Jump to content


AMD Radeon Software support & discussion (No legacy support)


Recommended Posts

On 5/4/2016 at 0:14 ΜΜ, το μέλος LocoDiceGR έγραψε:

@thefou Στα Known Issues ειναι και το bug για την 380 με τα fan speeds!

Κερνας καφε :hehe: Πλακα κανω, τωρα ξερεις οτι το hardware σου ειναι κομπλε.

Την κάρτα την είχα στείλει πίσω για έλεγχο και απο την στιγμή που την πήρα,δουλεύει μια χαρά.

Η κάρτα δεν ένιωθε με κανέναν driver,όπως είχα ξαναγράψει.

Δεν ξέρω τι έκαναν (bios update στην κάρτα???)αλλά,όλα καλά.

Σήμερα δοκίμασα και τον νέο driver,κομπλέ.

 

Αν και άργησα λίγο,LocoDiceGR,Ο καφές ισχύει κανονικά,αν βρεθείς στα μέρη μου.:)

 

Κάποιες ερωτήσεις:

 

Κατά την εγκατάσταση driver,χρειάζονται όλα αυτά που έχει τικαρισμένα.πχ AMD GAMING EVOLVED είναι κάτι που χρειάζεται???

Αφού πέρασα σήμερα τον νέο driver,ανοίγω ρυθμίσεις radeon και γράφει ότι βρέθηκε νέα έκδοση λογισμικού 16.3.2(whql).Το προσπερνάω???

Από περιέργια καθαρά,κάποιος που έχει r9 380(LocoDiceGR) να γράψει την έκδοση BIOS της κάρτας απο το GPU-Z.

 

Την καλημέρα μου.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, thefou said:

Την κάρτα την είχα στείλει πίσω για έλεγχο και απο την στιγμή που την πήρα,δουλεύει μια χαρά.

Η κάρτα δεν ένιωθε με κανέναν driver,όπως είχα ξαναγράψει.

Δεν ξέρω τι έκαναν (bios update στην κάρτα???)αλλά,όλα καλά.

Σήμερα δοκίμασα και τον νέο driver,κομπλέ.

 

Αν και άργησα λίγο,LocoDiceGR,Ο καφές ισχύει κανονικά,αν βρεθείς στα μέρη μου.:)

 

Κάποιες ερωτήσεις:

 

Κατά την εγκατάσταση driver,χρειάζονται όλα αυτά που έχει τικαρισμένα.πχ AMD GAMING EVOLVED είναι κάτι που χρειάζεται???

Αφού πέρασα σήμερα τον νέο driver,ανοίγω ρυθμίσεις radeon και γράφει ότι βρέθηκε νέα έκδοση λογισμικού 16.3.2(whql).Το προσπερνάω???

Από περιέργια καθαρά,κάποιος που έχει r9 380(LocoDiceGR) να γράψει την έκδοση BIOS της κάρτας απο το GPU-Z.

 

Την καλημέρα μου.

Καλημεραααα!!

 

1)Ναι λογικα καποιο Bios update εκαναν, δεν ειχε προβλημα η καρτα, απλα ηταν θεμα driver/bios σε ορισμενες 380 (fixed 16.4.2)

Εγω π.χ δεν ειχα αυτο το προβλημα (παλι καλα)

 

2)Το AMD GAMING EVOLVED οχι μην το περασεις δεν χρειαζεται καθολου, αμα θες να κανεις record παιχνιδια, πηγαινε στο site του RAPTR και κατεβασε το μονο του χωρις το gaming evolved.

 

3)Ναι απλα 16.3.2 ειναι η whql εκδοση που βγηκε τον προηγουμενο μηνα αν θυμαμαι καλα, προσπερασε το.

