Jump to content



[Tango X] Series 1 - Race 3/5


GoMaR

Recommended Posts

5 minutes ago, Anthemius said:

Προσωπικά πίστευα πως είχα πιο πολλά cuts, αλλά μάλλον είναι αυτό που ειπώθηκε, ότι στο εσάκι αφηνα γκάζι, ή είναι οφθαλμαπάτη που νόμιζα οτι περνούσα από πάνω τους:D

Δε με ενοχλεί το σύστημα που ακολουθούμε με τα cuts, αν δεν ενοχλεί αυτόν που τα μετράει (τον GoMar δηλαδή). Θα μπορούσαμε απλά να αφήσουμε το σύστημα του assetto με τα penalties που έχει και με τα προβλήματα που έχει... Και πάλι ό,τι ισχύει, ισχύει για όλους. 

 

Ηλία, μην εκνευρίζεσε με αυτά που σου λένε, γιατί θα έχεις νεύρα και θα βρεθείς πάλι πίσω μου και στον επόμενο αγώνα!  :p

Υπηρχαν ΠΟΛΛΑ οριακα περασματα που πατουσαν εστω για λιγο καποια απο τις 4 ροδες..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Anthemius έγραψε:

Προσωπικά πίστευα πως είχα πιο πολλά cuts, αλλά μάλλον είναι αυτό που ειπώθηκε, ότι στο εσάκι αφηνα γκάζι, ή είναι οφθαλμαπάτη που νόμιζα οτι περνούσα από πάνω τους! :D

Δε με ενοχλεί το σύστημα που ακολουθούμε με τα cuts, αν δεν ενοχλεί αυτόν που τα μετράει (τον GoMar δηλαδή). Θα μπορούσαμε απλά να αφήσουμε το σύστημα του assetto με τα penalties που έχει και με τα προβλήματα που έχει... Και πάλι ό,τι ισχύει, ισχύει για όλους. 

 

Ηλία, μην εκνευρίζεσε με αυτά που σου λένε, γιατί θα έχεις νεύρα και θα βρεθείς πάλι πίσω μου και στον επόμενο αγώνα!  :p

Με τι εκνευριστω? Τα πραγματα ειναι απλα αφου δεν υπαρχει gain δεν υπαρχει cut αν υπηρχε επρεπε να δωθει πισω. Αυτον τον κακο υπολογισμο τον πληρωσα 2 φορες μαλιστα μια με το Δημητρη μια με εσενα, ετσι ειναι οι κανονες σε ολους τους αγωνες που γινονται στη γη τωρα αν ο καθενας θελει να λεει τα δικα του οκ. Δεν θα με τρελανετε εσεις οοοοοχι.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να πάρω θέση (δεν έχω και τις γνώσεις άλλωστε) για τα cuts, απλά θέλω να τονίσω πως άσχετα με τα πόσα cuts έκανες ή έκανα, τον αγώνα τον καταευχαριστήθηκα! Είχε ατυχήματα (στο τσακ τη γλύτωσα την καραμπόλα στην αρχή), μάχες (πιστεύω τον παίδεψα λίγο τον Δημήτρη μέχρι να με προσπεράσει, αν και ήξερα οτι ήταν θέμα χρόνου να συμβεί), θέαμα (η διπλή προσπέραση που έφαγα σαν σταματημένος από sosna και geovas χωρίς να ανοίξει μύτη ήταν απίστευτη εμπειρία), αγωνία, συγκίνηση και στρατηγική (όλα αυτά μαζί) καθόλη τη διάρκεια του αγώνα με τον fatalara! 

Θέλω να πω, πως αν τελικά μετά το τέλος του αγώνα τύχαινε να έχω κάνει περισσότερα cuts από τον Ηλία και μου έπαιρνε τη θέση "στα χαρτιά" , λίγη σημασία θα είχε... Αυτό που αξίζει πιο πολύ είναι τα συναισθήματα που νιώθεις καθόλη τη διάρκεια του αγώνα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Anthemius έγραψε:

Δε θέλω να πάρω θέση (δεν έχω και τις γνώσεις άλλωστε) για τα cuts, απλά θέλω να τονίσω πως άσχετα με τα πόσα cuts έκανες ή έκανα, τον αγώνα τον καταευχαριστήθηκα! Είχε ατυχήματα (στο τσακ τη γλύτωσα την καραμπόλα στην αρχή), μάχες (πιστεύω τον παίδεψα λίγο τον Δημήτρη μέχρι να με προσπεράσει, αν και ήξερα οτι ήταν θέμα χρόνου να συμβεί), θέαμα (η διπλή προσπέραση που έφαγα σαν σταματημένος από sosna και geovas χωρίς να ανοίξει μύτη ήταν απίστευτη εμπειρία), αγωνία, συγκίνηση και στρατηγική (όλα αυτά μαζί) καθόλη τη διάρκεια του αγώνα με τον fatalara! 

Θέλω να πω, πως αν τελικά μετά το τέλος του αγώνα τύχαινε να έχω κάνει περισσότερα cuts από τον Ηλία και μου έπαιρνε τη θέση "στα χαρτιά" , λίγη σημασία θα είχε... Αυτό που αξίζει πιο πολύ είναι τα συναισθήματα που νιώθεις καθόλη τη διάρκεια του αγώνα!

