Jump to content



Χρεοκοπία Ευρώπης - The Euroskepticism Thread - Ευρωσκεπτικισμός v0.1


sotiris

Η χειρότερη περίοδος διακυβέρνησης  

103 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

13 hours ago, pnick said:

Κλείνω αυτή την offtopic συζήτηση από μεριάς μου, λέγοντας ότι δεν μπορώ να συμφωνήσω με αυτό που λές 

 

Αν τέτοιες πένες απαγορευτεί να γράφουν, σύμφωνα με την λογική σου, τότε θα πρέπει να απαγορευτούν και άλλες, και άλλες... σύμφωνα με την λογική άλλων. Και θα χάσει στο τέλος η ελευθερία του λόγου και η ίδια η Δημοκρατία. Αυτά είναι θεμελιώδη πράγματα και έγιναν πολλές θυσίες για να υπάρχει αυτό το αγαθό. Ας είναι ελεύθερος να γράφει ο καθένας αυτό που θέλει, και ας είμαστε και εμείς ελεύθεροι, ικανοί και ώριμοι, να κρίνουμε και να απαντούμε ανάλογα. 

 

Αυτά και σε ευχαριστώ για τον διάλογο.  

 

Θα συμφωνούσα με αυτό, αν οι προαναφερόμενοι δεν φρόντιζαν με την πένα τους (ή το πενάκι τους, αφού θεωρείς ότι έχει μεγάλη διαφορά) να απαγορεύσουν (βασικά να ποινικοποιήσουν στα μάτια της κοινής γνώμης) άλλες ιδέες που δεν τους αρέσαν, ή ερχόνταν σε αντιπαράθεση με τις ιδέες των αφεντικών τους. Ανέλαβαν μέσω του επαγγέλματός τους τη βρώμικη δουλεία της απαξίωσης ''εχθρικών'' ιδεών, επιβάλλοντας μια ιδιότυπη ''λογοκρισία'' (ως άλλα προβατα της Οργουελιανής φάρμας), υπηρετώντας τις δικές τους (?) ''μοναδικές'' (έστω και παροδικά) αλήθειες.

Οι ιδέες είτε δεν θα διώκωνται ποτέ και πουθενά, χωρίς καμία εξαίρεση, (και όντας θερμός οπαδός της ελευθερίας του ατόμου, το προτιμώ), είτε θα δίωκωνται όταν συντρέχουν λόγοι (και στην περίπτωσή μας τους αιτιολόγησα) Δίωξη ιδεών ''αλα καρτ'' δεν την δέχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι φαίνεται μαθαίνουμε δύσκολα.... έπρεπε να περάσουν 8 χρόνια για να φτάσουμε εδώ:

 

5ab71927e1159_Capture.thumb.PNG.70e6bbc2485c3b2ee7b6200208c5611f.PNG

 

όσο για τη συνεισφορά των ''ιερών τεράτων'' της δημοσιογραφίας, το παρακάτω νομίζω, εξηγεί αρκετά πράγματα:

 

5ab71972a7964_Capture2.thumb.PNG.ddb651756b8f07b78b1783a48a645d72.PNG

 

ολόκληρη η έρευνα είναι εδώ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος colt3003 έγραψε:

Απο ότι φαίνεται μαθαίνουμε δύσκολα.... έπρεπε να περάσουν 8 χρόνια για να φτάσουμε εδώ:

 

 

 

όσο για τη συνεισφορά των ''ιερών τεράτων'' της δημοσιογραφίας, το παρακάτω νομίζω, εξηγεί αρκετά πράγματα:

 

 

 

ολόκληρη η έρευνα είναι εδώ.

 

Ναι έμαθαν...

Οι μισοί φορολογούμενοι Έλληνες έχουν πλέον ληξιπρόθεσμα χρέη στην εφορία.

