Jump to content



Mod για μείωση δονήσεων HDD (μείωση θορύβου) ?


Recommended Posts

Το τελευταίο διάστημα με εκνευρίζει αφάνταστα ο θόρυβος που κάνει το κουτί μου, από τις δονήσεις των 2 WD blue σκληρών που έχω μέσα στο κουτί. Με τον 1 ήταν ανεκτός ο θόρυβος όπου βέβαια κάποιες φορές συντόνιζε άσχημα και αυξανόταν ο θόρυβος του, αλλά με ένα χτύπημα στο πλάι, έστρωνε (η με πιο σφιχτό σφύξιμο των πλαινών πάνελς). Αλλά πλέον που είναι 2, είναι πολύ ενοχλητικό το βουητό που βγάζει το κουτί από τις δονησεις τους. Γενικά σκεφτόμουν να δοκιμάσω κάποια Rubber Screws σαν αυτά:
PER.813233.jpg
αλλά διάβασα ότι δεν κάνουν καλή δουλειά.

Ένα άλλο τρελό mod που λένε ότι δουλευει τέλεια είναι κάτι σαν αυτό:
no-vibe-3.jpg
αλλά αυτό σε περιορίζει και πόσους σκληρούς θα βάλεις αλλά σε περιορίζει και στο ότι "χαλάς" το κουτί σου ή μπορεί καν να μην γίνεται στο κουτί σου και να πρέπει να κάνεις εξτρά modding. Και πάνω απόλα είναι επικίνδυνο να το ξεχάσεις και να κουνήσεις το κουτί σου και να γίνει καμια ζημιά αν δεν τα έχεις στερεώσει καλα.

Έχετε και άλλοι θέμα με τις δονήσεις των σκληρών και τον θόρυβο που παράγουν από το κουτί σας; 

//btw κουτί έχω το Corsair Carbide Spec 03 και δεν είμαι σίγουρος ότι μπορεί να παίξει τέτοιο modding αλλά γενικά δεν ξέρω αν αξίζει κιόλας

 

Έγινε επεξεργασία από devaggos
Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ το ίδιο κουτί και κανουν καποιες μικροδονησεις οι σκληροι που ναι ειναι ενοχλητικες καποιες φορες. Εαν βρεις κάποια λύση γραψε την στο θέμα.!

Link to comment
Share on other sites

Έχω το pc στο δωμάτιο που κοιμάμαι και με ενοχλούσε κάποτε ο θόρυβος από τους hdd

 

έχω δοκιμάσει να κρέμονται με κορδόνια, γάζες.. είναι αποτελεσματικά αλλά θες μεγάλο κουτί για παραπάνω από 1 δίσκο

αυτό που έχω κάνει είναι ένα χοντρό στρώμα αφρολέξ και τον δίσκο πάνω

προσοχή θέλει και το καλώδιο τροφοδοσίας του hdd που αν ακουμπάει στα πλαϊνά μεταφέρει πολύ θόρυβο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμπαραστέκομαι παρματικά στο πρόβλημα που βασανίζει τόσο κόσμο. Είχα τα ίδια με κουτί των 100 ευρώ (Coolermaster 690 III). Το είχα αναφέρει εξάλλου πριν κανά χρόνο. Το τι είχα δοκιμάσει δεν λέγεται με αποτέλεσμα μηδεν. Κατέληξα λοιπόν απλά σε αλλαγή κουτιού (fractal R5)  και υσήχασα. Το πρόβλημα είναι το corsair ακουμπά δεξιά-αριστερά και βλέπω ότι δεν εχει συρτάρια για να δοκιμάσεις κάτι από κάτω παρά μόνο ίσως λεπτά φελιζολ εκεί που ακουμπά ο δίσκος. Επίσης βλέπω ότι υπάρχει πολύ περιορισμένος χώρος παντού.

πριν 24 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα. Το είχα και με το παλιό κουτί, και τώρα με το τωρινό. Αν έχει κανείς καμιά καλή ιδέα, ευπρόσδεκτη.

Για το ίδιο κουτί μιλάμε?

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, pasjohn said:

Για το ίδιο κουτί μιλάμε?

