Jump to content



Επιλογή Μητρικής για Intel i5 6500


Recommended Posts

Quote

 

Το βρήκα πολύ λογικό ως επιχείρημα. Και κάπως έτσι διέγραψα τα H170 μοντέλα απ' τη λίστα.

Ούτως ή άλλως θα εξαιρούνταν καθώς κανένα απ' αυτά δεν προσφέρει >6 SATA.

 

Έχω κρατήσει για 8 χρόνια, με OC και κατανάλωση που ξεπερνούσε 4 φορές αυτή του επεξεργαστή σου, την πιο φθηνή Χ58  μητρική της αγοράς με τα απολύτως απαραίτητα power phases(5), όχι τα 12 που έχουν αυτές που κοιτάς. Εξάλλου οι καλές H170 μητρικές είναι πιο ανθεκτικές από τις φθηνές Ζ170.  

Επίσης, να ξέρεις ότι ο επεξεργαστής σου κλοκάρεται με παράκαμψη-πατέντα της Asrock και κάποιων άλλων εταιρειών, μέσω του Base clock(bclk).Ενημερωτικά στο λέω γιατί μπορεί να το χρειαστείς προς το τέλος της δεκαετίας. Μιλάμε για 20% και βάλε επιδόσεις.

 

Τέλος, για να πετύχεις τον καλύτερο λόγο τιμής/χωρητικότητας πρέπει να πας σε μεγάλους HDD. Δηλαδή δεν σε φτάνουν π.χ. 6*4Tb=24 Terabytes;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kpetros said:

Απορία μου είναι, ο λόγος που πήγες και πήρες ένα κουτί γκουμούτσα, την στιγμή που έχεις σκοπό να το αφήσεις ουσιαστικά άδειο μέσα...

Ειδικά αφού μάλλον δεν έχεις σκοπό ούτε την τυπική κάρτα γραφικών να πάρεις , εφόσον δεν παίζεις . :p

 

Αυτό που λες «αντοχή στο χρόνο και σταθερότητα», δεν το καταλαβαίνω. Και δεν είσαι ο μόνος που χρησιμοποιεί αυτό το «επιχείρημα»  που μου φαίνεται ότι δεν πολυστέκει. 

Τα ηλεκτρονικά μέρη δεν είναι πατάτες για να χαλάσουν με την πάροδο του χρόνου, και στην χειρότερη όλα τα εξαρτήματα έρχονται από γνωστές μάρκες και έχουν καλή κάλυψη εγγύησης. 

 

Από την απαίτησή σου για 6 8 SATA και την διάρκεια ζωής, πιο πολύ δίνεις την εντύπωση ότι θέλεις ένα ΚΑΛΟ file storage, παρά υπολογιστή.

Τώρα έπεσες στην περίπτωση!

Το tower αυτό το είχα στα ‘favourites’ για παραπάνω από ένα χρόνο, από τότε που αποφάσισα πως «δεν πάει άλλο με SATA 2 & USB 2, καιρός για νέο PC»

Κατά το παρελθόν έχω βλαστημήσει την ώρα και την στιγμή που επέλεξα mid αντί για full tower. Προ αμνημονεύτων ετών λέμε τώρα, ε. Όταν είχες δίπλα σου βάμμα ιωδίου και τσιρότα για τις αμυχές που προκαλούσαν οι λαμαρίνες! :hehe:

ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!

Χρειάζομαι απαραιτήτως άνεση, άπλα. Σε αυτό είμαι απόλυτος. For my well-being and peace of mind.

 

Dedicated κάρτα γραφικών προς το παρόν δεν μπαίνει (αν και δεν μπορώ να αποκλείσω το ενδεχόμενο να πάρω μία μεταχειρισμένη 2ετίας στο ¼ της αρχικής της τιμής), αλλά το κουτί μόνο *άδειο* δεν θα είναι.

Ετεροβαρές ναι. Θα γέρνει μονόπατα.

Παραθέτω μια φωτογραφία του current rig για να συνειδητοποιήσεις πόσο πολύτιμος είναι ο άφθονος χώρος.

