Jump to content



Αγορά desktop με gaming και 3d rendering orientation


Recommended Posts

Όχι την Asrock 970 performance. Δεν έχει καλά vrm, αν και την διαφημίζουν για 220watt TDP, αλλά όπου και να δεις λένε τα χειρότερα. Και σε review και σε χρήση. Πρώτα δεν είναι 8+2 φάσεις αλλά 4+1 διπλό. ....

Κοίταξε για οικονομική καλή μητρική την Gigabyte 970a ud3p

Για rendering βάλε τον 8320 για επεξεργαστή και ΟΧΙ τον 6300.

Ρίξε λίγο την τιμη του ssd , υπάρχουν προσφορές στον crucial bx200 αν ψαξεις.

Για rendering βάλε τον 8320 για επεξεργαστή και ΟΧΙ τον 6300.

Ρίξε λίγο την τιμη του ssd , υπάρχουν προσφορές στον crucial bx200 αν ψαξεις.

Link to comment
Share on other sites

Όχι την Asrock 970 performance. Δεν έχει καλά vrm, αν και την διαφημίζουν για 220watt TDP, αλλά όπου και να δεις λένε τα χειρότερα. Και σε review και σε χρήση. Πρώτα δεν είναι 8+2 φάσεις αλλά 4+1 διπλό. ....

Κοίταξε για οικονομική καλή μητρική την Gigabyte 970a ud3p

Για rendering βάλε τον 8320 για επεξεργαστή και ΟΧΙ τον 6300.

Ρίξε λίγο την τιμη του ssd , υπάρχουν προσφορές στον crucial bx200 αν ψαξεις.

Για rendering βάλε τον 8320 για επεξεργαστή και ΟΧΙ τον 6300.

Ρίξε λίγο την τιμη του ssd , υπάρχουν προσφορές στον crucial bx200 αν ψαξεις.

έχω παραγγείλει σύστημα, σε intel πλατφόρμα, γράφω στην προηγούμενη σελίδα τα parts που πήρα :)

ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα παιδιά, να ενημερώσω οτι ολοκληροτικά δεν έχω στήσει ακόμα το σύστημα!!!

το τι ταλαιπωρία έχω φάει δεν περιγράφεται, υπεύθυνος για όλα αυτά φυσικά το digital master. Οι τύποι απλά πρέπει να κλείσουν το μαγαζάκι τους, δεν κάνουν για αυτή τη δουλειά, μου λένε οτι θα παραλάβω απο μέρα σε μέρα 1 μήνα τώρα όσπου χθες μετά απο έντονη κουβέντα εν τέλη μου έστειλαν psu και μητρική χωρις την κάρτα γραφικών όμως γιατί έχουν λέει θέμα με τον προμηθευτή τους(2η φορά που μου λενε αυτό, πρώτα δεν είχαν καμια υλοποίηση της 960, με παρέπεμψαν να πάρω άλλη κάρτα, παίρνω amd 380 και τώρα έχουν και εκεί θέμα)

 

επεξεργαστής, κουτί και μνήμες ήρθαν σε 4 μέρες απο την μέρα της παραγγελίας απο eshop, καλύτερα να έδινα 100-130 ευρώ παραπάνω να τα πάρω όλα απο eshop ή κάποιο άλλο κατάστημα παρά να τρέχω με το άγχος 1 μήνα τώρα. Το κορυφαίο είναι οτι digital master έκδοσε και έστειλε απόδειξη περιλαμβάνοντας την κάρτα γραφικών πράγμα που δεν ισχύει!!!

η απάντηση τους είναι οτι έκανε λάθος το λογιστήριο, εγώ πλέον καλύπτομαι ή μπορουν να ισχυριστούν οτι μου έστειλαν την κάρτα και να μου κάτσουν τάπα ?

