Jump to content



Recommended Posts

Παιδια αξιζει να παρω νεο δισκο και να βαλω ssd m2?

Ειμαι ηδη κατοχος απλου ssd και επειδη θελω να παρω εναν μεγαλυτερο σε gb σκεφτομαι να παω και σε m2.

Ειδα αυτον εδω http://www.skroutz.gr/s/7886020/Samsung-950-Pro-NVMe-512GB.html

Υπαρχει κατι καλυτερο στα λεφτα αυτα?

Η να παω απλα παλι σε evo?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω προβλημα με το συστημα, 1 χρονο και κατι εχω το συστημα.

I7 k αλλα κολησε το μυαλο μου τωρα ποιον, z87k gtx 970, 8gb ram, κτλ, οκ δεν ειναι ουτε οτι καλυτερο ουτε για πεταμα, ενα χρονο και κατι το εχω.

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ γιατι εχω μια υποψια οτι η μητρικη μου δεν παιρνει ssd m2?

Asus Z87K

 

Οποτε αδικα νεο θεμα ανοιξα και αδικα ονειρα κανω.

Ειδα στο σκρουτζ οτι ο 850 evo pro ειναι πιο φθηνος απο τον 840 evo pro, πως γινεται παλι αυτο? Μιλαω για τον 512.

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
Link to comment
Share on other sites

Για να βαλεις m.2 εξαρταται απο τη μητρικη σου και το αν εχει θυρα m.2.  Δε βλεπω να εχει η μητρικη σου.

Μπορεις να βαλεις Μ.2 σε μια pci-e x4 θυρα με ανταπτορα αν δε κανω λαθος αλλα θα δουλευει πιο αργα χωρις φουλ επιδοσεις, εχω την εντυπωση. 

Σε καθε περιπτωση δε ξερω αν αξιζει να πειραματιστεις, αν η χρηση που κανεις ειναι απλη καθημερινη χρηση.

Εχει 1-2 guru του θεματος στο φορουμ , ισως να βοηθησουν περισσοτερο απο εμενα :)

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Χαμενα ονειρα δηλαδη.

Να αλλαξω μητρικη δεν νομιζω απο τωρα.

Και ναι η χρηση ειναι απλη καθημερινη, παιχνιδια και ιντερνετ πιο πολυ.

 

Οσο αφορα τους 512 evo pro πως γινεται ο 850 να ειναι πιο φθηνος κατα 100 euro απο τον 840?

Εγω ηξερα πως ο 850 ειναι καλυτερος.

Link to comment
Share on other sites

Ο 840 ειναι παλιοτερος, εχει μεινει στοκ και προσπαθουν να πιασουν κοτσο , αυτο καταλαβα βλεποντας και εγω τους 840 να ειναι πολυ πιο πανω σε τιμες. 

 

Χαμενα ονειρα δε το λες, εγω θα το ελεγα χαμενα χρηματα, αν προκειται για απλη καθημερινη χρηση. Οχι οτι δε θα δεις διαφορές, αλλα ισως οχι αυτες που περιμενεις. 

Οσον αφορα το προτυπο nvme δε βλεπω υποστηριξη απο την ασους, μιας και το τελευταιο bios  το βλεπω 1 χρονο πριν. Οτι ηταν να δωσει το εδωσε για τη μητρικη κοινως.

 

Δε ξερω αν εχει αλλα μονοπατια για να "παιξει" ενα τετοιο drive. ¨Η εναλλακτικα τετοιο . Νομιζω οτι ειναι υπερβολικα πολλα τα λεφτα...

Υποστηριξη για Ζ87 δε ξερω, στο Ζ97 υπαρχει bios update σε εμενα ας πουμε για υποστηριξη, αλλα δε μου χρειαζεται.

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος MaZzzZ έγραψε:

 

Και ναι η χρηση ειναι απλη καθημερινη, παιχνιδια και ιντερνετ πιο πολυ.

 

πριν 3 ώρες, το μέλος MaZzzZ έγραψε:

I7 k αλλα κολησε το μυαλο μου τωρα ποιον, z87k gtx 970, 8gb ram, κτλ, οκ δεν ειναι ουτε οτι καλυτερο ουτε για πεταμα, ενα χρονο και κατι το εχω.

 

 

 

χμμμ μ αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι :lol:

:amen:

 

Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω το πέτυχα σε asrock z77 extreme4 (με beta bios απο asrock για boot απο nvme) με i7-3770k στα 4.4GHz με αυτόν τον αντάπτορα: http://www.e-shop.gr/asus-hyper-m2-x4-mini-card-pci-e-p-PER.616291

samsung 950 4.4GHz.PNG

 

Οπότε κοίτα το site της μητρικής σου αν υποστηρίζει boot from nvme και λογικά θα παίζει κανονικά.

Έγινε επεξεργασία από fonias a.e
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα βγαζει  "Supports NVMe Configuration"  αλλά όταν το έψαχνα το θέμα κάπου πήρε το μάτι μου οτι ο 950 pro παίζει στην μητρική μου με το bios update. Η αλήθεια είναι οτι πήρα ένα ρίσκο αγοράζοντάς τον αλλά είχα στο μυαλό μου την μετάβαση σε X99 που εκεί στάνταρ παίζει. Οπότε ψάξε για καμια αναφορά για την μητρική σου με nvme ssd. Πάντως έχω παθει πλάκα με την ταχύτητα του δίσκου και προέρχομαι απο 2xSamsung 840 pro 128GB σε raid0. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με την αγορά του!