Λεπτομερέστερα, σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία της ΑΑΔΕ και της ΕΛΣΤΑΤ, όπως αναπαράγονται στα σημερινά (Τρίτη) «Νέα» :

  • Το Σεπτέμβρη προστέθηκαν άλλοι 410.322 στη μακρά λίστα των οφειλετών
  • Από 3.857.086, που ήταν οι οφειλέτες των Αύγουστο, έφτασαν τους 4.267.408
  • Επομένως, οι μισοί φορολογούμενοι χρωστάνε πλέον στην εφορία
  • Οι απειλούμενοι με κατάσχεση έχουν φτάσει το Σεπτέμβρη τους 1 1.724.708, από 1.652.508 τον Αύγουστο
  • Προστέθηκαν δηλαδή72.700 σ΄ ένα μόνο μήνα
  • 991,392 άνθρωποι έχουν ήδη υποστεί κάποια κατάσχεση
  • Κάθε μήνα οι φορολογούμενοι αφήνουν απλήρωτα 1 δισ. ευρώ
  • Τα συνολικά ληξιπρόθεσμα χρέη προσεγγίζουν τα 100.000 δισ. ευρώ (98.745 δισ. ευρώ)
  • Τα διαθέσιμα εισοδήματα των νοικοκυριών το 2016 συρρικνώθηκαν κατά 2,7 δισ. χαμηλότερα σε σύγκριση με το  ήδη καταστροφικό 2015
  • Τις ίδιες χρονιές χειροτέρεψε, συγκριτικά, και το ποσοστό αποταμίευσης, που ήταν ήδη αρνητικό: από –5,4% έπεσε στο –6,8%. 
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ΓιαγκΤ said:

 

Ναι έμαθαν...

Οι μισοί φορολογούμενοι Έλληνες έχουν πλέον ληξιπρόθεσμα χρέη στην εφορία.

Λεπτομερέστερα, σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία της ΑΑΔΕ και της ΕΛΣΤΑΤ, όπως αναπαράγονται στα σημερινά (Τρίτη) «Νέα» :

  • Το Σεπτέμβρη προστέθηκαν άλλοι 410.322 στη μακρά λίστα των οφειλετών
  • Από 3.857.086, που ήταν οι οφειλέτες των Αύγουστο, έφτασαν τους 4.267.408
  • Επομένως, οι μισοί φορολογούμενοι χρωστάνε πλέον στην εφορία
  • Οι απειλούμενοι με κατάσχεση έχουν φτάσει το Σεπτέμβρη τους 1 1.724.708, από 1.652.508 τον Αύγουστο
  • Προστέθηκαν δηλαδή72.700 σ΄ ένα μόνο μήνα
  • 991,392 άνθρωποι έχουν ήδη υποστεί κάποια κατάσχεση
  • Κάθε μήνα οι φορολογούμενοι αφήνουν απλήρωτα 1 δισ. ευρώ
  • Τα συνολικά ληξιπρόθεσμα χρέη προσεγγίζουν τα 100.000 δισ. ευρώ (98.745 δισ. ευρώ)
  • Τα διαθέσιμα εισοδήματα των νοικοκυριών το 2016 συρρικνώθηκαν κατά 2,7 δισ. χαμηλότερα σε σύγκριση με το  ήδη καταστροφικό 2015
  • Τις ίδιες χρονιές χειροτέρεψε, συγκριτικά, και το ποσοστό αποταμίευσης, που ήταν ήδη αρνητικό: από –5,4% έπεσε στο –6,8%. 

 

 

αμ το είπε η Θάτσερ, αλλά θέλαμε να το ζήσουμε κιόλας: ''ο σοσιαλισμός τους τελειώνει, μολις τελειώσουν τα χρήματα των άλλων''

 

μεγειά και με χαρά !

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

 

αμ το είπε η Θάτσερ, αλλά θέλαμε να το ζήσουμε κιόλας: ''ο σοσιαλισμός τους τελειώνει, μολις τελειώσουν τα χρήματα των άλλων''

 

μεγειά και με χαρά !

