Jump to content



δυο μνημες ραμ διαφορετικης χωρητικοτητας


Recommended Posts

Προσφατα αγορασα μια 4αρα μνημη ddr3 single chanell σε 1333mhz και θελω να προσθεσω λιγη ακομα αλλα οχι 4αρα παλι θελω να δωσω λιγο λιγοτερα λεφτα αφου προσφατα εδωσα πολλα για συνολικη αναβαθμιση, μπορω να προσθεσω μια 2αρα για να γινουν 6; η θα υπαρξει θεμα;

Link to comment
Share on other sites

Αν μπουν σε διαφορετικο καναλι τοτε θα δουλεψουν ως 6GB , αν μπουν στο ιδιο τοτε θα δουλεψουν ως 4GB (χανεις 2) στα setting της χειροτερης μνημης  

(ετσι διαβασα με ενα απλο googling) 

 

 

Γενικα τα dimακια 2-4 απεχουν το πολυ ενα 10αρικο , μη το τσιγκουνευτεις , παρε μια ΟΛΟΙΔΙΑ να μην εχεις θεματα

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνει με κανέναν τρόπο ποσότητα μνήμης, όπως και αν τις βάλει. Απλά θα πρέπει οι μνήμες να μπουν με βάση τους χρονισμούς της πιο αργής μνήμης. Αν μπορεί να αγοραστεί μνήμη ίδιου κατασκευαστή και ίδιων προδιαγραφών θα μειώνονται οι πιθανότητες ασυμβατότητας ή ανάγκης manual ρυθμίσεων στο BIOS, αλλά σε γενικές γραμμές δεν νομίζω να είναι πρόβλημα η χρήση μνήμης από άλλον κατασκευαστή ή ακόμα και διαφορετικής συχνότητας λειτουργίας. Εξάλλου σχεδόν τα πάντα παίζουν στα 1333MHz με 1.5V, απλά τα timings θέλουν λίγο προσοχή.

 

Πάντως η διαφορά τιμής μεταξύ 2GB DDR3 και 4GB DDR3 είναι τέτοια που προσωπικά θα πήγαινα στην δεύτερη επιλογή. Μιλάμε για διαφορά της τάξης των 6-7€.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνει με κανέναν τρόπο ποσότητα μνήμης, όπως και αν τις βάλει. Απλά θα πρέπει οι μνήμες να μπουν με βάση τους χρονισμούς της πιο αργής μνήμης. Αν μπορεί να αγοραστεί μνήμη ίδιου κατασκευαστή και ίδιων προδιαγραφών θα μειώνονται οι πιθανότητες ασυμβατότητας ή ανάγκης manual ρυθμίσεων στο BIOS, αλλά σε γενικές γραμμές νομίζω να είναι πρόβλημα η χρήση μνήμης από άλλον κατασκευαστή. Πάντως η διαφορά τιμής μεταξύ 2GB DDR3 και 4GB DDR3 είναι τέτοια που προσωπικά θα πήγαινα με στην δεύτερη επιλογή. Μιλάμε για διαφορά της τάξης των 6-7€.

 Kαταλαβα, δεν ειχα κοιταξει ποσο εχουν οι 2αρες και δεν πιστευα οτι εχουν τοσο μικρη διαφορα, οποτε ναι θα παω σε 4αρα. Αυτο με τους χρονισμους δεν το εχω ψαξει, αν παρω μια 4αρα αλλης εταιριας ιδια mhz θα πρεπει να πειραξω χρονισμους η τιποτα στα bios?

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχουν πέσει οι τιμές το τελευταίο διάστημα.

