Jump to content



Βοηθεια για αγορά Τροφοδοτικού


Recommended Posts

Καλησπερα.

 

Οπως λεει και ο τιτλος θελω καποια γνωμη για καποιο τροφοδοτικο καθως δεν γνωριζω περι αυτων και αν θα αντεξει το φορτο του υπολογιστη.

 

Κατ'αρχην να πω οτι ο υπολογιστης μ αποτελειται απο:

CPU: i5 750 Lynnfield

MOBO: Gigabyte P55M-UD2

GPU: Nvidia GTX 460

12gb RAM

και 2 HDD

 

Το Pc φοραγε ενα no name 500w τροφοδοτικο το οποιο απο το φορτο καποιων παιχνιδιων που παιζω καηκε.

Τι θα μου προτεινατε; Δεν θελω να ανεβω παρα πολυ σε χρηματα αλλα ουτε θελω καθε λιγο και λιγακι να μου καιγονται κ να αλλαζω.

Ζητω την γνωμη σας καθως ειμαι απειρος σε αυτο το ζητημα..

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλως ηρθες. Τι παιχνιδια παιζεις;

Αν μας ελεγες καποιο budget θα βοηθουσες, αλλα εγω θα ριξω δυο προτασεις.

 

 

Super Flower golden green HX 650 (τα leadex gold ειναι λιγο καλυτερα αλλα και αυτο ειναι μια χαρα, δε θες κατι περισσοτερο).

 

EVGA 750 G2 (για καποιο λογο δεν υπαρχει το 650 G2 γυρω στα 115€ αλλα θεωρω υπερβολή το συγκεκριμενο, υπαρχει και το 550 G2)

 

Υστερα μπορω να πεσω κι αλλο και να προτεινω Thermaltake Smart SE 630W , στα 70 περιπου €υρω. 

Μια χαρα και για τον επομενο υπολογιστη σου, εγω θα το εβλεπα σαν επενδυση.

Αν δεν σου φτανει το budget, πεφτεις στο thermaltake ή σε καποιο ποιοτικο bronze οπως XFX TS 550 ή το αντιστοιχο 650ρι XFX TS 650 (δε ξερω γιατι το λεει ως gold παντως , νομιζω ειναι bronze).

 

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχην ευχαριστω για την αμεση απαντηση!

Θα παιξω οτιδηποτε, ακομα και σε χαμηλα γραφικα, αλλα το πρωτο μπαμ εγινε παιζοντας το Metal Gear Solid V Phantom Pain σε υψηλα γραφικα. (Οταν λεω μπαμ, κανονικοτατο, συνοδευομενο απο καπνους κ ιστοριες :P). Απο εκει και περα, καποιο MMORPG, τετοια ψιλολογια. Αυτο π θελω ειναι να μπορω να εχω το κεφαλι μ ησυχο πως κ υψηλες απαιτησεις να εχει το παιχνιδι μ απ την καρτα μου, αυτη δεν θα κανει μπαμ στο τροφοδοτικο!

Βασικα εκει υπολογιζα κοντα στα 70-80 ευρω ωστε να μην ανεβω και παρα πολυ για αυτο το συστημα.

Ενας φιλος μου προτεινε το http://www.e-shop.gr/psu-thermaltake-w0392re-hamburg-530w-p-PER.650961

Δεν ξερω αν με καλυπτουν τα watt του, μη γνωριζοντας περι αυτων αν κ νομιζω πως θα ειμαι ακομα πιο ασφαλης με το 630 Τhermaltake που μου προτεινες

Link to comment
Share on other sites

Το hamburg δε το ξερω κι δε μπορω να το προτεινω δυστυχως. Το smart se 630 το ξερω και το δουλευει φιλος μου χωρις προβληματα, απλα καθε συστημα και οι απαιτησεις , διαφερουν ! 

 Δε παιζουν τοσο τα Watt ρολο , αλλα η ποιοτητα των υλικων (πχ πυκνωτες) , το ποσα Α δινει στην εκαστοτε γραμμη το τροφοδοτικο, το efficiency που εχει το καθε τροφοδοτικο  κλπ. Δε βλεπω αν ειναι 80plus πιστοποιημενο το hamburg. Δεν εψαξα να δω το συγκεκριμενο  , αλλα πχ το XFX TS 550 , οπως μπορεις να δεις, το εχω στο 2ο μηχανημα μου. Το οποιο XFX , επαιζε ανετα στο πρωτο συστημα, για 1 χρονο τουλαχιστον , χωρις προβληματα.

 

Το XFX TS 650 ειναι πολυ πιο ποιοτικο απο το thermaltake παντως (εχει μεσα seasonic , κορυφαιος κατασκευαστης ) και εντος του budget σου. Ενα συν , ειναι τα 5 χρονια εγγυηση που δινει η XFX (αν κανεις register μετα την αγορα). 

 

Οριστε και ενα review του. Μπορεις να βρεις αντιστοιχα και απο τα υπολοιπα τροφοδοτικα :) 

Παντως δε λεω οτι δε θα σε καλυψει το Thermaltake... Απλα τονιζω οτι ειναι αρκετα πιο ποιοτικο το xfx ;) 

 

Btw το κεφαλι σου σιγουρα θα το εχεις πιο ησυχο με καθενα απο τα παραπανω , απ'οτι με το noname. Τα 500W του noname μπορει στην ουσια να μην ηταν ουτε...400...

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το 550 βασιζεται στην ιδια σειρα Seasonic , οπως του 650 , απλως θεωρω τον "αερα" του 650 λιγο καλυτερο, απο την αποψη οτι αν αυριο-μεθαυριο θελησεις να αλλαξεις συστημα, δε θα σε απασχολησει καθολου το τροφοδοτικο :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,έχω την ίδια κάρτα με τον TS (gtx 460) και μου κάηκε ένα LCpower 600 που είχα και θέλω κάτι με max 50-55 ευρώ.Η κάρτα είναι έκδοση palit και ζητάει 160w με προτεινόμενο 500αρι τροφοδοτικό.Θέλει 2 6πινα για τροφοδοσία.

Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2016 at 0:18 AM, 4kinitos said:

Καλησπέρα,έχω την ίδια κάρτα με τον TS (gtx 460) και μου κάηκε ένα LCpower 600 που είχα και θέλω κάτι με max 50-55 ευρώ.Η κάρτα είναι έκδοση palit και ζητάει 160w με προτεινόμενο 500αρι τροφοδοτικό.Θέλει 2 6πινα για τροφοδοσία.

1) Δεν είναι μόνο η κάρτα γραφικων στο pc σου. Υπάρχει και ένας επεξεργαστής. Και ανάλογα ποιος είναι αλλάζει το θέμα πολύ ή λίγο.

2)Στα διάφορα review που βλέπω 160 ή και λιγότερο είναι σε idle. Σε Load μπορεί να ανέβει στα 250W.

3) Πιο κοντά στο budget σου ότι ειπώθηκε και παραπάνω

http://www.skroutz.gr/s/2853427/XFX-TS-Series-550W-Bronze.html

http://www.skroutz.gr/s/3048825/Thermaltake-Smart-SE-630W.html

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, exploi7ed said:

Corsair CS Series 450W Modular 80 PLUS Gold | Skroutz.gr

 

Πολύ ευχαριστημένος δουλεύει με έναν ΧΕΟΝ Ε5440 και μια ΜΣΙ 560ΤΙ άψογα!

Και πολύ δυσαρεστημένοι με τη συγκεκριμένη σειρά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.