Jump to content



Αγορά desktop με gaming και 3d rendering orientation


Recommended Posts

Στο gaming θα σε βοηθήσει λίγο. Ότι κερδίσεις καλό είναι από τη στιγμή που επιλέγεις να πας σε πιο αδύναμο cpu σε σχέση με τους Intel. Υπάρχουν και πιο γρήγορες. 

Επίσης θεωρώ ανόφελο να πας σε παλαιότερη πλατφόρμα ενώ υπάρχουν νεότερες, πολύ καλύτερες και πιο future proof. Αν έδινες λιγότερα χρήματα τότε ναι. Αλλά με λίγο υπομονή 1-2 μήνες μαζεύεις άλλα 100 περίπου και πας σε i5 s1150-1151. Γνώμη μου έτσι?

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Στο gaming θα σε βοηθήσει λίγο. Ότι κερδίσεις καλό είναι από τη στιγμή που επιλέγεις να πας σε πιο αδύναμο cpu σε σχέση με τους Intel. Υπάρχουν και πιο γρήγορες. 

Επίσης θεωρώ ανόφελο να πας σε παλαιότερη πλατφόρμα ενώ υπάρχουν νεότερες, πολύ καλύτερες και πιο future proof. Αν έδινες λιγότερα χρήματα τότε ναι. Αλλά με λίγο υπομονή 1-2 μήνες μαζεύεις άλλα 100 περίπου και πας σε i5 s1150-1151. Γνώμη μου έτσι?

 

κοίτα η αλήθεια είναι οτι δεν έχεις άδικο απλά είπα να βάλω ένα budget και να το τηρείσω. ξεκίνησα στα 600, το πήγα 700 και πολύ εύκολα μπορώ να το πάω 1000-1200 απλά πρώτον πρόκειται για δώρο στον bro και απο τη στιγμή που μπορεί να κάνει την δουλειά του με ένα μηχάνημα σκέφτηκα οτι δεν έχει νόημα να αναιβάζω συνεχώς budget. επίσης αμα πάω σε intel για να αξίζει και να έιναι feature proof σίγουρα θα ξεπεράσει πολύυυ το 1000αρικο καθώς δεν λέει να βάλω non k cpu και κατ'επέκταση hi end mobo καθώς μνήμες+τουμπανόψυκτρα(για να μην πω custom loop :p) ώστε να πέσει κλοκάρισμα.θα μου πεις μην μπερδεύω τα χόμπυ/τι κάνω εγώ με έναν υπολογιστή που προορίζεται για δώρο και ο κάτοχος του δεν έχει το μικρόβιο.

δεν ξέρω αν είμαι των άκρων αλλά δεν μπορώ να βρώ σύνθεση που να μου αρέσει στα λεφτά αυτά και κάνω καθαρά συμβιβασμό ακόμα και στην τελευταία σύνθεση μου πόσταρα. Πάντα κάτι θα με χαλάει. δεν ξέρω αν υπάρχει χρυσή τομή, κάθε επιλογή έχει τα + και τα -.

Έγινε επεξεργασία από haris013
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε λέει για non k δεν το καταλαβαίνω. Στα games δεν χρειάζεται Κ cpu. Και να υποθέσω ότι δεν έχει και πολλές απαιτήσεις για rendering. Όταν λέμε future proof σημαίνει ότι αργότερα αλλάζεις μόνο τον επεξεργαστή. Οπότε για τώρα σε καμία περίπτωση δεν ξεπερνά τα 1000. Ούτε καν τα 800. Αν όμως αλλάξει αργότερα πλατφόρμα θα αλλάξει επιπλέον και μητρική και μνήμες με μεγαλύτερο κόστος. Χώρια που κερδίζεις και σε κατανάλωση. Τεσπα ίσως σκέφτομαι πολύ μελλοντικά  :)