 

Ίσως και να μην χρειαστεί να κάνεις το οτιδήποτε. Την βάζεις πάνω ξεκινάς το σύστημα και εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα, ο υπολογιστής θα ανάψει κανονικά. Μετά μέσα στο BIOS συνήθως υπάρχει μια σελίδα που σε ενημερώνει για τους χρονισμούς, τους βασικούς έστω, της κάθε μνήμης. Λογικά το BIOS θα έχει περάσει αυτόματα τους κατάλληλους και εφόσον δεν ψάχνεις για καμιά ultra duper super μνήμη, αλλά την πιο οικονομική, οι χρονισμοί θα είναι μάλλον παρόμοιοι στην νέα μνήμη με αυτούς αυτής που ήδη έχεις. Αν δεις διαφορές σε κάποιον από τους χρονισμούς, απλά αν αργότερα σου πετάξει ο υπολογιστής στο άκυρο καμιά μπλε οθόνη, πας στο BIOS Και δοκιμάζεις χειροκίνητα τους πιο αργούς χρονισμούς που σημαίνει τους μεγαλύτερους. Αν η μία μνήμη λέει CAS 7 και η άλλη CAS 9, βάζεις CAS 9.

Κάτι ακόμα. Αν τις βάλεις σε διαφορετικά κανάλια θα κερδίσεις ένα μικρό μονοψήφιο ποσοστό σε επιδόσεις. Αν τις βάλεις στο ίδιο κανάλι(υποθέτω εδώ ότι η μητρική σου έχει 4 θέσεις) δεν θα έχεις αυτό το εξτρά 2-4%, αλλά έχει ελαφρώς μικρότερες πιθανότητες να αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Το ποιες υποδοχές είναι σε πιο κανάλι θα γράφει το manual της μητρικής.

 

Μην ανησυχείς που το ζαλίζω. Απλά γράψω 2-3 πράγματα παραπάνω. Το πιθανότερο είναι να βάλεις την νέα μνήμη πάνω και να παίξει με την μία. Αν δεν παίξει, απλά άσε την μόνη της για την περίπτωση που σου έτυχε χαλασμένη. Και βέβαια όταν βάζουμε βγάζουμε μνήμες το καλώδιο τροφοδοσίας είναι βγαλμένο(just to be sure) από τον υπολογιστή.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχουν πέσει οι τιμές το τελευταίο διάστημα.

 

Ίσως και να μην χρειαστεί να κάνεις το οτιδήποτε. Την βάζεις πάνω ξεκινάς το σύστημα και εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα, ο υπολογιστής θα ανάψει κανονικά. Μετά μέσα στο BIOS συνήθως υπάρχει μια σελίδα που σε ενημερώνει για τους χρονισμούς, τους βασικούς έστω, της κάθε μνήμης. Λογικά το BIOS θα έχει περάσει αυτόματα τους κατάλληλους και εφόσον δεν ψάχνεις για καμιά ultra duper super μνήμη, αλλά την πιο οικονομική, οι χρονισμοί θα είναι μάλλον παρόμοιοι στην νέα μνήμη με αυτούς αυτής που ήδη έχεις. Αν δεις διαφορές σε κάποιον από τους χρονισμούς, απλά αν αργότερα σου πετάξει ο υπολογιστής στο άκυρο καμιά μπλε οθόνη, πας στο BIOS Και δοκιμάζεις χειροκίνητα τους πιο αργούς χρονισμούς που σημαίνει τους μεγαλύτερους. Αν η μία μνήμη λέει CAS 7 και η άλλη CAS 9, βάζεις CAS 9.

Κάτι ακόμα. Αν τις βάλεις σε διαφορετικά κανάλια θα κερδίσεις ένα μικρό μονοψήφιο ποσοστό σε επιδόσεις. Αν τις βάλεις στο ίδιο κανάλι(υποθέτω εδώ ότι η μητρική σου έχει 4 θέσεις) δεν θα έχεις αυτό το εξτρά 2-4%, αλλά έχει ελαφρώς μικρότερες πιθανότητες να αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Το ποιες υποδοχές είναι σε πιο κανάλι θα γράφει το manual της μητρικής.