 

Όταν οι πάντες αναγνωρίζουν την αποτυχία των  συστημάτων διακυβέρνησης και προτρέπουν σε οπτική προβλημάτων που απαιτούν λύσεις χωρίς αγκυλώσεις, εσύ   ζεις στον κόσμο σου…

Όταν ο αντίπαλος πόλος στον πλανήτη είναι η Κίνα που τα κατάφερε με υβριδικό σύστημα - κεντρικά κατευθυνόμενη σοβιετικού τύπου διακυβέρνηση  σε καπιταλιστικό περιβάλλον, δηλαδή το αόρατο χέρι της αγοράς έγινε κατευθυνόμενο- εσύ έχεις μείνει στην Θάτσερ...  

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ΓιαγκΤ said:

 

Όταν οι πάντες αναγνωρίζουν την αποτυχία των  συστημάτων διακυβέρνησης και προτρέπουν σε οπτική προβλημάτων που απαιτούν λύσεις χωρίς αγκυλώσεις, εσύ   ζεις στον κόσμο σου…

Όταν ο αντίπαλος πόλος στον πλανήτη είναι η Κίνα που τα κατάφερε με υβριδικό σύστημα - κεντρικά κατευθυνόμενη σοβιετικού τύπου διακυβέρνηση  σε καπιταλιστικό περιβάλλον, δηλαδή το αόρατο χέρι της αγοράς έγινε κατευθυνόμενο- εσύ έχεις μείνει στην Θάτσερ...  

 

Δε μας είπες όμως ότι αν διαφωνείς στην κίνα, γίνεσαι δωρητής οργάνων (άθελά σου φυσικά) 

Να τους χαίρεστε να τους καμαρώνετε βρε !!

Link to comment
Share on other sites

On 3/18/2018 at 8:23 PM, adpanos said:

Προτιμώ να δώσω 5% παραπάνω κατευθείαν στον ξενοδόχο που είναι και αυτός που μου προσφέρει τις υπηρεσίες  σε σχέση με την τιμή που δίνει αυτός στο booking,

παρά να δώσω 15% παραπάνω για να ταΐσω ένα σύστημα που δεν μου δίνει τίποτα ....

Το δωμάτιο το ίδιο θα είναι, δεν αλλάζει η ουσία της παροχής ενώ ο ξενοδόχος θα κερδίσει περισσότερα άρα στο μέλλον θα μπορεί να παρέχει και καλύτερες υπηρεσίες για το δωμάτιο.

 

Για Ελλάδα πες ότι ισχύει.

 

Πες ότι πας όμως στην Τσεχία, όχι στην Πράγα, αλλά ας πούμε στο Παρντουμπίτσε (δεν είναι τυχαίο το παράδειγμα).

Πώς θα κάνεις τη συνεννόηση?

Η ρεσεψιονίστ μπορεί να μιλάει μόνο τσέχικα, με ολίγην από Γερμανικά.

 

Οι πλατφόρμες αυτές είναι εκπληκτικές για κάποιον που ταξιδεύει. Όσες φορές δεν τις έχω χρησιμοποιήσει, έχω βρεθεί προ εκπλήξεως.

Π.χ. σε συνέδριο Βοστώνη, που το είχα κλείσει μέσω του συνεδριακού site, με το που έσκασα μύτη μου ζητήσαν προπληρωμή του ποσού.

$1200 προπληρωμή, που σε αυτά τα ποσά οι Αγγλικές τράπεζες συνήθως μπλοκάρουν τη συναλλαγή και σε παίρνουν τηλέφωνο. Οπότε πλήρωνε roaming σαν το βλάκα για να βγάλεις άκρη, να κάνεις ταυτοποίηση στοιχείων κλπ. 

Με το Booking ποτέ δεν είχα τέτοιο θέμα, έχω κλείσει σε απίθανα σημεία (π.χ. Aberystwyth, Eilat etc) και πάντα έβγαζα άκρη.

Γι' αυτό και το χρησιμοποιώ και Ελλάδα, παρ'όλο που όλοι οι ξενοδόχοι μου λένε ότι θα δώσεις 15% κάτω αν κλείσεις απευθείας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος sotiris έγραψε:

 

Για Ελλάδα πες ότι ισχύει.

 

Πες ότι πας όμως στην Τσεχία, όχι στην Πράγα, αλλά ας πούμε στο Παρντουμπίτσε (δεν είναι τυχαίο το παράδειγμα).