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε λέει για non k δεν το καταλαβαίνω. Στα games δεν χρειάζεται Κ cpu. Και να υποθέσω ότι δεν έχει και πολλές απαιτήσεις για rendering. Όταν λέμε future proof σημαίνει ότι αργότερα αλλάζεις μόνο τον επεξεργαστή. Οπότε για τώρα σε καμία περίπτωση δεν ξεπερνά τα 1000. Ούτε καν τα 800. Αν όμως αλλάξει αργότερα πλατφόρμα θα αλλάξει επιπλέον και μητρική και μνήμες με μεγαλύτερο κόστος. Χώρια που κερδίζεις και σε κατανάλωση. Τεσπα ίσως σκέφτομαι πολύ μελλοντικά  :)

έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες.

αν δεν σου κάνει κόπο ρίξε μια σύνθεση. :)

Link to comment
Share on other sites

Ώπα, ώπα! Βαστάτε τα άλογα!

 

Αν μιλάμε για 3d rendering σε προϊόντα της Autodesk, 3ds max, autocad, κλπ, τότε πας αποκλειστικά σε nVidia λόγω CUDA. Έχει μεγάλη διαφορά και στο rendering αλλά και στο preview/edit σε σχέση με τις ΑΤΙ, ακόμα κι από τις επαγγελματικές (FireGL), καλώς ή κακώς.

 

http://www.tomshardware.com/reviews/nvidia-geforce-gtx-980-ti,4164-10.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ώπα, ώπα! Βαστάτε τα άλογα!

Αν μιλάμε για 3d rendering σε προϊόντα της Autodesk, 3ds max, autocad, κλπ, τότε πας αποκλειστικά σε nVidia λόγω CUDA. Έχει μεγάλη διαφορά και στο rendering αλλά και στο preview/edit σε σχέση με τις ΑΤΙ, ακόμα κι από τις επαγγελματικές (FireGL), καλώς ή κακώς.

http://www.tomshardware.com/reviews/nvidia-geforce-gtx-980-ti,4164-10.html

Αρα θα πρέπει να κάνει μια μικρή υποχώρηση στα παιχνίδια μιας και η 960 αποδίδει λίγο λιγότερο σε σχέση με την 380. Η 960 κλοκάρεται ?
Link to comment
Share on other sites

Αρα θα πρέπει να κάνει μια μικρή υποχώρηση στα παιχνίδια μιας και η 960 αποδίδει λίγο λιγότερο σε σχέση με την 380. Η 960 κλοκάρεται ?

Δε γνωρίζω αν clockάρεται, αλλά δε βρίσκω το λόγο να μην.

Όσον αφορά για την υποχώρηση, είναι μικρή, ενώ στο rendering έχει μεγάλη διαφορά. Αφού όπως λες δεν είναι απαιτητικός στα παιχνίδια, δε θα παίξει μεγάλο ρόλο. Η καλύτερη λύση δε, είναι μια μεταχειρισμένη 970, αλλά δώρο+μεταχείρω, δεν ξέρω...

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Σωστή η αλλαγή του SSD από το ποστ #17 (εκεί πάει το like στον pasjohn). Οι γρηγορότερες μνήμες δεν είναι αναγκαίες στο gaming, ίσως όμως να δίνουν στο rendering (θα γνωρίζουν όσοι ασχολούνται με το άθλημα).

Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες δεν ξέρω αν ειναι ο αδύναμος κρίκος στην περίπτωση μας, η ταχύτητα του επεξεργαστή μάλλον ,χωρίς να είμαι ειδικός όμως.

Δεν ξέρω ακριβώς τι απαιτείται για render, συνήθως πυρήνες, και ΠΟΣΟΤΗΤΑ μνήμης ,οχι απαραίτητα ταχύτητα . Αν απαιτείται καλή per core απόδοση ,ξεχνάς κατευθείαν τον amd.

Αν απαιτούνται πυρήνες, και δε βγαίνει το budget, μόνο amd, με ότι όμως συνεπάγεται σε όλες τις άλλες εφαρμογές ,και τα παιχνίδια .

