Jump to content



Αγορά desktop με gaming και 3d rendering orientation


Recommended Posts

Λίγο παλιό ε??

Ρε Άκη, άμα θες να κολλήσεις σε κάτι όμως...

1. Οι προδιαγραφές των εφαρμογών 3D δεν αλλάζουν ιδιαίτερα. Πριν 10 χρόνια ήθελες μητρική με 4 επεξεργαστές, ενώ τώρα θέλεις με 4/6/8 πυρήνες.

2. Αν διάβαζες το άρθρο, θα έβλεπες ότι έχει πάνω πάνω link Ιουλίου 2015, αλλά πρέπει να έχεις διαβάσει αυτό πρώτα για να καταλάβεις τις διαφορές. Δεν είμαι κανένας χθεσινός. Δίδασκα 3DS MAX στις σχολές ΑΚΤΟ πολλά χρόνια πριν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες με μπερδεψατε , έχω και έγω να πιάσω 3-4 χρόνια εντατικά το hardware και δεν ενημερωνομουν ιδιαιτερα έτσι δεν έχω πλέον την ικανότητα να στησω ένα σωστό μηχάνημα. Αν πάμε σε ιντελα από τα 700 ευρώ που πήγα πλέον το budget ποσά παραπάνω χρήματα θα χρειαστεί να δώσω ? Να τονίσω ότι στο render θα είναι για εκπαιδευτική χρήση και όχι για επαγγελματική αλλιώς θα πήγαινα σε καθαρά workstation με quadro . Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να σέρνεται το μηχανημα , να μπορεί να δουλεύει με άνεση ο αδερφός μου με ενδιαφερει . οποίος μπορεί παρακαλώ ας ρίξει μια σύνθεση με Intel που πιστεύει ότι αξίζει να τα βάλλω και έγω κάτω να δω πως θα κινηθω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες με μπερδεψατε ...

To complicate things yet further, Skylake isn't the only viable option right now: the six-core Haswell-E Core i7-5820K, which is priced very similarly to the 6700K, is a very strong performer indeed. With six physical cores in your system, multithreaded software applications will see a real boost to performance. Video encoding and design software in general is highly multithreaded, and you’ll certainly get better performance in software such as Adobe Photoshop, AutoCAD and 3ds Max with a six-core Haswell-E chip than one of the Skylake processors. In select cases (for example a highly detailed render in 3ds Max at high resolution) this can be linear, with an approximate 40 to 50 percent boost from the extra two cores.

http://arstechnica.com/gadgets/2015/08/intel-skylake-core-i7-6700k-reviewed/3/

Οπότε, βάσει του παραπάνω, ο Haswell-E είναι καλύτερος από τον Skylake. Επειδή όμως ανεβαίνει το κόστος και στους δύο, μπορείς βάσει του παρακάτω, να δεις σε Haswell τι μπορείς να φτάσεις. Δυστυχώς, η AMD δε φαίνεται να παίζει μπάλα ούτε εδώ, εκτός an o FX-8350 είναι σημαντικά φθηνότερος από ένα σύνολο με Haswell.

http://www.tomshardware.com/charts/cpu-charts-2015/-22-3DS-Max-2013,3713.html

Link to comment
Share on other sites

CASE: BitFenix Neos ή Raijintek Arcadia ή Raijintek Agos 45 / 40 / 58.97

PSU: Coolermaster G550 ή Thermaltake Spar SE 530 ή XFX 550 P1 74 / 58 / 69.89

MOBO: H170-D3HP 125,66

CPU: Intel 6500 ή Intel 6400 229.90 / 215.14

RAM: Kingston HyperX Fury 8GB 52.99

VGA: Gigabyte 960 4GB 228.12

ssd πάρήγγειλες  :)  (πάνω κάτω στα 90 ευρώ)

 

1. Σύνολο 810 - 859.71

2. Δεν αναφέρεις για oc γιατί σε αυτή τη περίπτωση θέλεις άλλη συνθεση

3. Δεν αναφέρεις από που θα γίνουν οι αγορές. Οι παραπάνω τιμές είναι από skroutz. Πρέπει να υπολογίσεις και μεταφορικά. Αν γίνουν από 1-2 καταστήματα μικραίνει το κόστος.