Εννοειτε, συζητηση κανουμε και τελευταιο να με εβαζε τον αγωνα μου τον εκανα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Το asrto.. υπαρχει εκει για να μην το πατησεις. Για να βγαλει το αυτοκινητο εκτος ισορροπιας και να σε αναγκασει να κοψεις ταχυτητα (ασχετο αν αυτο που εχει στην ιμολα ειναι σα να μπαινεις σε πισα)

2. Στο βιντεο ο Ηλιας φαινετε να προσπαθει αλλα οχι αρκετα. Με το που βγαινει απο το απεξ και ξεροντας οτι δε θα μεινει εντος πιστας το σανιδωνει. Αυτο εχει ως αποτελεσμα οχι απλα να βγει εκτος, αλλα να χωραει και αλλο αυτοκινητο στα αριστερα του που και αυτο εκτος πιστας θα ηταν.

3. Ο τροπος καταμετρησεις των cuts ειναι ετσι γιατι δε μπορει να ειναι αλλιως λογο AC. Ο κανονισμος που λεει track limits υπαρχει εκει για συγκεκριμενο λογο και ισχυει για ολους. Εγω προσωπικα αν εβλεπα οδηγω μεσα στην πιστα με 15-20 cuts (cuts=βρισκεσε εκτος πιστας) θα του εριχνα μαυρη σημαια επι τοπου!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο @GoMaR μερικές είναι πραγματικά πολύ ωραίες!! Άσχετος θα έλεγε ότι είναι irl :p

 

Άντε μιας που είσαι κλεισμένος μέσα στο κάστρο σου κάνε και ένα βίντεο με τα highlights του race :D 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, akis_z80 said:

Αν έκανες πχ τετακε είμαι σίγουρος ότι δε θα στο μετρούσε ο Ιάσωνας. Αυτό το offtrack που έβαλες στο βίντεο εγώ θα στο μετρούσα κανονικά στα cuts ασχέτως αν έχασες χρόνο.

 

Αν βγαίνεις συνεχώς εκτός πίστας σημαίνει ότι πρέπει να κόψεις ρυθμό έτσι και αλλιώς ώστε να πηγαίνεις με ταχύτητες που να σου επιτρέπουν να κρατήσεις το αυτοκίνητο εντός πίστας.

 

Προφανώς οι κανόνες είναι στο πνεύμα του iracing που με το που πατάς λίγο έξω χάνεις safety rating (ή όπως αλλιώς λέγεται).

 

Αυτή η no fault μακακία είναι που μάμησε το σύμπαν κ επακολούθησαν παντού τέτοια συστήματα-κλώνοι.

 

Για το iR που είναι mmo racing game το καταλαβαίνω,για μας που τρέχουμε εδώ όμως το θεωρώ υπερβολικό.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον δεν ξερω αν ειναι αλλα μετα απο 3 αγωνες δεν το εχω καταλαβει ακομα το ρημαδι.

Στην αρχη τα εριχνα σε λαθος setup.

Στον τελευταιο αγωνα ετρεξα με setup δωρο απο τον ΣΑΪΤΑ (ελα ολοι ξερετε ποιος ειναι, o 1oς στη βαθμολογια).

Ενω μου εκατσε σιγουρα καλυτερα το αυτοκινητο με αυτο, παλι ημουν τραγικοτατος.

Εχω καταληξει λοιπον στο συμπερασμα και ειμαι απολυτως σιγουρος για αυτο, οτι μου εχει βαλει 200kg ballast o Iασονας για να μην τον ταπεινωσω με τη βολιδα της Canon.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Lazy Dog said:

Οσα μαλλια εχω εγω(που δεν εχω ουτε τριχα), τοσο ενδιαφερον εχει το Μ3 :hehe:

 

Το μονο ωραιο επανω τους ειναι τα skins ^_^

 

 

Κ γω όσο είχα άρχισαν σιγά σιγά να πέφτουν :hehe:

 

Επίσης να πω οτι παρότι είχαμε μάχη δεν ακουμπήσαμε :amen::hehe:

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, wolves said:

Ενδιαφερον δεν ξερω αν ειναι αλλα μετα απο 3 αγωνες δεν το εχω καταλαβει ακομα το ρημαδι.

Στην αρχη τα εριχνα σε λαθος setup.

Στον τελευταιο αγωνα ετρεξα με setup δωρο απο τον ΣΑΪΤΑ (ελα ολοι ξερετε ποιος ειναι, o 1oς στη βαθμολογια).

Ενω μου εκατσε σιγουρα καλυτερα το αυτοκινητο με αυτο, παλι ημουν τραγικοτατος.

Εχω καταληξει λοιπον στο συμπερασμα και ειμαι απολυτως σιγουρος για αυτο, οτι μου εχει βαλει 200kg ballast o Iασονας για να μην τον ταπεινωσω με τη βολιδα της Canon.

τα σωστά εργαλεία θέλουν και κατάλληλα χέρια :hehe:

Σου δίνω την νικον μου και θα δεις πως θα τραβάς εεε πηγαίνεις καλύτερα :p

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα θέμα για τον αυριανό αγώνα, και επειδή μπορεί να μην έχω χρόνο ούτε για να ενημερώσω στο thelab,  το αναφέρω από τώρα πως υπάρχει μεγάλη πιθανότητα αύριο να μην πάρω μέρος... Έχει πέσει πολύ δουλειά και κατά πάσα πιθανότητα θα επιστρέψω αργά σπίτι. Το race μάλλον θα το προλάβω, αλλά δεν ξέρω αν θα έχω το κουράγιο να μπω. Πάντως θα προσπαθήσω έστω και για τη συμμετοχή. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.