Jump to content



Νέο PC - Conroe, DFI, BH5 και της γάτας τα νύχια


Chosen

Recommended Posts

Λέω να φτιάξω νέο PCάκι και δεν ξέρω τι να πάρω. Όταν λέω δεν ξέρω τι να πάρω εννοώ: θέλω Intel/Nvidia, μΑΤΧ, midrange επιλογές και έχω χάσει τον μπούσουλα με τις εξελίξεις τα τελευταία 2 χρόνια.

 

Επεξεργαστής: Skylake είναι οι καινούριοι, απ'ότι κατάλαβα. Επίσης, διάβασα (εδώ) ότι παίζει και ψιλο-overclocking με τους απλούς και έλεγα να πάρω κανέναν 6400/6500 αν μπορούν να πάρουν ένα 10-20% πάνω με το bclk. Τι θα χρειαστεί να προσέξω;

 

Μητρική: Εδώ έχω χάσει εντελώς τη μπάλα. Βλέπω B150, B110, H110, Z170 what the everloving f**k. Ιδανικά, θα ήθελα μια μΑΤΧ μητρικούλα που να μπορεί να κλοκάρει λίγο έναν κλειδωμένο 6400/6500, όπως προανέφερα. SATA600, USB3 κλπ έχει βγει τίποτα άλλο που μου διαφεύγει;

 

Μνήμες: DDR4 είναι η γεύση του μήνα;

 

Κάρτα γραφικώνε: mid range Nvidia, σε ποια σειρά είμαστε, 7, 8, 9; Έλεγα για καμιά της τάξης x50 (π.χ. 750, 950 κλπ), αν έχετε να προτείνετε καμιά σχετικά αθόρυβη, θα το εκτιμούσα.

 

Τροφοδοτικό: φαντάζομαι ότι για τα παραπάνω με καλύπτει κανένα Corsair 550 κλπ, ε;

 

Κατά τ'άλλα, έχω μόνο κουτί, ψύξη και αποθήκευση. Η ψύξη (Noctua NH-L12) που έχει mounting kit για 1150, θα μπαίνει και σε 1151;

 

Αν κάτι σας φαίνεται αυτονόητο, μην βγάλετε το συμπέρασμα ότι το ξέρω, όπως προείπα έχω 2+ χρόνια εκτός σκηνής.

 

 

 

Ο χρήστης του οποίου η πρόταση θα είναι και η πλησιέστερη σ'αυτό που θα καταλήξω, κερδίζει ένα τοπικό μασάζ από τον @DJD (full extra happy ending etc.)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο επεξεργαστής μιας και είναι η καρδιά του συστήματος, θα πρέπει να είναι κάτι το εξαιρετικό.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση θα πρότεινα έναν Athlon XP 2500+ barton mobile, που κάνει και θεσπέσιο oc!

Σε μητρική θα πήγαινα σε Abit μιας και είναι για τους ψαγμένους και κάνει παπάδες.

Μνημούλες συμφωνούμε με τις Winbond BH5... απλά δεν υπάρχουν!

Μια 8800GT και έδεσε το γλυκό!

 

 

Αχαχαχαχα.

Στα σοβαρά τώρα.

 

Μητρική θες Z170 που είναι το "overclockable" chipset.

Τα H & B είναι για home/office - media center shit.

 

Σε m-ATX καλή και overclockable μητρική, δίχως πολλές ασυμβατότητες, BIOS issues, κλπ, θα έλεγα πως είναι μονόδρομος η Asus Maximus VIII Gene.

 

Επεξεργαστής κλασικά κάποιος Skylake, προσωπικά θα έπαιρνα K εφόσον θες να ξαναγίνεις πειραχτήρι... εεεμ overclocker εννοώ.
Overclockάρονται σχετικά καλά και οι non-K αλλά επειδή κάτι μου λέει πως δεν θα σε ικανοποιήσει και θα θες κι άλλο ( gimme more, gimme more! ) για αυτό προτιμώ έναν K ( unlocked, και με τα εξτρά κοκοψώνια του σε cache, κλπ ).

 

DDR4 μνημούλες στην ποσότητα που θες/χρειάζεσαι, δεν χρειάζεται να πάρεις το uber-expensive "overclocking" kit.

 

Γραφικών, εφόσον το gaming λογικά θα λείπει ή θα είναι περιορισμένο όπως φαντάζομαι, θα έκανα ένα μικρό bump στις x50 σου και θα πήγαινα σε GTX 960 ( HDMI 2.0a, HEVC (h.265) hardware decoding και λοιπά ).