Link to comment
Share on other sites

Στην asus Z87-K ? Πουθενα δε βρισκω για nvme support. Officially δεν υπαρχει. Υπαρχει αυτο απο την asus.  Μιλαμε παντα για boot disk ετσι; Γιατι ετσι σκετος για storage, μπορει να παιξει... 

Link to comment
Share on other sites

Για boot disk φυσικά μιλάμε(έχει νοήμα να βάλεις τόσο γρήγορο drive για 2ον?);)

 

Από μια γρήγορη ματιά δεν βλέπω καμία αναφορά για την μητρική σου και επίσης το τελευταίο bios έχει ημερομηνια 3/2015. Οπότε για να μην σε πάρω στο λαιμό μου καλύτερα να μην μεταβείς σε nvme αν δεν έχεις σκοπό ν' αλλάξεις μητρική-cpu στο άμεσο μέλλον. Αν δεις οτι βγάλει η asus κανένα bios update που να υποστηρίζει nvme τοτε χτύπα τον!(αλύπητα)

 

Ειδάλως πάρε ενα 500αρη 850evo με τα μισά σχεδόν χρήματα και αν κάποια στιγμή πας για αναβάθμιση, είτε πούλα τον evo και πάρε 950pro ή κράτα τον για αποθήκη-cache κτλ.

 

Ας μας πει και ο @jax7480 την γνώμη του, μιας και το κατέχει το άθλημα!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος MaZzzZ έγραψε:

Χαμενα ονειρα δηλαδη.

Να αλλαξω μητρικη δεν νομιζω απο τωρα.

Και ναι η χρηση ειναι απλη καθημερινη, παιχνιδια και ιντερνετ πιο πολυ.

 

Οσο αφορα τους 512 evo pro πως γινεται ο 850 να ειναι πιο φθηνος κατα 100 euro απο τον 840?

Εγω ηξερα πως ο 850 ειναι καλυτερος.

Για τέτοια χρήση δεν σου χρησιμέσει ένας Μ.2. Πάρε έναν 850 PRO.

 

Μπορεί να τον δει και χωρίς nvme support αλλά και πάλι θέλει να πειραματιστείς.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε ο @pasjohn παραπάνω, παίζει να τον δει και χωρίς NVMe support. Έχει αναφερθεί σε κάποια φόρουμ πως το drive αναγνωρίζεται και παίζει και χωρίς BIOS που να το υποστηρίζει επίσημα αλλά έχεις 350€ για να κάνεις δοκιμές; μάλλον όχι οπότε καλό θα ήταν να είσαι σίγουρος.

 

Τέλος να πω πως, ωραία όλα τα σχετικά με M.2 αλλά αν δεν γίνεται πραγματική χρήση του drive (να χρειάζεστε IOPS δηλαδή) και αν δεν έχετε άνεση στο πόσα θα δώσετε για έναν M.2 καλύτερα προσπεράστε. Διαφορές υπάρχουν με τους απλούς SATA, αυτό είναι το μόνο σίγουρο, αλλά και πάλι είναι μικρές και τις περισσότερες φορές όχι αντιληπτές στην καθημερινότητα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Nick74 έγραψε:

 

 

 

 

χμμμ μ αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι :lol:

:amen:

 

 

Οσο αφορα για την χρηση που ειπα απο την στιγμη που ειναι απλη τη να ελεγα?

Και οσο αφορα για τον επεξεργαστη δεν θυμαμαι ειπα γιατι δεν ημουν σπιτι εκεινη την στιγμη και δευτερον ημουν απο το ταμπλετ μεσα και εγραφα.

Δεν νομιζω να δωσω τοσα χρηματα για εναν  nvme, και ναι ηδη πηρα δισκο και πηρα τον 850 pro 512gb, εχω και τον παλιο μεσα που ειναι ο 840 evo 256gb.

Ε πιστευω θα ειμαι μια χαρα για τωρα, για το μελλον βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε φιλε, λες πως εχεις ενα αξιοπρεπεστατο συστημα που αρκετοι θα το ζηλευαν, η χρηση οπως λες ειναι απλη χρηση και πετας ενα "  δεν ειναι ουτε οτι καλυτερο ουτε για πεταμα:hehe:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απλά ήταν μετριοπαθής ο φίλος, λίγο παραπάνω από ότι έπρεπε ίσως. Το σύστημα σου είναι ήδη υπερβολή, από θέμα κόστους, για την πλειοψηφία κι ας είναι 1 χρόνο παλιό γιατί εδώ και αρκετά χρόνια οι ρυθμοί των αλλαγών των επεξεργαστών, καρτών κλπ δεν έχουν σοβαρό αντίκτυπο στις πραγματικές επιδόσεις. Όσον αφορά  τους M.2, είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ αχρείαστοι για την τεράστια πλειοψηφία εφόσον οι SSD είναι πλέον σε προσιτές τιμές. Το ότι βλέπεις κάποια τρελά νούμερα σε benchmarks δε σημαίνει απολύτως τίποτα για εσένα, τον χρήστη, αλλά σημαίνει αρκετά για τους πορωμένους με τα benchmarks και για μετρημένους στα δάχτυλα επαγγελματίες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.