4. Αναφέρεις σε 1-2 χρόνια θα γίνουν αλλαγές. Δηλαδή? Αν είναι να πας σε πολύ καλύτερο cpu-mobo-ram ή και σε κουτί ακόμα μείνε στην 1η σου σύνθεση ή και στην 2η. Το δικό μου συμπέρασμα από τα γραφόμενά σου είναι ότι δεν υπάρχουν και ιδιαίτερες απαιτήσεις ούτε για gaming, αλλά ούτε για rendering. Θέλει να έχει ένα ικανοποιητικό gaming να μπορεί να δουλέψει χωρίς ιδαιτερα προβλήματα αυτά που θέλει να κάνει στην σχολή του. 

5. Αν δεν ενδιαφέρει το usb 3.1 και το Μ.2 τότε πας σε ακόμα φθηνότερη μητρική. Κάποιες φθηνότυερες έχουν usb 3.1 και όχι Μ.2 ή το αντίστροφο.

6. Αν γίνουν αλλαγές σε 1-2 χρόνια όπως γράφεις είναι πιθανόν με τα ίδια χρήματα (σε s1151) βα παίρνεις πολύ καλύτερα parts.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Απλά είναι τα πράγματα, πάλι το κουράζετε. Εφόσον το μπάτζετ ορίζει το σύστημα θα κάνεις ότι σου πεί το μπάτζετ. Για I5 θέλεις 210, για FX6300 θέλεις 120. Η διαφορά τους είναι 90 ευρώ. Motherboard και στις δύο περιπτώσεις με 80-90 ευρώ είσαι μια χαρά. Άρα έχεις 90 ευρώ μεγαλύτερο μπάτζετ για I5. Αν δε μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό πάς σε FX6300. Η διαφορά του i5 με τον FX6300 για rendering, games κλπ συνολικά, δεν είναι σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση ανάλογη με την διαφορά τιμής που είναι σχεδόν 75% πάνω. Επίσης αν θές μπορείς να πάς σε Intel παίρνοντας όμως απλά έναν γρήγορο pentium με 60-65 ευρώ, να τον κάνεις και ένα OC που είναι γελοίο,και με την προοπτική κάποια στιγμή να βάλεις έναν I5. Μια χαρά θα δουλεύει και έτσι ο αδερφός σου και games θα παίζει κλπ κλπ και θα είσαι και εντός του αρχικού μπάτζετ των 600 λογικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς το είδα απο όλες τις πλευρές και βγαίνει αρκετά εκτός budget με intel το σύστημα έτσι αναγκαστηκά πάω σε amd. έφτιαξα μια τελική σύνθεση που σκέφτομαι να παραγγείλω απλά αντί για τον 6300 έβαλα τον 8320 θεωρόντας οτι θα είναι ποιο featureproof και θα χρειαστεί στο μέλλον μόνο αλλαγή κάρτας γραφικών σε περίπτωση που δεν καλύπτει τον bro μου στα παιχνίδια. Επίσης έβαλα και ψύκτρα την macho 90 καθώς έχει ίδια σχεδόν τιμή με την 212 evo αλλά είναι καλύτερη. Παίζει να μην χωράει στο κουτί?

 

πείτε μου και μια οθονούλα με max budget 150 euro και είναι οκ νομίζω.

 

 

post-54990-0-73633700-1452364471_thumb.p

Έγινε επεξεργασία από haris013
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν έχει future proof. Τι να βάλεις ένα 8350? Δεν βλέπω μεγάλες διαφορές. 

Η διαφορά από το σύστημά μου ή έστω ένα αντίστοιχο σε s1150 και το σύστημά σου είναι στα 50-60 ευρώ. Στο μέλλον ανα χρειαστείς να πας σε καλύτερο θα πρέπει να φύγεις από αυτήν την πλατφόρμα που σημαίνει αλλαγή τουλάχιστον cpu-mobo. 

Δεν έχω κάτι άλλο να γράψω. Καλή επιλογή  :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν έχει future proof. Τι να βάλεις ένα 8350? Δεν βλέπω μεγάλες διαφορές. 

Η διαφορά από το σύστημά μου ή έστω ένα αντίστοιχο σε s1150 και το σύστημά σου είναι στα 50-60 ευρώ. Στο μέλλον ανα χρειαστείς να πας σε καλύτερο θα πρέπει να φύγεις από αυτήν την πλατφόρμα που σημαίνει αλλαγή τουλάχιστον cpu-mobo. 

