Jump to content



Χρεοκοπία Ευρώπης - The Euroskepticism Thread - Ευρωσκεπτικισμός v0.1


sotiris

Η χειρότερη περίοδος διακυβέρνησης  

103 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Να ξεκινήσουμε να πράττουμε τα αυτονόητα πριν κάνουμε οτιδήποτε άλλο;

Έχω την εντύπωση ότι βιαζόμαστε υπερβολικά. Πριν επιλέξουμε το βέλτιστο για τα ελληνικά δεδομένα οικονομικό μοντέλο, ας μάθουμε πρώτα να συλλαβίζουμε.

Δεν γίνεται από το νηπιαγωγείο να πάμε απευθείας στο πανεπιστήμιο.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ΓιαγκΤ said:

 

Αυτά ακριβώς τα επιχειρήματα χρησιμοποιούν οι κομουνισταί για την αποτυχία του συστήματος στην Σοβιετική Ένωση.

Σε κάθε αποτυχημένο σύστημα όπως τώρα το νεοφιλελεύθερο φταίνε οι πολίτες που δεν είναι στα μέτρα του

Όμως έτσι είναι φτιαγμένος ο άνθρωπος τι να κάνουμε!

Το ΄σύστημα πρέπει να εξυπηρετεί τους υπάρχοντες όπως είναι και όχι κάποιους ιδανικά φτιαγμένους στα μέτρα του συστήματος

Η αλήθεια είναι ότι εξυπηρετεί το 10%  που κατέχει το 90% του πλούτου και το οποίο διαδίδει αυτές τις τύπου «μαζί τα φάγαμε» θεωρίες.

Μαζικά μετακομίζει η ελίτ στην Νέα Ζηλανδία προβλέποντας επαναστάσεις παγκοσμίως από το σύστημα του νεοφιλελευθερισμού που φτωχοποιεί την μεσαία τάξη.

Δεν είμαι αρχαιολάτρης αλλά τα είχαν λύσει αυτά οι αρχαίοι υμών πρόγονοι

 

ΥΓ Ζούμε καταστάσεις και συνθήκες που οδήγησαν στον Α’ Παγκόσμιο Πόλεμο; Δεν αποκλείεται τίποτα…

 

Α. οι κομμουνισταί (sic) δεν έδωσαν ποτέ την επιλογή στον κόσμο, αν ήθελαν να τους κατσικωθούν, και δεν επέτρεψαν ποτέ στον κόσμο, (μέχρι το 1990 για τα περισσότερα κράτη) να επιλέξουν αν θα ξεκουβαλήσουν. Για οποιονδήποτε δε, τολμούσε να αρθρώσει δυσαρέσκεια, τα ''ψυχιατρεία'' και οι ''διακοπές'' έδιναν και έπαιρναν.

Β. Το υφιστάμενο σύστημα, μόνο νεοφιλελεύθερο δεν είναι. Γενικά, και για να μην μπερδεύεστε (και μπερδεύετε και τον κόσμο), φιλελεύθερο κράτος με γιγάντιο δημόσιο τομέα, είναι ασύμβατες έννοιες. Καραμπινάτο σοσιαλισμό βιώνουμε τόσο εμείς, όσο και η πλειοψηφία των κρατών της Ε.Ε. με κυμαινόμενο βαθμό ''ελευθεριών''. Φιλελευθερισμός με φόρους επι φόρων, δεν νοείται. Φιλελευθερισμός με διωγμό, και απειλή δήμευσης (για το καλό του ''συνόλου'' βεβαίως βεβαίως) της ατομικής ιδιοκτησίας δεν νοείται. Σε άλλα καθεστώτα να αναζητήσεις αυτές τις πρακτικές. (εκεί ας πούμε που η ατομική ιδιοκτησία απαγορευόταν).

Γ. Δεν ξέρω τι εννοείς με τις λύσεις που έδωσαν οι αρχαίοι. Αν γίνεις σαφέστερος, να το συζητήσουμε. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, colt3003 said:

 

Α. οι κομμουνισταί (sic) δεν έδωσαν ποτέ την επιλογή στον κόσμο, αν ήθελαν να τους κατσικωθούν, και δεν επέτρεψαν ποτέ στον κόσμο, (μέχρι το 1990 για τα περισσότερα κράτη) να επιλέξουν αν θα ξεκουβαλήσουν. Για οποιονδήποτε δε, τολμούσε να αρθρώσει δυσαρέσκεια, τα ''ψυχιατρεία'' και οι ''διακοπές'' έδιναν και έπαιρναν.

Β. Το υφιστάμενο σύστημα, μόνο νεοφιλελεύθερο δεν είναι. Γενικά, και για να μην μπερδεύεστε (και μπερδεύετε και τον κόσμο), φιλελεύθερο κράτος με γιγάντιο δημόσιο τομέα, είναι ασύμβατες έννοιες. Καραμπινάτο σοσιαλισμό βιώνουμε τόσο εμείς, όσο και η πλειοψηφία των κρατών της Ε.Ε. με κυμαινόμενο βαθμό ''ελευθεριών''. Φιλελευθερισμός με φόρους επι φόρων, δεν νοείται. Φιλελευθερισμός με διωγμό, και απειλή δήμευσης (για το καλό του ''συνόλου'' βεβαίως βεβαίως) της ατομικής ιδιοκτησίας δεν νοείται. Σε άλλα καθεστώτα να αναζητήσεις αυτές τις πρακτικές. (εκεί ας πούμε που η ατομική ιδιοκτησία απαγορευόταν).