Ας πούμε lol dota κτλ, δουλεύουν σε ένα αντε δυο πυρήνες και εκεί η per core απόδοση παίζει πολυ ρολο, αν και θα σε καλύπτει μάλλον ο amd.

Link to comment
Share on other sites

Με τον πιο φτηνό i5 και την πιο φτηνή μητρική, κρατάς την υπόλοιπη σύνθεση ίδια,50€ διαφορά, για μένα τα αξίζει φουλ.

Δε βλέπω λόγο να πας σε καλυτερη μητρική η cpu.

Futureproof δεν υπάρχει πια.

Τα σοκετ αλλάζουν κάθε γενιά και ότι βγαίνει καινούργιο έχει ίδια η χαμηλότερη τρέχουσα τιμή απο το προηγούμενο που ακόμα πωλείται .

Έτσι κι αλλιώς, οι σύγχρονοι επεξεργαστές έχουν καλή απόδοση, μονο αν πάρεις κανα pentium θα μπεις στον κόπο αργότερα να αλλάξεις μονο τη cpu πχ.

Ένας i5 θα σε βγαλει για χρόνια , και το κλοκαρισμα πια, ειναι μόνο για κατι nerds σαν και μας, πιο πολυ χομπυ ειναι πια παρα αληθινό κερδος σε real everyday use.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο gaming θα σε βοηθήσει λίγο. Ότι κερδίσεις καλό είναι από τη στιγμή που επιλέγεις να πας σε πιο αδύναμο cpu σε σχέση με τους Intel. Υπάρχουν και πιο γρήγορες. 

Επίσης θεωρώ ανόφελο να πας σε παλαιότερη πλατφόρμα ενώ υπάρχουν νεότερες, πολύ καλύτερες και πιο future proof. Αν έδινες λιγότερα χρήματα τότε ναι. Αλλά με λίγο υπομονή 1-2 μήνες μαζεύεις άλλα 100 περίπου και πας σε i5 s1150-1151. Γνώμη μου έτσι?

 

Ειμαι περιεργος να δω τι θα του προτεινεις, και Motherboard future proof θα του δωσεις σε αυτα τα χρηματα!Οχι οτι υπαρχει!!!!!

Με τον πιο φτηνό i5 και την πιο φτηνή μητρική, κρατάς την υπόλοιπη σύνθεση ίδια,50€ διαφορά, για μένα τα αξίζει φουλ.

Δε βλέπω λόγο να πας σε καλυτερη μητρική η cpu.

Futureproof δεν υπάρχει πια.

Τα σοκετ αλλάζουν κάθε γενιά και ότι βγαίνει καινούργιο έχει ίδια η χαμηλότερη τρέχουσα τιμή απο το προηγούμενο που ακόμα πωλείται .

Έτσι κι αλλιώς, οι σύγχρονοι επεξεργαστές έχουν καλή απόδοση, μονο αν πάρεις κανα pentium θα μπεις στον κόπο αργότερα να αλλάξεις μονο τη cpu πχ.

Ένας i5 θα σε βγαλει για χρόνια , και το κλοκαρισμα πια, ειναι μόνο για κατι nerds σαν και μας, πιο πολυ χομπυ ειναι πια παρα αληθινό κερδος σε real everyday use.

I5???? ι5 ειναι πιο αργος σε render κατα 20-25% απο εναν FX 8320.Θες να κλεισουμε 2 πυρινες και να συνεχισεις την δουλεια-διαβασμα-χαζεμα???? Παλι ειναι πιο γρηγορος ο φχ! Στην τιμη i5 εχει 200 ο φχ 160.....στην motherboard115 εχουν και οι δυο, μονο που στην ιντελα ειναι πιο ''φτωχο'' το motherboard +1600 oi RAM???? AN θες ιντελα μονο Ι7! Θα χρειαστεις και στα δυο ψυκτρα φυσικα!