 

http://imgur.com/a/KcnBa

DSCI1298.jpg

 

 

Το τρέχον tower, Chieftec 10ετίας με κάτι λαμαρίνες ΝΑ (με το συμπάθειο) έχει περίπου τις ίδιες διαστάσεις με το νεοαποκτηθέν Phanteks (το τελευταίο είναι φαρδύτερο)

Σου φαίνεται «άδειο»;

Παρακαλώ να λείπουν τα σχόλια για το -ανύπαρκτο- cable management, είπαμε είναι παλαιάς κοπής κουτί. :whistling:

3 σκληροί στο cage, 1 ακόμη στο caddy, ενδιάμεσα -και χωρίς να είναι στερεωμένος κάπου- ο SSD. Πάνω-πάνω το optical drive.

Θα συμφωνήσεις πιστεύω πως η δεξιά πλευρά είναι πλήρης...

Αλλά και τα υπόλοιπα ⅔ του tower δεν θα ΄λεγες πως υπάρχει άπλα.

Σχεδόν κάθε θύρα και port είναι κατειλημμένη. Αυτό που διακρίνεται στο κάτω στο κέντρο, είναι ένα ICY Box με έναν SSD συνδεδεμένο μέσω eSATA.

Εκμεταλλεύομαι κάθε εκατοστό. Ακόμα και στην οροφή (σε αυτό το μοντέλο δεν υπάρχουν ανεμιστήρες εκεί) έχω βάλει το scanner για να εξοικονομήσω χώρο.

Οπότε, ναι για οποιοδήποτε άλλο component μπορώ να κάνω συμβιβασμούς. Για το κουτί, ποτέ των ποτών!

 

1 hour ago, kpetros said:

Τα Η170 chipset φυσικά και δεν έχουν την ίδια «αντοχή» με τα Z170 chipset και ο λόγος είναι ότι το Ζ πρέπει να είναι προετοιμασμένο όταν φάει το overclock να μπορεί να δώσει το extra ρεύμα.

Δεν ξέρω ποιος είναι ο  WAntilles  και τι είδους θεοποίηση έχει λάβει στο άλλο forum, αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι το επιχείρημά του είναι εντελώς άτοπο.

 

Η πρόταση του φίλου σου είναι σωστή, ανάλογα τι βάρος έχουν τα αρχεία σου επιλέγεις για απλό εξωτερικό δίσκο ή κάτι πιο οργανωμένο για να μην χάσεις ούτε το παραμικρό bit .  

Βέβαια τώρα που έχεις ήδη κάνει τις μισές αγορές, είναι λίγο αργά...

Και οι μεν και οι δε ουσιαστικά συμφωνείτε. Η διαφωνία έγκειται στο «τι το θες το Z170 από τη στιγμή που ΔΕΝ θα υπερχρονίσεις το PC;»

Καλύτερο build quality; Αυστηρότερες προδιαγραφές; Κατασκευασμένο εξ ορισμού για να το ζορίζει ο κάτοχος. Φαντάσου πόσο *ομαλότερα* θα λειτουργεί αν ΔΕΝ το φτάνει στα όρια του.

Αντιλαμβάνεσαι το σκεπτικό.

[Off-topic: Ο Wantilles είναι ένα παλιό μέλος, την γνώμη του οποίου τυχαίνει να εκτιμώ λίγο περισσότερο σε σχέση με άλλα άτομα. Το ίδιο ισχύει για 3-4 users ακόμα]

Επαναλαμβάνω, πιο πολύ με ενοχλεί η αύξηση τιμών των DDR4 (ανεξαρτήτως μάρκας και χρονισμού) το τελευταίο δίμηνο (θα μου κοστίσει ~€20 ακριβότερα) παρά το 30άρι που θα δώσω για το Z170 / 8 SATA board.

 

Last but not least, δεν έχω κάνει τις μισές αγορές, tower & CPU έχω πάρει. Εκκρεμούν οι παραγγελίες mobo, RAM, τροφοδοτικoύ και SSD/HDD.

Έγινε επεξεργασία από -21grams
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος -21grams έγραψε:

Και οι μεν και οι δε ουσιαστικά συμφωνείτε. Η διαφωνία έγκειται στο «τι το θες το Z170 από τη στιγμή που ΔΕΝ θα υπερχρονίσεις το PC;»

Καλύτερο build quality; Αυστηρότερες προδιαγραφές; Κατασκευασμένο εξ ορισμού για να το ζορίζει ο κάτοχος. Φαντάσου πόσο *ομαλότερα* θα λειτουργεί αν ΔΕΝ το φτάνει στα όρια του.

Αντιλαμβάνεσαι το σκεπτικό.

Με την ιδια λογικη , θα πρεπει να παρεις αμαξι με 2.000 κυβικα ωστε να το τσουλας στο ρελαντι για να μην ζοριστει ?