Δεν έχω κάτι άλλο να γράψω. Καλή επιλογή  :)

 

χμμ στην σύνθεση σου μπορούμε να βάλλουμε μια μητρική λίγο ποιο φθηνή αλλά να έχει ψύξη στα vrm's ? δεν με νοιάζει 3.1 και m2 :)

Link to comment
Share on other sites

δωσε τα πιο λιγα λεφτα ωστε να κανεις την δουλεια σου διοτι στην επομενη αλλαγη που θα κανεις..... δισκο , κουτι  και τροφοδοτικο  θα κρατησεις... αμα δε υπαρχει μεγαλη διαφορα πηγαινε σε πλατφορμα που να παιρνει ddr4 μνημες ωστε να σου μεινουν και αυτες!!!!

 

Οσο για την οθονη εγω πιστευω οτι επειδη εχει να κανει με τα ματια μας καλο θα ηταν να παρεις κατι καλο ωστε να μεινει!!!!! μαζεψε κανα 100αρι παραπανω.. με 250 παιρνεις αξιολογη οθονη!!!

Link to comment
Share on other sites

χμμ στην σύνθεση σου μπορούμε να βάλλουμε μια μητρική λίγο ποιο φθηνή αλλά να έχει ψύξη στα vrm's ? δεν με νοιάζει 3.1 και m2 :)

Σαφώς και μπαίνει φθηνότερη. Επίσης η διαφορά που είπα των 5-60 ευρώ θα την πληρώσεις στην κατανάλωση. Μπορείς να ψάξεις που φθάνει ο 8320 και που ο 6500.

 

http://www.skroutz.gr/s/7847660/Gigabyte-B150-HD3P-rev-1-0.html

 

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=48787&cat=3

 

Η πρώτη έχει και ψύξη και usb 3.1 και Μ.2 ενώ η δεύτερη δεν έχει usb 3.1 μόνο αλλά έχει λίγο καλύτερη ψύξη και καλύτερο socket φυσικά. Νομίζω σε καλύπτουν και οι 2.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και μπαίνει φθηνότερη. Επίσης η διαφορά που είπα των 5-60 ευρώ θα την πληρώσεις στην κατανάλωση. Μπορείς να ψάξεις που φθάνει ο 8320 και που ο 6500.

 

http://www.skroutz.gr/s/7847660/Gigabyte-B150-HD3P-rev-1-0.html

 

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=48787&cat=3

 

Η πρώτη έχει και ψύξη και usb 3.1 και Μ.2 ενώ η δεύτερη δεν έχει usb 3.1 μόνο αλλά έχει λίγο καλύτερη ψύξη και καλύτερο socket φυσικά. Νομίζω σε καλύπτουν και οι 2.

θα πάω στην asrock! ευχαριστώ πολύ :D

 

κάτι τελευταίο λέει οτι το h170 υποστηρίζει μνήμες στα 2133 mhz μόνο. Απο την άλλη η asrock λέει οτι υποστιρίζει oc στις μνήμες, τι να κάνω να πάω σε 2133 μνήμες ή να ρισκάρω να πάρω ποιο γρήγορες?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας είμαι καινούριος στο forum!

Θέλω να στήσω ένα καινούριο pc σε έναν φίλο που το θέλει να τρέχει autocad,browsing και να βλέπει καμιά ταινία.

Διαθέτει μέχρι 600€ περιφερειακά και οθόνη έχει.

Να πάω σε intel επεξεργαστή ή amd?και ποιόν?με 8 γιγα ram θα είναι καλυμμένος?μπορώ να το στήσω σε ποιο μικρό κουτί από midi?

Ευχαριστώ όποιον απαντήσει ειδικά με κάποιο build!!!

Link to comment
Share on other sites

θα πάω στην asrock! ευχαριστώ πολύ :D

κάτι τελευταίο λέει οτι το h170 υποστηρίζει μνήμες στα 2133 mhz μόνο. Απο την άλλη η asrock λέει οτι υποστιρίζει oc στις μνήμες, τι να κάνω να πάω σε 2133 μνήμες ή να ρισκάρω να πάρω ποιο γρήγορες?

