Jump to content



Ερωτήσεις: geekbuying, GearBest, Merimobiles


Recommended Posts

Υποθέτω ότι και τα τρία είναι κινέζικα μαγαζιά.

Αν αγοράσω προϊόν της Xiomi από ένα εξ αυτών θα είναι αυθεντικό;

Το geekbuying αναφέρει αεροπορική αποστολή. Αυτό μειώνει τις ημέρες παράδοσης ή είναι τρικ και όλοι τον ίδιο χρόνο κάνουν;

Link to comment
Share on other sites

Το Xiaomi που πήρα από το GearBest, μια χαρά αυθεντικό ήταν, αλλά ήρθε με malware μέσα, το οποίο σημαίνει ότι πέρασε από κάποια άλλα χέρια στην διαδρομή του μεταξύ εργοστασίου και εμένα. Ήταν όμως και σε πολύ καλή τιμή, οπότε ίσως το GearBest πέτυχε κάποια παρτίδα σε εξαιρετική τιμή, από όχι και τόσο εξαιρετικής αξιοπιστίας μεσάζοντα ο οποίος μπορεί να βγάζει λεφτά όχι από την μεταπώληση συσκευών, αλλά από την εγκατάσταση malware. Πάντως όταν το έψαχνα είχα δει παρόμοια περιστατικά με αγορές κινητών και από άλλα κινεζομάγαζα. Επίσης κάτι powerbanks και ακουστικά που πήρα για λογαριασμό άλλου πριν μια βδομάδα, και αυτά αυθεντικά δείχνανε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν αποφύγεις κάτι περίεργους πωλητές με πάρα πολύ χαμηλές τιμές και βλέπεις μόνο σε "γνωστά" μαγαζιά δεν θα έχεις θέμα με την γνησιοτητα.

Από εκεί και πέρα θα απέφευγα και μαγαζιά που στέλνουν συσκευές με malware όπως γράφει πιο πάνω ο yanni, κάτι που εγώ το αποδίδω στο εκάστοτε κατάστημα...

Από merimobiles που έκανα παραγγελία και την άλλαξα πριν σταλεί, δεν είχα κάποιο παράπονο.

Σαν πρόταση θα σου έλεγα το vickmall που αποτι έχω δει στο myphone έχουν στείλει τηλέφωνα ακόμα και με την rom της ελληνικής κοινότητας και ελέγχουν τα κινητά πριν την αποστολή (έτσι λένε).

Επίσης το καλοκαίρι ένα umi zero που είχα πάρει για τον αδερφό και είχε θέμα, μετά από επικοινωνία το έστειλα πίσω και μετά από 2 μέρες μου έστειλαν καινούριο με φωτογραφίες και όλα σαν καινούρια παραγγελία.

Επίσης αν πάρεις νέο μοντέλο xiaomi δες τι παίζει με τους κλειδωμένους bootloaders για να μην βρεθείς προ εκπληξεων

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πως θα το καταλάβω αυτό;

Όλα τα redmi note 3 είναι, οι καινούριες φουρνιές των mi4c και mi note pro θα είναι, το redmi 3 δεν ξέρουμε ακόμα.

Υπάρχει τρόπος για ξεκλείδωμα αλλά δεν είναι και η καλύτερη λύση που θα μπορούσε να υπάρξει εκ μέρους της εταιρίας.

Γενικά και όχι μόνο από τον bootloader κάνουν κινήσεις για να ελέγξουν τις rom...

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=429703

http://www.xda-developers.com/xiaomi-locks-bootloader-on-recent-devices/

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα redmi note 3 είναι, οι καινούριες φουρνιές των mi4c και mi note pro θα είναι, το redmi 3 δεν ξέρουμε ακόμα.

Υπάρχει τρόπος για ξεκλείδωμα αλλά δεν είναι και η καλύτερη λύση που θα μπορούσε να υπάρξει εκ μέρους της εταιρίας.

Γενικά και όχι μόνο από τον bootloader κάνουν κινήσεις για να ελέγξουν τις rom...

