Jump to content



Overclocking Phenom II x4 955BE


Efialtis

Recommended Posts

Καλή Χρονιά σε όλους.

Γνωρίζοντας τα βασικά για overclocking αλλά χωρίς να έχω ασχοληθεί ποτέ εμπεριστατωμένα είπα να ανεβάσω τον 955ΒΕ που έχω πάνω σε μια μητρική Asus M5A99X R2.0 Evo.
Έβαλα ένα βασικό Overclock μέσω BIOS και παίζω μέσω TurboV Evo για κάτι καλύτερο αν θέλω.

Από BIOS βάζω
FSB 225x16=3600MHz
CPU Voltage Auto
RAM Auto
HTT 2250MHz μέσω ρύθμισης BIOS
NB 2475MHz μέσω ρύθμισης BIOS
Υπόλοιπα ρεύματα Auto

Μπαίνω Windows και τρέχω το TurboV Evo από το AI Suit II
 
Ανεβάζω CPU Voltage 1.41875V από 1.40V που βλέπω εκεί
CPU/NB Voltage 1.25V από 1.35V (το κατεβάζω επειδή διάβασα το 1.35 είναι max)
NP Voltage 1.1125V από 1.1V
NB HT Voltage 1.2125V από 1.2V
SB Voltage 1.11V από 1.10V
και ανεβάζω multiplier 16.5 οπότε 225χ16.5=3725MHz

Βγάζει prime95 (torture 1η επιλογή για max heat) χωρίς κανένα λάθος για 30 λεπτά με θερμοκρασία 54-55C. Δεν το άφησα παραπάνω.
Βλέπω στο prime πως τραβάει 1.440V παρόλο που έχω δώσει την συγκεκριμένη τιμή πιο πάνω. Αφού δουλεύει και οι θερμοκρασίες είναι ανεκτές δεν με απασχολεί.

To θέμα μου είναι η μνήμη που τρέχει DDR3-1500 και βάζω εικόνα από CPUZ
post-35751-0-90019100-1452272407.jpg
Πρίν το OC την είχα DDR3-1600 επιλογή από BIOS με auto χρονισμούς και βάζω και εικόνα SPD από CPUZ.
post-35751-0-48640200-1452272432.jpg
Μπορώ να κάνω κάτι ώστε η μνήμη να τρέξει με μεγαλύτερη ταχύτητα χωρίς να πειράξω FSB ή είναι μια χαρά εκεί και είναι απλώς στο μυαλό μου οτι χάνω;

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο bios , στην καρτέλα Ai Tweaker , έχει την επιλογή Memory Frequency.

 

Εκεί βλέπεις τους διαθέσιμους διαιρέτες μνήμης της μητρικής σου.

 

Βλέπεις λοιπόν πόσο τρέχουν οι μνήμες σου (βάση του fsb που έχεις ορίσει).

Τώρα που έχεις υπερβεί το original 200 fsb , δέν πρόκειται να βλέπεις σαν τιμή το 1600 , αλλά πιθανόν το 1800 στην ίδια επιλογή.

 

Επιλέγεις το διαιρέτη που ξέρεις έκ των προτέρων ότι μπορούν να παίξουν οι μνήμες σου.

Διαφορετικά πειραματίζεσαι και δοκιμάζεις.

 

maxresdefault.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και θα το δοκιμάσω. Πως μπορώ να μετρήσω σε ποιά επιλογή αποδίδουν καλύτερα οι μνήμες;

Προγράμματα όπως το Sandra βγάζουν αξιόπιστα αποτελέσματα; Μπορείς να προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο?

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που είναι Black Edition, γιατί δεν ανεβάζεις απλά τον multiplier? Πάντως δεν αποκλείεται αν είναι καλό κομμάτι να μην έχει ανάγκη επιπλέον ρεύματος. Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις να τον ανεβάσεις λίγο λίγο, χωρίς να αυξάνεις το ρεύμα. Αλλά λίγο λίγο την κάθε φορά. Μπορείς να ανεβαίνεις π.χ. κατά 50MHz σε κάθε βήμα μία ανεβάζοντας ελάχιστα το bus, μία κρατώντας το bus σταθερό και αλλάζοντας τον πολλαπλασιαστή κατά 0.5 πιο πάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και θα το δοκιμάσω. Πως μπορώ να μετρήσω σε ποιά επιλογή αποδίδουν καλύτερα οι μνήμες;

Προγράμματα όπως το Sandra βγάζουν αξιόπιστα αποτελέσματα; Μπορείς να προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο?

 

Aida64 , είναι πολύ αξιόπιστο.

Τρέχεις την επιλογή cache & memory benchmark

 

largeImg.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.