Jump to content



AMD Cool 'n Quiet.Δουλεύει?


power

Recommended Posts

Καλημέρα

Έχω έναν 64αρη 3000 πάνω σε μία MSI Κ8Τ.

1.Μπαίνω στο bios και ενεργοποιώ την επιλογή QoolnQuiet support.

2.Κατεβάζω τους drivers της AMD.

Αποτέλεσμα:

Η cpu με 0% load (ή και παραπάνω) και θερμοκρασία γύρω στους 39-40, (δε θυμάμαι να την έχω δει πάνω από 42-43 ποτέ!), έχει το fan να δουλέυει με ένα μέσο όρο γύρω στο 3250.

Δε θα έπρεπε να πέφτει και άλλο?Γιατί να μη δουλεύει ας πούμε στις 2200?

Έχετε καμία ιδέα?Κάτι δεν έκανα καλά?

Μήπως να βάλω κανένα ρυθμιστικό να το χαμηλώνω μόνος μου?

Σημείωση δεν έχω "πειράξει" τίποτα.:happy:

Ευχαριστώ;)

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοκρασίες είναι καλές.

Από εκεί και πέρα ο ανεμιστήρας σε ενοχλεί?

Αν ναι μάλλον θα ήταν καλύτερο να πάρεις μια silent ψήκτρα για cpu.

H ψήκτρα της AMD ίσως να μην αποδίδει επαρκώς με χαμηλότερες στροφές και να έχεις προβλήματα υπερθέρμανσης την ώρα που θα τρέχεις πχ κανένα παιχνίδι,όταν δε θα ελέγχεις τη θερμοκρασία. Παρ΄ όλο που όταν είσαι idle η θερμοκρασία θα μοιάζει φυσιολογική.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vdeseris [Σήμερα, στις 10:07]

Πρέπει στα Power Schemes να μην έχεις το "Always on" για να δουλέψει... ;)

:wassat: Εεεεεμμ, χμμμμμμμ:wassat:

Τι εννοείς?:X:

@kayand

Εννοείς μόνο ανεμηστηράκι ή πακέτο ψύκτρα ανεμηστήρα?Αυτό που έχει επάνω δσε μου φαίνεται για 80mm.Παίζουν τέτοια ανεμηστήρια?

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ σετ ψήκτρα ανεμιστήρας. Δε χωράει πάνω στην υπάρχουσα μεγαλύτερος ανεμιστήρας νομίζω.

Αν έχεις Ελληνικά win αυτό που λεει ο vdeseris είναι στον πίνακα ελέγχου > επιλογές ενεργείας

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως μολις χτες δοκιμασα το speedfan και εριξα απο κει τις στροφες της CPU πιο χαμηλα 2500 περιπου και ακουγεται ελαχιστα, χωρις να ανεβαινει η θερμοκρασια καθολου. Βεβαια γενικα δεν μου ανεβαζει καθολου θερμοκρασια idle ειναι 29-31 και full load το πολυ 40.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spooky [Σήμερα, στις 10:19]

Εγω παντως μολις χτες δοκιμασα το speedfan και εριξα απο κει τις στροφες της CPU πιο χαμηλα 2500 περιπου και ακουγεται ελαχιστα, χωρις να ανεβαινει η θερμοκρασια καθολου. Βεβαια γενικα δεν μου ανεβαζει καθολου θερμοκρασια idle ειναι 29-31 και full load το πολυ 40.

Πώς την μείωσες? Από εδώ?

post-2507-1416071746,7852_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, ο συνδυασμός C'n'Q και οβερκλοκινγκ είναι περίεργος, καθότι τις περισσότερες φορές θέλει ένα παραπάνω κλικ στο ρεύμα του επεξεργαστή για να δουλέψει χωρίς παγώματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από power [Σήμερα, στις 10:27]

Πώς την μείωσες? Από εδώ?

Ναι απο κει ακριβως!! :)

Επισης σε καποιο φορουμ διαβασα οτι το C&Q δεν πρεπει να ειναι ενεργοποιημενο αν γινεται overclocking. Οπως ειπε και ο dohc16

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δουλεύει!

Το μόνο πρόβλημα είναι οτι ενώ ρίνει τα Ghz δε ρίχνει και τις στροφές του ανεμιστήρα.

Ούτως ή άλλως μου την έχει δώσει αυτό το μαραφέτι οπότε και εγώ παρήγγειλα μία ψύκτρα της Gigabyte.

Ορίστε και η απόδειξη :

post-2507-1416071748,9887_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε μια ASUS Κ8Ν που εχω στησει ειχε και επιλογη για την ταχυτητα του ανεμιστηρα οπως και η DFI οποτε την αυξομειωνει αναλογα με τη θερμοκρασια και απο καποιο σημειο και κατω τον κλεινει εντελώς!

Τον 3000+ (754) στην ASUS τον εριχνε στα 800Μhz με 1.2V με τον ανεμιστηρα καπου στις 1000rpm και δεν ακουγοταν τιποτα, και απο θερμοκρασιες ηταν κυριλε

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε παιδιά?

Η δουλεύει πολύ καλά το CnQ ή δε δουλεύει καλά το SpeedFan.:p

Δειτε τα screenshot και πείτε μου:

Το Temp2 είναι του CPU ή το Temp1 (δε νομίζω)?

Και αν είναι το Τemp2 και ο Athlon δουλεύει στα 1000Μhz (αντί για 2000), φτάνει τόσο χαμηλά η θερμοκρασία?

Idle

idle.jpg

Full

fukk.jpg

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.