Πώς θα κάνεις τη συνεννόηση?

Η ρεσεψιονίστ μπορεί να μιλάει μόνο τσέχικα, με ολίγην από Γερμανικά.

 

Οι πλατφόρμες αυτές είναι εκπληκτικές για κάποιον που ταξιδεύει. Όσες φορές δεν τις έχω χρησιμοποιήσει, έχω βρεθεί προ εκπλήξεως.

Π.χ. σε συνέδριο Βοστώνη, που το είχα κλείσει μέσω του συνεδριακού site, με το που έσκασα μύτη μου ζητήσαν προπληρωμή του ποσού.

$1200 προπληρωμή, που σε αυτά τα ποσά οι Αγγλικές τράπεζες συνήθως μπλοκάρουν τη συναλλαγή και σε παίρνουν τηλέφωνο. Οπότε πλήρωνε roaming σαν το βλάκα για να βγάλεις άκρη, να κάνεις ταυτοποίηση στοιχείων κλπ. 

Με το Booking ποτέ δεν είχα τέτοιο θέμα, έχω κλείσει σε απίθανα σημεία (π.χ. Aberystwyth, Eilat etc) και πάντα έβγαζα άκρη.

Γι' αυτό και το χρησιμοποιώ και Ελλάδα, παρ'όλο που όλοι οι ξενοδόχοι μου λένε ότι θα δώσεις 15% κάτω αν κλείσεις απευθείας.

 

Προφανώς μιλούσα για την Ελλάδα και δεν είπα πουθενά πως δεν βοηθά το booking.

 

Είπα απλά πως δεν είναι ο μηχανισμός χωρίς θέματα, όπως τον παρουσίαζαν παραπάνω.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος colt3003 έγραψε:

Απο ότι φαίνεται μαθαίνουμε δύσκολα.... έπρεπε να περάσουν 8 χρόνια για να φτάσουμε εδώ:

 

5ab71927e1159_Capture.thumb.PNG.70e6bbc2485c3b2ee7b6200208c5611f.PNG

 

όσο για τη συνεισφορά των ''ιερών τεράτων'' της δημοσιογραφίας, το παρακάτω νομίζω, εξηγεί αρκετά πράγματα:

 

5ab71972a7964_Capture2.thumb.PNG.ddb651756b8f07b78b1783a48a645d72.PNG

 

ολόκληρη η έρευνα είναι εδώ.

 

Εγώ δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις με τα παραπάνω.

Διαβάζοντας όλη την ερευνα είδα πως οι ίδιοι οι Έλληνες πέφτουν σε αντιφάσεις.

 

 

 

Μόλις τώρα, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

τι θέματα ?

 

Σου έχω απαντήσει και με παράδειγμα πιο πίσω. :)

 

Καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

Δε μας είπες όμως ότι αν διαφωνείς στην κίνα, γίνεσαι δωρητής οργάνων (άθελά σου φυσικά) 

Να τους χαίρεστε να τους καμαρώνετε βρε !!

 

Γιατί να με αφορά τι κάνει ξένο κράτος στους πολίτες του;

Εσείς να τους χαίρεστε…  εγώ χαίρομαι (δεν καμαρώνω) μόνο για τα δικά μου επιτεύγματα

Link to comment
Share on other sites

Πιωμένοι απαντούσαν ?

 

 

1.JPG

2.JPG

 

Τα μόνα που φαίνεται να πιστεύουν οι Ελληνες είναι πως ανέπτυξαν τον πολιτισμό .... μεσω Ε.Ε. και την προστασία του περιβάλλοντος ....

Για τον πολιτισμό να μην πως καμιά κουβέντα ..... Γιατί από Θεοδωράκη ,  Κάλλας ,   κ.λ.π.

Φτάσαμε στην Σασα Μπάστα και στα παρατράγουδα ....

Για περιβαλλοντολογική συνείδηση θα συμφωνήσω .

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, adpanos said:

 

Εγώ δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις με τα παραπάνω.

Διαβάζοντας όλη την ερευνα είδα πως οι ίδιοι οι Έλληνες πέφτουν σε αντιφάσεις.