Το build quality ξερεις τι ειναι ? Μια μ@λ@κι@ και μιση ειναι , κανεις δεν προκειται να κατσει να φτιαξει 10 διαφορετικα ηλεκτρονικα εξαρτηματα για το Α - Β - Γ chipset γιατι απλα δεν συμφερει . Και η H και η Z παιζει να χουν τα ιδια  , με την διαφορα οτι στο Ζ πετανε και 2-3 φασεις παραπανω για να ειναι καλυμενοι οταν κανεις το overclock σου . 

 

 

Πανω στο θεμα σου ομως , ειδα πως υπαρχουν και mATX κουτακια με 6 HDD + 3-4x 5,25' που θα μπορουσες να βαλεις τα caddy σου . 

Τελος αμα κωλυεσαι στο θεμα των 8 sata ports , υπαρχουν και τα sata controllers που μια χαρα θα γεμιζε μια mATX μαζι με μια καρτουλα γραφικων στο μελλον . 

ι5 εννοειτε overkill για αυτο που θες . ι3 αμα εχεις σκοπο να ανοιξεις 40 tabs στο chrome .  pentium αμα θες μονο media center

 

 

Γενικα ομως εχω την εντυπωση πως την επιλογη σου την εχεις ηδη κανει 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, kpetros said:

Με την ίδια λογική , θα πρέπει να πάρεις αμάξι με 2.000 κυβικά ώστε να το τσουλάς στο ρελαντί για να μην ζοριστεί;

Το build quality ξέρεις τι είναι; Μια μ@λ@κί@ και μισή είναι, κανείς δεν πρόκειται να κάτσει να φτιάξει 10 διαφορετικά ηλεκτρονικά εξαρτήματα για το Α - Β - Γ chipset, γιατί απλά δεν συμφέρει.

Και η H170 και η Z170 παίζει να 'χουν τα ίδια, με την διαφορά ότι στο Ζ πετάνε και 2-3 φάσεις παραπάνω για να είναι καλυμμένοι όταν κάνεις το overclock σου.

 

Πάνω στο θέμα σου όμως, είδα πως υπάρχουν και mATX κουτάκια με 6 HDD + 3-4x5,25″ που θα μπορούσες να βάλεις τα caddy σου.

Τέλος άμα κωλύεσαι στο θέμα των 8 SATA ports, υπάρχουν και τα SATA controllers που μια χαρά θα γέμιζε μια mATX μαζί με μια καρτούλα γραφικών στο μέλλον.

i5 εννοείται overkill για αυτό που θες. i3 άμα έχεις σκοπό να ανοίξεις 40 tabs στον Chrome.  Pentium άμα θες μόνο Media Center.

 

Γενικά όμως, έχω την εντύπωση πως την επιλογή σου την έχεις ήδη κάνει.

 

Όχι ακριβώς. Πιο κοντά στην πραγματικές συνθήκες θα ήταν αν έλεγες πως τρέχεις το 2λιτρο σε εθνικές οδούς-τεράστιες ευθείες πηγαίνοντας με 5η (ή 6η). Χωρίς αυξομειώσεις, πρώτη-δευτέρα κ.λπ., με σταθερές στροφές.

Ευκαιρίας δοθείσης, και μιας και έθιξες το θέμα «επεξεργαστική ισχύς», να αναφέρω πως το πιο heavy task που προβλέπεται να κάνω θα είναι Blu-ray ripping/encoding σε x264 (θα πειραματιστώ και με το νεότερο x265, αλλά διαβάζω πως αποδίδει καλύτερα σε χαμηλότερα bitrates)

 

«40 tabs στον Chrome;»

Στον primary browser, Firefox 64-bit, έχω φτάσει να έχω 268 :woot: (υπάρχει add-on καταμέτρησης). Στο 1ο απ' τα 2 groups (το δεύτερο έχει καμιά 60άρα).

Δεν είναι όλα active ταυτοχρόνως φυσικά, κάτι τέτοιο θα γονάτιζε το σύστημα.

Ξέρεις πόση ώρα κάνει να ανοίξει; Σχεδόν ένα λεπτό. (εγκατεστημένος στον SSD, όχι σε μηχανικό σκληρό δίσκο).

Οι αιτίες πολλές. Πληθώρα extensions κάποια εκ των οποίων επιβραδύνουν την αποκρισιμότητα καθώς και leftovers από προηγούμενες εκδόσεις.

