Jump to content



Απορίες για CCleaner


Recommended Posts

Κανε ενα SCAN με αυτο το προγραμμα. Θα τσεκαρει αν ολο αυτο προερχεται απο καποιο Malware/ιο.  Οταν luckily ΔΕΝ βρεις τιποτα (αυτο ελπιζω) κανε τα παρακατω

 

Το αρχειο φαινεται να βρισκεται στα Temp και να ξεκιναει καθε φορα με τον υπολογιστη. Βασικα γραφει " .com " κατι που ειναι λες και παραπεμπει σε ιστοσελιδα. 

Δε μου εχει ξανατυχει , αλλα δοκιμασε να πας εδω πατωντας το start και πληκτρολογωντας "msconfig" (και μετα enter) και στην καρτελα startup (εκκινηση στα ελληνικα).

 Οπως δειχνω στην εικονα (windows 7 εχεις σωστα; )

 

Capture.thumb.JPG.c10b05ad15f2ce1c4f2c36

 

 

Ψαξε στη συγκεκριμενη καρτελα αν κατι σχετιζεται με το αρχειο που σου ξεκιναει καθε φορα (εκει που λεει τοποθεσια, ισως βρεις τη σχετιζομενη τοποθεσια και με αποεπιλογη να μη στο ξαναβγαλει). Αν ΔΕΝ γινεται και ετσι , δοκιμασε εισερχομενη στα windows με ασφαλη λειτουργια και κανε και τα παραπανω που ειπαν τα παιδια. (για να εισελθεις με ασφαλη λειτουργια, κατα την εκκινηση πατησε f8 πολλες φορες μεχρι να σου βγαλει το σχετικο μενου). 

 

 

Ως τελευταια λυση θα προτεινα να δοκιμασεις να ξεκινησεις με Live Usb απο Linux, αλλα βλεποντας οτι το αρχειο ειναι στα temp δε ξερω πως θα εχεις προσβαση εκει μεσω του Live USB και επειδη διακρινω οτι δε ξερεις πολλα πραγματα (οχι οτι εγω ξερω :p ) , απλως θα μπερδευτεις παραπανω . 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος be-me έγραψε:

Δε κατάλαβα......:p:rolleyes:

Χρειάζεσαι ιδαίτερα μαθήματα :rap:

 

Κάνε login στα administrator αφού τον ενεργοποιήσεις σύμφωνα με το παρακάτω Link.

 

http://www.howtogeek.com/howto/windows-vista/enable-the-hidden-administrator-account-on-windows-vista/

 

Κάνε τώρα ξανά 

πριν 21 ώρες, το μέλος pasjohn έγραψε:

 

Εδώ που είσαι στι registry κάνεις κλικ στο Load και πας στη συνέχεια επάνω στο μενού στο  File(Αρχείο)----> export(εξαγωγή) και στο File name(Όνομα αρχείου) και γράφεις ένα όνομα στα αγγλικά. Αυτό θα αποθηκευτεί όπου θέλεις με την κατάληξη .reg. Έτσι παίρνεις το backup του αρχείου. Στη συνέχεια κάνεις delete το αρχείο Load. αν τώρα παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα απλά κάνεις διπλό κλικ το αρχείο .reg και το επαναφέρεις. Καθόλου δύσκολο νομίζω.

 

Επίσης σκάναρε το pc σου για malware με το malwarebytes όπως είπε ο tommy και επιπλέον με το emsisoft με το Eset Online αλλά και κάποιο free antivirus που θα εγκαταστήσεις όπως το Bitdefender.. Ένα ένα τα τρέχεις και όχι όλα μαζί. Αν έχεις ήδη κάποιο antivirus το απενεργοποιείς προσωρινά πριν τρέξεις τα παραπάνω. Για malware μου μυρίζει η ιστορία. Καλό θα είναι όλα τα παραπάνω να τρέξεις σε safe mode.

 

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους έφυγε αυτό!!!!!Με το άνοιγμα δεν εμφανίζεται πλέον!!!!!!(Δε νομίζω να μου το ξαναεμφανίσει ή λέτε να χαίρομαι τζάμπα;;;;:p)Θα σας ενημερώσω πάντως αν μου ξαναεμφανιστεί!!!!!!!!ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:D;):):lol:

Με το malwarebytes έφυγε....Ελπίζω για πάντα;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/3/2016 at 12:43, το μέλος tommybertsen έγραψε:

 

 

Ως τελευταια λυση θα προτεινα να δοκιμασεις να ξεκινησεις με Live Usb απο Linux, αλλα βλεποντας οτι το αρχειο ειναι στα temp δε ξερω πως θα εχεις προσβαση εκει μεσω του Live USB και επειδη διακρινω οτι δε ξερεις πολλα πραγματα (οχι οτι εγω ξερω :p ) , απλως θα μπερδευτεις παραπανω . 

 

Σε θέματα τεχνολογίας πάντως είμαι σίγουρη ότι εσείς οι άντρες ξέρετε  περισσότερα.....!!!!;)

πριν 1 ώρα, το μέλος be-me έγραψε:

Καταρχήν ευχαριστώ  όλους:D:)

 

 

 

:hm::hm::hm::hm::hm:

 

 

malwarebytes.JPG

:p:lol:

Πάντως 1.843 απειλές δεν είναι και λίγες......:lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, be-me said:

Σε θέματα τεχνολογίας πάντως είμαι σίγουρη ότι εσείς οι άντρες ξέρετε  περισσότερα.....!!!!;)

4 hours ago, be-me said:

Εμπειρικα περισσοτερο , εγω τουλαχιστον, επειδη ασχολουμαι απο πολυ μικρος με υπολογιστες. Το θεμα ειναι οτι βρηκες λυση. 

PS: Μη κανεις συνεχομενα μηνυματα, χρησιμοποιησε το edit , θα σε κραξουν :p 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Εμπειρικα περισσοτερο , εγω τουλαχιστον, επειδη ασχολουμαι απο πολυ μικρος με υπολογιστες. Το θεμα ειναι οτι βρηκες λυση. 

PS: Μη κανεις συνεχομενα μηνυματα, χρησιμοποιησε το edit , θα σε κραξουν :p 

Πληγώθηκα!!!!;;;;:jump::weep::hm::unsure::(:p:lol::jump:

 

πριν 12 ώρες, το μέλος pasjohn έγραψε:

Δεν αρκεί μόνο το malwarebytes. Τρέξε και τα υπόλοιπα που έγραψα. Και να έχεις πάντα antivirus.

Θα προσπαθήσω....!!!!Είναι καλό το avast;;;;:hmm:Αυτό έχω τώρα....(Ειχα το microsoft security essentials αλλά δεν είναι τόσο αποτελεσματικό!!);)

 

 

Πάντως και σήμερα δε μου το εμφάνισε αυτό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:dance::dance::dance::dance:      

Έγινε επεξεργασία από be-me
Link to comment
Share on other sites

Το F-secure έχω και είναι πολύ καλό και αλαφρύ. Πληρώνεις μέσω νετ και σου τέλνουν τον κωδικό με μεηλ. Μέτριο είναι το avast και πιο βαρύ.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος pasjohn έγραψε:

Το F-secure έχω και είναι πολύ καλό και αλαφρύ. Πληρώνεις μέσω νετ και σου τέλνουν τον κωδικό με μεηλ. Μέτριο είναι το avast και πιο βαρύ.

Eντάξει!Ευχαριστώ για την πληροφορία:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.