Jump to content



laptop πτώση:οθόνη πρόβλημα & παράξενα...


Recommended Posts

Τα videos είναι τραβηγμένα από κάμερα κινητού.

Από laptop που έπεσε, συμβαίνει το εξής παράξενο:
όταν η οθόνη δουλεύει μόνη της (χωρίς σύνδεση του 15-DIN connector σε εξωτερική οθόνη), τρέμει σε πολλά σημεία. Πράγμα που δείχνει πως απ' την πτώση, μάλλον χρειάζεται αντικατάσταση. Εδώ, στα δύο πρώτα video, φαίνεται αυτό που περιγράφω:





και μία σχετική εικόνα τού video:

v6unfk.jpg


Αντίθετα, όταν συνδέω το laptop σε εξωτερική οθόνη με VGA βίσμα, μικραίνει λίγο η ανάλυση της οθόνης, αλλά παίζει άριστα. Φαίνεται στα ακόλουθα video (ίδιες εικόνες video με τα δύο προηγούμενα):







Αυτό που θέλω να ρωτήσω:όταν συνδέεις laptop, που η οθόνη του πράγματι έχει πρόβλημα, όντως συμβαίνει κάτι τέτοιο; Μικραίνει η ανάλυση, και παίζει άριστα; Εγώ σύνδεσα το laptop με εξωτερική οθόνη για να δω αν υπάρχει πρόβλημα με την κάρτα γραφικών του laptop (από την πτώση), ή συμβαίνει κάτι με την οθόνη. Και το αποτέλεσμα:λίγο μικρότερη ανάλυση, και τέλεια εικόνα (χωρίς να τρεμοπαίζει όπως στα video).
Στην παρακάτω εικόνα δείχνω πώς έχει μικραίνει η ανάλυση της οθόνης κατά τη σύνδεσή της με εξωτερική οθόνη.

20j3jgn.jpg

Η ανάλυση μικραίνει μόνο κατακόρυφα από δεξιά και αριστερά (κόκκινα πλαίσια). Το ύψος της οθόνης παραμαίνει το ίδιο, αλλά η οθόνη "μπαίνει" λίγο οριζόντια. Παρ' όλ' αυτά, φαίνονται όλα πεντακάθαρα. Μία οριζόντια συρίκνωση, μόνο.

Χαρζκτηριστικά

-Notebook Model:HP Pavilion 17 Notebook PC
-Product Number:E9L98EA#AB7
-System Board ID:213B
-Processor Type:AMD A4-5000 APU with Radeon HD Graphics
-Processor Speed:1500MHz
Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα γραφικών είναι η AMD Radeon HD 8330.

 

To full screen το βρήκα και το έκανα μέσα απ' το AMD catalyst control center.

Όταν φεύγει απ' αυτό το κεντράρισμα που δείχνω στην παραπάνω εικόνα με τα κόκκινα πλαίσια δεξιά+αριστερά,

και γίνεται full screen, τότε αρχίζει αυτό το τρεμόπαιγμα στα διάφορα σημεία. Οπότε, καθαρή η εικόνα φαίνεται

μόνο κεντραρισμένη. Αλλά, χάνει λίγο δεξιά+αριστερά.

 

Ένα στοιχείο που δίνω καί θα βοηθήσει πολύ είναι:αυτά τα τρεμοπαίγματα η οθόνη τα κάνει καί στο BIOS. Εκεί, δηλαδή, που δεν έχουν

φορτώσει καθόλου drivers.

 

Τί λέτε για όλ' αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Οι ενδείξεις δείχνουν καταρχάς ότι η κάρτα μάλλον ειναι εντάξει .

Το βίντεο δε βοηθάει και τρελά ,αλλά μάλλον και η οθόνη δείχνει εντάξει .

Ψηφίζω κουρτίνα 1.

Καλωδιοταινια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα κι άλλα 2 βίντεο από μία ψηφιακή που μπόρεσα να βρω. Εδώ φαίνονται καλύτερα τα προβλήματα...

 

 

 

 

 

 

Εάν βοήθησαν τα video, ίσως, όπως και σεις λέτε, πρέπει να αποκλείσουμε VGA και LCD screen. Οπότε, μένουν άλλα δύο:

-cable

-inverter

 

Αυτή η συμπεριφορά της οθόνης (γραμμές), μήπως αποκλείει καί τον inverter; Χωρίς να ξέρω τί δουλειά ακριβώς κάνει, αν είχε πρόβλημα, μήπως δεν θα είχαμε καθόλου εικόνα? Ή πολύ σκοτεινή, ή κάτι άλλο; Οπότε πρέπει να τον αποκλείσουμε και να μείνει μόνο το καλώδιο;

 

Εκτός και αν υπάρχει κάτι ακόμα που δεν υπολογίζω.

