Jump to content



Επιλογή Μητρικής για Intel i5 6500


Recommended Posts

Καλημέρα!

 

Θα ήθελα την βοήθεια σας για επιλογή μητρικής στο νέο μου σύστημα.

Δεν θα κάνω ποτέ oc, δεν παίζω παιχνίδια (θα έχει μια κάρτα γραφικών τις πλάκας), είναι 24/7 ανοιχτό το pc για developement (visual studio, sql server, intelliJ) και με ενδιαφέρουν λίγο τα utilities της mb για fan control.

 

Οι επιλογές μου μέχρι στιγμής είναι:

https://www.skroutz.gr/s/7356972/Gigabyte-Z170-HD3P.html?from=account_favorites

https://www.skroutz.gr/s/7299789/Asus-Z170-A.html?from=account_favorites

https://www.skroutz.gr/s/7356999/Gigabyte-Z170X-UD3.html

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος που εχεις διαλεξει Ζ170 chipset? Λογω περισσοτερων sata η υποστηριξη μνημης ας πουμε; Και με λιγοτερα χρηματα μπορεις να βρεις μητρικη που να κουμπωνει ο 6500 πανω, με chipset h170, h110, b150.. Περιεγραψε ολο το συστημα σου για να εχουμε καλυτερη εικονα! Ram και σκληρους συγκεκριμενα καθως και αν θες να χρησιμοποιησεις καμια διαταξη raid.

Link to comment
Share on other sites

Η ram θα είναι DDR4 αρχικα 16gb με πιθανό να πάει στα 32 αν τα vm's αυξηθούν (επισης το visual studio τις πίνει το αίμα και συνήθως έχω πολλά instances ανοιχτα)

 

Σκληροί θα μπούνε τουλαχιστον 1 ssd και 2-4hdd. Οσο για raid προσωρινά δεν έχω τέτοιο σκοπο αλλα ποτέ δεν ξέρεις. 

Προφανώς και αν υπάρχει άλλη αξιόλογη πρόταση σε άλλο chipset είναι ευπροσδεκτή απλά πήγα σε αυτό μιας και "διαβάζω" οτι είναι το πιο καλό..

Link to comment
Share on other sites

Εγω σα "φαν" της ASrock (το φαν σε εισαγωγικα επειδη απλα ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με 2 ASrock μητρικες- μηδεν προβληματα σε 2 διαφορετικα συστηματα του socket 1150 ) , θα εβαζα και μια Ζ170 της Asrock στην εξισωση. 

 

Αλλα επειδη ειναι ικανοτατες και αυτες που εβαλες, διαλεξε μια εκ των asus z170-a και την hd3p. Απλα να ξερεις  η hd3p εχει μερικα θεματακια με τους Drivers των usb 3.1 σε Windows 7 (το γνωριζω επειδη την εχει φιλη μου με Windows 7 και ειχε hard time με πολλες bsod , μεχρι που out of the blue που λεμε,  σταματησαν οι bsod - μπορει να ηταν τυχαιο , αλλα ηταν σιγουρα driver related προβλημα ). Επισης νομιζω εχει dual bios . 

Δεν εχω ιδεα τι παιζει με την Asus, φαινεται μια χαρα επιλογη οποια και αν κανεις, και εφοσον δεν εχεις και OC στο μυαλο σου , θα πηγαινα με το vfm της hd3p. :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι και εγώ στο ψάξιμο μητρικής για s1151, είναι αλήθεια ότι οι Gigabyte μητρικές είναι λίγο δύστροπες-επιλεκτικές στις μνήμες;

 

Έγινε επεξεργασία από vageo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Μόλις μπερδεύτικα ακόμα περισσότερο.

Ενώ είχα καταλήξει στην Asus Z170-A είδα στο amazon απο το οποίο θα την πάρω οτι έχει λίγο πιο φτηνη (1 ολόκληρη λίρα) την:

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0126R3QPA?keywords=asus%20z170%20pro%20gaming&qid=1458045207&ref_=sr_1_1&sr=8-1

 

Ποια να προτιμήσω?

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις 2-4 hdd (πες 3 ) και 1 ssd , εισαι φουλ. Στην αλλη εχεις "αερα" , ακομα και αχρειαστο να ειναι ;) 

Και εγω με αυτο το σκεπτικο πηγα στην Asrock z97 pro4, και δες τωρα , 3+3 εχει πανω :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

Η Asus Z170 PRO GAMING δεν είναι σωστό ότι έχει 4 sata III. Αντιθέτως έχει 6 sata III, όσα έχει και η Asus Z170-Α.