Cooler Master: Silencio 650

Ίσως φταίει ότι ακουμπάει στο γραφείο κιόλας. Τουλάχιστον άλλαξα μερικούς ανεμιστήρες και ηρέμησε λίγο. Πιο πριν το έπιανε αρκετές φορές και έκανε ένα βρρρρ και το χτυπούσα λίγο στα πλάγια για να σταματήσει.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος UltraB έγραψε:

Cooler Master: Silencio 650

Ίσως φταίει ότι ακουμπάει στο γραφείο κιόλας. Τουλάχιστον άλλαξα μερικούς ανεμιστήρες και ηρέμησε λίγο. Πιο πριν το έπιανε αρκετές φορές και έκανε ένα βρρρρ και το χτυπούσα λίγο στα πλάγια για να σταματήσει.

Στην πίσω μεριά των cages εκεί που βιδώνουν βάλε ροδελίτσες λαστιχένιες μεταξύ της βίδας και του cage όπως επίσης και κάτω από τους σκληρούς εκεί που έχει τρύπες για βίδωμα. Αν θυμάμαι καλά αυτές οι ροδελίτσες είναι αυτοκόλλητα χωρίς να είμαι σίγουρος.  Για αρχή άσε μόνο το πάνω cage και βγάλε το κάτω. Αν μπορείς να χώσεις και κάτι λαστιχένιο μεταξύ του πάνω cage και του cage των 5,25" καλό θα ήταν.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ τα πλαστικά συρταράκια που δίνει το κουτί και τους έχω τοποθετημένους στην κάτω μεριά. Θα προσπαθήσω να δω μήπως μπορώ να βάλω τίποτα ενδιάμεσα στα συρταράκια και τα πλαϊνά όπου στηρίζονται μήπως μειώσω το θόρυβο. Παλιά στο HAF είχα και μεταξύ  το δίσκων, ένα λεπτό αφρολέξ θυμάμαι.

 

Κάποια στιγμή πρέπει να πάρω και το παρακάτω για τα fanακια.

 

Spoiler

gasket-large.jpg

 

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, UltraB said:

Cooler Master: Silencio 650

Ίσως φταίει ότι ακουμπάει στο γραφείο κιόλας. Τουλάχιστον άλλαξα μερικούς ανεμιστήρες και ηρέμησε λίγο. Πιο πριν το έπιανε αρκετές φορές και έκανε ένα βρρρρ και το χτυπούσα λίγο στα πλάγια για να σταματήσει.

 

Έχω δοκιμάσει να κόψω όλους τους ανεμιστήρες με ένα fan controller και δεν είναι οι δονήσεις των ανεμιστήρων στο δικό μου κουτί παρά μόνο οι δονήσεις των σκληρών! Αλλά ναι γενικά και οι ανεμιστήρες ευθύνονται για τέτοια προβλήματα θορύβου.

 

1 hour ago, pasjohn said:

Στην πίσω μεριά των cages εκεί που βιδώνουν βάλε ροδελίτσες λαστιχένιες μεταξύ της βίδας και του cage όπως επίσης και κάτω από τους σκληρούς εκεί που έχει τρύπες για βίδωμα. Αν θυμάμαι καλά αυτές οι ροδελίτσες είναι αυτοκόλλητα χωρίς να είμαι σίγουρος.  Για αρχή άσε μόνο το πάνω cage και βγάλε το κάτω. Αν μπορείς να χώσεις και κάτι λαστιχένιο μεταξύ του πάνω cage και του cage των 5,25" καλό θα ήταν.

 

Πολύ ωραία ιδέα! Δεν τα είχα βρει αυτά στο e-shop! Ισώς τα δοκιμάσω και επανέλθω να γράψω εντυπώσεις !

 

5 hours ago, DigitalElf said:


Ωραίο φαίνεται και αυτό! Υποθέτω το κολλάς δεξιά και αριστερά στους σκληρούς; Στέλνουν Ελλάδα αυτοί; Έχεις παραγγείλει;

Έγινε επεξεργασία από devaggos
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Τα έχω σε αυτά εδώ:

  Reveal hidden contents

cm_silencio_650_hdd_closeup.JPG cm_silencio_650_hdd_tray.JPG

 

Έφτιαξα τα spoiler και παίζουν τώρα ;)

Ναι το κατάλαβα ότι τους έχεις στα συρτάρια. αλλά τα έχεις στον πάτο του κουτιού σωστά? Βάλε ένα μικρό φελιζόλ από κάτω και τσέκαρε αν ακούγονται.