 

Link to comment
Share on other sites

Αν ο άλλος είναι απατεώνας και βρίσκει αφορμή θα σε κάνει να τρέχεις. Αλλά έχουν αρχείο. Τι μπαίνει και τι βγαίνει και που. Καλό είναι όμως να τους πεις να το διορθώσουν και όταν έρθει η κάρτα να κόψουν ξεχωριστή απόδειξη.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, pasjohn said:

Αν ο άλλος είναι απατεώνας και βρίσκει αφορμή θα σε κάνει να τρέχεις. Αλλά έχουν αρχείο. Τι μπαίνει και τι βγαίνει και που. Καλό είναι όμως να τους πεις να το διορθώσουν και όταν έρθει η κάρτα να κόψουν ξεχωριστή απόδειξη.

τους το είπα φυσικά και μου λένε μην ανυσηχείς θα εκδώσουμε νέα απόδειξη. Ελπίζω μην έχω τρεχάματα(χάλασε πολύ σαν μαγαζί πάντως, πριν 3-4 χρόνια που αγόραζα συχνά hardware δεν είχα ποτέ θέμα και ήταν άψογοι και στους χρόνους που σου έλεγαν)

οσο αφορά το PC λέω να το στήσω, να δω αν έχει και κανα πρόβλημα το hardware :p και μόλις έρθει η κάρτα την κουμπώνω.

υπάρχει κάποιο θέμα αμα μπει η κάρτα μετά? Παιχνίδια τύπου league of legends παίζει η ενσωματομένη έτσι?

τέλος το κουτί(bitfenix neos) έχει 3 τεράστιες γρατζουνιές-ξύσιμο στο πλέξιγλας, αυτό σώζεται κάπως? έκανα μλκια πάντως που δεν άνοιξα όσα πράγματα ήρθαν αμέσως να τα ελέγξω και περίμενα να έρθουν όλα μαζί. Τώρα τι να πω στο eshop 1 μήνα μετά οτι έχει γρατζουνισμένο παράθυρο?

 

για λειτουργικό σκέφτομαι 8.1 ή 10, τι είναι ποιο safe λύση? (drivers να φανταστώ κατεβάζω απο το site της μητρικής και τους περνάω εγώ, δεν αφείνω τα windows update να βάλουν έτσι?)

 

 

Έγινε επεξεργασία από haris013
Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρέ στήστο κανονικά. Lol μπορείς να παίξεις και με την ενσωματωμένη. Τώρα για κουτί τι να σου πω. Κάνε μια προσπάθεια μήπως στο αλλάξουν.

Για λειτουργικό δοκίμασε και τα δύο.  Είναι πως βολεύει τον καθένα και πως του κάθεται το λειτουργικό. Σε κάποιους τους ξυνίζει το ένα και σε άλλους το άλλο. Σαφώς τα 7 ή τα 8.1 είναι δοκιμασμένα λειτουργικά. Drivers περνάς τους τελευταίους από το σαιτ της μητρικής. 

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Win 10 να πας απευθειας. Τα 8 - 8.1 ηταν μια γευση των 10. Ποιος ο λογος να μην πας στο τελικο λογισμικο αν δεν υπαρχει προβλημα με συμβατοτητα προγραμματων ή κολλημα δικο σου με παλαιοτερη εκδοση? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Dr_Nikiforos said:

Win 10 να πας απευθειας. Τα 8 - 8.1 ηταν μια γευση των 10. Ποιος ο λογος να μην πας στο τελικο λογισμικο αν δεν υπαρχει προβλημα με συμβατοτητα προγραμματων ή κολλημα δικο σου με παλαιοτερη εκδοση? 