Ο τρόπος που περιγράφει το πλήθος των sata III είναι δυσνόητος-περίεργος (δεν αθροίζει τα 2 sata που βρίσκονται στο ένα SATA Express) και γιαυτό μπορεί να μπερδεύει με την πρώτη ματιά.

 

Επίσης, εδώ και λίγες ημέρες, υπάρχει η δυνατότητα να σου επιστραφούν χρήματα (30 €) αν αγοράσεις την Asus Z170 PRO GAMING και έτσι η αγορά να σου βγει φθηνότερη.

Σε σύγκριση ανάμεσα σε Z170 PRO GAMING και Z170-Α η -Α έχει ένα PCI (απλό) Slot  παραπάνω και 2 μπροστά USB 3.0 παραπάνω, ενώ η -PRO GAMING έχει καλύτερο chip ήχου και 2 πίσω USB 3.0 παραπάνω. 

Κατά τα άλλα υπάρχουν κάτι μικροδιαφορές ενώ η -Α φαίνεται να είναι περισσότερο ανθεκτική και  επιδεκτική υπερχρονισμού. 

 

Έγινε επεξεργασία από vageo
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον πολύ.

 

Αυτό που είδα και μου άρεσε στην Z170-A είναι οι εφάρμογες της asus για το remote access (Remote GO).

Δεν λέει κάτι και για την Pro Gaming οπότε δεν είμαι σίγουρος αν το υποστηρίζει..

Παίζει κανείς να ξέρει?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Χαιρετώ την ομήγυρη.

 

Βρίσκομαι κι εγώ στη θέση που ήταν ο topic starter, manos27m. (Δεν μας είπε τελικά τι επέλεξε)

Αγόρασα tower (το Phanteks Enthoo Pro PH-ES614PC), πήρα CPU (τον i5-6500) κι έχω κολλήσει εδώ και μέρες στην επιλογή μητρικής.

Οι απαιτήσεις μου θα έλεγα πως διαφέρουν αρκετά σε σχέση με τον μέσο user του ‘TheLab’ που συνήθως είναι gamer, PC enthusiast ή τέλος πάντων επιδιώκει τις *απόλυτες* επιδόσεις ξεζουμίζοντας κάθε πόρο του συστήματος.

Δεν είμαι gamer (για να καταλάβετε, το τελευταίο παιχνίδι που έπαιξα ήταν το PES2011 όταν είχε πρωτοκυκλοφορήσει) ούτε έχω βλέψεις για υπερχρονισμούς (και γενικά πειραματισμούς).

Ο Intel του θέματος εξάλλου δεν προσφέρεται για overclocking...

 

Ως πρώτη προτεραιότητα θέτω την αντοχή στο χρόνο και τη σταθερότητα. Δοκιμασμένες λύσεις και όλα ‘by the book’.

Το PC θα είναι κάτι ανάμεσα σε Media Station (πολλοί HDD, Blu-ray, TV Tuner) και «γενικών καθηκόντων». All-around computer με κάποιες ιδιαιτερότητες.

Μία εκ των οποίων είναι και η ύπαρξη άνω των 6 (το standard της κατηγορίας) SATA ports.

Αυτομάτως αποκλείεται το 70% των LGA1151 motherboards. Το κακό είναι τα εναπομείναντα είναι ακριβότερα...

Οι μητρικές που πληρούν τις προϋποθέσεις και παράλληλα διατίθενται στην ελληνική αγορά (συνολικά 7) ξεκινούν απ'τα €180.

Έθεσα ως ανώτατο όριο τα €230, ποσό που ξεπερνά την αξία του επεξεργαστή...