 Γ. Δεν ξέρω τι εννοείς με τις λύσεις που έδωσαν οι αρχαίοι. Αν γίνεις σαφέστερος, να το συζητήσουμε. 

 

 

 

Είναι παλιό το αστείο που λέει ότι ο υπαρκτός σοσιαλισμός δεν δουλεύει και ο σοσιαλισμός που δουλεύει δεν υπάρχει. Το λιγότερο αστείο είναι ότι το ίδιο ακριβώς ισχύει για τον (νεο)φιλελευθερισμό...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, minast said:

 

Είναι παλιό το αστείο που λέει ότι ο υπαρκτός σοσιαλισμός δεν δουλεύει και ο σοσιαλισμός που δουλεύει δεν υπάρχει. Το λιγότερο αστείο είναι ότι το ίδιο ακριβώς ισχύει για τον (νεο)φιλελευθερισμό...

 

η διαφορά των ''αστείων'' είναι ότι το πρώτο ''αστείο'' προκάλεσε εκατομμύρια νεκρών επειδή ήταν ''αντιδραστικοί''. ενώ το δεύτερο ''αστειο'' δεν τόλμησε κανένας να το εφαρμόσει. Αφενός για τους λίγους ''ισχυρούς'' γιατί η ελευθερία για τους πολλούς αποτελεί ανεπιθύμητη κατάσταση, αφετέρου για τους πολλούς ''ανίσχυρους'' η ελευθερία σήμαινε και ευθύνη (η οποία, επίσης, είναι ανεπιθύμητη) 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, colt3003 said:

η διαφορά των ''αστείων'' είναι ότι το πρώτο ''αστείο'' προκάλεσε εκατομμύρια νεκρών επειδή ήταν ''αντιδραστικοί''. ενώ το δεύτερο ''αστειο'' δεν τόλμησε κανένας να το εφαρμόσει. Αφενός για τους λίγους ''ισχυρούς'' γιατί η ελευθερία για τους πολλούς αποτελεί ανεπιθύμητη κατάσταση, αφετέρου για τους πολλούς ''ανίσχυρους'' η ελευθερία σήμαινε και ευθύνη (η οποία, επίσης, είναι ανεπιθύμητη) 

 

Δηλαδή χρησιμοποιείς το πανομοιότυπο επιχείρημα και  των "απέναντι" ότι δεν έχει υπάρξει "πραγματικός" σοσιαλισμός...

Πραγματικά ζηλεύω την αισιοδοξία σου ότι ο φραγμός για την περισσότερη κοινωνική ευημερία είναι τόσο απλός. Προσωπικά μου ακούγεται αφελώς ουτοπικό, σχεδόν όσο η πεποίθηση κάποιων για την κατάργηση του μνημονίου "με έναν νόμο και ένα άρθρο".

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, minast said:

 

Δηλαδή χρησιμοποιείς το πανομοιότυπο επιχείρημα και  των "απέναντι" ότι δεν έχει υπάρξει "πραγματικός" σοσιαλισμός...

Πραγματικά ζηλεύω την αισιοδοξία σου ότι ο φραγμός για την περισσότερη κοινωνική ευημερία είναι τόσο απλός. Προσωπικά μου ακούγεται αφελώς ουτοπικό, σχεδόν όσο η πεποίθηση κάποιων για την κατάργηση του μνημονίου "με έναν νόμο και ένα άρθρο".

 

Δεν είναι θέμα αισιοδοξίας. Προσωπικά δεν είμαι καθόλου μα καθόλου αισιόδοξος. Είναι θέμα μελέτης. Διάβασα τι είναι ο σοσιαλισμός, και τι ο φιλελευθερισμός*, και διάβασα και άκουσα μαρτυρίες απο εκείνους** που βίωσαν σοσιαλισμό (προς αποφυγή παρανοήσεων, ο κομουνισμός για πολλά χρόνια ήταν ταυτόσημος με τον σοσιαλισμό -και δεν το αποφάσισα εγώ αυτό-), και έβγαλα τα συμπεράσματά μου.

 

*απο τους εμπνευστές τους, και όχι τους απολογητές τους

 

**Φυσικά δεν βρήκα να ακούσω τον Ενβέρ Χότζα ή τον Τσαουσέσκου ή τον Χόνεκερ, (καθώς αυτοί, στην καλύτερη περίπτωση, θα μίλαγαν για τις προθέσεις τους) Αντιθέτως διάβασα και μίλησα (και μιλάω ακόμα) με πολλούς απλούς ανθρώπους που ζούσαν την πραγματικότητα. Όχι τη θεωρία, ούτε τις προθέσεις.

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

Α. οι κομμουνισταί (sic) δεν έδωσαν ποτέ την επιλογή στον κόσμο, αν ήθελαν να τους κατσικωθούν, και δεν επέτρεψαν ποτέ στον κόσμο, (μέχρι το 1990 για τα περισσότερα κράτη) να επιλέξουν αν θα ξεκουβαλήσουν. Για οποιονδήποτε δε, τολμούσε να αρθρώσει δυσαρέσκεια, τα ''ψυχιατρεία'' και οι ''διακοπές'' έδιναν και έπαιρναν.

