Jump to content



Περίεργη συμπεριφορά


Recommended Posts

Όταν κλείνω το PC, μένει αναμένο και αναβοσβήνει μπροστά το πράσινο λαμπάκι και πίσω το λαμπάκι της κάρτας δικτύου. Όταν αναβοσβήνει και προσπαθώ να τον ανοίξω, δεν φορτώνει windows καιπρέπει να κουνήσω το βύσμα που δίνει ρεύμα στην μητρική. Άμα τον σβήσω από τον διακόπτη πίσω, το πρωί ανοίγει κανονικά ή πιο σπάνια πρέπει να κουνήσω το βύσμα που δίνει ρεύμα στην μητρική... Αναμένω απόψεις

Έγινε επεξεργασία από rastafari
caps removed from topic title
Link to comment
Share on other sites

Δεν δίνει ρεύμα στη μητρική. Όχι άμεσα τουλάχιστον.

1. Τι Wingdows έχεις;

2. Όταν είναι σε αυτή την κατάσταση, δοκίμασες να κρατήσεις πατημένο το κουμπί που το ανοίγει; Αν όχι, δοκίμασέ το και πες μας τι γίνεται.

3. Τι ηλικία έχει περίπου το μηχάνημα; Υπάρχει περίπτωση να έχει φθορές (αυτό ή τα καλώδια);

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Έχω multiboot με  win 7 , ΧΡ και UBUNTU .Κανένα δεν ξεκινά όταν το λαμπάκι αναβοσβήνει. Το περίεργο είναι ότι αν μείνει κλειστό το βράδυ, στο 90% ανάβει κανονικά το πρωί. το μηχάνημα είναι 7ετίας αλλά πέρισυ άλλαξα motherbord cpu και τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Έχει συγκεκριμένο λειτουρικό απ'το οποίο όταν το κλείνεις στο κάνει αυτό;

Έχεις δοκιμάσει να μηδενίσεις την μητρική σου (βγάζοντας μπαταρία κλπ);

Το τροφοδοτικό θα μπορούσε να είναι ελαττωματικό. Εγώ όμως σκέφτομαι ίσως κάποιας μορφής malware. Κάνε τον κόπο να το τσεκάρεις με όσο περισσότερους τρόπους μπορείς...

Έγινε επεξεργασία από print3r
Link to comment
Share on other sites

να διαβάσεις κιόλας στο εγχειρίδιο της μητρικής, μη τυχόν γίνεται κάνα μπέρδεμα με Wake On Lan και τέτοια. Μήπως πρέπει να ρυθμίσεις κάτι στο BIOS για να κλείνει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Έλεγξα BIOS , έκανα έλεγχο για ιούς και malware (Malware & Bytes, AVG και υπάρχει και το COMODO FIRWALL που το απενεργοποίησα για λίγο αλλά τα ίδια...) Το κάνει σε ΧΡ και WIN 7 σίγουρα.. Έχω και LINUX (tripl boot) αλλά δεν έχω ελέγξει...

 

Link to comment
Share on other sites

Ποιο τροφοδοτικό πήρες? Δοκίμασε κάποιο άλλο να σιγουρευτούμε ότι δεν είναι αυτό το πρόβλημα.

On 3/5/2016 at 12:14, το μέλος panths έγραψε:

καιπρέπει να κουνήσω το βύσμα που δίνει ρεύμα στην μητρική. 

Το 24πινο εννοείς?

 

Γράψε αναλυτικά ποιο είναι το σύστημά σου για να έχουμε μια εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.