Jump to content



Επίσκευή ηχείων υπολογιστή Genius 1250 2.1


Recommended Posts

Καλησπέρα τα παιδιά,

Λοιπόν έχουμε και λέμε έπειτα από 2 χρόνια και 5 ημέρες λειτουργίας (ναι πριν 5 μέρες τελείωσε η εγγύηση) .

Τα ηχεία ,εκεί που το είχα δυνατά "χαμήλωνε" η δύναμη,σαν να χάνει ρεύμα που λέμε. Τσέκαρα ότι όλα ήταν στο 100% ,δοκίμασα άλλα ηχεία κτλ. όλα κομπλέ.

Γυρνάω το "ποτενσιόμετρο" στο φούλ δηλαδή να παράγει το 100% της φωνής αλλά αυτό παράγει το 20% με τα βίας,και το λαμπάκι μπροστά δεν το βλέπω τόσο ζωντανό.

Υποψιάστηκα κανένα καλώδιο κτλ. όλα λειτουργούν κανονικά,οπότε έπρεπε να μπώ στα ενδότερα.

Κοίταξα μέσα,και ερεύνησα όσο γνώριζα,αν έβρισκα κανέναν σκασμένο πυκνωτή ,ή οτιδήποτε τέτοιο αλλά δεν βρήκα τίποτα.
Μόνο οι "βάσεις" που συνδέουν τα καλώδια του ποτενσιόμετρου με την κεντρική πλακέτα και τους πυκνωτές,τα είδα κάπως "χαλαρωμένα".

Δοκίμασα, να τα διορθώσω αλλά δεν. 
Οπότε έκανα "τοπικό χτύπο" στα καλώδια,με αποτέλεσμα το "ντούκ" όντως να ήταν δυνατό άρα τα ηχεία δεν έχουν χάσει την δύναμη τους,
Kαθάρισα και με σπρέυ επαφών και τίποτα πάλι.
Κάτι παίζει με τα εσωτερικά καλώδια από την βάση.

Επειδή δεν θέλω να βάλω άλλο τα χεράκια μου και αυτά τα είχα πάρει 60€ και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος με τον ήχο.

Γνωρίζεται κάποιον που να μπορεί να διορθώσει ήχεια υπολογιστή Θεσσαλονίκη;

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία από PetranEVO
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Για βάλε καμιά φωτογραφία από το επίμαχο σημείο.

Πιθανόν έτσι όπως το περιγράφεις να υπάρχει εκεί κακή συνέχεια του κυκλώματος που παρεμβάλει αντίσταση στο ποτενσιόμετρο και αλλοιώνει την περιοχή ρύθμισής του.

Πιθανή αιτία η ψυχρή κόλληση, οπότε με ένα κολλητήρι ξαναπερνάς τις κολλήσεις και το πρόβλημα θα διορθωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Σε παρόμοια ηχεία με ίδιο τρόπο ελέγχου του  ήχου, είχα θέμα με την αυξομείωση της έντασης.

Το έλυσα και στο κύκλωμα που υπάρχει πίσω από το ρυθμιστή έντασης τα καθάρισα με βουρτσάκι που

είναι για κυκλώματα και λίγο οινόπνευμα. Το πρόβλημα λύθηκε.

 

Βάλε και μια φωτογραφία όπως λέει ο seafalco να δούμε σε τι κατάσταση είναι.

 

26b.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Για βάλε καμιά φωτογραφία από το επίμαχο σημείο.

Πιθανόν έτσι όπως το περιγράφεις να υπάρχει εκεί κακή συνέχεια του κυκλώματος που παρεμβάλει αντίσταση στο ποτενσιόμετρο και αλλοιώνει την περιοχή ρύθμισής του.

Πιθανή αιτία η ψυχρή κόλληση, οπότε με ένα κολλητήρι ξαναπερνάς τις κολλήσεις και το πρόβλημα θα διορθωθεί.

 

Θα βάλω σε λίγη ώρα ,καθώς τώρα δεν είμαι σπίτι.

Δεν γνωρίζω τι μπορεί να είναι.Απλά έλεγα να το αναλάβει κανένας επαγγελματίας.Αλλά δε ξέρω που να το πάω.

 

Σε παρόμοια ηχεία με ίδιο τρόπο ελέγχου του  ήχου, είχα θέμα με την αυξομείωση της έντασης.

Το έλυσα και στο κύκλωμα που υπάρχει πίσω από το ρυθμιστή έντασης τα καθάρισα με βουρτσάκι που

είναι για κυκλώματα και λίγο οινόπνευμα. Το πρόβλημα λύθηκε.

 

Βάλε και μια φωτογραφία όπως λέει ο seafalco να δούμε σε τι κατάσταση είναι.

 

26b.jpg

 

Το έκανα και αυτό,αλλά δεν .

Οι πλακέτες και οι 2 φαίνονται καθαρές και πριν και μετά το βούρτσισμα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου συμφέρει αυτό να πάει να δώσεις 20-30 € επισκευή ;

Ειναι ένας λόγος που δεν υπάρχουν ηλεκτρονικοί πια ,αυτά τα μηχανήματα ειναι πολυ φτηνά πια και συνήθως τρώνε φούντο .

Οσο καλά και να ήταν,πολυ πιθανόν θα υπάρχουν πιο φτηνά το ίδιο καλά,2 χρόνια μετά.

*Ένα σπρέι επαφών στο ποτενσιομετρο και μέτρηση της αντίστασης του, πιθανόν θα αποκαλύψουν ότι κάποια εκεί κρύβεται το πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου συμφέρει αυτό να πάει να δώσεις 20-30 € επισκευή ;

Ειναι ένας λόγος που δεν υπάρχουν ηλεκτρονικοί πια ,αυτά τα μηχανήματα ειναι πολυ φτηνά πια και συνήθως τρώνε φούντο .

Οσο καλά και να ήταν,πολυ πιθανόν θα υπάρχουν πιο φτηνά το ίδιο καλά,2 χρόνια μετά.

*Ένα σπρέι επαφών στο ποτενσιομετρο και μέτρηση της αντίστασης του, πιθανόν θα αποκαλύψουν ότι κάποια εκεί κρύβεται το πρόβλημα.

 

δεν μπορώ να πώ ότι έχεις άδικο.

Εγώ περίμενα να δώσω το πολύ 20€ για επισκευή αλλίως παίρνω καινούργια.

Απλά επειδή ήταν υπέρ-αρκετά στον ήχο κτλ. ήμουν πολύ χαρούμενος.

 

Ναι,συμφωνώ για τις μετρήσεις αλλά τα "έχω χάσει" , με το πόσα μικρό-πράγματα έχει μέσα χωρίς να καταλάβω τι φτάιει τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.