Jump to content



Εξαφανιση σκληρου δισκου μετα απο δοκιμη UBUNTU live cd - SOS !


Recommended Posts

Χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους !

Λοιπον εχω τρεις δισκους εκ των οποιων οι δυο ειναι χωρισμενοι σε δυο διαμερισματα και εχουν λειτουρργικο στο πρωτο διαμερισμα, δηλαδη windows 7 και windows 8.1. O τριτος δισκος ειναι αποθηκη και ειναι γεματος 95% περιπου.

Μετα απο συντομη χρηση ενος live cd, και ξαναγυρνωντας στα windows ο δισκος απλα δεν υπαρχει στα 7ρια ενο μπουταροντας απο τα 8.1 τον βλεπει, αρχιζει να τον ψαχνει και μετα μου λεει κατι που δεν προσεξα και μετα ο δισκος δεν υπαρχει.

Ο δισκος φαινεται κανονικα στο bios....... τρεχοντας ξανα το live cd μου τον εμφανισζει ως 1GB filesystem και τα περιεχομενα ειναι αυτα που δειχνει η φωτο που επισυναπτω, εννοειται οτι ο δισκος ποτε δεν ειχε windovws, program files κλπ. Στα properties μου δειχνει την χωρητικοτητα του κανονικα, δηλαδη 95% γεματο.

Να πω εδω οτι ο δισκος επαψε να εμφανιζεται οταν στη θεση του σθνδεσα αλλον για να τραβηξω καποια αρχεια, επανασυνδεοντας τον δεν φαινοταν στο συστημα οποτε ετρεξα το live cd.  Την πρωτη φορα που ετρεξα το live cd ο δισκος εμφανιστηκε κανονικα στο UBUNTU καθως και ολα τα αρχεια του, αλλα εκανα την κοτσανα (?) να μην τερματισω ορθοδοξα το live cd και εκτοτε ο δισκος δεν εμφανιζεται......

Η ολη φαση ειναι οτι πρεπει να τον ξαναφτιαξω μεχρι αυριο το μεσημερι γιατι μετα χανω καποια πραγματα που ειχα κανει backup απο αυτον σε εναν που αγορασα μολις προχτες και οποιος πρεπει να επιστραφει ως αυριο το μεσημερι λογω ζημιας που ειχε ( bad sectors) οπως τον αγορασα, μπερδεμα !!!!

Οποιος ξερει κατι ας βοηθησει, μονο please,μη μου πειτε να χρησιμοποιησω ubuntu για να τον επαναφερω !

 

Δυστυχως ξεχασα πως επισυναπτω εικονες εδω, ειναι αργα και ειμαι και πτωμα !

 

ΕDIT: επισυναψη εικονας εγινε.

post-43356-0-67124100-1452284890_thumb.p

Έγινε επεξεργασία από rasape
Link to comment
Share on other sites

Ξεκιναω απο την αναποδη. Για φωτο κανε πληρη επεξεργασια και επιλογη αρχειου που θες να επισυναψεις. Οταν επισυναψεις το αρχειο , τοτε εχεις την επιλογη να πατησεις "προσθηκη στο μυνημα" , ωστε να καθορισεις και τη θεση που θες να φαινεται η φωτο (αλλιως θα φαινεται στο τελος του μηνυματος σου ).

 

Τον δισκο να φανταστω δοκιμασες να τον δεις μεσα απο το Disk management των Windows 7/8.1 , ετσι; Και να δεις μηπως θελει να τον επαναπροσδιορισεις (να δωσεις γραμμα για παραδειγμα). Ειχα ακριβως ιδιο θεμα μετα απο προσπαθεια να περασω ubuntu. Ειχα κανει καποιο λαθος ομως και μετα απο τα 2 διαμερισματα μου εβλεπε μονο το ενα. Ο λογος ηταν οτι ηθελε επανενεργοποιηση απο το disk management. Tρεχα-γυρευε. 

Αν καταλαβα καλα αυτος ο δισκος ο γεματος, εγινε backup σε εναν καινουριο που ηταν χαλασμενος εξ'αρχης. 