 

πριν 7 ώρες, το μέλος devaggos έγραψε:

 

Spoiler

no-vibe-3.jpg


αλλά αυτό σε περιορίζει και πόσους σκληρούς θα βάλεις αλλά σε περιορίζει και στο ότι "χαλάς" το κουτί σου ή μπορεί καν να μην γίνεται στο κουτί σου και να πρέπει να κάνεις εξτρά modding. Και πάνω απόλα είναι επικίνδυνο να το ξεχάσεις και να κουνήσεις το κουτί σου και να γίνει καμια ζημιά αν δεν τα έχεις στερεώσει καλα.

Έχετε και άλλοι θέμα με τις δονήσεις των σκληρών και τον θόρυβο που παράγουν από το κουτί σας; 

//btw κουτί έχω το Corsair Carbide Spec 03 και δεν είμαι σίγουρος ότι μπορεί να παίξει τέτοιο modding αλλά γενικά δεν ξέρω αν αξίζει κιόλας

 

Αυτά κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους. Υπάρχουν και έτοιμα αλλά εκτός του ότι είναι ακριβά καταλαμβάνουν και θέση 5.25

http://www.e-shop.gr/sharkoon-hdd-vibe-fixer-p-PER.804950

http://www.e-shop.gr/sharkoon-hdd-vibe-fixer-pro-p-PER.804589

 

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος devaggos έγραψε:

 

Έχω δοκιμάσει να κόψω όλους τους ανεμιστήρες με ένα fan controller και δεν είναι οι δονήσεις των ανεμιστήρων στο δικό μου κουτί παρά μόνο οι δονήσεις των σκληρών! Αλλά ναι γενικά και οι ανεμιστήρες ευθύνονται για τέτοια προβλήματα θορύβου.

 

 

Πολύ ωραία ιδέα! Δεν τα είχα βρει αυτά στο e-shop! Ισώς τα δοκιμάσω και επανέλθω να γράψω εντυπώσεις !

 


Ωραίο φαίνεται και αυτό! Υποθέτω το κολλάς δεξιά και αριστερά στους σκληρούς; Στέλνουν Ελλάδα αυτοί; Έχεις παραγγείλει;

Καλημέρα.

 

Στέλνουν Ελλάδα, δεν εχω παραγγείλει ποτέ, αλλά είναι γνωστό μαγαζί.  Ναι, τα κολλάς. 

Έγινε επεξεργασία από DigitalElf
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On ‎2‎/‎3‎/‎2016 at 23:07, το μέλος UltraB έγραψε:

Cooler Master: Silencio 650

Ίσως φταίει ότι ακουμπάει στο γραφείο κιόλας. Τουλάχιστον άλλαξα μερικούς ανεμιστήρες και ηρέμησε λίγο. Πιο πριν το έπιανε αρκετές φορές και έκανε ένα βρρρρ και το χτυπούσα λίγο στα πλάγια για να σταματήσει.

Προσεχε το αυτο, απο το κόπανημα εχω χαλασει δισκο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν! Τελικά αγόρασα αυτές τις λαστιχένιες ροδελίτσες και τις έβαλα σε όλες τις βίδες του HDD cage μου (8 ήταν οι βιδούλες οπότε μου έφτασαν)
PER.754173.jpg
Και επίσης τύλιξα τους σκληρούς μου με αυτά τα κλασσικά λαστιχάκια του σουπερ μαρκετ, δοκιμαστικά για να δω αν θα λειτουργήσουν.
IMG_0074_cut.jpg

Είμαι σίγουρος ότι λειτούργησε διότι πλέον δεν συντονίζει ποτέ το pc σε ήχο που μου έσπαγε τα νεύρα. Το κουτί έχει ακόμα δονήσεις όταν βάζω το χέρι μου αλλά είναι πολύ μικρές. Είμαι αρκετά ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα και θέλω σιγουρα να βρω αυτα τα πιο χοντρά λάστιχα (πλατιά) να τα δοκιμάσω. Πιστευω είναι πολύ worth αυτό το απλό fix και αξίζει να το δοκιμάσετε αν έχετε αντίστοιχο πρόβλημα.

// Ευχαριστώ όλους που απάντησαν και έδωσαν ιδέες αλλά και τον @pasjohn για τις λαστιχένιες ροδελίτσες που ενώ είχα ψάξει στο e-shop δεν τις είχα βρει!

Έγινε επεξεργασία από devaggos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.