Διατηρώ το ίδιο profile από τότε που ο browser βρισκόταν σε μονοψήφια version...

 

Όπως έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμα, είμαι διατεθειμένος να κάνω αλλαγή σε οτιδήποτε (δεν έχω εμμονές & αγκυλώσεις με μάρκες - αν συνέφερε/εξυπηρετούσε τις ανάγκες μου θα έπαιρνα και AMD αντί για Intel π.χ.) και να συζητήσω τα πάντα, ΕΚΤΟΣ απ' το κουτί.

Full tower και ξερό ψωμί! Αυτό το ζήτημα δεν τίθεται σε διαπραγμάτευση, αποτελεί κόκκινη γραμμή  (κάτι μου θυμίζει αυτό... :p).

 

Καθαρά εγκυκλοπαιδικά, εσύ  με τι θα συνδύαζες τον i5-6500;

Ιδού και ένα link των H170 boards μεγέθους ATX (με M.2, DVI, HDMI) που διατίθενται στο Skroutz:

Μητρικές Κάρτες H170

Οι τιμές ξεκινούν από €92 [απ' τα €112 αν μας ενδιαφέρει να υπάρχει USB Type-C port] και φτάνουν ως τα €145.

Βάσει των τιμών αυτών, θεωρείς υπέρογκο το κόστος της ASRock Z170 Extreme6 (€183) για αυτά που προσφέρει;

 

Ο φτηνότερος SATA controller, μιας που πρότεινες αυτή τη λύση, κοστίζει €40. Και προσωπικά ΔΕΝ θεωρώ την λειτουργικότητά του δεδομένη.

[Έχω καεί στο παρελθόν με SATA expansion card μάρκας Roline που ουδέποτε δούλεψε - Money down the drain, μαζεύει σκόνη στο πατάρι]

Δεν πρέπει επίσης να ξεχνάμε τους εγγενείς περιορισμούς.

Βάζεις M.2; Χάνεις κάποια SATA ports γιατί μοιράζονται τα lanes ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

M2_1, SATA3_0, SATA3_1 and SATA_EXP0 share lanes. If either one of them is in use, the others will be disabled.

 

Συμπέρασμα:

Ό,τι εξοικονομήσεις *σήμερα* (στη χειρότερη περίπτωση €70), ενδέχεται να το πληρώσεις αύριο.

Και πιθανόν υπό χειρότερες συνθήκες. Εξηγούμαι:

Έχοντας απηυδήσει από τις ταχύτητες των USB 2.0 ports, αγόρασα μία Transcend TS-PDU3 USB3.0 Expansion Card για το Abit IP35 Pro.

Από την μία ανάσανα (αμαρτία να έχεις γρήγορα flashακια ή HDD enclosures και να περιμένεις λες και βρίσκεσαι σε μποτιλιάρισμα), κι απ' την άλλη δυσφορώ καθώς και πάλι το data rate είναι περιορισμένο λόγω του παλαιολιθικού v1.1 PCIe.

Αυτά είναι τα αποτελέσματα των *ενδιάμεσων λύσεων*.

Η λέξη-κλειδί είναι το Future-proof. Καραμέλα, ξεκαραμέλα, δεν μπορείς να το αγνοήσεις. Θα το βρεις μπροστά σου.

Ο user απλώς θέτει το όριο.

Στο καταναλωτικό κοινό το κυρίαρχο κριτήριο ήταν, είναι, και θα παραμείνει το «οικονομικό». Μισό € διαφορά να έχει ένα προϊόν στο μαγαζί Α σε σχέση με το μαγαζί Β, και όλοι θα σπεύσουν να ψωνίσουν απ' το πρώτο.

Μέσα σε αυτό το κλίμα οι μόνοι που σκορπούν χρήμα ελαφρά τη καρδία, είναι τα Apple sheep (να συμπεριλάβουμε και τους Samsung οπαδούς; Ας τους βάλουμε κι αυτούς για να μην κατηγορηθούμε ως μεροληπτικοί) και γενικώς οι gadgetάκηδες που αντικαθιστούν συσκευές (dumbphones και tablets) κάθε τρίμηνο.