Αυτον τον καινουριο δεν τον τσεκαρες πριν ξεκινησεις το backup? 

 

Kαι καπου εδω , νομιζω οτι ερχεται ο @pasjohn, για να σου πει περισσοτερες πληροφοριες , enlighten us !! :) 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκιναω απο την αναποδη. Για φωτο κανε πληρη επεξεργασια και επιλογη αρχειου που θες να επισυναψεις. Οταν επισυναψεις το αρχειο , τοτε εχεις την επιλογη να πατησεις "προσθηκη στο μυνημα" , ωστε να καθορισεις και τη θεση που θες να φαινεται η φωτο (αλλιως θα φαινεται στο τελος του μηνυματος σου ).

 

Τον δισκο να φανταστω δοκιμασες να τον δεις μεσα απο το Disk management των Windows 7/8.1 , ετσι; Και να δεις μηπως θελει να τον επαναπροσδιορισεις (να δωσεις γραμμα για παραδειγμα). Ειχα ακριβως ιδιο θεμα μετα απο προσπαθεια να περασω ubuntu. Ειχα κανει καποιο λαθος ομως και μετα απο τα 2 διαμερισματα μου εβλεπε μονο το ενα. Ο λογος ηταν οτι ηθελε επανενεργοποιηση απο το disk management. Tρεχα-γυρευε. 

Αν καταλαβα καλα αυτος ο δισκος ο γεματος, εγινε backup σε εναν καινουριο που ηταν χαλασμενος εξ'αρχης. 

Αυτον τον καινουριο δεν τον τσεκαρες πριν ξεκινησεις το backup? 

 

Kαι καπου εδω , νομιζω οτι ερχεται ο @pasjohn, για να σου πει περισσοτερες πληροφοριες , enlighten us !! :)

 

Ευχαριστω πολυ @tommybertsen, και συγνωμη που αργησα να απαντησω αλλα ειχα τρεχαματα....ανεβασα την εικονα, εννοειται οτι ο δισκος δεν περιεχει τιποτα απο αυτα που φαινονται μεσα απο το ubuntu.

Λοιπον η περιπτωση εχει ως εξης τωρα, τον δισκο τον αλλαξα και αυτη τη φορα τον τσεκαρισα και ειναι οκ, ο δε δισκος που θελω να τραβηξω αρχεια εξακολουθει να μην φαινεται ουτε στα windows ουτε σο disk management, ενω στο bios υπαρχει κανονικα. Τρεχοντας live cd τον βλεπει με περιεχιμενα  που φαινονται στη φωτο, στα δε properties παντα μεσα απο ubuntu, μου δειχνει την χωρητικοτητα που ειχε πριν "εξαφανιστει" (*), δηλαδη ολα τα αρχεια μου υπαρχουν κανονικα απλα δεν τα βλεπω.

Φιλος πολυ καλος linuxας μου ειπε οτι εντος των ημερων θα ερθει μολις ευκαιρισει και θα τον φτιαξει, αλλα εμενα με εχει φαει η αγωνια γιατι εκει μεσα ειναι καποιος δουλειες μου που δυστυχως δεν προλαβα να τραβηξω backup.

 

(*) Mηπως να φωναζα τη Νικολουλη;...:)

 

Έγινε επεξεργασία από rasape
Link to comment
Share on other sites

Μέσα από τα win στο disk management τον βλέπεις (ανέβασε μια φωτό αν θέλεις).

Για να μην τρομάζει το ubuntu χρησιμοποίησε τα mini win xp στο live cd Hirens Bood cd.

 

Η αλήθεια είναι ότι κάπου σε χάνω.

 

- Αποσύνδεσες τον δίσκο(ας πούμε 1ος δίσκος) και στη θέση του δηλ. στην ίδια sata θύρα έβαλες έναν άλλον δίσκο? Τράβηξες λοιπόν τα αρχεία αυτού του άλλου δίσκου και τα έβαλες σε έναν άλλο 3ο δίσκο να υποθέσω. Σωστά? Τα αρχεία αυτά τα έχεις?