min ειναι τα 8G 1866 στις RAM.Η διαφορα ειναι μικρη στην τιμη απο τις 2400 που σε βοηθα ακομα πιο πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω προτείνει και σε άλλο θεμα:

i5 6400,200€

1x8gb ddr4@2666mhz,55€

Asrock z170 pro4s,120€

Διαφωνώ κάθετα,μιλάμε για πολυ σφιχτό budget, και θα βαλουμε μητρική των 120 € για ποιο λόγο ; δεν καταλαβαίνω τι εξυπηρετεί

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ κάθετα,μιλάμε για πολυ σφιχτό budget, και θα βαλουμε μητρική των 120 € για ποιο λόγο ; δεν καταλαβαίνω τι εξυπηρετεί

120 είναι πολλά για mobo??προσφέρει oc σε κλειδωμένα cpu,καλύτερες μνημες.. (ναι μετράνε σε skylake )
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι περιεργος να δω τι θα του προτεινεις, και Motherboard future proof θα του δωσεις σε αυτα τα χρηματα!Οχι οτι υπαρχει!!!!!

I5???? ι5 ειναι πιο αργος σε render κατα 20-25% απο εναν FX 8320.Θες να κλεισουμε 2 πυρινες και να συνεχισεις την δουλεια-διαβασμα-χαζεμα???? Παλι ειναι πιο γρηγορος ο φχ! Στην τιμη i5 εχει 200 ο φχ 160.....στην motherboard115 εχουν και οι δυο, μονο που στην ιντελα ειναι πιο ''φτωχο'' το motherboard +1600 oi RAM???? AN θες ιντελα μονο Ι7! Θα χρειαστεις και στα δυο ψυκτρα φυσικα!

min ειναι τα 8G 1866 στις RAM.Η διαφορα ειναι μικρη στην τιμη απο τις 2400 που σε βοηθα ακομα πιο πολυ.

Είμαι εξαιρετικά περίεργος να δω από που προκύπτουν ολα αυτά, και όσον αφορά το rendering ,και ειδικα τα ποσοστα αυτα ,και όσον αφορά τις ram, και όσον αφορά ότι κάτω απο i7 δεν αξίζουν οι intel, (σε σχέση με 8320 κιόλας, δυο τρίχες έχω ρε άνθρωπε, ούτε αυτές να μη μείνουν ;) επίσης ξέχασες ελαφρώς ότι η intel ντεν έκει ddr3 καρντια μου ,ξεκινάμε απο 2133 οι απολύτως πιο φτηνές .

120 είναι πολλά για mobo??προσφέρει oc σε κλειδωμένα cpu,καλύτερες μνημες.. (ναι μετράνε σε skylake )

Εσύ τι λες ειναι λίγα;

Αυτό με τις μνήμες μου το εξηγείς που το ειδες ακριβώς ;

Που και να μην έλεγε ο άνθρωπος ότι έχει σφιχτό budget.

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι αν μπορεί να τα βαλει στο budget του αξίζει η διαφορά..Περί μνημών αν θες πραγματικά να μάθεις overclock.net..Προτείνετε 2133 ram που είναι σαν ddr3 1066mhz επειδή κάποτε διαβάσατε σε ένα άκυρο review ότι δεν μετράνε οι μνημες..Και ας μην μετράνε λέω εγω..η διαφορά στα λεφτά αν βγάλεις την mobo μνήμη με μνήμη είναι 5-10 ..

Edit.

http://www.overclock.net/t/1586767/digital-foundry-memory-overclocking-and-how-it-affects-fps-in-8-different-games

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@AKISSS, δε διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά αν διάβασες το αρχικό post, δεν καίγεται για τα 5-10 frames παραπάνω στα παιχνίδια, αλλά για rendering. Το rendering ευνοείται περισσότερο από την ποσότητα της μνήμης, παρά από την ταχύτητα. Σίγουρα ένας Skylake με 170 θα κάνει τη διαφορά, αλλά διαφορά θα κάνει κι ένας i7 και ένα σύστημα με 2/4 επεξεργαστές Xeon. Ξεκινήσαμε από budget στα 600€ όμως, φτάσαμε στα 700€ και τώρα του λέμε, ε, σιγά, δώσε 800€...