 

4)Οριστε και η φωτο που ζητησες: (Ανεβασε και απο την δικια σου, ετσι απο περιεργεια, να δουμε)

380.png

Έγινε επεξεργασία από LocoDiceGR
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχουμε και λεμε, ο 16.4.2 ''ανανεωθηκε'' στο site της amd,

τωρα εχει  vulkanRT v1.0.9.3 και πιο καινουριο package/settings version (απο οτι γραφουν στο guru)

Οποτε για οσους ενδιαφερονται re-download.

 

@thefou @Dj_ALeX @ultraex2005 @hurin @GruntGR

16.4.2.png

Έγινε επεξεργασία από LocoDiceGR
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@LocoDiceGR τελικά το πρόβλημα που σου είχα πεί στο triple Crossfire διορθώθηκε μετά το νέο αυτό update! :) 

Ααα και να μην ξεχάσω... είναι WHQL ενώ στο site τους έχει ώς beta! :hehe: 

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι πολύ μπροστά έχω 16.5.1 :p    Δεν ξέρω τι έχουν κάνει με τα driver είναι λίγο σαλάτα.... R9-290 Trixx-oc η κάρτα μου και στο site έχει 16.4 σαν official και σαν update τους 16.3 ..... Τί γίνεται ??

driver.jpg

Link to comment
Share on other sites

@vagos222 Προφανώς δεν έχεις πάρει πρέφα οτι βγήκε νέα έκδοση των 16.4.2 Crimson (28/04/2016) και οτι η 1ή έκδοση αυτών είναι buggy! Ξανά κατέβασε τους και πέρασε τους κανονικά και όλα θα λυθούν! Στο πόστ #24 είναι όλα! Το μόνο "πρόβλημα" που παραμένει είναι η λανθασμένη έκδοση ενημερώσεων των Crimson που αναφέρεται στο πόστ #27.

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, vagos222 said:

@Dj_ALeX το είδα αν δεις στο screenshot έχω βάλει να γίνονται download απλά σκέφτομαι να περάσω τους 16.4 ή 16.3 ? Πιο stable πιοι είναι?

Το είδα το Screenshot! Και οι 2 WHQL είναι! Βάλε τους 16.4.2! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Aris137 said:

Παιδιά το γνωστό θέμα με το black screen εν ώρα gaming στις 285/380-χ πότε θα το φτιάξουν?Μου έχει σπάσει τα νεύρα!

Δεν μπορουμε να το ξερουμε αυτο, το καλο ειναι οτι το γνωριζουν σιγουρα γιατι υπαρχουν πολλα report's στο φορουμ της amd.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά η σειρά 380-Χ είχε πολλά θέματα..Φίλου η Nitro 380x ενός μήνα κάρτα έχει θέμα με τους ανεμιστήρες,στην αρχή με τους νέους drivers τώρα θέμα συσκευής..ενώ δείχνει το ταχύμετρο των fans πως γυρνάνε με κάποια ταχύτητα π.χ. 2500rpm είναι σταματημένοι και αρχίζουν να δουλεύουν πολύ λίγο στο χειροκίνητο όταν τους βάζει 91-98%.Στο 99% γυρνάνε φουλ κανονικά!Παράξενα πράγματα με την νέα τεχνολογία!

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Aris137 said:

Γενικά η σειρά 380-Χ είχε πολλά θέματα..Φίλου η Nitro 380x ενός μήνα κάρτα έχει θέμα με τους ανεμιστήρες,στην αρχή με τους νέους drivers τώρα θέμα συσκευής..ενώ δείχνει το ταχύμετρο των fans πως γυρνάνε με κάποια ταχύτητα π.χ. 2500rpm είναι σταματημένοι και αρχίζουν να δουλεύουν πολύ λίγο στο χειροκίνητο όταν τους βάζει 91-98%.Στο 99% γυρνάνε φουλ κανονικά!Παράξενα πράγματα με την νέα τεχνολογία!

Πες του να κανει ενα bios update, εγω δεν εχω τετοια προβληματα με την gigabyte 380 ας πουμε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, LocoDiceGR said:

Πες του να κανει ενα bios update, εγω δεν εχω τετοια προβληματα με την gigabyte 380 ας πουμε.