 

ε κάτσε ντε.... τώρα έφτασε το αβγο στον πωπό... όσο περνάει ο καιρός θα ξεκαθαρίζουν τα πράγματα 

 

 

1 minute ago, adpanos said:

 

 

 

Σου έχω απαντήσει και με παράδειγμα πιο πίσω. :)

 

Καλημέρα.

 

Το overbooking που ανέφερες ώς παράδειγμα σου εξήγησα ότι οφείλεται σε σφάλμα/δολο του ξενοδόχου. Η καθε booking όχι μόνο δεν έχει συμφέρων να προβαίνει σε τέτοιες τακτικές, αλλά ζημιώνει και την αξιοπιστία της κιόλας. Τέλος η Ελληνική νομοθεσία είναι σαφής και αυστηρή. Σε περίπτωση τέτοια (υπερκράτησης) ο ξενοδοχος είναι υπόχρεος να βρεί στον τουρίστα δωμάτιο στην περιοχή τουλάχιστον ίδιας κατηγορίας, και όποια διαφορά προκύψει (αν αυτό που θα βρεί είναι ακριβότερο απο το δικό του δλδ) την διαφορά αυτή την πληρώνει ο ξενοδόχος.

7 minutes ago, ΓιαγκΤ said:

 

Γιατί να με αφορά τι κάνει ξένο κράτος στους πολίτες του;

Εσείς να τους χαίρεστε…  εγώ χαίρομαι (δεν καμαρώνω) μόνο για τα δικά μου επιτεύγματα

 

τι μου παρουσιάζεις λοιπόν ένα ολοκληρωτικό καθεστός, σαν εναλλακτική λύση ?? Τέτοια οραματίζεσαι και για την χώρα μας ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

ε κάτσε ντε.... τώρα έφτασε το αβγο στον πωπό... όσο περνάει ο καιρός θα ξεκαθαρίζουν τα πράγματα 

 

 

Για δώσε περισσότερα στοιχεία?

Τι εννοείς ?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, adpanos said:

 

Για δώσε περισσότερα στοιχεία?

Τι εννοείς ?

 

δώθηκαν μόλις παραπάνω:

 

Quote

Οι μισοί φορολογούμενοι Έλληνες έχουν πλέον ληξιπρόθεσμα χρέη στην εφορία.

Λεπτομερέστερα, σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία της ΑΑΔΕ και της ΕΛΣΤΑΤ, όπως αναπαράγονται στα σημερινά (Τρίτη) «Νέα» :

  • Το Σεπτέμβρη προστέθηκαν άλλοι 410.322 στη μακρά λίστα των οφειλετών
  • Από 3.857.086, που ήταν οι οφειλέτες των Αύγουστο, έφτασαν τους 4.267.408
  • Επομένως, οι μισοί φορολογούμενοι χρωστάνε πλέον στην εφορία
  • Οι απειλούμενοι με κατάσχεση έχουν φτάσει το Σεπτέμβρη τους 1 1.724.708, από 1.652.508 τον Αύγουστο
  • Προστέθηκαν δηλαδή72.700 σ΄ ένα μόνο μήνα
  • 991,392 άνθρωποι έχουν ήδη υποστεί κάποια κατάσχεση
  • Κάθε μήνα οι φορολογούμενοι αφήνουν απλήρωτα 1 δισ. ευρώ
  • Τα συνολικά ληξιπρόθεσμα χρέη προσεγγίζουν τα 100.000 δισ. ευρώ (98.745 δισ. ευρώ)
  • Τα διαθέσιμα εισοδήματα των νοικοκυριών το 2016 συρρικνώθηκαν κατά 2,7 δισ. χαμηλότερα σε σύγκριση με το  ήδη καταστροφικό 2015
  • Τις ίδιες χρονιές χειροτέρεψε, συγκριτικά, και το ποσοστό αποταμίευσης, που ήταν ήδη αρνητικό: από –5,4% έπεσε στο –6,8%. 
 