Β. Το υφιστάμενο σύστημα, μόνο νεοφιλελεύθερο δεν είναι. Γενικά, και για να μην μπερδεύεστε (και μπερδεύετε και τον κόσμο), φιλελεύθερο κράτος με γιγάντιο δημόσιο τομέα, είναι ασύμβατες έννοιες. Καραμπινάτο σοσιαλισμό βιώνουμε τόσο εμείς, όσο και η πλειοψηφία των κρατών της Ε.Ε. με κυμαινόμενο βαθμό ''ελευθεριών''. Φιλελευθερισμός με φόρους επι φόρων, δεν νοείται. Φιλελευθερισμός με διωγμό, και απειλή δήμευσης (για το καλό του ''συνόλου'' βεβαίως βεβαίως) της ατομικής ιδιοκτησίας δεν νοείται. Σε άλλα καθεστώτα να αναζητήσεις αυτές τις πρακτικές. (εκεί ας πούμε που η ατομική ιδιοκτησία απαγορευόταν).

Γ. Δεν ξέρω τι εννοείς με τις λύσεις που έδωσαν οι αρχαίοι. Αν γίνεις σαφέστερος, να το συζητήσουμε. 

 

 

 

Ούτε οι διάφοροι χουνταίοι έδωσαν το δικαίωμα επιλογής… οι φόνοι και οι φυλακίσεις νομίζω ήσαν εξίσου θηριώδη.

Για την ακρίβεια χρειάσθηκε η χούντα του Pinochet για να δοκιμαστεί πρώτη φορά ο νεοφιλελευθερισμός

Αυτά βέβαια για όσους δεν βλέπουν με παρωπίδες…

 

Μόνο τα έπιπλα του ικεα γίνονται σύμφωνα με τις οδηγίες του βιβλίου τίποτα άλλο.

Χωρίς το κράτος δεν δουλεύει το σύστημα επανεκλογής των υποτακτικών ούτε είναι δυνατόν να επιβάλουν την θέληση τους. Ακόμα και η Θάτσερ προσέλαβε δημόσιους υπαλλήλους για αντιμετωπίσει  τις διαμαρτυρίες, ξεκίνησε δε έναν άχρηστο πόλεμο με τα λεφτά του κράτους στην άλλη άκρη της γης για να κρατηθεί στην εξουσία.

 

Ο Μίλτον Φρίντμαν  είναι υπέρ της επιδοματικής πολιτικής που δημιουργεί υποτίθεται αταξικούς καταναλωτές. Σου θυμίζει κάτι αυτή η πολιτική επιδομάτων;

 

Το έχουμε συζητήσει ξανά. Απλά δημοκρατία και άρση της εντολής.

Ήρθες στο μαγαζί μου να περάσεις γραμμή για κεραία αλλά το καλώδιο δεν είναι αυτό που έγραψες στην προσφορά…συγγνώμη μεγάλε τράβα σπίτι σου.  ; )

 

 

Μπόνους  

 

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

Νέος νόμος «κλείνει» τις μικρές ζυθοποιίες

 

Παράθεση

 

 Η Ελληνική Ένωση Ζυθοποιών, υποστηρίζει πως το εν λόγω νομοσχέδιο καταστρατηγεί κάθε έννοια τήρησης των αρχών καλής νομοθέτησης, καθώς τέθηκε σε ολιγοήμερη μόνο διαβούλευση στερώντας έτσι από όλους τους εμπλεκόμενους την δυνατότητα να μπουν σε διάλογο. Όπως δε υποστηρίζει, το νομοσχέδιο γυρίζει την Ελληνική ζυθοποιία στο 1923, καθώς μέσα σε όσα αναφέρει περιλαμβάνονται τα εξής:

  • Ο έλεγχος στην βύνη και στο ζύθο σε όλα τα στάδια παραγωγής  γίνεται πλέον ασφυκτικός, από άποψη γραφειοκρατίας και τηρουμένων διαδικασιών, και πρακτικά καθιστά όλους εν δυνάμει παράνομους, καθώς η καταγραφή όλων των  παραμέτρων είναι δυσχερής και ειδικά, στα μικρά ζυθοποιεία, αδύνατη.
  •  Ενώ μέχρι σήμερα δεν υπήρχε ελάχιστο όριο ζυθοβραστήρα για την ίδρυση ζυθοποιείου, πλέον θέτει ως όριο τα 1.000 λίτρα, τη στιγμή που τουλάχιστον το 50% των υφιστάμενων  νομίμως λειτουργούντων  μικροζυθοποιείων έχει ζυθοβραστήριο μικρότερου όγκου. Είναι προφανές ότι μια τέτοια πρόβλεψη θα καταστρέψει οικονομικά πολλές επιχειρήσεις και θα τις αναγκάσει ή να κλείσουν τις εγκαταστάσεις τους ή να επενδύσουν σε μεγαλύτερο σύστημα ζυθοβραστηρίου, τη στιγμή που οι περισσότερες από αυτές έχουν ξεκινήσει τη λειτουργία τους την τελευταία τριετία. Ουσιαστικά ένα τέτοιο μέτρο θα αναστείλει την ανάπτυξη του κλάδου της μικροζυθοποιίας συνολικά, ενώ τίθεται θέμα συνταγματικότητας της συγκεκριμένης ρύθμισης.
  • Η υποχρέωση ογκομέτρησης όλων των δεξαμενών των ζυθοποιείων από πιστοποιημένο εξωτερικό φορέα, καθώς και η προκύπτουσα αναγκαιότητα εφαρμογής δεικτών στάθμης στις δεξαμενές ζύμωσης και σίτευσης, που δεν προτείνεται από κανένα κατασκευαστή για λόγους υγιεινής και ασφάλειας του προϊόντος,  θα υποχρεώσει τα ζυθοποιεία σε μια μεγάλη μη παραγωγική επένδυση που στην συγκεκριμένη οικονομική συγκυρία δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν.
  • «Κλείσιμο» του επαγγέλματος του ανεξάρτητου βυνοποιού, καθώς η συγκεκριμένη δραστηριότητα στη χώρα μας υποχρεωτικά θα ασκείται από ζυθοποιούς, μέτρο αντίθετο με τους όρους της ελεύθερης αγοράς

 

  •  
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, ΓιαγκΤ said:

 

Ούτε οι διάφοροι χουνταίοι έδωσαν το δικαίωμα επιλογής… οι φόνοι και οι φυλακίσεις νομίζω ήσαν εξίσου θηριώδη.