 

- Στη συνέχεια συνδέεις ξανά τον 1ο δίσκο και δεν μπορείς να τον δεις στα win. Σωστά?

 

- Έκανες λοιπόν backup αρχεία του 1ου δίσκου σε αυτόν που είχε bad sectors. Γιατί πρέπει να τον επιστρέψεις αύριο(Παρασκευή)

 

Ανέφερε και ποιο είναι το σύστημά σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, στο disk management δεν φαινεται, επισης και στα mini xp δεν φαινεται....

 

Τρεις δισκοι, οι δυο χωρισμενοι με λειτουργικα, ο ενας αποθηκη. Αποσυνδεσα τον εναν με το λειτουργικο και αφησα τον αλλον (win 8.1) ωστε να μπω και να παρω backup του δικου - αποθηκη. Το backup εγινε στον νεο δισκο ( που εν τελει ειχε προβλημα). Αφαιρεσα τον νεο δισκο και ξαναεβαλα αυτον που ειχα βγαλει, ολα καλα.... και εκει με πιανει η εμπνευση να δοκιμασω ενα cd ubuntu, το βαζω και αφου μου εφυγε η περιεργεια κλεινω ανορθοδοξα το pc χωρις να περιμενω να κανει shutdown to ubuntu.

Στην επανεκκινηση ο δισκος - αποθηκη ειναι αφαντος και παραμενει ετσι. Επαναλαμβανω οτι στο Bios φαινεται κανονικα....Φαινεται μονο μεσα απο ubuntu και μου δειχνει τα περιεχομενα της φωτο, επισης και στις ιδιοτητες μου δειχνει οτι ειναι κανονικα γεματος οπως ηταν, απλα δεν βλεπω αλλα αρχεια εκτος απο αυτα της φωτο....

 

Βεβαια, υπηρχε ο νεος δισκος που, εστω και με προβλημα (bad setors), ειχε ολο το backup μου αλλα δεν υπηρχε πουθενα χωρος να το αντιγραψω :(

Απο οτι εχω καταλαβει ο δισκος χρησιμοποιηθηκε ως μνημη για το live cd, που αν τερματιζα κανονικα το ubuntu θα ερχοταν στην κανονικη του κατασταση.

 

Ετσι ο προβληματικος δισκος επιστραφηκε, πηρα καινουργιο και τον ελεγξα, αλλα ο δισκος - αποθηκη με τα αρχεια μου παραμενει αφαντος.

Περιμενω εναν φιλο που κατεχει καλα το θεμα και μεσα απο linux μου ειπε οτι ειναι παιχνιδι να τον επαναφερει.... ιδωμεν !

 

Το συστημα μου ειναι ενας xeon x5650 4ghz με 8gb ram.

Έγινε επεξεργασία από rasape
Link to comment
Share on other sites

Μπούταρε με το Hirens Boot CD και επέλεξε το Parted magic. Είναι η 4η επιλογή. Πατάς enter και ξανά emter στο Start(....). 

Κάτω αριστερά έχει ένα εικονίδιο το mount Devices. Βλέπεις τον χαμένο δίσκο σου? Έχεις πρόσβαση στα δεδομένα?

 

Άλλη λύση με το testdisk αλλά έχω καιρό να το κάνω.

 

Άλλη λύση με το Active File Recovery ή με το EaseUS Partition Master. Αλλά πρέπει να βρεις την Πλήρες έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι, δεν εκανα τιποτα απο αυτα που προταθηκαν απο φοβο μη χασω τα αρχεια μου.

Απλα πριν απο λιγο εφυγε απο το σπιτι μου ο φιλος μου με το linux, ο οποιος, εγκατεστησε μια διανομη mint, αρχισε να πληκτρολογει κατι ακαταλαβιστικες αραδες, εκανε επανεκκινηση στα παραθυρα και ο δισκος ηταν στη θεση του!

Απεγκατεστησε και το mint καταργωντας ενα μικρο partition που ειχε δημιουργησει στον νεο μου δισκο, εσβησε και εκεινον τον περιεργο boot manager και ολα καλα !

Σας ευχαριστω ολους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.