 

Εγώ δεν μπήκα στη διαδικασία να προτείνω mobo/cpu γιατί έχω μείνει πίσω, αλλά αν ήταν να προτείνω θα του έλεγα να πάρει όποια βγαίνει, αφού δώσει όσο περισσότερα μπορεί για μνήμες και να πάρει 32/64GB. Αν μιλάμε για static rendering, δηλαδή μία εικόνα, θέλει CPU. Αν μιλάμε για frames, θέλει μνήμη, πολύ μνήμη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι αν μπορεί να τα βαλει στο budget του αξίζει η διαφορά..Περί μνημών αν θες πραγματικά να μάθεις overclock.net..Προτείνετε 2133 ram που είναι σαν ddr3 1066mhz επειδή κάποτε διαβάσατε σε ένα άκυρο review ότι δεν μετράνε οι μνημες..Και ας μην μετράνε λέω εγω..η διαφορά στα λεφτά αν βγάλεις την mobo μνήμη με μνήμη είναι 5-10 ..

Edit.

http://www.overclock.net/t/1586767/digital-foundry-memory-overclocking-and-how-it-affects-fps-in-8-different-games

Έχεις φαγωθεί, προφανώς δεν κατανοεις τι πάει να πει budget, ποια η αξία του χρήματος για παρα παρα πολλούς .

Και για καποιο λόγο μου βαζεις link απο τεστ ραμ σε games!

120 € μητρική.

Για fps σε games.

Με σφιχτό budget.

Σε μηχανημα για render.

Με budget.

Επίσης είσαι της εντύπωσης ότι μια "φτηνή " μητρική με "αργές " μνήμες, τα αργά 2133 δλδ, θα την παταει κάτω μια πιο ακριβή μητρική με πιο γρήγορες ram ,με το ίδιο cpu.

Ι rest my case.

Εσύ το ίδιο build θα έβαζες ότι και να σου έλεγαν.

Παω πάσο ,έχει κουράσει το θέμα.

@AKISSS, δε διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά αν διάβασες το αρχικό post, δεν καίγεται για τα 5-10 frames παραπάνω στα παιχνίδια, αλλά για rendering. Το rendering ευνοείται περισσότερο από την ποσότητα της μνήμης, παρά από την ταχύτητα. Σίγουρα ένας Skylake με 170 θα κάνει τη διαφορά, αλλά διαφορά θα κάνει κι ένας i7 και ένα σύστημα με 2/4 επεξεργαστές Xeon. Ξεκινήσαμε από budget στα 600€ όμως, φτάσαμε στα 700€ και τώρα του λέμε, ε, σιγά, δώσε 800€...

Εγώ δεν μπήκα στη διαδικασία να προτείνω mobo/cpu γιατί έχω μείνει πίσω, αλλά αν ήταν να προτείνω θα του έλεγα να πάρει όποια βγαίνει, αφού δώσει όσο περισσότερα μπορεί για μνήμες και να πάρει 32/64GB. Αν μιλάμε για static rendering, δηλαδή μία εικόνα, θέλει CPU. Αν μιλάμε για frames, θέλει μνήμη, πολύ μνήμη.

Να κι ενας σωστός, νόμιζα ότι ζω σε παράλληλο συμπαν .
Link to comment
Share on other sites

Είπα: <ΠΙΣΤΕΥΩ αν μπορεί να τα βαλει στο budget...>

Εσύ είσαι της εντυπώσης ότι οι μεγαλύτερες σε χρόνισμο μνήμες δεν κάνουν καμία διαφορα...Σου έβαλα ένα Λίνκ γιατί ρωτησες...Αν ψαξεις σε εκεινο το forum θα βρεις κ αλλα..Συνέχισε να πιστεύεις ότι θέλεις βέβαια δεν με απασχολεί..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.