Για την ακρίβεια χρειάσθηκε η χούντα του Pinochet για να δοκιμαστεί πρώτη φορά ο νεοφιλελευθερισμός

Αυτά βέβαια για όσους δεν βλέπουν με παρωπίδες…

 

Χαίρομαι που αντιλαμβάνεσαι και εσύ την ομοιότητα των χουνταίων με τα ανα τον πλανήτη μονοκομματικά και ουδέποτε εφεξής, δια των εκλογών κρινόμενα, σοσιαλιστικά και κομουνιστικά καθεστώτα. Αλλά έχω μια απορία: Από που σου προέκυψε ότι εγώ προκρίνω αυταρχικές λύσεις ???? 

Φέρνεις το παράδειγμα της Χιλής, θα μου πεις, που ο δικτάτωρ μας προέκυψε νεοφιλελεύθερος, και κάνεις το λογικό άλμα (αλματάρα) ότι ο φιλελευθερισμός, και η οικονομία της ελεύθερης αγοράς μόνο με χούντα εγκαθιδρύονται. Φυσικά, αν αρχίσω απαρίθμηση κρατών που στράφηκαν στις πρακτικές της ελεύθερης αγοράς ΧΩΡΙΣ βία, και ευημερούν ΣΗΜΕΡΑ (την αποτυχία... δεν ξέρω που την είδες)  .... δεν ξέρω τι θα πείς. Πολύ δε περισσότερο αν σου υπενθυμίσω ότι ΟΛΟΙ οι κομμουνιστικοί και σοσιαλιστικοί παράδεισοι εγκαθιδρύθηκαν με τη βία και παρέμειναν στην εξουσία με τη βία. 

Η πλάκα με εσάς τους ΄΄αντικειμενικούς΄΄ του Ριζοσπάστη, είναι ότι ακόμα κλαίτε για τη Χιλή, όταν αυτή ΣΗΜΕΡΑ είναι σε καλύτερη θέση από την Ψωροκώσταινα που ακόμα δοκιμάζουμε σοσιαλιστικά πειράματα. Στοιχεία θα βρεις να μελετήσεις με την ησυχία σου εδώ για τη Χιλή, και εδώ για την Ελλάδα

 

Quote

Μόνο τα έπιπλα του ικεα γίνονται σύμφωνα με τις οδηγίες του βιβλίου τίποτα άλλο.

Χωρίς το κράτος δεν δουλεύει το σύστημα επανεκλογής των υποτακτικών ούτε είναι δυνατόν να επιβάλουν την θέληση τους. Ακόμα και η Θάτσερ προσέλαβε δημόσιους υπαλλήλους για αντιμετωπίσει  τις διαμαρτυρίες, ξεκίνησε δε έναν άχρηστο πόλεμο με τα λεφτά του κράτους στην άλλη άκρη της γης για να κρατηθεί στην εξουσία.

 

Αγαπητέ μου.... από τη στιγμή που αποφασίζεις να κατέβεις από τα δέντρα ή να βγεις από το σπήλαιο, και να ενταχθείς σε έναν πιο μεγάλο σχηματισμό, είσαι υποχρεωμένος να εναρμονιστείς με κάποιους κανόνες προκειμένου, οι υπόλοιποι να προστατευτούν από τα δόντια σου (αν το διαιτολόγιό σου απαιτεί ανθρώπινο κρέας) ή να προστατέψουν εσένα από το διαιτολόγιο κάποιου με περισσότερα μούσκουλα από εσένα. Αν αυτό δεν σε ικανοποιεί ή θεωρείς ότι σε καταπιέζει, ο δρόμος για τα δέντρα και τα σπήλαια, παραμένει πάντα ανοιχτός. 

Σχετικά με την Θάτσερ τώρα. Εσύ πως ονομάζεις δηλαδή κάποιον που δημοκρατικότατα αναρριχάται στο ύπατο αξίωμα της πολιτείας, σε ένα κράτος που οι προηγούμενοι (σοσιαλιστές εντελώς τυχαία.... :sarcastic:) έχουν οδηγήσει τη χώρα στην εξώπορτα του ΔΝΤ, και με ελλείψεις στην ενέργεια στο εσωτερικό, και καταφέρνει και ανατρέπει την προδιαγεγραμμένη χρεοκοπία και το χάος ???

Επιπλέον: Πως θα ονόμαζες κάποιον, ο οποίος ενώ μαθαίνει ότι ένα κομμάτι γης του κράτους του (το οποίο το βρήκε έτσι, και δεν το κατέλαβε αυτός με τη βία) το λιγουρεύεται ένα τρίτο κράτος, και στέλνει στρατό να το καταλάβει, αν δεν έκανε τίποτα ???? 

