Jump to content



Tango X 1st League [Πληροφορίες & επιλογή αυτοκινήτου]


racer

Recommended Posts

12208406_511834445662098_754570213014030

 

 

 

Όπως είχαμε ανακοινώσει, μετά το πέρας του WAMTA θα πραγματοποιηθεί ένα μικρό πρωτάθλημα στον Tango X server (για να μη σκουριάσουμε :P). 

 

Το πρωτάθλημα θα αποτελείται από 5 αγώνες και ένα κοινό αυτοκίνητο για όλους. Οι αγώνες θα πραγματοποιούνται Τετάρτες (σύνολο 5 εβδομάδες).  Οι οδηγοί που θα πάρουν μέρος στο πρωτάθλημα παρακαλούνται να δηλώσουν για τη συμμετοχή τους και να επιλέξουν στο POLL το αυτοκίνητο της επιλογής τους μέχρι και το βράδυ της Κυριακής 21/2.  Θα τρέξουμε με το αυτοκίνητο που θα μαζέψει τις πιο πολλές ψήφους.

 

Γενικές πληροφορίες:

 

  • 5 τυχαίες official πίστες  (επιλογή μεταξύ των Barcelona Moto, Brands Hatch Gp, Imola, Magione, Mugello, Nurburing Sprint, Silverstone National, Spa)
  • Η εκάστοτε πίστα θα επιλέγεται με random τρόπο και θα ανακοινώνεται μερικές ώρες πριν το practice
  • Δε θα υπάρχουν ομάδες, το πρωτάθλημα είναι ατομικό
  • Μπορείτε να φτιάξετε δικά σας skins, ή ίσως να φιλοτιμηθεί κάποιος από τους @GoMaR ή @thazio:p
  • Η διάρκεια αγώνων θα είναι στα 40 λεπτά
  • Οι 3 πρώτοι στον επόμενο αγώνα θα τρέχουν με ballast 40, 25 και 10KG αντίστοιχα
  • Απαγορεύεται το back to pits στις κατατακτήριες
  • Υποχρεωτικό teamspeak
  • Θα ακολουθηθεί το σύστημα βαθμολόγησης της F1 >  fesf.jpg.74acbc2b6a77c69abdc2659fcd9c5e2
  • Grip 96% στο practice με 100% μεταφορά ανά session ώστε να καταλήγει στο ~98% στο τέλος του αγώνα
  • Ώρα πίστας 10:00 και θερμοκρασία 25c, mid clear conditions
  • Damage 50%
  • Ποινές και penalties θα πέφτουν σε κάθε αγώνα! :p

 

 

Timetable:

 

  • 18:00 ανακοίνωση πίστας και δημιουργία server
  • 19:30 - 21:15 practice
  • 21:15 - 21:30 qualifying
  • 21:30 race (2min break)

 

 

Λογικά ο πρώτος αγώνας θα είναι Τετάρτη 9 Μαρτίου, για να μπορέσουμε να οργανωθούμε :p

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από racer
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Ψηφησα Μ1 φοβερο αμαξι και πολυ αδικημενο απο την κοινοτητα

 

Αυτο που βαζουμε να μην εχουμε καθολου επαφη με το αμαξι και το combo δεν την βρισκω καλη ιδεα.Αδικει και το cup πολυ προχειρο το κανει

Link to comment
Share on other sites

Δε ξεκινησε το League παραλληλα με το WAMTA για να μην υπαρχει conflict με το cup.
Οποτε περιμαναμε να τελειωσει για να ξεκινησει.Ε πιστευω ετσι θα πηγαινουμε απο δω και περα..Καλα να μαστε να εχουμε τους αγωνες της Κυριακης και τα μεσοβδομαδιαια events μας :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το wamta dual class τελειώνει την Τετάρτη 24/2/16.  Επόμενη season wamta δε θα γίνει άμεσα οπότε δεν πρόκειται να υπάρξει conflict σε καμία περίπτωση!

 

 

Στα της επιλογής για TANGO-X.

Ξεκαθαρίζω ότι όλα τα αυτοκίνητα της λίστας είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ για single make cup.

Επειδή έχω τρέξει πολλά races και εδώ και στο racedepartment με όλα αυτά τα αυτοκίνητα, θα τα βάλω σε σειρά προτίμησης με βάση τους πιο καλούς αγώνες από πλευράς ανταγωνισμού και fun factor:

M3 E30 > GT86 > Elise > 4C > 1M

 

Η M3 E30 μάλιστα αντέχει και αρκετό ξύλο, δεν καταλαβαίνει και πολλά από μικροεπαφές,  ούτε χάνει σημαντική ταχύτητα αν την τσαλακώσεις και λίγο.  Ε30 δαγκωτό  λοιπόν!!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη μπορεί να χρησιμοποίησα και reverse psychology για να σε κάνω να επιλέξεις 1M που ήταν στην κρυφή μου ατζέντα. χοχο

 

H 1M έχει πιο πολύ γκάζι, όχι τρομερά φρένα, αν μπεις με πολλά στη στροφή απλά υποστρέφει και αν πατήσεις παραπάνω γκάζι στην έξοδο κάνει power-oversteer.

