Jump to content



Υψηλή θερμοκρασία συστήματος, ιδέες?


mfg8876

Recommended Posts

Γεια σε όλους,

έχω σχεδόν έτοιμο (περιμένω σήμερα τις μνήμες) ένα συστηματάκι με τα εξής:

Α64 3200+

DFI SLI-D

GB 6800GT

Geil 1gb (Winbond Ch-5) - προσωρινά 1x128mb PC2100

Η θερμοκρασία της cpu σε light load (με stock cooling) δεν είναι και η καλύτερη (35C) αλλά κυρίως με ανησυχεί η θερμοκρασία συστήματος (55C).

Υπόψη ότι δεν έχω τοποθετήσει κανένα system fan. Υπάρχει ένα συνωστισμός από καλώδια μεταξύ μητρικής και σκληρών δίσκων που περιορίζουν σημαντικα τη ροή αέρα. Δεν τρελαίνομαι για extreme cooling αλλά με ενδιαφέρει να κρατήσω χαμηλά το θόρυβο. Καμιά ιδέα? 4 80mm low-noise fans (2 εμπρός-2 πίσω) πάλι πολύ θόρυβο δεν θα προκαλούν?

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι μόνο ότι το θέμα έχει χιλιοσυζητηθει μόνο το από το θέμα «δείξτε το κουτί σας» θα πάρει ένα σωρό ιδέες για το τι μπορείς να κανείς στο κουτί σου για να μειώσεις τη θερμοκρασία στο εσωτερικό του.

Το πρόβλημα σου είναι ότι διαβάζεις λάθος τις τιμές

Η cpu σου δουλεύει στους 55 και το σύστημα σου στους 35.

Όταν λέμε θερμοκρασία συστήματος εννοούμε τη θερμοκρασία που επικρατεί στο εσωτερικό του κουτιού του υπολογιστή σου. Όπως είναι λογικό η θερμοκρασία της cpu είναι αδύνατον να είναι κάτω από τη θερμοκρασία του κουτιού με τις συμβατικές μεθόδους ψύξης.

Κατά τα άλλα αναζητηση

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, τελικά μου φαίνεται πως κάθε μηχάνημα είναι ξεχωριστή περίπτωση και πρέπει να ψαχτεί κανείς εξειδικευμένα. Πάντως σίγουρα μιλάω για θερμοκρασία συστήματος. Δεν είμαι μπροστά στο μηχάνημα, αλλά σίγουρα η θερμοκρασία τόσο σύστηματος όσο και chipset παίζει στα ~55 και cpu στα ~35. Έχω την αίσθηση πως συνδυασμός winchester με nf4 έχει ως αποτέλεσμα αυτό το γύρισμα στις τιμές. Ο αισθητήρας της θερμοκρασίας συστήματος που βρίσκεται στις DFI SLI-D?

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από kaynd

Το πρόβλημα σου είναι ότι διαβάζεις λάθος τις τιμές

Η cpu σου δουλεύει στους 55 και το σύστημα σου στους 35.

Όταν λέμε θερμοκρασία συστήματος εννοούμε τη θερμοκρασία που επικρατεί στο εσωτερικό του κουτιού του υπολογιστή σου. Όπως είναι λογικό η θερμοκρασία της cpu είναι αδύνατον να είναι κάτω από τη θερμοκρασία του κουτιού με τις συμβατικές μεθόδους ψύξης.

Κατά τα άλλα αναζητηση

Kaynd δεν διαβαζει λαθος τις τιμες, σωστα τις διαβαζει. Oι Athlon64 με τις στοκ ψυκτρες σε idle εκει κυμαινονται , 35-38 C. Η αλλη τιμη που διαβαζει 55 και ονομαζει ο mfg8876 θερμοκρασια συστηματος ειναι μαλλον το SouthBridge ή τα mosfets του ρευματος. Δεν ειμαι σιγουρος η DFI τι σενσορες εχει. Αλλα ειναι πολλυ πιθανο αν το chipset (southbridge) δεν εχει ανεμιστηρακι πανω, και ειναι παθητικο (που μαλλον ετσι ειναι) και το κουτι τοθ οπως λεει ειναι hot μεσα, να ανεβαζει τοσο. οποτε απλα βαζεισ mfg8876 ενα ανεμιστιρακι μικρο στο soythbridge σου.

Link to comment
Share on other sites

Όντως, όταν είχα γράψει τα παραπάνω πίστευα πως η θερμοκρασία PWMIC αφορούσε την θερμοκρασία του συστήματος και όχι τα mosfets. Τουλάχιστον έτσι την δίνει (λανθασμένα) το sandra 2005. Στο everest είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα όσον αφορά την ταυτοποίηση των θερμοκρασιών. Η ψύκτρα του northbridge έχει fan και μάλιστα θορυβώδη. Με μια μικρή πατέντα έχω καταφέρει να ρίξω τη θερμοκρασία των mosfets στoυς 46C. Με λίγο ψάξιμο μαθαίνεις πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Τις έχω ρυθμίσει τις στροφές από το bios και στη συνέχεια στα windows έχω ρυθμίσει to ITE manager να μεγιστοποιεί τις στροφές του chipset fan στους 55C. Όταν παίζω 3d games ανεβαίνει στους 58C. Οπότε εκεί ακούγεται τρελά. Μάλλον χρειάζεται ένα fan να φέρνει αέρα από κάτω προς τη κάρτα γραφικών και το chipset γιατί φαίνεται πως τη θερμότητα της vga την ρίχνει το fan πάνω στο chipset.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενοχλεί τόσο ο θόρυβος βάλτο να είναι σε full στροφές στους 60-65 και να κλείνει τελειώς όταν πάει κάτω από 25. Φυσικά χρειάζεται να υπάρχει και καλή ροή αέρα μέσα στο κουτί...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.