Το PC δεν έχει τόσο εφήμερο χαρακτήρα. Το παντρεύεσαι.:amen:

 

Κάτι τελευταίο:

Εσείς που κάνετε συχνά αγορές, ποια καταστήματα (κατά προτίμηση εντός Νομού Αττικής) προτιμάτε;

Ποιους θα συστήνατε και ποιους έχετε στα μαύρα κατάστιχα;

Έγινε επεξεργασία από -21grams
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος -21grams έγραψε:

 

Ευκαιρίας δοθείσης, και μιας και έθιξες το θέμα «επεξεργαστική ισχύς», να αναφέρω πως το πιο heavy task που προβλέπεται να κάνω θα είναι Blu-ray ripping/encoding σε x264 (θα πειραματιστώ και με το νεότερο x265, αλλά διαβάζω πως αποδίδει καλύτερα σε χαμηλότερα bitrates)

 

 

Πειτε με χαζο , αλλα τωρα καταλαβα (μαλλον) μιας και δεν ειναι ξεκαθαρο . Πως θες να παιρνεις blu ray και να τα κανεις συμπιεση-encode για να τα ανεβαζεις (μαλλον) η τουλαχιστον να τα κρατας για παρτη σου  χD

Αν το πετυχα και με ενα μικρο ψαξιμο ειδα πως χρειαζεσαι πολλους πυρηνες για να πετυχεις την ταχυτητα  πραμα που δικαιολογει το γεγονος οτι δεν σε νοιαζει η καρτα γραφικων ..... μαλλον το προγραμμα σου δεν υποστηριζει hardware acceleration .

Συνεπως ΑΜΑ το πετυχα , θα επαιρνα i7 (100ε ακριβοτερος) και μια μητρικη κατω του 100αρικου . 

 

Τωρα σοβαρα , και οι 8 δισκοι πρεπει να ειναι σε λειτουργια την ιδια στιγμη ? Δηλαδη ενα συστημα RAID με 4 hdd και ενα caddy HOTSWAP στην 5,25' δεν θα σε καλυπτε ?

Link to comment
Share on other sites

Λίστα SATA συσκευών που θα βρίσκονται μόνιμα συνδεδεμένοι:

■ SSD #1 (240άρης Adata, σχετικά καινούργιος) με το primary OS: Windows 8.1 ή 10 (θα εξαρτηθεί από το πόσο intrusive είναι τα 10άρια και αν μπορούν να απαλειφθούν οι κατασκοπευτικές τους ιδιότητες)

■ SSD #2 (128άρης Crucial που μετράει σχεδόν 5 χρόνια λειτουργίας) με το secondary OS: Linux distro, κάποιο απ' τα 5 πιο δημοφιλή ΠΛΗΝ original Ubuntu.

■ 3 HDD στα cages (3x1 ΤΒ)

■ 1 HDD στο caddy (1 TB) που θα εναλλάσσεται ανάλογα με το τι χρειάζομαι.

■ Pioneer optical drive (Blu-ray Recorder)

 

Σύνολο 7.

Υπάρχουν εύκαιρα και 2 Icy Box, USB2/eSATA και USB3 αντιστοίχως. Το πρώτο εκ των πραγμάτων θα περιπέσει σε αχρηστία.

 

Quote

Λειτουργικά σε ξεχωριστούς δίσκους; Γιατί δεν κάνεις dual boot σε ένα SSD όπως όλος ο κόσμος;

Πρώτον, γιατί τα 240 GB χωρίς να θεωρούνται λίγα, δεν προσφέρουν μεγάλη άνεση.

Και δεύτερον, για να μην μπλέκω με με boot managers που μπορεί να κάνει overwrite ο ένας τον άλλον και τρέχα-γύρευε.

Σε χωριστούς δίσκους να 'χουμε το κεφάλι μας ήσυχο. Better safe than sorry.

Έγινε επεξεργασία από -21grams
Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις encoding(με εξαιρετικά καλή συμπίεση), μέσα σε 6-8 ώρες, ταινία 2,5 ωρών στο Η265 και ταχύτητα slow θες οπωσδήποτε i7 με oc. To medium έχει αυτή τη στιγμή χειρότερη συμπίεση από το Fast(αναφέρομαι στο handbrake). Το slower θέλει πάνω από 20 ώρες(ισως να λέω και λίγα) σε 6700Κ και πρακτικά είναι ανέφικτo ακόμα και για 5820Κ. Encoding=Πυρήνες, αν θες να "παντρευτείς" το pc σου, όπως λες.