Πάω να την πάρω σε λίγο την κάρτα να την δοκιμάσω και στο δικό μου σύστημα..Μπήκα να δω αν υπάρχει νέο bios αλλά το ίδιο είναι.Μήπως έχει φάει κάποιο κόλλημα,θα το δοκιμάσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, LocoDiceGR said:

Πες του να κανει ενα bios update, εγω δεν εχω τετοια προβληματα με την gigabyte 380 ας πουμε.

Πάει RMA  η κάρτα..πρώτη φορά το είδα κι αυτό!

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Aris137 έγραψε:

Γενικά η σειρά 380-Χ είχε πολλά θέματα..Φίλου η Nitro 380x ενός μήνα κάρτα έχει θέμα με τους ανεμιστήρες,στην αρχή με τους νέους drivers τώρα θέμα συσκευής..ενώ δείχνει το ταχύμετρο των fans πως γυρνάνε με κάποια ταχύτητα π.χ. 2500rpm είναι σταματημένοι και αρχίζουν να δουλεύουν πολύ λίγο στο χειροκίνητο όταν τους βάζει 91-98%.Στο 99% γυρνάνε φουλ κανονικά!Παράξενα πράγματα με την νέα τεχνολογία!

 

Το εχω ξαναγραψει.

Καθε εταιρεια που υλοποιει custom κατασκευη βασισμενη σε ενα chip τριτου κατασκευαστη ειναι αποκλειστικα και μονη υπευθυνη για την κατασκευη της.

Το ιδιο συμβαινει παντου σε καθε board, mainboard , ssd disk, controllers, κ.λ.π.

Ειναι λοιπον ευκολα κατανοητο οτι η σειρα 380-Χ δεν εχει προβληματα - προβληματα εχουν καποιες υλοποιησεις κατω απο την γενικη αυτη ονομασια.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Crimson.png

 

Ενα πολυ μικρο driver update.

 

16.5.1 Hotfix Driver dated May, 3rd. Released May 4th. 

Release notes say: 16.15.2401.1002
Main page says: 16.15.2211


Support for:

  • Oculus Rift SDK v1.3
  • HTC Vive
  • Forza Motorsport 6: Apex
    • Performance increased up to 27% versus Radeon™ Software Crimson Edition 16.4.2 on AMD Radeon R9 Fury X(1)
      Testing conducted by AMD Performance Labs as of April 3, 2016 on the AMD Radeon™ Fury X, on a test system comprising Intel i7 5960X CPU, 16GB DDR4-2666 Mhz system memory, Radeon Software Crimson Edition driver 16.4.2 and Radeon Software Crimson Edition driver 16.5.1 and Windows 10 x64 using the game Forza Motorsport 6: Apex™. PC manufacturers may vary configurations, yielding different results. At 3840x2160, Radeon Software Crimson Edition 16.4.2 scored 47.58 and Radeon Software Crimson Edition 16.5.1 scored 60.69 on AMD Radeon™ R9 Fury X, which is 27.5% faster performance. Test results are not average and may vary. RS-30

 

 

Updated Crossfire Profiles available for:
  • Hitman

 

Known Issues:
  • A few game titles may fail to launch or crash if the AMD
  • Gaming Evolved overlay is enabled. A temporary workaround is to disable the AMD Gaming Evolved "In Game Overlay".
  • HDMI Scaling options may not be available in Radeon Settings on some system configurations or some applications may ignore the HDMI Scaling options setting.
  • The option to enable/disable AMD Crossfire technology logo may be missing on some system configurations from the Gaming, Global Options tab in Radeon Settings.
  • The Witcher 3: Wild Hunt inventory and character pages may exhibit flickering in AMD Crossfire technology mode.
  • Radeon Settings game manager does not display icons for Origin Games.
Έγινε επεξεργασία από LocoDiceGR
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.