Αφου καταληγεις σε αυτο το budget να παρεις Asrock Ζ170 pro4s? Η H170 δεν υποστηρίζει πάνω από 2133 μνημες.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας είμαι καινούριος στο forum!

Θέλω να στήσω ένα καινούριο pc σε έναν φίλο που το θέλει να τρέχει autocad,browsing και να βλέπει καμιά ταινία.

Διαθέτει μέχρι 600€ περιφερειακά και οθόνη έχει.

Να πάω σε intel επεξεργαστή ή amd?και ποιόν?με 8 γιγα ram θα είναι καλυμμένος?μπορώ να το στήσω σε ποιο μικρό κουτί από midi?

Ευχαριστώ όποιον απαντήσει ειδικά με κάποιο build!!!

Ανοιξε νέο θέμα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα πάω στην asrock! ευχαριστώ πολύ :D

 

κάτι τελευταίο λέει οτι το h170 υποστηρίζει μνήμες στα 2133 mhz μόνο. Απο την άλλη η asrock λέει οτι υποστιρίζει oc στις μνήμες, τι να κάνω να πάω σε 2133 μνήμες ή να ρισκάρω να πάρω ποιο γρήγορες?

Για μεγαλύτερες μνήμες χρειάζεται μητρική με sZ170. Οι μνήμες με μεγαλύτερη συχνότητα (π.χ. 3000) ξεκινάνε από τα 70ευρώ.

 

Όσοι έχουν πάρει Η170 και 2133 μνήμες είναι πολύ ευχαριστημένοι και δεν έχουν κανένα θέμα. Αν μπούμε σε αυτήν την ιστορία για μνήμες μη μεγαλύτερη συχνότητα καλύτερο chipset δεν σταματάς ποτέ. Πάντα θα θες το καλύτερο και αυτό γιατί σε κανα χρόνο η ιντελ θα βγάλει νέους επεξεργαστές (όπως συνηθίζει), βγαίνουν νέες μητρικές. Ήδη ανακοινώθηκαν μνήμες με μεγαλύτερη συχνότητα. Δεν έχει τελειωμό αυτό. Άντε και παίρνεις Ζ170 και μνήμες 3000. Αργότερα θα πάρεις μνήμες με στα 4000+. Το πιο σημαντικό είναι να μπορείς να αλλάξεις μόνο τον επεξεργαστή και αυτό μπορείς να το κάνεις με ότι και αν επιλέξεις, Υπάρχει βέβαια και το παράδειγμα των Broadwell που δεν υποστηρίζνται από το Ζ87 αλλά θέλει Ζ97. Μπήκα και εγώ για ένα διάστημα σε αυτή την ιστορία. Να πουλήσω τον Hasswell γιατί έχω και 15 μήνες υπόλοιπο και μάλιστα σχεδόν στην τιμή που είχα αγοράσει και αυτό γιατί οι τιμές εκτοξεύτηκαν στα ύψη και να πάω σε skylake. Αλλά λέω κάτσε εκεί που είσαι. Αυτή η ιστορία δεν σταματά. Αυτό το κάνουν περισσότερο αυτοί που έχουν οικονομική άνεση. Αυτή είναι η αποψή μου. Δες τα πράγματα καλυτερα, ποια είναι τα οικονομικά σου και πράξε ανάλογα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

παράγγειλα επιτέλους!

 

πήγα στα εξής:

 

bitfenix neos black/gold

i5 6400

kingston hyper x 8gb 2133

coolermaster g550m

asrock h170 pro4

msi gtx 960

samsung 850 evo 256gb

 

ευχαριστώ πολύ όλους σας για την πολίτιμη βοήθεια σας! :D

περιμένω τώρα σε καμια βδομάδα θα έρθουν τα πράγματα.

Κάτι βασικό που θυμήθηκα, μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο powerline ώστε να μπεί το PC στο δίκτυο με ethernet? To σπίτι του αδερφού μου έχει πολύ παλιά ηλεκτρολογικά(έχει αλλάξει όλες τις πρίζες σε σούκο βέβαια αλλά ο πίνακας είναι αρκετά παλιός) θα έχει κάποιο θέμα με τα powerline? Η μόνη απαίτηση που έχω είναι να παίζουν σωστά και να είναι passthrough.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για μεγαλύτερες μνήμες χρειάζεται μητρική με sZ170. Οι μνήμες με μεγαλύτερη συχνότητα (π.χ. 3000) ξεκινάνε από τα 70ευρώ.