 

Τί λέτε;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι τέτοιο, αλλά δεν χάνω τίποτα να ρωτήσω (χωρίς να θέλω να προσβάλλω συν-φορουμίτες και γνώμες-απόψεις )  :)

 

Βασικά, δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο υπάρχει κάπου στον κόσμο. Αλλά, για την ώρα, μας ενδιαφέρει Ελλάδα. Υπάρχει, λοιπόν, εδώ κάποιο κατάστημα-service shop, που να του πηγαίνεις το laptop, και να έχει μία ποικιλία π.χ. οθονών, ώστε, όπως στην περίπτωσή μου, να την αλλάζει, και με 10-15 euros να πιστοποιεί τί φταίει; Έτσι, να κάνει μόνο τις δοκιμές του. Για να μην αγοράζω τζάμπα π.χ. μία οθόνη. Ξέρετε κάτι σχετικό;

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι οποιοδήποτε service μπορεί να πιστοποιήσει τη βλάβη.

Το κακο ειναι, πως για να βρει τη βλάβη ,πρέπει να κάνει επισκευή .

Και μετά να την αναστρέψει πάλι.

Οπότε δυσκολα κάποιος θα σου κάνει μια σκέτη διάγνωση .

Την καλωδιοταινια μπορείς και μόνος σου να την τσεκάρεις, αφού έχεις σκοπό να βάλεις χέρι ,αλλά τσεκάρεις τα δυο της άκρα αν ειναι σωστα συνδεδεμένα για αρχή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Λοιπόν, νεώτερα...

 

Κάτι που ίσως εννοείται από όλα τα προηγούμενα, αλλά θα ήθελα να το πω, πριν προχωρήσω με αυτά τα νεώτερα, είναι πως, όταν συνδέω το laptop σε εξωτερική οθόνη μέσω VGA βίσματος, η εικόνα στην εξωρετιρική οθόνη είναι τέλεια, και στην οθόνη τού laptop η εικόνα δεν έχει αυτό το πρόβλημα που φαίνεται καί στα videos, αλλά είναι καθαρή, αλλά γίνεται αυτό το κεντράρισμα (αυτό που δείχνω παραπάνω, σαν να χάνει λίγο δεξιά+αριστερά - ουσιαστικά δεν χάνει, απλά γίνεται ένα κεντράρισμα - είναι όμως καθαρή).

 

Τώρα, τα νέα στοιχεία...

 

Με δεδομένα ότι δεν θέλω να δουλεύω σε εξωτερική οθόνη, αλλά στην οθόνη του laptop, και ότι δεν έχω πρόβλημα να αγοράσω καί το καλώδιο, αλλά καί την οθόνη, και ας πάνε τα λεφτά τούς χαμένα. Ασφαλώς, δε μπορούμε να εγγυηθούμε ότι φταίει το ένα από τα δύο. Διαβάζοντας, λοιπόν, όλα τα προηγούμενα, με τα στοιχεία που δίνουν, τί περίπου ποσοστά θα δίνατε ότι:

 

-φταίει η οθόνη (%)

-φταίει η καλωδιοταινία (%)

-άλλος παράγοντας (%)

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αντίστοιχο πρόβλημα παλιότερα... μετά από ώρες ψαξίματος, έφταιγε η καλωδιοταινία ...περίπου δηλαδή. Η καλωδιοταινία λειτουργούσε μια χαρά. Και άλλη που πήρα τα ίδια μου έκανε. Δεν έκαναν καλή επαφή στην σύνδεση της οθόνης κάπως. Με το πέσιμο ίσως χαλάρωσε κάτι στο τμήμα της οθόνης εσωτερικά. Σε εμένα αυτό ήταν. Όταν πίεζα την οθόνη από πίσω σε εκείνο το σημείο έρχονταν στα κανονικά της πάλι.

 

Το έλυσα κάνοντας πατέντα με μονωτική ταινία και ένα μικρό κομμάτι αφρολέξ να πιέζει εκείνο το σημείο μόνιμα. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.