 

Έτσι είναι.... η πατρίς έχει έξοδα, και στόματα πολλά να θρέψει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

δώθηκαν μόλις παραπάνω:

 

 

Έτσι είναι.... η πατρίς έχει έξοδα, και στόματα πολλά να θρέψει.

 

Εννοώ το ποια είναι η δική σου οπτική.

Για ποιον λόγος πόσταρες την παραπάνω έρευνα ....

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

τι μου παρουσιάζεις λοιπόν ένα ολοκληρωτικό καθεστός, σαν εναλλακτική λύση ?? Τέτοια οραματίζεσαι και για την χώρα μας ?

 

Διάβαζε τι γράφει ο αλλός και να μην υποθέτεις ότι νομίζεις ερμηνεύοντας τον κατά το δοκούν!

Ποτέ δεν μου άρεσαν τα πακέτα και ιδιαιτέρως αυτά της διακυβέρνησης. Για μένα κάθε  πρόβλήμα χρειάζεται  λύση, χωρίς να με ενδιαφέρει από πού προέρχεται αυτή η λύση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, adpanos said:

 

Εννοώ το ποια είναι η δική σου οπτική.

Για ποιον λόγος πόσταρες την παραπάνω έρευνα ....

 

 

(θέλω να ελπίζω ότι) κατάλαβαίνει ο γκόσμος σιγά σιγά που πάνε τα λεφτά του, όταν του τα ζητάει το κράτος, και προτιμάει να δίνει λιγότερα, για λιγότερες ''παροχές''. Αν δεις και στην έρευνα, αυτοί που αντιλαμβάνονται εαυτούς/δηλώνουν φιλελεύθεροι αποτελούν την πλειοψηφία (έστω και ασθενή ακόμα).

1 minute ago, ΓιαγκΤ said:

 

Διάβαζε τι γράφει ο αλλός και να μην υποθέτεις ότι νομίζεις ερμηνεύοντας τον κατά το δοκούν!

Ποτέ δεν μου άρεσαν τα πακέτα και ιδιαιτέρως αυτά της διακυβέρνησης. Για μένα κάθε  πρόβλήμα χρειάζεται  λύση, χωρίς να με ενδιαφέρει από πού προέρχεται αυτή η λύση.

 αν ήθελες να γινόσουν σαφέστερος θα έπρεπε να το κάνεις εσύ εξηγώντας λίιιγο πιο αναλυτικά. Μου παρουσίασες την Κίνα σαν ''απάντηση'' στη Θάτσερ. Δεν όρισες όμως προυποθέσεις άρα εύλογα αντιλαμβάνεται κανένας ότι δεν είχες. Για πες λοιπόν: Πως θα έχεις κεντρικό σχεδιασμό τύπου Κίνας χωρίς μονοκομματικό καθεστός ?? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

(θέλω να ελπίζω ότι) κατάλαβαίνει ο γκόσμος σιγά σιγά που πάνε τα λεφτά του, όταν του τα ζητάει το κράτος, και προτιμάει να δίνει λιγότερα, για λιγότερες ''παροχές''. Αν δεις και στην έρευνα, αυτοί που αντιλαμβάνονται εαυτούς/δηλώνουν φιλελεύθεροι αποτελούν την πλειοψηφία (έστω και ασθενή ακόμα).

 

 

Ο κόσμος μπορεί να λέει πολλά και να κατακρίνει πολιτικές ακόμα και σωστές με αρνητικό τρόπο, όταν το αποτέλεσμα δεν ήταν αυτό που έπρεπε, χωρίς να ψάξει τα αίτια που απέτυχαν οι πολιτικές αυτές.

 

Πχ. Τα ασφαλιστικά ταμεία με το σοσιαλ. μοντέλο μια χαρά κρατιόντουσαν.  Η κατάσταση που βρίσκονται σήμερα δεν είναι προϊον πολιτικής αλλά προϊόν αλητείας- κλοπής . 

Σε αυτή την περίπτωση δηλαδή δεν μπορούμε να καταδικάσουμε το σοσιάλ. μοντέλο.