 

Όσοι έχουν πάρει Η170 και 2133 μνήμες είναι πολύ ευχαριστημένοι και δεν έχουν κανένα θέμα. Αν μπούμε σε αυτήν την ιστορία για μνήμες μη μεγαλύτερη συχνότητα καλύτερο chipset δεν σταματάς ποτέ. Πάντα θα θες το καλύτερο και αυτό γιατί σε κανα χρόνο η ιντελ θα βγάλει νέους επεξεργαστές (όπως συνηθίζει), βγαίνουν νέες μητρικές. Ήδη ανακοινώθηκαν μνήμες με μεγαλύτερη συχνότητα. Δεν έχει τελειωμό αυτό. Άντε και παίρνεις Ζ170 και μνήμες 3000. Αργότερα θα πάρεις μνήμες με στα 4000+. Το πιο σημαντικό είναι να μπορείς να αλλάξεις μόνο τον επεξεργαστή και αυτό μπορείς να το κάνεις με ότι και αν επιλέξεις, Υπάρχει βέβαια και το παράδειγμα των Broadwell που δεν υποστηρίζνται από το Ζ87 αλλά θέλει Ζ97. Μπήκα και εγώ για ένα διάστημα σε αυτή την ιστορία. Να πουλήσω τον Hasswell γιατί έχω και 15 μήνες υπόλοιπο και μάλιστα σχεδόν στην τιμή που είχα αγοράσει και αυτό γιατί οι τιμές εκτοξεύτηκαν στα ύψη και να πάω σε skylake. Αλλά λέω κάτσε εκεί που είσαι. Αυτή η ιστορία δεν σταματά. Αυτό το κάνουν περισσότερο αυτοί που έχουν οικονομική άνεση. Αυτή είναι η αποψή μου. Δες τα πράγματα καλυτερα, ποια είναι τα οικονομικά σου και πράξε ανάλογα.

Εγω απλα προτεινα να παει σε  z170  και 2666mhz μνημες..αυτο θεωρειτε το sweetspot των skylake..αν  τον επερνε το budget ..

+30 ευρω βγαινει απ αυτα που πηρε..τα + τα εχω βαλει πιο πριν.

 

παράγγειλα επιτέλους!

 

πήγα στα εξής:

 

bitfenix neos black/gold

i5 6400

kingston hyper x 8gb 2133

coolermaster g550m

asrock h170 pro4

msi gtx 960

samsung 850 evo 256gb

 

ευχαριστώ πολύ όλους σας για την πολίτιμη βοήθεια σας! :D

περιμένω τώρα σε καμια βδομάδα θα έρθουν τα πράγματα.

Κάτι βασικό που θυμήθηκα, μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο powerline ώστε να μπεί το PC στο δίκτυο με ethernet? To σπίτι του αδερφού μου έχει πολύ παλιά ηλεκτρολογικά(έχει αλλάξει όλες τις πρίζες σε σούκο βέβαια αλλά ο πίνακας είναι αρκετά παλιός) θα έχει κάποιο θέμα με τα powerline? Η μόνη απαίτηση που έχω είναι να παίζουν σωστά και να είναι passthrough.

Mεγειες!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα προτεινα να παει σε  z170  και 2666mhz μνημες..αυτο θεωρειτε το sweetspot των skylake..αν  τον επερνε το budget ..

+30 ευρω βγαινει απ αυτα που πηρε..τα + τα εχω βαλει πιο πριν.

Δεν διαφωνώ. Τέτοιο σύστημα έκανα και για φίλους. 6500+Ζ170(126ευρώ)+2666. Αλλά τα χρήματα δεν είναι δικά μου. Το budget ήταν ήδη σφικτό και η παραγγελία από ότι κατάλαβα ήθελε να την κάνει από τοπικό κατάστημα και ίσως να έβγαινε παραπάνω από 30. Όπως και να το δεις όμως το σύστημα είναι πολύ καλό. Σε κανα 2 χρόνια μπορεί να βάλει ένα i7. Και μην ξενάς ότι 1,5-2 χρόνια μπορεί και να πουλήσει πολύ πιο εύκολα από ότι θα ήταν με ένα σύστημα ΑΜ3+.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.