 

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On Wednesday, 19 October 2016 at 10:01 PM, Petrossortep said:

Για να κάνεις encoding (με εξαιρετικά καλή συμπίεση), μέσα σε 6-8 ώρες, ταινία 2,5 ωρών στο Η265 και ταχύτητα slow θες οπωσδήποτε i7 με OC. To medium έχει αυτή τη στιγμή χειρότερη συμπίεση από το Fast(αναφέρομαι στο handbrake). Το slower θέλει πάνω από 20 ώρες(ισως να λέω και λίγα) σε 6700Κ και πρακτικά είναι ανέφικτo ακόμα και για 5820Κ. Encoding=Πυρήνες, αν θες να «παντρευτείς» το pc σου, όπως λες.

 

Υπάρχει μια ιδιαιτερότητα που παρέλειψα και ως εκ τούτου δεν έλαβες υπ' όψιν:

Το encoding ΔΕΝ αφορά *ταινίες*. Ως μουσικόφιλος, θα ripάρω αποκλειστικά συναυλίες, συνεντεύξεις και ολιγόλεπτα video clips.

Άλλο action movies με καταιγιστική δράση (που απαιτούν πολλά passes κ.λπ.) κι άλλο κάμερες στραμμένες σε σκηνή & ακροατήριο.

Στην δεύτερη περίπτωση το υπό επεξεργασία οπτικό υλικό είναι αρκετά στατικό, κάτι που απλοποιεί/επιταχύνει το encoding, έτσι δεν είναι;

 

Τέλος πάντων, παρέλαβα το mobo, οπότε συνεχίζω ακάθεκτος με το ψείρισμα της μαϊμούς tongue.gif

Τι διαφορά έχουν οι μνήμες Single-Rank σε σχέση με τις Dual-Rank;
Δείτε τα pdf δύο κατά τα άλλα όμοιων modules [διαφέρουν κατά ένα γράμμα ψηφίο]:

1. HX424C15FBK2/16

Quote

HyperX HX424C15FBK2/16 is a kit of two 1G x 64-bit (8GB) DDR4-2400 CL15 SDRAM (Synchronous DRAM) 2Rx8, memory module, based on sixteen 512M x 8-bit FBGA components per module.
Each module kit supports Intel® Extreme Memory Profiles (Intel® XMP) 2.0. Total kit capacity is 16GB. Each module has been tested to run at DDR4-2400 at a low latency timing of 15-15-15 at 1.2V.

 

2. HX424C15FB2K2/16

Quote

HyperX HX424C15FB2K2/16 is a kit of two 1G x 64-bit (8GB) DDR4-2400 CL15 SDRAM (Synchronous DRAM) 1Rx8, memory module, based on eight 1G x 8-bit FBGA components per module.
Each module kit supports Intel® Extreme Memory Profiles (Intel® XMP) 2.0. Total kit capacity is 16GB. Each module has been tested to run at DDR4-2400 at a low latency timing of 15-15-15 at 1.2V.

 

Βρίσκομαι ένα βήμα πριν την παραγγελία του Single-Rank kit (καθότι φτηνότερο) αλλά διστάζω γιατί δεν περιλαμβάνεται στην Memory Support List της ASRock.
Ανεξάρτητα από θέματα συμβατότητας, τι κερδίζει και τι χάνει κανείς επιλέγοντας Single-Rank αντί για Dual-Rank RAM;
Και γενικά, ποιος ο λόγος να υπάρχουν 2 τύποι; hmmm.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παρέλαβες  λοιπόν  την Αsrock Z170 Extreme 6 ?

Καλοτάξιδη !

Εντυπώσεις ? Ειδικά στο κομμάτι του ήχου.. Θα θελα να καταργήσω την εξωτερική Creative X-Fi  εάν είναι δυνατόν

(αλλά μετά πως θα ηχογραφώ τα βινύλια ?) E?

https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/G/01/electronics/detail-page2/c26-B004275EO4-1-l.jpg

 

Είμαι σε ΠΟΛΥ παρόμοια φάση.. Mουσικόφιλος,  2ssd και 10HDD και κουτί τέρας  ( Corsair Obsidian 800D )

 

Προσανατολίζομαι σε  i5-6500 και Αsrock Z170 Extreme 6  εν πολλοίς λόγω εμφάνισης και ενσωματωμένου dac.

Mε αυτό τον συνδυασμό είμαι καλυμμένος σε θέμα γραφικών χωρίς κάρτα ?  Όχι παιχνίδια, μόνο  ταινίες . Έξοδος HDMI  σε  tv 4Κ.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.