 

Για εμένα μια χώρα- κράτος πρέπει να ακολουθεί ΣΤΑΘΕΡΟ μοντέλο. Οι εναλλαγές είναι αυτές που φέρνουν την καταστροφή.

 

Πχ. Επενδύεις σαν κράτος στον ΟΤΕ επί σοσιάλ μοντέλου. Περνάς σε άλλο μοντέλο και ξεπουλάς τον ΟΤΕ χάνοντας πολλά χρήματα από τα δημόσια ταμεία, όλοι ξέρουμε πως έγινε η πώληση ... και μετά ξαναγυρνάς πολλές φορές πίσω για να σώσεις την επιχείρηση που στα ιδιωτικά χέρια καταρρέει , ώστε να μπορεί το κράτος να έχει μια τέτοια επιχείρηση ζωτικής σημασίας εντός των συνόρων... Εκεί ξαναπληρώνεις σαν κράτος ...

 

Το ίδιο μπορεί να συμβεί και με ΟΣΕ,  ΕΥΔΑΠ, ΔΕΗ, Ναυτικοεπισκευαστική ζώνη  κ.λ.π.

 

Πολλές φορές δεν είναι θέμα μοντέλου, είναι θέμα επιπέδου των πολιτικών και της κοινωνίας που ζούμε.

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, adpanos said:

 

 

Ο κόσμος μπορεί να λέει πολλά και να κατακρίνει πολιτικές ακόμα και σωστές με αρνητικό τρόπο, όταν το αποτέλεσμα δεν ήταν αυτό που έπρεπε, χωρίς να ψάξει τα αίτια που απέτυχαν οι πολιτικές αυτές.

 

Πχ. Τα ασφαλιστικά ταμεία με το σοσιαλ. μοντέλο μια χαρά κρατιόντουσαν.  Η κατάσταση που βρίσκονται σήμερα δεν είναι προϊον πολιτικής αλλά προϊόν αλητείας- κλοπής . 

Σε αυτή την περίπτωση δηλαδή δεν μπορούμε να καταδικάσουμε το σοσιάλ. μοντέλο.

 

Για εμένα μια χώρα- κράτος πρέπει να ακολουθεί ΣΤΑΘΕΡΟ μοντέλο. Η εναλλαγές είναι αυτές που φέρνουν την καταστροφή.

Πχ. Επενδύεις σαν κράτος στον ΟΤΕ επί σοσιάλ μοντέλου. Περνάς σε άλλο μοντέλο και ξεπουλάς τον ΟΤΕ χάνοντας πολλά χρήματα από τα δημόσια ταμεία, όλοι ξέρουμε πως έγινε η πώληση ... και μετά ξαναγυρνάς πολλές φορές πίσω για να σώσεις την επιχείρηση που στα ιδιωτικά χέρια καταρρέει , ώστε να μπορεί το κράτος να έχει μια τέτοια επιχείρηση ζωτικής σημασίας εντός των συνόρων... Εκεί ξαναπληρώνεις σαν κράτος ...

 

 

Η εύκολη απάντηση, είναι να γράψω ένα σεντόνι, γιατι μέσα σε τόσες λίγες γραμμές έχεις τόσα σφάλματα. Δεν θα το κάνω όμως. Απλά θα ρωτήσω το εξής:

Σε ποιά άλλη εύρωστη οικονομικά χώρα, γνωρίζεις να εφαρμόζεται με επιτυχία το αναδιανεμητικό ασφαλιστικό σύστημα (είναι αυτό που περιγράφεις ώς ''σοσιαλιστικό μοντέλο''), και μάλιστα με εξωφρενικές κρατικές επιχορηγήσεις (~200 δις € σε  15 χρόνια) ?  Πίο μετά θα ρωτήσω αν γνωρίζεις τίποτα για τα χρέη του ΟΣΕ ή της ΔΕΗ όντας κρατικα μονοπώλια χωρίς τον παραμικρό ανταγωνισμό.

 

%CE%94%CE%91%CE%A0%CE%91%CE%9D%CE%95%CE%A3_%CE%91%CE%A3%CE%A6%CE%91%CE%9B%CE%99%CE%A3%CE%97%CE%A3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.