Όταν πέθανε, αρκετοί βρέθηκαν να ανοίξουν σαμπάνιες για αυτό. Είναι οι ίδιοι ηλίθιοι που τραβάνε τα μεμέ τους σήμερα σκούζοντας σαν τις μαϊμούδες ότι ο Φάρατζ και η παρέα του ''τους εξαπάτησε'' με το Brexit, και ζητάνε δεύτερη ευκαιρία. 

 

 

Quote

Ο Μίλτον Φρίντμαν  είναι υπέρ της επιδοματικής πολιτικής που δημιουργεί υποτίθεται αταξικούς καταναλωτές. Σου θυμίζει κάτι αυτή η πολιτική επιδομάτων;

 

Όχι πάλι τα ίδια !!! όχι πάλι το γαϊδούρι πίσω από το κάρο... 

Αν οι επιταγές των λιμπερταριανών που μιλάνε για πλήρη κατάργηση του κράτους, σου κάθονται βαριές, μια χαρά είναι και ο Φρίντμαν. Βλέπεις στην καπιταλιστική κοινωνία δεν απαιτείται πλήρης και ολοκληρωτική εναρμόνιση με τις επιταγές της, (σε αντίθεση με τον σοσιαλισμό, στον οποίο οι απολογητές μας πρήζουν ότι δεν εφαρμόστηκε καθ ολοκληρίαν , και υπήρχαν ''καπιταλιστικές νησίδες'' και γιαυτό απέτυχε) προκειμένου να δεις χειροπιαστά θετικά αποτελέσματα. Λογική προϋπόθεση της απονομής επιδομάτων όμως είναι η προηγούμενη παραγωγή πλούτου, και όχι ο δανεισμός από τρίτες χώρες, για την απόδοσή τους. Να δω πότε αυτό θα γίνει αντιληπτό. 

 

Quote

Το έχουμε συζητήσει ξανά. Απλά δημοκρατία και άρση της εντολής.

Ήρθες στο μαγαζί μου να περάσεις γραμμή για κεραία αλλά το καλώδιο δεν είναι αυτό που έγραψες στην προσφορά…συγγνώμη μεγάλε τράβα σπίτι σου.  ; )

 

Σωστά!! ποιος σου είπε όμως, ότι αυτό είναι απαίτηση -τουλάχιστον- της πλειοψηφίας ???? 

Δηλαδή: Εσύ λ.χ. θες να πιάνεις ένα κανάλι το οποίο όμως είναι συνδρομητικό. Έχεις πάρει ήδη προσφορές από άλλους τεχνικούς οι οποίοι σου λένε ότι θες μεγάλη κεραία και μηχάνημα και θα σου πάει π.χ. 1000€ για να το δείς (υλικά - εργασία), αλλά δεν σου αρέσει αυτό. Σε ένα μαγαζί που ρωτάς, ένας τσάκαλος σου λέει ότι όλοι οι άλλοι λένε κουταμάρες, και ''θα σε φτιάξει'' με 100€ επειδή το μυστικό είναι ένα ειδικό καλώδιο. Ούτε κεραίες ούτε συσκευές. Εσύ δέχεσαι, ο τσάκαλος έρχεται στα κάνει ρημαδιό, μαγκώνει και το κατοστάρικο προκαταβολικά (για να πληρώσει το ''καλώδιο'') εσύ φυσικά δεν βλέπεις την τύφλα σου, και αντί να δεχτείς ότι πιάστηκες Κώτσος, και να εφαρμόσεις την πρέπουσα λύση, παρατηρείς ότι το καλώδιο δεν γράφει στην ούγια αυτό που σου είπε ο τσάκαλος, αλλά κάτι άλλο. Πας λοιπόν σε άλλο μαγαζί, περιγράφεις την απάτη που έπεσες και ....ζητάς το ''σωστό καλώδιο''. Και εκεί σε ακούει ένας άλλος τσάκαλος.... επανέλαβε όσες φορές θες. 

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

Χαίρομαι που αντιλαμβάνεσαι και εσύ την ομοιότητα των χουνταίων με τα ανα τον πλανήτη μονοκομματικά και ουδέποτε εφεξής, δια των εκλογών κρινόμενα, σοσιαλιστικά και κομουνιστικά καθεστώτα. Αλλά έχω μια απορία: Από που σου προέκυψε ότι εγώ προκρίνω αυταρχικές λύσεις ???? 

Φέρνεις το παράδειγμα της Χιλής, θα μου πεις, που ο δικτάτωρ μας προέκυψε νεοφιλελεύθερος, και κάνεις το λογικό άλμα (αλματάρα) ότι ο φιλελευθερισμός, και η οικονομία της ελεύθερης αγοράς μόνο με χούντα εγκαθιδρύονται. Φυσικά, αν αρχίσω απαρίθμηση κρατών που στράφηκαν στις πρακτικές της ελεύθερης αγοράς ΧΩΡΙΣ βία, και ευημερούν ΣΗΜΕΡΑ (την αποτυχία... δεν ξέρω που την είδες)  .... δεν ξέρω τι θα πείς. Πολύ δε περισσότερο αν σου υπενθυμίσω ότι ΟΛΟΙ οι κομμουνιστικοί και σοσιαλιστικοί παράδεισοι εγκαθιδρύθηκαν με τη βία και παρέμειναν στην εξουσία με τη βία. 