 

Μην ανησυχείς που το ζαλίζω. Απλά γράψω 2-3 πράγματα παραπάνω. Το πιθανότερο είναι να βάλεις την νέα μνήμη πάνω και να παίξει με την μία. Αν δεν παίξει, απλά άσε την μόνη της για την περίπτωση που σου έτυχε χαλασμένη. Και βέβαια όταν βάζουμε βγάζουμε μνήμες το καλώδιο τροφοδοσίας είναι βγαλμένο(just to be sure) από τον υπολογιστή.

Οκ καταλαβα, ευχαριστω για τη βοηθεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου δανεισε ενας φιλος μια μνημη 4γιγα ddr3 αλλα στα 1600mhz..και αυτη που εχω πανω ειναι 1333..και την εβαλα να δοκιμασω να δω πως λειτουργει..τι ρυθμισεις θα πρεπει να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Αν τις βάλεις και τις δύο, λογικά θα λειτουργήσουν αυτόματα στα 1333. Βάλε την 1333άρα πρώτη(στην πιο κοντινή υποδοχή στον επεξεργαστή) και δίπλα της την 1600άρα και δες αν το σύστημα θα ξεκινήσει κανονικά. Αν ξεκινήσει κατά 99% είσαι ΟΚ.

Μπορείς μέσα στα windows και μέσω του CPUZ να δεις σε τι ταχύτητα λειτουργούν οι μνήμες σου όταν είναι παρεά

CPUZ.png

καθώς και πληροφορίες για την κάθε σου μνήμη

CPU_Z_SPD.jpg?79ad0d

 

Αν οι μνήμες λειτουργούν στα 1333MHz όταν είναι μαζί, θέλεις το voltage και τα timings να είναι τουλάχιστον παρόμοια στα 667Mhz(ή κοντινή συχνότητα), με το CAS# latency κατά προτίμηση το ίδιο π.χ. 9.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τις εβαλα ετσι και ανοιξε κανονικα χωρις θεματα ο υπολογιστης, απλα μετα απο λιγη ωρα οταν ειμουν στο cpuz εκανε κατι κολληματα,


πως κανω επισυναψη γιατι δεν ξερω τι επαθα και το ξεχασα :p


post-54848-0-22849200-1453724677_thumb.ppost-54848-0-13087600-1453724694_thumb.p   ακυρο, το βρηκα :lol:


post-54848-0-69716900-1453724840_thumb.p

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μου φαίνονται. Αν υπάρχει πρόβλημα με μνήμες, δεν θα φας ελαφρά κολλήματα, θα φας με την μία μπλε οθόνη. Τα κολλήματα μπορεί να οφείλονται σε άλλα πράγματα και απλά να τους έδωσες περισσότερο σημασία από ότι αν καθόσουν αμέριμνος στον υπολογιστή σου, επειδή ακριβώς αυτή την στιγμή έχεις το μυαλό σου στις μνήμες.

 

Αν για οποιονδήποτε λόγο σου παρουσιάσει θέμα, μπορείς να αλλάξεις θέση στην δεύτερη μνήμη ώστε να παίξουν σε single channel ή να βρεις στο BIOS την επιλογή του command rate και να την πας από 1 σε 2. Έχει τύχει σε σπάνιες περιπτώσεις που είχα θέμα με διαφορετικές μνήμες να με βοηθήσουν αυτά τα δύο. Αλλά δεν νομίζω ότι έχεις θέμα.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μου φαίνονται. Αν υπάρχει πρόβλημα με μνήμες, δεν θα φας ελαφρά κολλήματα, θα φας με την μία μπλε οθόνη. Τα κολλήματα μπορεί να οφείλονται σε άλλα πράγματα και απλά να τους έδωσες περισσότερο σημασία από ότι αν καθόσουν αμέριμνος στον υπολογιστή σου, επειδή ακριβώς αυτή την στιγμή έχεις το μυαλό σου στις μνήμες.