 

Αναλυτικά :

1. ASRock Fatal1ty Z170 Gaming K6 [€180]
2. ASRock Z170 Extreme6 [€183]
3. ASRock Fatal1ty Z170 Gaming K6+ [€195]
4. ASRock Z170 Extreme6+ [€202]
5. ASRock Fatal1ty Z170 Professional Gaming i7 [€216]

6. Asus Maximus VΙΙΙ Hero [€227]

7. Gigabyte Z170X-Gaming 7 (rev. 1.0) [€224]

 

Τελικά περιόρισα (κάπως βεβιασμένα είναι η αλήθεια, αλλά  δυστυχώς τα mobos αυτής της κατηγορίας αφορούν την μειοψηφία κι εγώ δεν λάμβανα το απαραίτητο feedback ώστε να αποφασίσω) την παραπάνω λίστα σε 2 μοντέλα:

Τα ASRock Z170 Extreme6 και Gigabyte Z170X-Gaming 7 (rev. 1.0)

Τα περισσότερα μέλη του «Εργαστηρίου» διαθέτουν εμπειρία ετών, έχουν συναρμολογήσει (και διαλύσει :hehe:) μηχανήματα και μηχανήματα. Και ασφαλώς «ξέρουν την πιάτσα» καλύτερα από μένα.

Περιμένω απόψεις και σχόλια, ΕΙΔΙΚΑ αν έχει περάσει απ' τα χέρια σας κάποιο απ' αυτά τα boards.

Ευχαριστώ.

 

ΣΗΜ:

[Δεν γνωρίζω αν επιτρέπονται παραπομπές σε άλλα fora αλλά] Αν θέλετε να έχετε πλήρη εικόνα της κατάστασης, μπορείτε να διαβάσετε το αντίστοιχο νήμα (σεντόνια επί σεντονιών :p) που άνοιξα στο adslgr.com

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω από πού έβγαλες το συμπέρασμα ότι οι σχετικά φθηνές ή non-Z μητρικές δεν θα σε κρατήσουν 9+ χρόνια για νορμάλ χρήση.

Στο adsl σου πρότειναν ποιοτικές H170 για να τα έχεις όλα(χαρακτηριστικά, αντοχή), εκτός από τις oc δυνατότητες τις οποίες πληρώνεις καραβίσιες στις Z170. Εκεί να πας.

Για τα χαρακτηριστικά που θες μπορείς να δεις και μόνος σου τι υποστηρίζει κάθε μοντέλο από τα σάιτ των κατασκευαστών. Όσο για τα προβλήματα DOA ενδέχεται να είναι και λάθη χρηστών που κατέστρεψαν τις μητρικές(από άγνοια για ιδιαιτερότητες του συγκεκριμένου μοντέλου) και να μην το λένε. Αυτές οι-μεγάλες-εταιρείες δεν βγάζουν έτσι χύμα από το εργοστάσιο προϊόντα χωρίς ποιοτικό έλεγχο.

 

υ.γ: Φρόντισε να έχεις καλή ψύξη στο κουτί, αν θες να μεγιστοποιήσεις την αντοχή στο χρόνο, γιατί οι πυκνωτές είναι αυτοί που παραδίδουν πνεύμα πρώτοι από τις υψηλές θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος -21grams έγραψε:

Χαιρετώ την ομήγυρη.

 

Βρίσκομαι κι εγώ στη θέση που ήταν ο topic starter, manos27m. (Δεν μας είπε τελικά τι επέλεξε)

Αγόρασα tower (το Phanteks Enthoo Pro PH-ES614PC), πήρα CPU (τον i5-6500) κι έχω κολλήσει εδώ και μέρες στην επιλογή μητρικής.

Οι απαιτήσεις μου θα έλεγα πως διαφέρουν αρκετά σε σχέση με τον μέσο user του ‘TheLab’ που συνήθως είναι gamer, PC enthusiast ή τέλος πάντων επιδιώκει τις *απόλυτες* επιδόσεις ξεζουμίζοντας κάθε πόρο του συστήματος.

Δεν είμαι gamer (για να καταλάβετε, το τελευταίο παιχνίδι που έπαιξα ήταν το PES2011 όταν είχε πρωτοκυκλοφορήσει) ούτε έχω βλέψεις για υπερχρονισμούς (και γενικά πειραματισμούς).

Ο Intel του θέματος εξάλλου δεν προσφέρεται για overclocking...

 

Ως πρώτη προτεραιότητα θέτω την αντοχή στο χρόνο και τη σταθερότητα. Δοκιμασμένες λύσεις και όλα ‘by the book’.

Το PC θα είναι κάτι ανάμεσα σε Media Station (πολλοί HDD, Blu-ray, TV Tuner) και «γενικών καθηκόντων». All-around computer με κάποιες ιδιαιτερότητες.