Η πλάκα με εσάς τους ΄΄αντικειμενικούς΄΄ του Ριζοσπάστη, είναι ότι ακόμα κλαίτε για τη Χιλή, όταν αυτή ΣΗΜΕΡΑ είναι σε καλύτερη θέση από την Ψωροκώσταινα που ακόμα δοκιμάζουμε σοσιαλιστικά πειράματα. Στοιχεία θα βρεις να μελετήσεις με την ησυχία σου εδώ για τη Χιλή, και εδώ για την Ελλάδα

 

 

Αγαπητέ μου.... από τη στιγμή που αποφασίζεις να κατέβεις από τα δέντρα ή να βγεις από το σπήλαιο, και να ενταχθείς σε έναν πιο μεγάλο σχηματισμό, είσαι υποχρεωμένος να εναρμονιστείς με κάποιους κανόνες προκειμένου, οι υπόλοιποι να προστατευτούν από τα δόντια σου (αν το διαιτολόγιό σου απαιτεί ανθρώπινο κρέας) ή να προστατέψουν εσένα από το διαιτολόγιο κάποιου με περισσότερα μούσκουλα από εσένα. Αν αυτό δεν σε ικανοποιεί ή θεωρείς ότι σε καταπιέζει, ο δρόμος για τα δέντρα και τα σπήλαια, παραμένει πάντα ανοιχτός. 

Σχετικά με την Θάτσερ τώρα. Εσύ πως ονομάζεις δηλαδή κάποιον που δημοκρατικότατα αναρριχάται στο ύπατο αξίωμα της πολιτείας, σε ένα κράτος που οι προηγούμενοι (σοσιαλιστές εντελώς τυχαία.... :sarcastic:) έχουν οδηγήσει τη χώρα στην εξώπορτα του ΔΝΤ, και με ελλείψεις στην ενέργεια στο εσωτερικό, και καταφέρνει και ανατρέπει την προδιαγεγραμμένη χρεοκοπία και το χάος ???

Επιπλέον: Πως θα ονόμαζες κάποιον, ο οποίος ενώ μαθαίνει ότι ένα κομμάτι γης του κράτους του (το οποίο το βρήκε έτσι, και δεν το κατέλαβε αυτός με τη βία) το λιγουρεύεται ένα τρίτο κράτος, και στέλνει στρατό να το καταλάβει, αν δεν έκανε τίποτα ???? 

Όταν πέθανε, αρκετοί βρέθηκαν να ανοίξουν σαμπάνιες για αυτό. Είναι οι ίδιοι ηλίθιοι που τραβάνε τα μεμέ τους σήμερα σκούζοντας σαν τις μαϊμούδες ότι ο Φάρατζ και η παρέα του ''τους εξαπάτησε'' με το Brexit, και ζητάνε δεύτερη ευκαιρία. 

 

 

 

Όχι πάλι τα ίδια !!! όχι πάλι το γαϊδούρι πίσω από το κάρο... 

Αν οι επιταγές των λιμπερταριανών που μιλάνε για πλήρη κατάργηση του κράτους, σου κάθονται βαριές, μια χαρά είναι και ο Φρίντμαν. Βλέπεις στην καπιταλιστική κοινωνία δεν απαιτείται πλήρης και ολοκληρωτική εναρμόνιση με τις επιταγές της, (σε αντίθεση με τον σοσιαλισμό, στον οποίο οι απολογητές μας πρήζουν ότι δεν εφαρμόστηκε καθ ολοκληρίαν , και υπήρχαν ''καπιταλιστικές νησίδες'' και γιαυτό απέτυχε) προκειμένου να δεις χειροπιαστά θετικά αποτελέσματα. Λογική προϋπόθεση της απονομής επιδομάτων όμως είναι η προηγούμενη παραγωγή πλούτου, και όχι ο δανεισμός από τρίτες χώρες, για την απόδοσή τους. Να δω πότε αυτό θα γίνει αντιληπτό. 

 

 

Σωστά!! ποιος σου είπε όμως, ότι αυτό είναι απαίτηση -τουλάχιστον- της πλειοψηφίας ???? 

Δηλαδή: Εσύ λ.χ. θες να πιάνεις ένα κανάλι το οποίο όμως είναι συνδρομητικό. Έχεις πάρει ήδη προσφορές από άλλους τεχνικούς οι οποίοι σου λένε ότι θες μεγάλη κεραία και μηχάνημα και θα σου πάει π.χ. 1000€ για να το δείς (υλικά - εργασία), αλλά δεν σου αρέσει αυτό. Σε ένα μαγαζί που ρωτάς, ένας τσάκαλος σου λέει ότι όλοι οι άλλοι λένε κουταμάρες, και ''θα σε φτιάξει'' με 100€ επειδή το μυστικό είναι ένα ειδικό καλώδιο. Ούτε κεραίες ούτε συσκευές. Εσύ δέχεσαι, ο τσάκαλος έρχεται στα κάνει ρημαδιό, μαγκώνει και το κατοστάρικο προκαταβολικά (για να πληρώσει το ''καλώδιο'') εσύ φυσικά δεν βλέπεις την τύφλα σου, και αντί να δεχτείς ότι πιάστηκες Κώτσος, και να εφαρμόσεις την πρέπουσα λύση, παρατηρείς ότι το καλώδιο δεν γράφει στην ούγια αυτό που σου είπε ο τσάκαλος, αλλά κάτι άλλο. Πας λοιπόν σε άλλο μαγαζί, περιγράφεις την απάτη που έπεσες και ....ζητάς το ''σωστό καλώδιο''. Και εκεί σε ακούει ένας άλλος τσάκαλος.... επανέλαβε όσες φορές θες. 