 

Αν για οποιονδήποτε λόγο σου παρουσιάσει θέμα, μπορείς να αλλάξεις θέση στην δεύτερη μνήμη ώστε να παίξουν σε single channel ή να βρεις στο BIOS την επιλογή του command rate και να την πας από 1 σε 2. Έχει τύχει σε σπάνιες περιπτώσεις που είχα θέμα με διαφορετικές μνήμες να με βοηθήσουν αυτά τα δύο. Αλλά δεν νομίζω ότι έχεις θέμα.

Ωραια, ευχαριστω και παλι πολυ για την βοηθεια! ηδη σε καποια games φαινεται η διαφορα! :D

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μου φαίνονται. Αν υπάρχει πρόβλημα με μνήμες, δεν θα φας ελαφρά κολλήματα, θα φας με την μία μπλε οθόνη. Τα κολλήματα μπορεί να οφείλονται σε άλλα πράγματα και απλά να τους έδωσες περισσότερο σημασία από ότι αν καθόσουν αμέριμνος στον υπολογιστή σου, επειδή ακριβώς αυτή την στιγμή έχεις το μυαλό σου στις μνήμες.

 

Αν για οποιονδήποτε λόγο σου παρουσιάσει θέμα, μπορείς να αλλάξεις θέση στην δεύτερη μνήμη ώστε να παίξουν σε single channel ή να βρεις στο BIOS την επιλογή του command rate και να την πας από 1 σε 2. Έχει τύχει σε σπάνιες περιπτώσεις που είχα θέμα με διαφορετικές μνήμες να με βοηθήσουν αυτά τα δύο. Αλλά δεν νομίζω ότι έχεις θέμα.

Και κατι τελευταιο(ασχετο με το θεμα βεβαια), απλα για να μην ανοιγω και αλλο θεμα το ρωταω εδω: Εχω εναν ssd 120γιγα και εχω μεσα τα windows και λοιπα αρχεια και εγκαταστωντας μονο το codaw δεν υπαρχει χωρος για αλλο μεγαλο παιχνιδι, αν βαλω μεσα στον υπολογιστη παλι εναν hdd δισκο για να βαλω κανα 2-3 μεγαλα παιχνιδια θα υπαρχει εμφανης διαφορα με τον ssd; θα τρεχουν καλα; οπως π.χ. το gta v..και το λεω ενα παραπανω γιατι το ειχα παιξει και σε αυτον τον ssd και αναρωτιεμαι αν θα ειναι ξενερα στον hdd, βεβαια στο αμεσο μελλον ειναι στις βλεψεις μου να αγορασω εναν ssd 250γιγα αλλα προς το παρων αναρωτιεμαι.

Link to comment
Share on other sites

Οι μεγάλες διαφορές μεταξύ SSD και HDD παρατηρούνται στα λειτουργικά συστήματα και όπου υπάρχουν συνεχείς αναγνώσεις και εγγραφές συνήθως μικρών αρχείων. Στα παιχνίδια οι διαφορές μπορεί να είναι σε κάποιες περιπτώσεις εμφανείς, αλλά δεν είναι τραγικές.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα και πάλι. Σκέφτομαι να αναβαθμίσω τις μνήμες στον υπολογιστή μου. Έχω στο σύστημά μου 2Χ4GB DDR3 1600MHz της Corsair. H M/B  είναι η Gigabyte Z77X-D3H. Λέω να προσθέσω άλλο ένα dimm των 8 GB στα 1600MHz πάλι της Corsair. Οπότε θα έχω 2Χ4GB, 1x8GB και ένα slot θα είναι κενό. Θα λειτουργήσουν σωστά μεταξύ τους ή θα έχω κάποιο θέμα λόγω του ότι είναι διαφορετικών χωρητικοτήτων? Τίθεται θέμα που οι πρώτες είναι dual channel? Πρέπει να εξετάσω και κάποια άλλα χαρακτηριστικά αν είναι συμβατά μεταξύ των μνημών εκτός από την ταχύτητα?  Μήπως θα ήταν προτιμότερο να  έβαζα 2 dimm των 4GB αντί για ένα των 8GB, θα είχα κάποιο όφελος? Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία από JAZLEAS
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.