Μία εκ των οποίων είναι και η ύπαρξη άνω των 6 (το standard της κατηγορίας) SATA ports.

Αυτομάτως αποκλείεται το 70% των LGA1151 motherboards. Το κακό είναι τα εναπομείναντα είναι ακριβότερα...

Οι μητρικές που πληρούν τις προϋποθέσεις και παράλληλα διατίθενται στην ελληνική αγορά (συνολικά 7) ξεκινούν απ'τα €180.

Έθεσα ως ανώτατο όριο τα €230, ποσό που ξεπερνά την αξία του επεξεργαστή...

 

Αναλυτικά :

1. ASRock Fatal1ty Z170 Gaming K6 [€180]
2. ASRock Z170 Extreme6 [€183]
3. ASRock Fatal1ty Z170 Gaming K6+ [€195]
4. ASRock Z170 Extreme6+ [€202]
5. ASRock Fatal1ty Z170 Professional Gaming i7 [€216]

6. Asus Maximus VΙΙΙ Hero [€227]

7. Gigabyte Z170X-Gaming 7 (rev. 1.0) [€224]

 

Τελικά περιόρισα (κάπως βεβιασμένα είναι η αλήθεια, αλλά  δυστυχώς τα mobos αυτής της κατηγορίας αφορούν την μειοψηφία κι εγώ δεν λάμβανα το απαραίτητο feedback ώστε να αποφασίσω) την παραπάνω λίστα σε 2 μοντέλα:

Τα ASRock Z170 Extreme6 και Gigabyte Z170X-Gaming 7 (rev. 1.0)

Τα περισσότερα μέλη του «Εργαστηρίου» διαθέτουν εμπειρία ετών, έχουν συναρμολογήσει (και διαλύσει :hehe:) μηχανήματα και μηχανήματα. Και ασφαλώς «ξέρουν την πιάτσα» καλύτερα από μένα.

Περιμένω απόψεις και σχόλια, ΕΙΔΙΚΑ αν έχει περάσει απ' τα χέρια σας κάποιο απ' αυτά τα boards.

Ευχαριστώ.

 

ΣΗΜ:

[Δεν γνωρίζω αν επιτρέπονται παραπομπές σε άλλα fora αλλά] Αν θέλετε να έχετε πλήρη εικόνα της κατάστασης, μπορείτε να διαβάσετε το αντίστοιχο νήμα (σεντόνια επί σεντονιών :p) που άνοιξα στο adslgr.com

 

Απορεια μου ειναι , ο λογος που πηγες και πηρες ενα κουτι γκουμουτσα , την στιγμη που εχεις σκοπο να το αφησεις ουσιαστηκα αδειο μεσα ...... ειδικα αφου μαλλον δεν εχεις σκοπο ουτε την τυπικη καρτα γραφικων να παρεις , εφοσον δεν παιζεις :p

 

Αυτο που λες αντοχη στο χρονο και σταθεροτητα , δεν το καταλαβαινω .. και δεν εισαι ο μονος που χρησημοποιει αυτο το "επιχειρημα"  που μου φαινεται οτι δεν πολυστεκει  . 

Τα ηλεκτρονικα μεροι δεν ειναι πατατες για να χαλασουν με την παροδο του χρονου , και στην χειροτερη ολα τα εξαρτηματα ερχονται απο γνωστες μαρκες και εχουν καλη καλυψη εγγυησης . 

 

Απο την απαιτηση σου για 6ΣΑΤΑ και την διαρκεια ζωης , πιο πολυ δινεις την εντυπωση οτι θελεις ενα ΚΑΛΟ file storage παρα υπολογιστη 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι κατάλαβα θες pc δισκοθήκη και ντιβιντοθήκη. Και δεν ξέρω και πόσο νόμιμο είναι το σάιτ σου.

Ένας ι3 θα ήταν αρκετός πιστεύω.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Quote

Δεν ξέρω από πού έβγαλες το συμπέρασμα ότι οι σχετικά φθηνές ή non-Z μητρικές δεν θα σε κρατήσουν 9+ χρόνια για νορμάλ χρήση.

Στο adslgr.com σου πρότειναν ποιοτικές H170 για να τα έχεις όλα (χαρακτηριστικά, αντοχή), εκτός από τις OC δυνατότητες τις οποίες πληρώνεις καραβίσιες στις Z170. Εκεί να πας.