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=429703

http://www.xda-developers.com/xiaomi-locks-bootloader-on-recent-devices/

Οπότε ξεχνάμε το τηλέφωνο ή ξεχνάμε τα Ελληνικά στο τηλέφωνο...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε ξεχνάμε το τηλέφωνο ή ξεχνάμε τα Ελληνικά στο τηλέφωνο...

http://xiaomi.eu/community/index.php?threads/29213/

Αυτά χρειάζεσαι για τώρα για τις dev.

Αλλά αφού έχουν κάνει την κίνησή τους οι της Xiaomi και φαίνεται να το εννοούν, θέλει προσοχή και να μην βιάζεσαι για τα updates.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το Xiaomi που πήρα από το GearBest, μια χαρά αυθεντικό ήταν, αλλά ήρθε με malware μέσα, το οποίο σημαίνει ότι πέρασε από κάποια άλλα χέρια στην διαδρομή του μεταξύ εργοστασίου και εμένα. Ήταν όμως και σε πολύ καλή τιμή, οπότε ίσως το GearBest πέτυχε κάποια παρτίδα σε εξαιρετική τιμή, από όχι και τόσο εξαιρετικής αξιοπιστίας μεσάζοντα ο οποίος μπορεί να βγάζει λεφτά όχι από την μεταπώληση συσκευών, αλλά από την εγκατάσταση malware. Πάντως όταν το έψαχνα είχα δει παρόμοια περιστατικά με αγορές κινητών και από άλλα κινεζομάγαζα. Επίσης κάτι powerbanks και ακουστικά που πήρα για λογαριασμό άλλου πριν μια βδομάδα, και αυτά αυθεντικά δείχνανε.

 

malware? για πες λεπτομεριες γιατι και εγω απο gearbest το πηρα.. και τωρα ανησυχω. Δεν το εχω βαλει να φορτισει απο pc αν απο εκει γινεται η μεταφορα ή μεσω του app?

Έγινε επεξεργασία από stemac
Link to comment
Share on other sites

malware? για πες λεπτομεριες γιατι και εγω απο gearbest το πηρα.. και τωρα ανησυχω. Δεν το εχω βαλει να φορτισει απο pc αν απο εκει γινεται η μεταφορα ή μεσω του app?

Λογικά ήταν περασμένο πειραγμένο firmware.

Android Mobiles Thread - Σελίδα 56 - Smartphones - TheLab.gr (1101 post και μετά)

Βοήθησε ο maddoctor και βέβαια το xiaomi-miui.gr από όπου κατέβασα την stable Ελληνική έκδοση του firmware.

Link to comment
Share on other sites

Η xiaomi σύμφωνα με ανακοίνωση της σκοπεύει να έχει κλειδωμένο τον bootloader σε όλα της τα τηλέφωνα από εδώ και πέρα.

Βέβαια θα υπάρχει μια διαδικασία για ξεκλείδωμα του bootloader αλλά θα είναι λιγάκι περίπλοκη και θα περιμένεις 10+μέρες ώστε να πάρεις έγκριση για ξεκλείδωμα.

Τα παραπάνω σημαίνουν ότι ένας γνωστής θα μπορεί να κάνει πάλι την αλλαγή σε όποια rom επιθυμεί, οι υπόλοιποι είτε θα μένουν με την ελληνική έκδοση της rom που βάζουν τα καταστήματα ή θα βάζουν την official rom που έχει μόνο αγγλικά.

Σε ότι αφορά κατάστημα πάντα από vickmall και sg post airmail.

Έγινε επεξεργασία από Peter Pan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν θέλω να φανώ κακός αλλά το να προτείνεται μόνο vickmall εν έτη 2016 είναι λιγάκι τραγελαφικό.

 

Αξιόπιστα καταστήματα και από άποψη αυθεντικότητας είναι: (η σειρά είναι τυχαία)

1) geekbuying (δοκιμασμένο service σε 1 συσκευή η οποία χάλασε μετά απο 10 μήνες, όλα πήγαν κομπλε)

2) banggood (δοκιμασμένο service σε 4 συσκευές , 2 αντικατάσταση με καινουριο DOA και 1 στο μήνα πάνω λειτουργίας με επιστοφή κίνα, και 1 partial refund 60ευρώ για να το φτιάξω Ελλάδα)

3) vickmall

4) minideal

 

Πάντα βάζουμε επιλογή registered Airmail και διαλέγουμε NLpost ή SGpost. Σε κάποια από τα παραπάνω site αυτά είναι και σαν προεπιλογή.