γιαυτό ρωτάω, μήπως έχω κανα θέμα με drivers κλπ πχ στο λάπτοπ της υπογραφής μου ενώ είναι win 10 approved είχα πολλά θέματα όπως οτι δεν κατέβαζε windows updates, αστάθεια στο wifi κλπ

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενα θεματακι οποτε δεν βλεπω την υπογραφη σου! Οπως και να χει τι κολλημα μπορει να εφαγε το laptop δεν σημαινει οτι σε ολα τα μηχανακια θα υπαρξει το ιδιο. Πας στη νεοτερη πλατφορμα της Intel οποτε οι drivers υπαρχουν κανονικα και δεν θα εχεις καποιο προβλημα. Για τα προγραμματα που ανεφερες ξερω οτι το autocad 13'-15'-16' παιζει μια χαρα στα 10αρια. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Dr_Nikiforos said:

Υπαρχει ενα θεματακι οποτε δεν βλεπω την υπογραφη σου! Οπως και να χει τι κολλημα μπορει να εφαγε το laptop δεν σημαινει οτι σε ολα τα μηχανακια θα υπαρξει το ιδιο. Πας στη νεοτερη πλατφορμα της Intel οποτε οι drivers υπαρχουν κανονικα και δεν θα εχεις καποιο προβλημα. Για τα προγραμματα που ανεφερες ξερω οτι το autocad 13'-15'-16' παιζει μια χαρα στα 10αρια. 

kudos!! :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδιά λόγο έλειψης χρόνο δεν πρόλαβα να στήσω το PC μέχρι σήμερα που το πείρα απόφαση!

το πρόβλημα μου όμως είναι το εξής, το κουτί bitfenix neos περιλαμβάνει μόνο 3 αποστάτες μέσα!!

πως ακριβώς θα κουμπώσω την atx μητρική με μόνο 3 αποστάτες ? δεν έχω μαζί μου spare και σήμερα κυριακή δεν έχει τίποτα ανοικτό να αγοράσω, παίζει περίπτωση να στήσω το κουτί σήμερα ή αναγκαστικά περιμένω απο δευτέρα?

 

edit: βλέπω στο youtube το στήνουν χωρίς αποστάτες, τώρα πως δεν βραχυκυκλώνει δεν έχω ιδέα, δεν το ρισκάρω αν δεν μου απαντήσετε πάντως :p

Έγινε επεξεργασία από haris013
Link to comment
Share on other sites

Στο βιβλιαράκι που γράφει τα περιεχόμενα του κουτιού, λέει μόνο 3 αποστάτες; δεν το νομίζω. Πρέπει να έχει τουλάχιστον 6.

Στείλε τους ένα μήνυμα να σου στείλουν, αλλά στο μεταξύ μίλα με συμφορουμίτες (νομίζω ο @filthy_dwarf μένει χανιά, όπως και ο @γαμώτ..γαμώτ.. ) μήπως έχουν spare και το στήσεις σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να βραχυκυκλώσει μπορεί και όχι. Θεωρητικά μα 3 αποστάστες δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλά μία μέρα έμεινε. Κάνε λίγο υπομονή και παίρνεις αύριο από κάποιο κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

όλα εντάξει, άνοιξε το PC, θα σας στείλω φωτο σε λίγο, τα έκανα μαντάρα με το cable management, έχει αρκετά κακό το κουτί αυτό(η τροφοδοσία της cpu δεν περνάει πίσω απο το κουτί, καλύπτει η μητρική όλες τις τρύπες :( )

 

θέλω να ρωτήσω επειδή έκανα μια μικρή μαλακία με την μητρική πως μπορώ να τσεκάρω οτι όλα είναι οκ?

θα κάνω ένα memtest τώρα, θα στρεσάρω λίγο και τον επεξεργαστή, τι άλλο να δοκιμάσω έτσι για να δω οτι όλα πάνε καλά?

 

έβαλα windows 10 education edition που έχω απο τη σχολή, έχουν κάποιο περιορισμό γιατί δεν βρήκα κάτι?

τίποτα tips and tweaks για τα 10αρια? απενεργοποίησα την αυτόματη εγκατάσταση drivers, τι άλλο να δω?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.