Jump to content



Σύνδεση με υπόγειο , μεταξύ υπολογιστή και router ?


Recommended Posts

Θέλει ο ξα. μου να κάνει μια σύνδεση.

 

Μένει στον 4ο όροφο και στο υπόγειο έχει το γυμναστήριο του ,και θέλει να έχει ίντερνετ κάτω.

Βασικό δεν θέλει να τρυπήσει τον τοίχο πάνω σπίτι ή να κάνει πατέντα και να κατεβάσει καλώδιο UTP. 

 

Σκέφτεται ,να βάλει αντάπτορα κάτω από usb-> ethernet Και πάνω να βγάλει αρσενικό και να κάνει αντίθετο αντάπτορα και να συνδέσει πάνω κεραία ή έξω από το υπόγειο που να πιάνει πάνω.

 

Γενικά θέλει να κρατήσει το κόστος όσο πιο χαμηλά γίνεται.

 

Επειδή είναι μόνος όμως και δεν μπορώ να τον βοηθήσω εγώ ,θα ήθελα κάτι απλό.

Εγώ σκέφτηκα να πάρει αφού έχει το ίδιο ρεύμα ,συσκευή με powerline και να πάρει internet Κάτω,αλλά βγαίνει λίγο ακριβό καμία 40€ και δεν ξέρω κατά πόσο εύκολα μπορεί να τοκάνει και ο ίδιος...

 

τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

όταν λες ίδιο ρεύμα;;

Από τον ίδιο πίνακα παίρνει ρεύμα 4ος κ υπόγειο γυμναστήριο; Χλωμό.. δε βλέπω να παίζει powerline από τέτοια απόσταση.. ακόμα κ με τα ίδια καλώδια να παίρνει ρεύμα κάτω, είναι μεγάλη η απόσταση.

Όταν κάνουμε τέτοιες κινήσεις, βάζουμε το χέρι στην τσέπη (γνώμη μου) μια και τα χρήματα θα τα γλιτώσουμε κ θέλουμε να δουλεύει σωστά. Αν θέλει με λιγότερο από 40€ να βρει λύση κ να παίζει κ σωστά.. καλύτερα να μη βάλει internet στο γυμναστήριο. Ακόμα κ το ασύρματο, δεν είναι σίγουρο.. θέλει υπομονή κ δοκιμές.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αμα του φαίνονται πολλά τα 40 μην ξεκινήσει καν.

Γιατί καταρχάς ακόμα και τα power line ειναι πιο ακριβά ,και κατά δεύτερον με τόσα λεφτά χλωμό να το κάνει έτσι κι αλλιώς με τόσα αν δεν πιάνουν τα χέρια του.

Και όπως θα μάθεις και απο τους υπολοίπους :

Θέλει τρύπημα και καλώδιο .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με powerline το έχω κάνει και εγώ.Δεν θυμάμαι κόστος (πριν από κανα 2 χρόνια το έκανα).Ταχύτητες όχι πολύ καλές,αλλά την δουλειά σου την κάνεις.κάνεις. Από τον 1ο στο υπόγειο το έχω (αποθήκη στην πυλωτή βασικά).Αργότερα όμως θα περάσω καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Power line για να μπει θελει κατι προυποθεσουλες, όπως να είσαι τουλάχιστον στο ίδιο ρολόι, κανονικά στην ίδια φάση και χωρίς πολλά πολλά πολυπριζα και τέτοια στη μέση .

Link to comment
Share on other sites

όταν λες ίδιο ρεύμα;;

Από τον ίδιο πίνακα παίρνει ρεύμα 4ος κ υπόγειο γυμναστήριο; Χλωμό.. δε βλέπω να παίζει powerline από τέτοια απόσταση.. ακόμα κ με τα ίδια καλώδια να παίρνει ρεύμα κάτω, είναι μεγάλη η απόσταση.

Όταν κάνουμε τέτοιες κινήσεις, βάζουμε το χέρι στην τσέπη (γνώμη μου) μια και τα χρήματα θα τα γλιτώσουμε κ θέλουμε να δουλεύει σωστά. Αν θέλει με λιγότερο από 40€ να βρει λύση κ να παίζει κ σωστά.. καλύτερα να μη βάλει internet στο γυμναστήριο. Ακόμα κ το ασύρματο, δεν είναι σίγουρο.. θέλει υπομονή κ δοκιμές.. 

 

 

MONO LAN...Αυτο ακριβως τιποτα αλλο...

 

 

Αμα του φαίνονται πολλά τα 40 μην ξεκινήσει καν.

Γιατί καταρχάς ακόμα και τα power line ειναι πιο ακριβά ,και κατά δεύτερον με τόσα λεφτά χλωμό να το κάνει έτσι κι αλλιώς με τόσα αν δεν πιάνουν τα χέρια του.

Και όπως θα μάθεις και απο τους υπολοίπους :

Θέλει τρύπημα και καλώδιο .

 

 

Με powerline το έχω κάνει και εγώ.Δεν θυμάμαι κόστος (πριν από κανα 2 χρόνια το έκανα).Ταχύτητες όχι πολύ καλές,αλλά την δουλειά σου την κάνεις.κάνεις. Από τον 1ο στο υπόγειο το έχω (αποθήκη στην πυλωτή βασικά).Αργότερα όμως θα περάσω καλώδιο.

 

 

Power line για να μπει θελει κατι προυποθεσουλες, όπως να είσαι τουλάχιστον στο ίδιο ρολόι, κανονικά στην ίδια φάση και χωρίς πολλά πολλά πολυπριζα και τέτοια στη μέση .

 

Πάμε στα σωστά,

Δεν θέλει να τρυπήσει τον τοίχο στον πάνω όροφο για να περάσει UTP link.

 

Του έχει καρφωθεί επειδή μίλησε κιόλας ότι με αυτό θα κάνει δουλειά:

http://www.kotsovolos.gr/site/computing/networking/range-extenders-and-wifi-adapters/129683-tp-link-tl-pa4010-kit-500-nano?cmicc=skroutz

 

επειδή διάβασε ότι γίνεται έως 300 μέτρα σύνδεση ενώ αυτός είναι , ούτε 20 μέτρα.

 

Ναι,παίρνει από το ίδιο μέρος ρεύμα υπόγειο και το σπίτι του ,τα είχε κάνει ο ίδιος για να τα πληρώνει όλα ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι στο ίδιο ρολόι/γραμμή θα δουλέψει και για καλύτερη λειτουργία να μπουν απευθείας στις πρίζες όπως αναφέρθηκε

και όχι σε πολύμπριζο.

 

 Από το υπόγειο δίνω internet στον πρώτο και δεύτερο όροφο.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι στο ίδιο ρολόι/γραμμή θα δουλέψει και για καλύτερη λειτουργία να μπουν απευθείας στις πρίζες όπως αναφέρθηκε

και όχι σε πολύμπριζο.

 

 Από το υπόγειο δίνω internet στον πρώτο και δεύτερο όροφο.

 

ναι ίδιο ρολόι είναι ίδιο ρεύμα κτλ.

τα πήρε ήδη τσάμπα το έψαχνα. Τώρα μένει να τα παραλάβει.

Link to comment
Share on other sites

Με το που τα σετάρει, αν μπορείς κάνε μας ένα update με το αν έπαιξαν και με το τι ταχύτητες έπαιξαν. Και να μαθαίνουμε και να ξέρουμε για μελλοντική χρήση. Ίσως έφτιαξαν κ την τεχνολογία κι είναι πολύ καλύτερα από τα πρώτα μοντέλα powerline. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.