Αυτές οι απαντήσεις είναι για αυτά που έγραψα;  Γιατί νομίζω απαντάνε σε άλλο κείμενο

-----------------------------------------------------------

Όλα καλά… πάμε για εκλογές…

 

Μερικά ιστορικά γεγονότα…αναρωτιόμουν γιατί τον λέγανε ρουφιάνο του FBI  

 

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, colt3003 said:

https://www.iefimerida.gr/news/466311/halyvoyrgiki-telos-epohis-gia-tin-istoriki-viomihania-i-dei-travixe-tin-priza?fbclid=IwAR3XtTVGHF4RlUJQJmiqXF12I3yaFpyLL0mhRau5p6RzrXylTSozxT20imk

 

Γιατί, άλλο να στα χρωστάει ο ιδιώτης, και άλλο το δημόσιο, που το πληρώνουν τα κορόιδ.... εχμμμ... οι φορολογούμενοι, για να διορίζουν τα κολητάρια τους. 

...κερδάμε λέμε.....

 

Μόλις τελειώσουν τα δικαστήρια με τον πατέρα τους και αφού πληρώσουν το Σπανούλη και τη μεταγραφή στο 5 που θέλει ο Ολυμπιακός, υπάρχει περίπτωση να δώσουν και μερικά ψιλά στη ΔΕΗ για να επιστρέψουν στις δουλειές τους χρονιάρες μέρες που είναι, οι υψηλόμισθοι των 750€.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, trib said:

 

Μόλις τελειώσουν τα δικαστήρια με τον πατέρα τους και αφού πληρώσουν το Σπανούλη και τη μεταγραφή στο 5 που θέλει ο Ολυμπιακός, υπάρχει περίπτωση να δώσουν και μερικά ψιλά στη ΔΕΗ για να επιστρέψουν στις δουλειές τους χρονιάρες μέρες που είναι, οι υψηλόμισθοι των 750€.

 

Η χαλυβουργική δεν έκλεισε για τα κληρονομικά, και αμφιβάλλω αν έκλεισε εξαιτίας το σπανούλη. Έκλεισε επειδή τα έσοδά της ήταν λιγότερα απο τα έξοδά της. Γιατί έγινε αυτό, λίγο με ενδιαφέρει. Δεν πήγαινε ?? καλώς έκλεισε. Καιρός είναι να κλείσουν και άλλες μαύρες τρύπες τώρα, που με τους φόρους μας κάνουν ''κοινωνική πολιτική'' (διορίζοντας παράλληλα και κανένα κολλητό, για να ''κάνει γιορτές'' και αυτός). Εμάς ποτέ δε μας ρώτησε κανένα κράτος, πως τα βγάζαμε πέρα, για να δίνουμε ότι απαιτούσε, ούτε φυσικά μας έκανε πλάτες. 

Όσον αφορά ''τους υψηλόμισθους των 750€'' δεν είναι αθώοι του αίματος. 

http://www.capital.gr/o-giorgos-kraloglou-grafei/3334123/i-xalubourgiki-ekleise-to-1974

 

Quote

Τότε, με την ελληνική κοινωνία, του "σφάξε με Αγά μου να αγιάσω..." στο όνομα της δήθεν αποχουντοποίησης... Των συνθημάτων για τους βιομήχανους με τα γυάλινα πόδια. Τους ανίκανους Έλληνες επιχειρηματίες που θα τους ρίχναμε στην θάλασσα της ΕΟΚ να κολυμπήσουν... Τους ληστές με τα λεφτά στην Ελβετία. Τα ιδιωτικά φουγάρα που έπρεπε να πάνε στα "στιβαρά" χέρια των συνδικάτων... Και ας περνούσαν το 1.000.000 οι εργαζόμενοι στα ιδιωτικά φουγάρα.

Και ας ναυπηγούσαμε (τότε), στον Σκαραμαγκά και στην Ελευσίνα, τα ακριβότερα σκάφη, με τη Σιγκαπούρη να μας αντιγράφει. Ας στήναμε στη Μέση Ανατολή, στην Αγγλία και την Ελβετία ελληνικές σημαίες σε τεράστια βιομηχανικά συγκροτήματα και όχι τενεκετζίδικα...

Η κοινωνία είχε καλλιεργηθεί να είναι αρνητική. Απολύτως δεκτική όμως, στους επαγγελματίες δολοφόνους της 17 Νοέμβρη, οι οποίοι ενώ εκτελούσαν "συμβόλαια" θανάτου, Δ. Αγγελόπουλος (Χαλυβουργική), Α. Αθανασιάδης (Λιπάσματα), Κ. Περατικός (Ναυτιλία), Β. Βαρδινογιάννης (ατυχής απόπειρα), τους καταγράψαμε ως "ήρωες" ποτίζοντας το έδαφος για τους (χρήσιμους σε αριστερούς και ακροδεξιούς) οπαδούς τους... Αυτούς που σήμερα, τρέχοντας πίσω τους..., πληρώνουμε όποια καταστροφή και μπάχαλο τους ηδονίζει...

Η ίδια κοινωνία ήταν που αγνόησε τα μύρια όσα "κόλπα", απατεώνων διαχειριστών της οικονομίας, μετά την κρατικοποίηση του 80% του συνόλου της και του 100% των στρατηγικών τομέων της, ανυψώνοντας το "λάβαρο" του επαγγελματία-εργατοπατέρα... Του κάθε είδους και χρώματος φτηνού εργατοπατέρα που "επιστρατεύθηκε" στις σκοπιμότητες και τους υπολογισμούς των κομμάτων, να δημιουργήσουν πελατειακό σύστημα διορίζοντάς τους στις 50 ιδιωτικές βιομηχανίες που κρατικοποιήθηκαν, με αποζημιώσεις (των μετόχων) από τα λεφτά του λαού...!!! 

