Κανεις δε μπορει να εγγυηθει για τιποτα. Δες εδω τι επαθε ο τυπος :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποσα δεδομενα επρεπε να εχω χασει δηλαδη εγω που ειχα εκτος ρευματος 26 ημερες τον υπολογιστη μου; Μηπως επρεπε να μου σβησει τα Windows ? :p

Επισης

WHAT?

Αρα οπου να 'ναι πεθαινει ο SSD μου. Συμφωνω οτι απο τις εγγραφες εξαρταται η ζωη του SSD , αλλα οι εγγραφες που μπορουν πλεον να δεχτουν ειναι ιδιες ή και περισσοτερες απο εναν τυπικο HDD.

Δες και αυτο το θεμα φιλε μου. Ειναι ενδιαφερον.

Για την τιμη συμφωνουμε, δεν υπαρχει τροπος να πας σε τετοια μεγεθη που θελεις σε SSD. Δε θα πεσουν ποτέ σε επιπεδα HDD οι τιμες οσο και αν το θελουμε.

Και για τη δουλεια που θες , ειναι μονοδρομος λυσεις οπως του @gdp77,

Σημειωνω και εγω οτι μακροχρονια λυση ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Κανεις δε μπορει να εγγυηθει για τιποτα. Δες εδω τι επαθε ο τυπος :p

Καμία σχέση το λάθος του linus

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση το λάθος του linus

Ναι , ειχα δει το 1/4 του βιντεο, μετα το ειδα ολοκληρο και ξεχασα να κανω επεξεργασια :p Παρολα αυτα δειχνει οτι μπορει να συμβει το οτιδηποτε στο θεμα αποθηκευσης! Δεν ειναι τπτ σιγουρο :)

Link to comment
Share on other sites

Αν ασχολείσαι με data και το backup σου είναι 1 point και βασιζεσαι σε controllers και πατέντες ναι λογικό.

Λόγο build έπρεπε να είχε fail over backup και επίσης off-site backup.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν αντέχει η τσέπη σου 10$ περίπου τα 50gb ανα δισκο.. m-disc 1000 χρόνια εγγύηση. (αυτο δικαιολογεί και το κόστος ανα δισκο) αλλιώς θα προτιμούσα 2*2tb western digital 5 χρόνια εργοστασιακή εγγύηση. . Πρόγραμμα sync μεταξύ τους εργάζεσαι και αν θες εντατικά πάνω στον καθένα και τους εναλλασεις.. αν χρονικα διαστηματα.. οταν καποια στιγμή στα 7-10 χρόνια καποιος "κλασει" αγοράζεις καινούργιο και συνεχίζεις. .σιγουρα οι τιμές στο μέλλον θα έχουν πέσει. .ηδη έχει παρουσιαστεί 10tb σε ήλιο. .αλλα δύσκολα θα εμπιστεύομαι. .αν δεν δοκιμαστεί αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους και πολλά ευχάριστο για τις απαντήσεις σας

 

μια εξαιρετική λύση για μένα θα ήτανε τα lto αλλα είναι παρα πολύ ακριβά !

 


 


 


οποτε θα παο για  nas storage server

 

η synology disk station ds 414, αξιόλογο προϊόν 

 

500 euros με 2 σκληρούς  2 terra

Έγινε επεξεργασία από nikonick
Link to comment
Share on other sites

Αν τα δεδομένα που θέλεις να αποθηκεύσεις έχουν τόσο μεγάλη αξία για εσένα τότε (προσωπικά) θα κοιτούσα και κατά m-disc μεριά που ανέφερε ο/η eyuri. Άλλωστε δεν νομίζω να ενδιαφέρεσαι για επανεγγραφή δεδομένων που προσφέρει το tape backup. Επίσης πρόσεξε το NAS να παίζει σε raid mode 5 ώστε εάν κλωτσήσει ο ένας δίσκος τα δεδομένα να είναι ασφαλή στον άλλον μέχρι να αντικαταστήσεις τον χαλασμένο...

Link to comment
Share on other sites

οποτε θα παο για nas storage server η synology disk station ds 414, αξιόλογο προϊόν 500 euros με 2 σκληρούς 2 terra

 

Βλέπω ότι πας για 4bay λύση, άρα σκέφτεσαι μελλοντική επέκταση χωρητικότητας. Παρόλα αυτά το εν λόγω synology Υποστηρίζει μέχρι 2ΤΒ δίσκους. Καλό θα ήταν να ψάξεις για λύσεις που υποστηρίζουν δίσκους μεγαλύτερης χωρητικότητας π.χ. 6ΤΒ

 

 

Επίσης πρόσεξε το NAS να παίζει σε raid mode 5 ώστε εάν κλωτσήσει ο ένας δίσκος τα δεδομένα να είναι ασφαλή στον άλλον μέχρι να αντικαταστήσεις τον χαλασμένο...

 

Για την εν λόγω υλοποίηση backup προσωπικά θα προτιμούσα raid1 (mirroring). Αν κλωτσήσει ο ένας δίσκος απλά αντικαθιστάς, αλλά ό,τι και να συμβεί παίρνεις το έναν δίσκο, τον καρφώνεις σε οποιοδήποτε σύστημα και παίζει.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Για την εν λόγω υλοποίηση backup προσωπικά θα προτιμούσα raid1 (mirroring). Αν κλωτσήσει ο ένας δίσκος απλά αντικαθιστάς, αλλά ό,τι και να συμβεί παίρνεις το έναν δίσκο, τον καρφώνεις σε οποιοδήποτε σύστημα και παίζει.

 

 

Σωστός!!! Λάθος raid level έγραψα...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους,

 

δεν το ήξερα αυτό για το synology που σκόπευα να αγοράσω

 

ευχάριστο πολύ για την υπόδειξη

 

 σίγουρα, θέλω να κρατήσω τα projects που έχω κάνει και αυτά αφορούν video, μουσική και φωτογραφία 

 

αν μη τι άλλο για μένα είναι τα δικά μου ντοκουμέντα η δικη μου ιστορία όλα αυτά τα δεδομένα

 

το κόστος αυτής τις λύσης δεν νομίζω να είναι απαγορευτικό 

Link to comment
Share on other sites

δεν το ήξερα αυτό για το synology που σκόπευα να αγοράσω ευχάριστο πολύ για την υπόδειξη

 

Τουλάχιστον έτσι αναγράφεται στο site του κατασκευαστή. Δεν ξέρω αν με κάποιο firmware update υποστηρίζει και μεγαλύτερους δίσκους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχάριστο πολύ φιλε gdp77

 

αν και δεν νομίζω να χρειαστώ περισσοτερους από δυο σκληρούς τον 2 terra ο καθένας

 

εάν είχα videos hd ναι σίγουρα θα ήθελα και 5 δίσκους 

 

 

ευχάριστο

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου και το cloud!

http://pcsupport.about.com/od/backup/fl/backblaze-review.htm

200 δολάρια είναι αρκετά για 4 χρόνια.

Να προσθέσω ότι:

Για φώτο flickr

Για video YouTube (private)

Για γενική χρήση 50gb free box.com

Με έχουν καλύψει πλήρως προς το παρόν!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους,

 

φαίνεται καλή η λύσης με το cloud online storage service η με κάποιο άλλο παρόμοιο  

 

το πρόβλημα μου είναι να κάνω upload όλα αυτά τα  αρχεία

 

με την γραμμή που έχω adsl 2 mbits ! και με ανώτατο όριο στο upload τα 45-54 !!!!  το βλέπω πολύ δύσκολο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.