 

Τροφοδοτικό για αυτά, όπως είπες, ένα ποιοτικό 520-550W, Corsair, Antec, eVGA, ότι σου κάνει κλίκ στις καλές σειρές.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

... θες ...

 

Επί πολλά χρόνια αναβάθμιζα κάρτες και επεξεργαστές κλπ παίζοντας ουσιαστικά ένα και μόνο παιχνίδι, του 2004. Αυτή η φάση πέρασε ανεπιστρεπτί και δε μου κάνει διάθεση πλέον να σκάω λεφτά για περισσότερα muscles απ'όσα μου χρειάζονται :hehe:

 

 

@Chosen ποιο κουτι έχεις?

 

Coolermaster Elite 310 :wub:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πες μας ντε και budget να έχουμε ένα ταβάνι, μη μας αφήνεις free :p

 

Είπα budget (εμμέσως): mid range :D Δεν ψωνίζω με γνώμονα το κόστος, αλλά το πόσες επιδόσεις μου αρκούν.

Αν π.χ. με +15 ευρώ πάω από 950 σε 960, δεκτόν. Αλλά μη μου πεις ότι με "μόνο" +90 ευρώ μπορώ να πάω και σε 970 (τυχαία τα μοντέλα, δεν έχω δει πόσο πάνε).

 

Μη βαζεις καν καρτα αν δε παιζεις... Με την iGPU μια χαρα θα εισαι. Επενδυσε στα αλλα, και αν σε ξαναπιασει το μικροβιο , κοτσαρεις μια καλη καρτα αργοτερα. :)

Με iGPU είμαι εδώ και 2 χρόνια και μου έλειψαν οι ομορφιές στο ένα και μοναδικό παιχνίδι που παίζω. Επίσης, 30άρα οθόνη 2560 και παίζω εδώ και 2 χρόνια στα 1600, because igpu.

 

usage ?

 

Diablo 3 :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έτσι όπως τα ακούω τα πράγματα πας για i5 6600K (αφού θες o/c), 8GB DDR4 Ram (οποιοδήποτε σετάκι 2χ4gb από τις γνωστές εταιρείες στα 2400/2666 MHz θα σε καλύπτουν), μATX με Z170 chipset (αφού θες o/c), θα πρότεινα κάποια της Asus, ανάλογα με το τι extra χαρακτηριστικά ψάχνεις και από κάρτα εφόσον θες nvidia κάποια gtx960 4gb αν και τη βρίσκω λίγο ακριβή για αυτά που προσφέρει, θα μπορούσες να πας και σε 750ti με κοντινές επιδόσεις αν και μια γενιά πίσω..

 

από δίσκους κλπ είσαι κομπλέ?

 

edit: βασικά συμφωνώ με τον @billpeppas με την εξαίρεση της m/b θα μπορείς να κάνεις τη δουλεία σου και με πιο φθηνό μοντέλο, πχ την Asus Z170M-PLUS

Έγινε επεξεργασία από Nameless1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μητρική

επεξεργαστης

μνημες  παιρνεις μια τετοια και στο μελλον βαζεις μια δευτερη εκτος αν δεν τιθεται θεμα χρηματων και παιρνεις 2 με την μια (καλυτερα οχι κιτ σε περιπτωση hw failure να μεινεις με μια μεχρι να σου γυρισει η αλλη)

 

καρτα γραφικων ποσα σου περισευουν?

Link to comment
Share on other sites

μητρική

επεξεργαστης

μνημες  παιρνεις μια τετοια και στο μελλον βαζεις μια δευτερη εκτος αν δεν τιθεται θεμα χρηματων και παιρνεις 2 με την μια (καλυτερα οχι κιτ σε περιπτωση hw failure να μεινεις με μια μεχρι να σου γυρισει η αλλη)

 

καρτα γραφικων ποσα σου περισευουν?

 

lol καλά εντάξει, εσύ δεν διάβασες τίποτα απ'ότι γράφτηκε μέχρι στιγμής.

 

Έχω καταλήξει ήδη σε 6500, οι μνήμες θα είναι 2x8Gb ό,τι κάτσει. Μητρική και κάρτα μένουν.

 

Μητρική κατά πάσα πιθανότητα καμιά Asrock που βγαίνουν κανα 80άρι φτηνότερες στο Amazon από την Maximus που προαναφέρθηκε και κάρτα ειλικρινά δεν ξέρω.

Έχω την υποψία ότι για το Diablo 3 και μια 750 Ti θα είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

από δίσκους κλπ είσαι κομπλέ?