 

Καταστήματα που ξέρεις ότι κάποτε θα παραλάβεις όπως και να έχει.

1) Gearbest 

2) Pantawill

3) Everybuying

4) Coolicool

5) Antelife

 

Το 5+6 είναι το ίδιο κατάστημα.

 

Ποτέ από TinyDeal.

Εχω αγοράσει από όλα τα καταστήματα χωρίς κανένα πρόβλημα από άποψη αυθεντικότητας. Τα τρία πρώτα απλά από τις προσωπικές μου εμπειρίες τα θεωρώ Επαγγελματίες στο είδος τους.

Τις περισσότερες αγορές τις έχω κάνει από banggood,gearbest και μετα vickmall, geekbuying. Η επιλογή του Gearbest ¨οπως είπαν και πιο πάνω έγινε λόγω ακαταμάχητης τιμής. (πχ πριν 5-6 μέρες έβαλαν το Doogee X5 pro στα 54$ , ο ανταγωνισμός στα 80$,  και τσίμπησα ένα για δώρο στον πατέρα και έχω ένα κρατημένο αν ενδιαφέρεται κάποιος)

 

Όσο αγορά τώρα το κινητό η πιο φθηνή τιμή σήμερα από τα 3 πρώτα είναι το Banggood στα 188.54$ (με revolut στα 173,19 ευρώ) χρησιμοποιώντας το κουπόνι 10% που σου δίνουν κατεβάζοντας την εφαρμογή τους στο  κινητό σου. Εμένα έκανε ακριβώς 10 μέρες μιας και μου το έστειλαν την ίδια μέρα που το παρήγγειλα.  http://prntscr.com/9rwn5p

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιώντας το κουπόνι 10% που σου δίνουν κατεβάζοντας την εφαρμογή τους στο κινητό σου

 

Σε πιο κινητό; Αυτό που έχεις, ή σε αυτό που θα αγοράσεις επιλέγεις να στη φορτώσουν πριν το στείλουν;

Τι ακριβώς κάνει αυτή η εφαρμογή;

Που την βρίσκεις;

Link to comment
Share on other sites

Σε πιο κινητό; Αυτό που έχεις, ή σε αυτό που θα αγοράσεις επιλέγεις να στη φορτώσουν πριν το στείλουν;

Τι ακριβώς κάνει αυτή η εφαρμογή;

Που την βρίσκεις;

1) Κάνεις λογαριασμό στο banggood, αν έχεις παλιό κάνε έναν νεό γιατί νομίζω ότι μετά τον χρόνο δεν μπορείς να πάρεις το κουπόνι.

2) Στο κινητό σου τώρα κατέβασε αυτή την εφαρμογή https://play.google.com/store/apps/details?id=com.banggood.client&hl=el

3) Συνδέσου με τα στοιχεία σου και σου δίνει ένα 10% κουπόνι

4) Από το pc ή το κινητό σου αγοράζεις την συσκευή που θες ή ότι άλλο θες χρησιμοποιώντας αυτό το κουπόνι. (πιάνει παντού και το βρίσκεις στο account σου μέσα εύκολα)

 

Αυτά :) Θα σου έχει μία επιλογή για αποστολή με μεταφορικά και μία χωρίς. Εσύ επιλέγεις αυτή με τα δωρεάν μεταφορικά, κατά 99% θα είναι SGpost αν κρίνω από τις αποστολές κινητών που κάνουν ή NLpost. Την επιλογή EMS την προσπερνάς γιατί έχει μεγάλη περίπτωση για τελωνείο. 

 

Αν γραφτείς και στο newsLetter σου δίνει και άλλα κουπόνια των 5-10-20 δολλαρίων για ποσά 50-100-200$ αντίστοιχα. Αν έχεις revolut σου προτείνω αγορά να το αγοράσεις σε δολλάρια θα πληρώσεις περίπου 2.5 ευρώ λιγότερο σε σχέση με πληρωμή κατευθείαν σε ευρώ. Αυτά :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.