Η Μ3 αντίθετα μπορεί μεν να είναι πιο αργή, αλλά δε βγάζει τόσα μούτα, μπορεί να οδηγηθεί πιο ουδέτερα και είναι πιο balanced από άποψη δύναμης/φρένων. Καλώ όλους να ψηφίσουν Ε30 :p

 

Μετά και από αυτό το ποστ πιστεύω πως όλοι θα γυρίσουν σε 1m

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχω τεράστια ένσταση για τον τρόπο βαθμολογίας.

Δεδομένου ότι μπορεί και να μαζευόμαστε 20 άτομα είναι λίγο άδικο να το παίζουμε F1 στην βαθμολογία γιατί θα λείπουν τα κίνητρα και είναι και τεράστιο τι προβάδισμα για τον νικητή.

 

Αντιπροτείνω σύστημα Karting:

 

1st Place      25 Points
2nd Place     20 Points
3rd Place     16 Points
4th Place     14 Points
5th Place     12 Points
6th place     10 Points
7th Place      9 Points
8th Place      8 Points
9th Place      7 Points

10th Place   6 Points

11th Place   5 Points

12th Place   4 Points

13th Place   3 Points

14th Place   2 Points

15th Place   1 Points

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

πιστεύεις ότι έχεις πολύ περιθώριο να ρίξεις τον χρόνο με road car τέτοιας κατηγορίας μετά από δύο ώρες πρακτις;

οχι δεν ειναι αυτο,αλλα  λιγο practice και χαβαλε μεσοβδομαδα δεν ειναι κακο,βοηθαει ολους μας και για clean race

Πιστευω οτι πρεπει να ειναι αρκετο χρονο πανω,αλλος μπορει να μπει σαββατο αλλος πεμτη παρασκευη...ετσι ολοι θα εχουν μια επαφη με το combo.

Συμφωνω με τη βαθμολογια του thazio,θα υπαρχει κινητρο για ολους,νομιζω αυτο ειναι το ζητουμενο;)

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

Μα το ζητουμενο ειναι να μην υπαρχει πρακτις για τον λογο να παιζουμε ολοι επι ισους ορους και οχι να εχουμε μηνυματα και "παραπονα" του στυλ , "δεν ειχα χρονο για πρακτις"
αυτο θελουμε να αποφυγουμε και για αυτο θα ανακοινωνεται λιγες ωρες πριν την εναρξη του αγωνα.
Οσο για τις βαθμολογιες , θα εξεταστει παλι με τον Τασο και θα σας ενημερωσουμε αμεσα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμαστείτε να θαυμάσετε τις σταθερές απόψεις μου.

 

Λοιπόν δοκίμασα όλα τα αμάξια. Συνιστώ να το κάνετε και εσείς ΠΡΙΝ ΨΗΦΙΣΕΤΕ πχ στην Silverstone National.

 

Πάμε από τα χειρότερο προς το καλύτερο και ένα bonus :

 

5. Alfa Romeo 4C : δεν παν να είναι 6 tyre model , έχει αδιάφορο ήχο κ το πιο βαρετό οδηγικά. Δεν θα το ήθελα για να τρέξω στο CUP

4. Lotus Elice SC : πρόβλημα με τον ήχο , οδηγικά σαν καρτ αλλά πιο υποστροφικό από ότι θα ήθελα.

3. Toyota GT86 : πολύ καλός ήχος κ ευχάριστο στην οδήγηση.

2. BMW 1M : βαρετός ήχος αλλά οδηγικά μου αρέσει πολύ.

1. BMW M3 E30 : ο Άκης είχε δίκιο. :rolleyes:Το καλύτερο οδηγικά, καλύτερο FFB, πολύ καλός ήχος. Το ψήφισα.

 

BONUS : προτείνω το BMW Z4 : άψογος ήχος, τέλειο FFB, δεν πετάει μούτρα σαν το 1M, υπερστρέφει άνετα. Θα το ψήφιζα αν υπήρχε. Οι διοργανωτές ας το κοιτάξουν.

Έγινε επεξεργασία από liakjim
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου αρέσει του Thazio το σύστημα πόντων. 

Μόνο εγώ είχα ψηφίσει gt86 (απορώ γιατί) και το άλλαξα σε m3. Μόνο αυτά τα 2 + την elise πιστεύω μπορούν να κάνουν ένα πάρα πολύ ωραίο και ανταγωνιστικό cup. Είναι αρκετά εύκολα και επιτρέπουν πολύ ωραίες μονομαχίες,θα το θυμηθείτε. 

Link to comment
Share on other sites

το 1μ και το ε30 μου αρέσουν παρα πολυ. οπότε όποιο αποφασιστεί θα μουειναι το ίδιο.Δημήτρη δε θα μπει η Ζ4 για τον λόγο ότι υπάρχουν πολλά αμαξιόλογα αμάξια τα οποία αν αρχίσει ο καθένας να προτείνει , δε θα τελειώσουμε ποτέ:pp πάντως ειμαι αναμεσα σε 1μ και μ3

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.