Φορ δε γκλορυ....

Με τι εχεις ξεμεινει εκει πλακα πλακα. : D

Μη καιγεσαι ιδιατερα για oc...εκτος αν θες ντε και καλα να πας σε low mhz i5 (πχ 6400). Λογικα θα σε καλυψει και το turbo enhancement

Παρε μια φθηνη ζ170 matx (αφου χαλβαδιαζες την pro4s παρε αυτη) και τον 6600k απο το να παρεις μια ακριβοτερη μητρικη με πχ ton ι5-6400.

Aκομα και αν δεν μπεις ποτε στο bios.

Περι καρτα αν και δεν ειδα τι εχεις τωρα, στα frames θα εισαι +50% παραπανω τουλαχιστον αν εχεις hd4600 που δεν νομιζω γιατι απλα θα εβαζες καρτα.

Δε ξερω αν σου φτανουν στο να προσθεσεις ειτε αναλυση ειτε αλλα καλουδια. (γραψε μια και τι cpu εχεις παντως. Μια εκτιμηση μπορει να γινει).

Απο κει και περα βλεπεις και για καρτα.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

lol καλά εντάξει, εσύ δεν διάβασες τίποτα απ'ότι γράφτηκε μέχρι στιγμής.

 

Έχω καταλήξει ήδη σε 6500, οι μνήμες θα είναι 2x8Gb ό,τι κάτσει. Μητρική και κάρτα μένουν.

 

Μητρική κατά πάσα πιθανότητα καμιά Asrock που βγαίνουν κανα 80άρι φτηνότερες στο Amazon από την Maximus που προαναφέρθηκε και κάρτα ειλικρινά δεν ξέρω.

Έχω την υποψία ότι για το Diablo 3 και μια 750 Ti θα είναι μια χαρά.

 

για μένα πήγαινε σε 6600k αφού σου χει μπει η ιδέα, είναι 25 λίρες η διαφορά τιμής και πιστεύω αξίζουν..

μια χαρά είναι η asrock pro4s, τσίμπα και την 750ti αν βρεις καμια καλή υλοποίηση ακόμα καλύτερα, υπάρχουν και υλοποιήσεις με 4gb μνήμη και oc, δες πόσο πάνε και αποφασίζεις αν αξίζει ή αν με λίγα παραπάνω πας σε 960..

Έγινε επεξεργασία από Nameless1
Link to comment
Share on other sites

αν και δεν ειδα τι εχεις τωρα

 

http://www.thelab.gr/topic/131492-hd-plex-h1s-%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BA%CE%B9-pc-%CE%BC%CE%B5-0db-%CE%B1%CE%BC%CE%AD/

 

Από SSDs, έχω έναν Crucial mSATA 256Gb, έναν 840 Evo 250Gb, έναν 840 Pro 256Gb και χαϊδεύω έναν Sandisk Ultra II 960Gb που μου έφερε ο Βασίλης (chroma).

Link to comment
Share on other sites

lol καλά εντάξει, εσύ δεν διάβασες τίποτα απ'ότι γράφτηκε μέχρι στιγμής.

 

το elite 310 (airflow 1821 για μενα, chipikous-ftwxobinedocase - που ειχα σαν base πριν γεννηθει ο μεγαλος μου γιος που ειναι πλεον στα 6 -  για 775-1156 low PCs που εστηνα) παιρνει και full ATX, γιαυτο σου προτεινα την μητρικη την συγκεκριμενη

 

Έχω καταλήξει ήδη σε 6500, οι μνήμες θα είναι 2x8Gb ό,τι κάτσει. Μητρική και κάρτα μένουν.

 

Βαλε μια 750ΤΙ, αν σου περισευουν πας 960 4gb οπως ειπε o Peppas

 

Μητρική κατά πάσα πιθανότητα καμιά Asrock που βγαίνουν κανα 80άρι φτηνότερες στο Amazon από την Maximus που προαναφέρθηκε και κάρτα ειλικρινά δεν ξέρω.

Έχω την υποψία ότι για το Diablo 3 και μια 750 Ti θα είναι μια χαρά.

 

Ο αδερφος μου (Ρ70) παιζει μια χαρα σε ι3 με GTX670 (2ο πισι στο πατρικο), αρα ναι, απλα για τον αερα σου λεμε κατι πιο καλο, γιαυτο επιμενω για τον ι7, μια φορα θα τον παρεις και θα τα ξαναπουμε χρονια μετα για αναβαθμιση

Έγινε επεξεργασία από junior-21-
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.