Ως 1η επιλογή είχα την Asus Z170-A (που κάνει θραύση στην αγορά και αποσπά παντού κολακευτικά σχόλια) η οποία κοστίζει λίγο πάνω από €150, τόσο ήταν το αρχικό μου budget για mobo.
Με €30 παραπάνω, έχω την δυνατότητα να αποκτήσω την ASRock Z170 Extreme6 που αναφέρω παραπάνω. Τα παραπάνω features κατ' εμέ δικαιολογούν την διαφορά.
Όπως τόνισα, τα 2 επιπλέον SATA ports θα αξιοποιηθούν.

Συμπτωματικά μίλαγα πριν λίγο στο τηλέφωνο με φίλο και μου έλεγε κατά λέξη:
«Μην είσαι μ**ά**ς, τράβα πάρε ένα HDD των 3TB [WD Green πρότεινε] μετέφερε εκεί τα δεδομένα των 3χ1 ΤΒ που έχεις και καθάρισες»
Είναι κι αυτό μια άποψη...

 

Θα παρατήρησες που τέθηκε το ερώτημα «Γιατί αποκλειστικά Z170 και όχι H170 chipset;»

Την απάντηση έδωσε ο WAntilles που αν και συχνά εμφανίζεται δογματικός, ποτέ δεν μιλάει στο αέρα.

Διατύπωσε την παρακάτω θεωρία:

Quote

 

Παίρνουμε πάντα το ακριβότερο chipset, στην περίπτωσή μας το Z170.

Γιατί;

Γιατί απευθύνεται σε πιο απαιτητικό target group και οι μητρικές που το έχουν θα είναι ποιοτικότερες, με καλύτερα εξαρτήματα (πυκνωτές, VRMs, κ.λπ.), και άρα σταθερότερες, και θα κρατήσουν και περισσότερα χρόνια (πάνω από 6-7).

ΔΕΝ ΤΣΙΓΚΟΥΝΕΥΟΜΑΣΤΕ ΣΤΗ ΜΗΤΡΙΚΗ.

 

Το βρήκα πολύ λογικό ως επιχείρημα. Και κάπως έτσι διέγραψα τα H170 μοντέλα απ' τη λίστα.

Ούτως ή άλλως θα εξαιρούνταν καθώς κανένα απ' αυτά δεν προσφέρει >6 SATA.

 

Quote

Για τα χαρακτηριστικά που θες, μπορείς να δεις και μόνος σου τι υποστηρίζει κάθε μοντέλο από τα site των κατασκευαστών.
Όσο για τα προβλήματα DOA ενδέχεται να είναι και λάθη χρηστών που κατέστρεψαν τις μητρικές (από άγνοια για ιδιαιτερότητες του συγκεκριμένου μοντέλου) και να μην το λένε. Αυτές οι-μεγάλες-εταιρείες δεν βγάζουν έτσι χύμα από το εργοστάσιο προϊόντα χωρίς ποιοτικό έλεγχο.

Σαφώς και μου 'χει περάσει απ' το μυαλό.

Εδώ υπήρχαν οδηγοί για εσκεμμένη πρόκληση dead pixels σε monitors  :innocent: προκειμένου να πληροί τον σχετικό όρο της εγγύησης και να γίνει RMA, το θυμάστε; :laughing:

Έγινε επεξεργασία από -21grams
Link to comment
Share on other sites

Τα Η chipset φυσικα και δεν εχουν την ιδια "αντοχη" με τα Z chipset , και ο λογος ειναι οτι το Ζ πρεπει να ειναι προετοιμασμενο οταν φαει το overclock να μπορει να δωσει το εξτρα ρευμα . Δεν ξερω ποιος ειναι ο  WAntilles  και τι ειδους θεοποιηση εχει λαβει στο αλλο φορουμ , αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι το επιχειρημα του ειναι εντελος ατοπο .... 

 

Η προταση του φιλου σου ειναι σωστη , αναλογα τι βαρος εχουν τα αρχεια σου ..... επιλεγεις για απλο εξωτερικο δισκο ή κατι πιο οργανομενο για να μην χασεις και το παραμικρο bit .  

Βεβαια τωρα που εχεις ηδη κανει τις μισες αγορες ...... ειναι λιγο αργα 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.