 

υγ. θα το πήγαινα στη ''χρεοκοπία'' αλλά μου διαφεύγει ο τρόπος...

Έγινε επεξεργασία από colt3003
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 19/12/2018 at 4:00 ΜΜ, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

Η χαλυβουργική δεν έκλεισε για τα κληρονομικά, και αμφιβάλλω αν έκλεισε εξαιτίας το σπανούλη. Έκλεισε επειδή τα έσοδά της ήταν λιγότερα απο τα έξοδά της. Γιατί έγινε αυτό, λίγο με ενδιαφέρει. Δεν πήγαινε ?? καλώς έκλεισε. Καιρός είναι να κλείσουν και άλλες μαύρες τρύπες τώρα, που με τους φόρους μας κάνουν ''κοινωνική πολιτική'' (διορίζοντας παράλληλα και κανένα κολλητό, για να ''κάνει γιορτές'' και αυτός). Εμάς ποτέ δε μας ρώτησε κανένα κράτος, πως τα βγάζαμε πέρα, για να δίνουμε ότι απαιτούσε, ούτε φυσικά μας έκανε πλάτες. 

Όσον αφορά ''τους υψηλόμισθους των 750€'' δεν είναι αθώοι του αίματος. 

Η Χαλυβουργική έκλεισε το 1974...

 

 

υγ. θα το πήγαινα στη ''χρεοκοπία'' αλλά μου διαφεύγει ο τρόπος...

 

Έχω πάθει πλάκα με το πόσο μέσα πέφτεις όταν πρόκειται για επιχειρήσεις …που γνωρίζεις άριστα : P

 

Αγγελόπουλοι: Λεφτά υπάρχουν για να σωθεί η Χαλυβουργική, αλλά διοχετεύονται στη σύζυγο του πατέρα μας

Παράθεση

 

Τα αναγκαία κεφάλαια για την διάσωση και επανεκκίνηση της Χαλυβουργικής υπάρχουν,  δηλώνουν εμφατικά οι Παναγιώτης και Γιώργος Αγγελόπουλος.  Το ζήτημα είναι, όπως αναφέρουν, ότι τα τελευταία χρόνια «διοχετεύονται με κάθε είδους μεθόδευση στη σύζυγο του πατέρα μας».

Παράλληλα, σημειώνουν ότι «ο ιδιοκτήτης της πατέρας μας, δυστυχώς, αδυνατεί να αναλάβει πρωτοβουλία, να μετάσχει σε λήψη αποφάσεων και να συμβάλει στην υλοποίησή τους. Η κατάσταση γίνεται, μάλιστα, πιο τραγική από την ασφυκτική επίδραση όσων τον περιβάλλουν και μιλούν τάχα για λογαριασμό του, ενώ στην πραγματικότητα προτάσσουν την ιδιοτέλειά τους».

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ΓιαγκΤ said:

 

Έχω πάθει πλάκα με το πόσο μέσα πέφτεις όταν πρόκειται για επιχειρήσεις …που γνωρίζεις άριστα : P

 

 

Αγγελόπουλοι: Λεφτά υπάρχουν για να σωθεί η Χαλυβουργική, αλλά διοχετεύονται στη σύζυγο του πατέρα μας

 

 

Εσύ αποκλείεται να έχεις μαγαζί !!! μας φουμέρνεις κανονικότατα !!!!

 

Για την ενημέρωσή σου λοιπόν, η χαλυβουργική έχει διαρκώς χασούρα απο το 2008 . Ποιος σου είπε ότι ο μεγαλομέτοχος έχει υποχρέωση να βάζει εσαεί χρήμα που έχει κερδίσει, για να σώσει κάτι που έχει εκτιμήσει (και σωστά από ότι φάνηκε από τη διάρκεια που γράφει ζημιές) που δεν σώζεται ??? 

Αυτοί που στα έκαναν μάθημα δεν έχουν δουλέψει μόνοι τους ούτε περίπτερο.... αρχίζω να πιστεύω ότι ανήκεις στην ίδια κατηγορία. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

Εσύ αποκλείεται να έχεις μαγαζί !!! μας φουμέρνεις κανονικότατα !!!!

 

Για την ενημέρωσή σου λοιπόν, η χαλυβουργική έχει διαρκώς χασούρα απο το 2008 . Ποιος σου είπε ότι ο μεγαλομέτοχος έχει υποχρέωση να βάζει εσαεί χρήμα που έχει κερδίσει, για να σώσει κάτι που έχει εκτιμήσει (και σωστά από ότι φάνηκε από τη διάρκεια που γράφει ζημιές) που δεν σώζεται ??? 

Αυτοί που στα έκαναν μάθημα δεν έχουν δουλέψει μόνοι τους ούτε περίπτερο.... αρχίζω να πιστεύω ότι ανήκεις στην ίδια κατηγορία. 

 

Όπως πάντα έχεις δίκιο... πέσανε έξω οι επιχειρήσεις

 Αποκάλυψη: Ανακάλεσε τις δωρεές στους γιους του ο Κων.Αγγελόπουλος

 

aggeeeee.jpg?resize=696,392&ssl=1loiqeqzhyv4d05ff4ee3e09.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.